Тасос - островот на сирените

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Bil li nekoj godinava vo Tasos? nekoja informacija opsto
Би ти препорачал Лименариа. Лани бев таму. Целиот остров е баш ко за фамилијарен одмор со дечиња, кај и да одиш нема да згрешиш. Нема навечер гласни дискотеки и журки лудило. Барем не во Лименариа. Водата топла, некои плажи имаат ежеви ама јбг ќе пазиш. Обавезно посети ги Golden beach и Paradise beach кои се наоѓаат на источната страна на островот. Градската плажа во Потос исто така е фина, а уште поубава е таа помеѓу Потос и Лименариа (не ми текнува сега како се викаше). Бензински имаш во изобилие, без гајле. А и цел остров да го свртиш е 40 km, не е нешто голем.

П.С. Ако сте во можност обавезно идете на крстарење негде на југ. Преубави плажи и заливи во кои ќе може да скокате од бродот (е сеа не знам како со дечиња ама ете колку да ти дадам предлог)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Odam godinava prv pat vo tasos, a i vo Grcija prv pat so svoja kola, taka da ako ima nekoj za vtorava polovina na mesecov moze da se slusneme.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
За избор на место, нели, се работи за ствар на вкусови. Она што на некој ќе му се допаѓа, на друг нема. Јас лично никад не би препорачал Лименарија, ни град ни плажа. Едино место што би одбегнувал на Тасос. Исто, и доста фалените плажи Голден и Парадизо не ми оставија посебен впечаток, повеќе на тој крај ја препорачувам Алики или Псили Амос доле. Имаш слики неколку страни наназад. Али, ако си кола можеш да го свртиш цел остров, во круг е неполни 100 км па да формираш сопсвено мислење. Немаш гајле со сопствена кола, во последно време има доста Македонци, јас бар до сега сум немал никад проблеми.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
За избор на место, нели, се работи за ствар на вкусови. Она што на некој ќе му се допаѓа, на друг нема. Јас лично никад не би препорачал Лименарија, ни град ни плажа. Едино место што би одбегнувал на Тасос. Исто, и доста фалените плажи Голден и Парадизо не ми оставија посебен впечаток, повеќе на тој крај ја препорачувам Алики или Псили Амос доле. Имаш слики неколку страни наназад. Али, ако си кола можеш да го свртиш цел остров, во круг е неполни 100 км па да формираш сопсвено мислење. Немаш гајле со сопствена кола, во последно време има доста Македонци, јас бар до сега сум немал никад проблеми.
Апсолутно се согласувам дека е ствар на вкусови. Преубава плажа е Алики. Ама од брод ако дојдеш до неа. Јас кога бев, а бе немаше место игла да фрлиш а не па пешкир да рашириш или чадор свој за сонце колку е мала плажата и во исто време пренатрупана. Неколку лежалки имаше само слободни, а слободни беа затоа што се наплаќаа 25 евра.

Псили Амос преубава да. Заборавив неа да ја спомнам. Ситен песок, малку матна вода на почеток а понатака почиста, но во исто време водата на оваа плажа беше поладна за разлика од другите плажи. Небитен факт, но сепак да си спомнам.[DOUBLEPOST=1467829709][/DOUBLEPOST]
Odam godinava prv pat vo tasos, a i vo Grcija prv pat so svoja kola, taka da ako ima nekoj za vtorava polovina na mesecov moze da se slusneme.
Еве ископав нешто слики од мојот одмор лани шо сум сликал нешто плажите. Ѕирни си :cool:

http://imgur.com/a/YFab1
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Скала Сотира бил некој да сподели искуство? Кои и какви се плажите? Дали има за шетање? Кафичи?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Скала Сотира бил некој да сподели искуство? Кои и какви се плажите? Дали има за шетање? Кафичи?
Јас бев лани сместен во Вила Мери местото е мало има само 2 продавнички , 3-4 таверни , пекара и продавница за гиро. Плажата е топ плитко и вода топла до 21,00 сме се бањале. Лоша страна нема рента кар најблиску е е на едно добри 8-9 км .
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас бев лани сместен во Вила Мери местото е мало има само 2 продавнички , 3-4 таверни , пекара и продавница за гиро. Плажата е топ плитко и вода топла до 21,00 сме се бањале. Лоша страна нема рента кар најблиску е е на едно добри 8-9 км .

И ние ќе бидеме сместени во вила Мери.

Поздрав! :)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
И ние ќе бидеме сместени во вила Мери.

Поздрав! :)
Топ е вилата има и базен ама нема многу да го користите таа газдарицата само ја ладеше водата :)
 
Член од
6 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Топ е вилата има и базен ама нема многу да го користите таа газдарицата само ја ладеше водата :)
Знам дека има базен, а кога, е дозволено да се бањаме?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
dali nekoj go ima poseteno seloto theologos? sto pretstavuva? pisuva deka pravele jagne na zar. skapo li e mnogu?
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
dali nekoj go ima poseteno seloto theologos? sto pretstavuva? pisuva deka pravele jagne na zar. skapo li e mnogu?
Ништо посебно според мене. Типично планинско село ко што има и кај нас. Пошто селото е среде остров и немаат море за да се бават со тој тип на туризам, луѓето таму решиле да отворат ресторани / печењари и печат јагниња (демек од самото село што се чувани). Тесни улички, обични кукички, ништо посебен поглед, 2-3 рида околу, поладен е за некој степен воздухот од приморскиве населби и тоа. Бев јас лани во една печењара и ај нарачавме јагнешко. Убаво е, ама не до толку колку шо го плативме. Во Македонија и Србија сум јадел далеку повкусно јагнешко, ама ваму пошо нема друго место за таква работа, најубаво е да :)

Сума сумарум, не би ти препорачал да идеш, не вреди и плус скапо е. Ептен ако си си кола/мотор и све друго си видел иди што да не.

Е да, има у Теологос 1-2 продавнички специјално за тоа нивното слатко у тегли шо го продаваат. Различни овошки у тегла со мед. Е тоа е стварно убаво. Ја коа бев таму изедов 3-4 тегли такви.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Ubavo kaza, ako se drugo issetame, ke ostane uste ova selo na kraj, pokraj banjaneto i plazite sto mislis drugo da prosetame za navecer??? i dali traktite se cesti ili ke se stoi vo edno mesto postojano??? kolku skapo imas vo predvid jagneskoto??? opsto do kolku bi stasuvalo cenata za edno semejstvo???
mnogu dobri informacii davas, se gleda deka si prosetal dobro. nie planirame do golden bich da se locirame. tvoe mislenje za plazata?
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Ubavo kaza, ako se drugo issetame, ke ostane uste ova selo na kraj, pokraj banjaneto i plazite sto mislis drugo da prosetame za navecer??? i dali traktite se cesti ili ke se stoi vo edno mesto postojano??? kolku skapo imas vo predvid jagneskoto??? opsto do kolku bi stasuvalo cenata za edno semejstvo???
mnogu dobri informacii davas, se gleda deka si prosetal dobro. nie planirame do golden bich da se locirame. tvoe mislenje za plazata?
Ќе си се шеткате навечер по „корзото“ :D
Не стварно, нема нешто посебно да се види, некои ептен историски знаменитости или шта ти ја знам. Навечер лаганица ќе се шетате по уличките во местото каде што планираш да бидете сместени и у некој кафич/ресторант на пијачки. Нема друго. Типичен тивок и мирен остров, идеален за фамилијарен одмор како што планираш ти.

Golden Beach е многу убава плажа, има ситен песок, чиста вода ептен. И мислам дека е добра за деца бидејќи има добар дел што е плиток па тек после 100 - 200 метра почнува да се зголемува длабочината на водата. На некои тоа не им се допаѓа затоа што сакаат одма да пливаат, ама па ти си со деца, веројатно тоа ќе ти оди во прилог бидејќи нема да мора да ти бидат ептен близу за да можеш да внимаваш на нив. Исто така и е многу долга, така да место за пешкири и чадори за сонце секогаш има. А има и доста кафичи со лежалки на самата плажа, што служат ладно точено пиво ;)

За Теологос ако планираш да идеш на јагнешко (се сеќавам дека на грамажа се служеше, колку грама сакаш - толку, а за цена да ме утепаш не ми текнува сеа) со фамилија, рачунај под 50 евра не поминуваш.

П.С. Еве ти една слика од Golden beach, нека ти течат лиги додека да отидеш :P

IMAG7217.jpg
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Ќе си се шеткате навечер по „корзото“ :D
Не стварно, нема нешто посебно да се види, некои ептен историски знаменитости или шта ти ја знам. Навечер лаганица ќе се шетате по уличките во местото каде што планираш да бидете сместени и у некој кафич/ресторант на пијачки. Нема друго. Типичен тивок и мирен остров, идеален за фамилијарен одмор како што планираш ти.

Golden Beach е многу убава плажа, има ситен песок, чиста вода ептен. И мислам дека е добра за деца бидејќи има добар дел што е плиток па тек после 100 - 200 метра почнува да се зголемува длабочината на водата. На некои тоа не им се допаѓа затоа што сакаат одма да пливаат, ама па ти си со деца, веројатно тоа ќе ти оди во прилог бидејќи нема да мора да ти бидат ептен близу за да можеш да внимаваш на нив. Исто така и е многу долга, така да место за пешкири и чадори за сонце секогаш има. А има и доста кафичи со лежалки на самата плажа, што служат ладно точено пиво ;)

За Теологос ако планираш да идеш на јагнешко (се сеќавам дека на грамажа се служеше, колку грама сакаш - толку, а за цена да ме утепаш не ми текнува сеа) со фамилија, рачунај под 50 евра не поминуваш.

П.С. Еве ти една слика од Golden beach, нека ти течат лиги додека да отидеш :P

Прегледај го приврзокот 151898
Чекаме пасошот нареднава недела да испадне и ако го земеме на време наредниот петок тргаме, навистина битни работи ми кажа, навистина доволни за да не одам на слепо, мислам дека баш такви место ми треба за со децава. да нема галама, да нема фреквенции на коли оти многу се неваспитани синовиве мои, не се додржуваат, се надевам ќе биде се во ред, па ќе споделуваме за на далјеЧ)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom