Тасос - островот на сирените

M

macgowan

Гостин
Јас имам уште едно прашање и тоа е тоа :)

Ме интересира за патиштата во островот какви се? Бидејки кога бев во Лефкада со кола се осеќав како да возам во пеколот, по никакви тесни и катастрофално страшни патишта. Дали островот е планински како Лефкада или прави се патиштата
Полабав ќе си на Тасос од на Лефкада, помало е.
Нема вртејнци толку ко на Лефкас.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас имам уште едно прашање и тоа е тоа :)

Ме интересира за патиштата во островот какви се? Бидејки кога бев во Лефкада со кола се осеќав како да возам во пеколот, по никакви тесни и катастрофално страшни патишта. Дали островот е планински како Лефкада или прави се патиштата

E ,,планински,, (Тасос е сепак планина со плажи), има свијоци, но патот е добар, одржуван, не би имал проблем од типот на дупки, неасфалтираност итн.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Кое место на Тасос би го препорачале за смештај земајќи во предвид дека би изнајмиле моторче и би шетале, но и би сакала и плажата каде што би биле сместени да е убава. Одиме јас и дечкото.
Најдов една понуда што ми е прифатлива но едноставно не знам кое место да го изберам за сместување. Некоја препорака?
Еве ја понудата

http://www.terratravel.com.mk/content/pdfs/aranzmani/430-tasos-leto-2013.pdf
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Од поставената понуда, ваљда, би препорачал смештај во Пефкари ( убава плажа, близина на Потос, близина до 5-6 други одлични плажи ), потоа Лименас ( убаво градче, пристојна градска плажа).
Избегнувај Лименарија, Сотира....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Од поставената понуда, ваљда, би препорачал смештај во Пефкари ( убава плажа, близина на Потос, близина до 5-6 други одлични плажи ), потоа Лименас ( убаво градче, пристојна градска плажа).
Избегнувај Лименарија, Сотира....

Лименас во однос на ,,нешта за гледање,, е секако најбогат, но исто така, и најзагаден.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Убаво ли е да се биде сместен во Скала Потамиа, таму знам се наоѓа Голден бич, дали мермерната плажа се наоѓа во близина и има ли превоз до неа(се заљубив од сликата во првиот пост:) И кои други убави плажи се во близина? Дали има автобуски превоз до другите плажи? Некој ако има искуство со хотел Алое нека пише.
Исто така ме интересира дали има тури од туристички агенции за посета на некои интересни места или некакви крстарења и ако може подетално да опишете каде и колку се оди и кои се цените, и дали има аква парк и колку се плаќа за лежалки на голден бич
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
.
Убаво ли е да се биде сместен во Скала Потамиа, таму знам се наоѓа Голден бич, дали мермерната плажа се наоѓа во близина и има ли превоз до неа(се заљубив од сликата во првиот пост:) И кои други убави плажи се во близина? Дали има автобуски превоз до другите плажи? Некој ако има искуство со хотел Алое нека пише.
Исто така ме интересира дали има тури од туристички агенции за посета на некои интересни места или некакви крстарења и ако може подетално да опишете каде и колку се оди и кои се цените, и дали има аква парк и колку се плаќа за лежалки на голден бич
За млади, ОК ти е Потамиа, во продолжеток ти е Голден, да.
Мермерната плажа ти е блиску. Ако си се заљубила од слика, гадно ке се разочараш оваа година. Целата плажа е јад и беда. Газдата што ја држел плажата заглавил во затвор, така да ги нема лежалките, чадорите и остало. Има некој импровизиран шанк, али плажата е уништена од порои, пола плажа ги нема оние мермерни каменчиња. Далеку е од сликата.
За превоз до неа само рент а кар или скутер.
Други добри плажи во релативна близина ти е комплексот Макријамос ( се плаќа влез и лежалки, солено ) и надоле Алики.
Освен на Макријамос, секаде на други плажи имаш бесплатни лежалки со пијалок. Негде имаш препорака за трошење на мин. 3 евра по лице, негде мин. 10 евра по пар лежалки.
Колку што јас знам, нема аква парк на Тасос.Имаш организирани тури и крстосувања од агенции, ке се распрашаш. Од интересни места, ке ти препорачам Гиола

--- надополнето: 30 јули 2013 во 11:57 ---
Инаку, да ја доловам Мермерната плажа претходно





 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.225
Ај некој што бил ова лето нека сподели искуства, цени и што се не за Тасос. Гледам членот погоре пишал дека мермерната плажа била тапа оваа година.

Однапред фала :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
.
За млади, ОК ти е Потамиа, во продолжеток ти е Голден, да.
Мермерната плажа ти е блиску. Ако си се заљубила од слика, гадно ке се разочараш оваа година. Целата плажа е јад и беда. Газдата што ја држел плажата заглавил во затвор, така да ги нема лежалките, чадорите и остало. Има некој импровизиран шанк, али плажата е уништена од порои, пола плажа ги нема оние мермерни каменчиња. Далеку е од сликата.
За превоз до неа само рент а кар или скутер.
Други добри плажи во релативна близина ти е комплексот Макријамос ( се плаќа влез и лежалки, солено ) и надоле Алики.
Освен на Макријамос, секаде на други плажи имаш бесплатни лежалки со пијалок. Негде имаш препорака за трошење на мин. 3 евра по лице, негде мин. 10 евра по пар лежалки.
Колку што јас знам, нема аква парк на Тасос.Имаш организирани тури и крстосувања од агенции, ке се распрашаш. Од интересни места, ке ти препорачам Гиола

--- надополнето: 30 јули 2013 во 11:57 ---
Инаку, да ја доловам Мермерната плажа претходно





МОжеш да ставиш некоја твоја слика од мермерната плажа како изгледа годинава? Или овие се твои слики? Искрено не би ми сметало да нема лежалки и чадори но доколку е запуштена плажата хмм па би се разочарала. Чиста е барем водата? Онака зелена како што изгледа на сликиве? И јас токму поради оваа плажа сакам утре да уплатам за тасос.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Значи, јас ја знам плажата претходно и споредбата сега ми е јадна.
Прво, патот да стигнеш до таму е очаен, имаш 4 км по земјен пат полн со дупки, ама кога ке стигнеш таму ( првиот поглед ти е одозгора, после патот се спушта долу ) од глетката забораваш и на пат и на прашина и на жештина.
Инаку, водата си е ОК, баш таква е како што е на сликите. Ретко видена убавина.
Ама амбиентот ....Бидејки немаш организирано чадори, секој носи што му се нашло, значи погледот ти шара низ чадори, врзани крпи, чаршави....се што се нашло за сенка...
На местото на шанкот претходно и сега има некое шанкче да земеш пијалок ама делува некако на диво...
Она што беше најочајно е самата плажа. На влезот имаше дупки/канали со длабочина од пола метар, што биле како што ми рекоа од поројни дождови. Претходно целата плажа беше со ситни мали мермерни каменчиња, сега на пола плажа ги нема и имаш песок. ( на левиот дел од плажата и во водата сеуше ги имаше).Не знам причина зашто.
Можеби е субјективно моето мислење, ама јас повторно не би го минел тој пат за таа плажа. Бар на Тасос имаш феноменални плажи....
Можеби до сега и е средена плажата, не знам.
--- надополнето: 12 август 2013 во 09:51 ---
И јас токму поради оваа плажа сакам утре да уплатам за тасос
Инаку за информации од прва рака можеш да контактираш на nikana@nikana.gr
Тоа е Србинка што има агенција таму. Типката е ретко комуникативна, љубезна, одговара на секој мејл. Ќе ти даде информација како е плажата сега. И јас кога бев таму и случајно дознав за ситуацијата со мермерната, па таа ми даде информација барем да се снајдам со чадор да понесам.
Ај некој што бил ова лето нека сподели искуства, цени и што се не за Тасос
Цените се како и претходно. Сега разговаравме за Охрид и слушам паркинг 100 денари, лежалки 100 денари, пиво 130....Лудило...
На Тасос секаде е бесплатен паркинг и влез ( освен комплексот Макријамос, каде е плажата е Ок, ама типот на гости беа повекето пензионирани странци)
Лежалки бесплатно со пијалок. Кафе, сок 2 до 2,5 евра, пиво 3 евра, сладолед 1 до 2, коктели 5 евра. Гиро, суфлаки 2-2,5 евра за сендвич , до 5 евра во порција со пијалок. Комплетен оброк во ресторан ( со салати, морско, десерти, кафе, пијалок ) од 8 евра па нагоре...Рент а кар, мислам окулу 25-30 евра
Од смештај препорачувам близина на Лименас или Потос. Голден бич, најфалената плажа, лично, не ме бендисува. Од плажи Алики, Псили Амос, Пахис
Искуството , во секој случај е феноменално.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Значи, јас ја знам плажата претходно и споредбата сега ми е јадна.
Прво, патот да стигнеш до таму е очаен, имаш 4 км по земјен пат полн со дупки, ама кога ке стигнеш таму ( првиот поглед ти е одозгора, после патот се спушта долу ) од глетката забораваш и на пат и на прашина и на жештина.
Инаку, водата си е ОК, баш таква е како што е на сликите. Ретко видена убавина.
Ама амбиентот ....Бидејки немаш организирано чадори, секој носи што му се нашло, значи погледот ти шара низ чадори, врзани крпи, чаршави....се што се нашло за сенка...
На местото на шанкот претходно и сега има некое шанкче да земеш пијалок ама делува некако на диво...
Она што беше најочајно е самата плажа. На влезот имаше дупки/канали со длабочина од пола метар, што биле како што ми рекоа од поројни дождови. Претходно целата плажа беше со ситни мали мермерни каменчиња, сега на пола плажа ги нема и имаш песок. ( на левиот дел од плажата и во водата сеуше ги имаше).Не знам причина зашто.
Можеби е субјективно моето мислење, ама јас повторно не би го минел тој пат за таа плажа. Бар на Тасос имаш феноменални плажи....
Можеби до сега и е средена плажата, не знам.
--- надополнето: 12 август 2013 во 09:51 ---

Инаку за информации од прва рака можеш да контактираш на nikana@nikana.gr
Тоа е Србинка што има агенција таму. Типката е ретко комуникативна, љубезна, одговара на секој мејл. Ќе ти даде информација како е плажата сега. И јас кога бев таму и случајно дознав за ситуацијата со мермерната, па таа ми даде информација барем да се снајдам со чадор да понесам.

Цените се како и претходно. Сега разговаравме за Охрид и слушам паркинг 100 денари, лежалки 100 денари, пиво 130....Лудило...
На Тасос секаде е бесплатен паркинг и влез ( освен комплексот Макријамос, каде е плажата е Ок, ама типот на гости беа повекето пензионирани странци)
Лежалки бесплатно со пијалок. Кафе, сок 2 до 2,5 евра, пиво 3 евра, сладолед 1 до 2, коктели 5 евра. Гиро, суфлаки 2-2,5 евра за сендвич , до 5 евра во порција со пијалок. Комплетен оброк во ресторан ( со салати, морско, десерти, кафе, пијалок ) од 8 евра па нагоре...Рент а кар, мислам окулу 25-30 евра
Од смештај препорачувам близина на Лименас или Потос. Голден бич, најфалената плажа, лично, не ме бендисува. Од плажи Алики, Псили Амос, Пахис
Искуството , во секој случај е феноменално.
Уплативме за Тасос годинава се надевам дека ќе биде убав одмор. Инаку уплативме во хотел - апартман Алое во Скала Потамина.
Фала ти на инфо, ќе и пишам и на девојкава за понови информации.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Помини убаво.
Ако имаш превоз, можеш да ја посетиш и Алики плажата, убедливо најбистрата вода што сум ја видел во море.
Алики има 2 залива, мирен овој напред што го гледаш, и ветровит ( во позадина) каде викаат скоро секогаш има бранови


Или Панагиа, живописно селце со добри колачи...Двете места ти се во непосредна близина..
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Уплативме за Тасос годинава се надевам дека ќе биде убав одмор. Инаку уплативме во хотел - апартман Алое во Скала Потамина.
Фала ти на инфо, ќе и пишам и на девојкава за понови информации.
Чекаме деталeн извештај ко ќе се вратиш :D
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Чекаме деталeн извештај ко ќе се вратиш :D
Договорено (y)
--- надополнето: 13 август 2013 во 13:14 ---
Помини убаво.
Ако имаш превоз, можеш да ја посетиш и Алики плажата, убедливо најбистрата вода што сум ја видел во море.
Алики има 2 залива, мирен овој напред што го гледаш, и ветровит ( во позадина) каде викаат скоро секогаш има бранови


Или Панагиа, живописно селце со добри колачи...Двете места ти се во непосредна близина..
Фала на препорака. Планираме да изнајмиме скутерче и да го прошетаме островот за да може да видиме што е можно повеќе од него.
Ако знаеш други интересни места и убави плажи што никако не смееме да ги пропуштиме слободно извести ме, секое инфо е добредојдено
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нека каже некој како се движат цени за апартманите за 4ца во период од 27-08 до кај 4ти септември
Дали да резервирам од МК или да барам смештај дирекно таму?

Гледам на http://nikana.gr варираат од 30 до 45 евра, дали има нешто поевтино на лице место или тоа е тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom