Тахикардија - забрзана работа на срцето

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Извинете ако веќе има ваква тема и дали воопшто треба да отворам ваква тема...

Понекогаш како за 2-3 минути ми се случува да ми зачука брзо и се смирува. Ама...

Оваа вечер бев на теретана и после неа трчав едно 10 минути. Срцето нели нормално почна да чука брзо, ама некако како да подрипнуваше. Ај се смири тоа, ама срцето не можев да го смирам да ми чука брзо пола саат. Бев до болница, ми направија 3 ЕКГ и на нив нема некоја неправилна работа на срцето, туку само тахикардија... Повеќе ми било психички отколку соматскиСега ми е уште така-така, на моменти го има, на моменти го нема.
Знам дека патам од некаква си анксиозност, брзо се нервирам и се мислам дека ми се струпало. За некои физички малформации не е проблем, може да се среди, Кедев ми е вујко (не се фалам, само да не пишувате коментари да не те маткаат ваму таму, иди кај овој оној), ама нејкам да правам голема работа.

Ви се има случувано и на вас нешто слично со Ферари срце :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ми се има случено, али не толку долго, околу 10 ина секунди, и баш е непријатно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кај мене е така другар, цел живот, затоа и се бавам со спорт,пливање цел живот и мука немам, како на коњ ми е срцето, само притисокот мене ми е низок.
Исто ко мене да ме опиша, само што кај мене не се јавува тахикардија после тренинг, туку навечерта дури кога ќе си легнам. И јас бев на пуно лекари ама ништо не е тоа сериозно, поготово ако си живчан тип.

Нека ти направи вујко ти и ехо, ако немаш некои неправилности ништо не е, таков акумулатор ти паднал у пакетче :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Ilumious

Знаеш ли колку пати ме буди од сон... Си се будам, ама таков целиот вчудоневиден и тогаш ми стропува, али кратко трае
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ilumious

Знаеш ли колку пати ме буди од сон... Си се будам, ама таков целиот вчудоневиден и тогаш ми стропува, али кратко трае
Знам знам, истото се дешава и тука некад. Ама пак нека те видат на ехо, кај мене нема никакви деформации а се случува ова, ако имаш некоја деформација ќе подлежиш на третмани.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Ја со ова цел живот си имам проблем, некогаш тешко земам воздух, екг нормално, холестерол, триглицериди, ехо со доплер нормални. Притисокот од време на време ми варира али ништо страшно.

Мене ми рекоа дека ми е од анкциозност, понекогаш дури ќе ме стегне у гради, али поминува. Е сега секој 2-3 човек пати од анкциозност. Кај некој се манифестира со тахикардија, болки во желудник, во градите.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Ништо страшно, скоро нормално кај дел луѓе.И мене ми се случувало одамна буквално од дете, па ништо посебно се ми е в ред никакви деформации...демек била нормална појава според лекариве :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Истиот проблем го имам и јас често ми се случува забрзано чукање на срцето и понекогаш е неподносливо,никогаш дур спијам но често во текот на денот ке пробам да откажам цигари тоа има сигурно удел,коа ми чука брзо срцетото сум и негативно возбуден во исто време.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Намали со кафиња ако пиеш и не се возбудувај многу :) Пошо спомна теретана изгледа се преморуваш, намали со вежбите еден период
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Кажете дали дијазапам од најслабите двапати на ден можно е да помогне? :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Исто и кај мене, порано ми се случуваше почесто, ама откога почнав да тренирам винг чун скоро и да ми се нема појавено пак. Исто така слушам разни музики за опуштање, комбинирани со длабоко и бавно дишење. Сега генерално пулсот скоро секогаш ми е околу 70. Пробај нешто од ова, може ќе ти помогне и на тебе
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
не се труј со апчиња.. не е до апчиња
Damn...све е психа знам но ипак да прашам да не има некој искуство со апои.
Едно време дури размислуев за Хелекс добро е што се опаметив :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom