Тасос - островот на сирените

M

macgowan

Гостин
За Тасос е евтино пошто е многу мало растојанието. Колку паметам платив некаде 50тина евра(повратна-кола, 2возрасни и дете). Пола сат се возиш.
За Крф-(иста постава) 90-тина евра;(1 сат - од Игуменица до Лефкими, Крф и назад)
За Закинтос - 100евра;(Килини - Закинтос - Килини)
Скијатос - истото кошташе некаде 250 евра!(Волос-Скијатос-Волос)
Крит - 2 коли со 4 возрасни и две деца повратна карта Пиреј-Ираклио-Пиреј вкупно не фати 550 евра за сите(со вклучена кабина за 4 и 2 карти deck).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Морето, плажите се супер, вистина.
Ама Тасос е преплавен со тавчетуристи од Србија, Бугарија и Македонија, верувај ми.
Исто фантастично море и неверојатни плажи минус масовен тавчетуризам(не дека го нема но склопот на туристите е поинаков)имаш на Скијатос(или Скопелос) - а до Волос си за исто време колку до Кавала или Керамоти. Единствено е скапо ферито, кое оди за 2 сати до Скијатос.

А за подалеку, сосем друго „дваесет“ се Кикладите или Крит.
Исто и на Скијатос има премногу Срби! Македонци и Бугари не толку, но Срби има. Санторини пак, е преполн со Албанци.
И главна разлика е - Скијатос има каде-каде поразвиен ноќен живот од Тасос. Што мене не ми се допаѓа ;)
А ако веќе нејќеш ,,балканска раја,, , односно минимум од неа, најдобар е Закинтос - покрај што е природно преубав, најчести посетители се Италијанци.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Еден збор, фантастично. Сум бил само во Саранда и Ксамил Албанија, одлично беше, но и ова е одлично стварно, убавина.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Тасос е дааааалеку ,,понебалкански,, од Халкидики.

Имаш простор за приватност, и нема хаос по улиците и плажите. Нема лежалка до лежалка, скокање преку пешкири.
Има слобода!
 
M

macgowan

Гостин
http://www.top10greekislands.com/2.htm
http://www.inyourpocket.com/greece/athens/Top-10-Greek-Islands_71201f
http://www.guardian.co.uk/travel/2008/mar/20/greek.islands.guide
http://offtrackplanet.com/destination-features/the-10-best-greek-islands-and-beaches/
http://www.journeyetc.com/travel-guide/top-10-greece-beaches/
http://www.lonelyplanet.com/greece/travel-tips-and-articles/1010
Многу малку го спомнуваат Тасос, да не бидам сфатен погрешно...би требало да е позитивна особина бидејќи согласно природните убавини-тоа би значело дека нема масовен истовар на туристи од западот, островот е unspoilt и сл., но овде е обратно работата-има истовар на туристи од соседството, а апсолутниот рајат може да се побара на соседниот му остров = Самотраки(фери од Александрополис).
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
sakam ovaa godina da odam na tasos vo limenaria pa me interesira kako se dvizat cenite na primer za taksi ili avtobus do golden beach aliki paradise beach cenite na hranata i slicno
fala
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
sakam ovaa godina da odam na tasos vo limenaria pa me interesira kako se dvizat cenite na primer za taksi ili avtobus do golden beach aliki paradise beach cenite na hranata i slicno
fala
Ако не се лажам, гиро порција со пијалок до 4-5 евра, порција суфлаки 4 ком + пијалок исто 5 евра, октопод 9-10 евра, имаш ресторани со комплетно мени салата+главно ( риба, скара, или лигњи)+пијачка,+кафе+десерт 9-10 евра, па до ресторани со оброк до 20-25 евра.
Сладолед на плажа 2-3 евра, кафе 2-3 евра, пиво, ако не грешам 3-4 евра, лежалки бсплатно со пијачка.
Совет, посети го сајтот: nikana.gr , тоа е една Србинка што живее на Тасос и има агенција, закон е малата. Таму имаш мал милион информации за се. Исто , таа организира разни работи, можеш да ја контактираш директно на маил, доста е комуникативна.
 
A

andrea85

Гостин
sakam ovaa godina da odam na tasos vo limenaria pa me interesira kako se dvizat cenite na primer za taksi ili avtobus do golden beach aliki paradise beach cenite na hranata i slicno
fala
Ние лани бевме во Пефкари Тасос сместени во хотел Тасос.Сума сумарум прекрасен остров мирен нема пренатрупаност и гужви. Храната во ресторани не е многу евтина гиро порција 7,5еур, пица 13 еур, 13-15еур порции со месо, крофни на плажа 1,5--2,0еур, лежалк на плажа 5 еур плус имас гратис две пијалоци, пијалоци во кафики 3,5еур....Изнајмувањето на кола е 30еур од ден за повеке денови во сезона. најдобра плажа е Салаира или Мермерната плажа до која с еоди само со кола а успат ке ги посетиш И алики и голден бич a на ферито ти даваат и мапа од островот. Ке се увериш и сам дека е мал и нема шанса да ти промаши нешто..не знам што друго би те интересирало..врие од срби бугари и романци и македонци :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
sakam ovaa godina da odam na tasos vo limenaria pa me interesira kako se dvizat cenite na primer za taksi ili avtobus do golden beach aliki paradise beach cenite na hranata i slicno
fala
Такси не очекувај да најдеш навечер - нема. Јас кога не сум била со моите, сум одела од место до место - автостоп :)
Доста безбеден остров е, онака, нема криминал, со оглед дека населението што живее на него е околу 13 000, а турист нема да ти застане со кола - грците се доста љубезни со туристи.
Сепак, такси ти е околу 12 евра километар, но сепак услугата не вреди за парите - такси ќе се изначекаш. Обично ќе го чекаш да дојде од друго градче за да те однесе до некаде, а не е реткост и да одбие да дојде.

Со автобус се немам возено, сепак најдов некои информации околу цените:
Лименариа - Скала Принос/Лименас - 2.80-4.50 ЕУ
Лименариа - Теологос - 1.80
Лименариа - Алики (возење околу островот) - 2.70

Еве ти целосен распоред со цени - http://www.go-thassos.gr/thassos-bus-schedule.html
--- надополнето: 4 мај 2013 во 13:36 ---
Ако не се лажам, гиро порција со пијалок до 4-5 евра, порција суфлаки 4 ком + пијалок исто 5 евра, октопод 9-10 евра, имаш ресторани со комплетно мени салата+главно ( риба, скара, или лигњи)+пијачка,+кафе+десерт 9-10 евра, па до ресторани со оброк до 20-25 евра.
Сладолед на плажа 2-3 евра, кафе 2-3 евра, пиво, ако не грешам 3-4 евра, лежалки бсплатно со пијачка.
Совет, посети го сајтот: nikana.gr , тоа е една Србинка што живее на Тасос и има агенција, закон е малата. Таму имаш мал милион информации за се. Исто , таа организира разни работи, можеш да ја контактираш директно на маил, доста е комуникативна.
Мислам дека малце претера со цените :)

Каде на плажа е 1.50-2.00 евра, гирото е околу 3 евра... традиционалната кујна не им е прескапа, рибата е доста поефтина него кај нас :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Дали треба да изнајмам кола за да одам до плажите? Мислам дали е препорачливо да се изнајмува кола во Тасос за да се помине се? Слично ли е на Лефкада ? Исто каде е попрактично да се биде сместен во Лименарија или во Пефкари?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дали треба да изнајмам кола за да одам до плажите? Мислам дали е препорачливо да се изнајмува кола во Тасос за да се помине се? Слично ли е на Лефкада ? Исто каде е попрактично да се биде сместен во Лименарија или во Пефкари?

Островот не е така мал како што изгледа, но лично не би ти препорачала да изнајмуваш кола, подобро користи го јавниот превоз. Од секаде до секаде имаш превоз, а ако сакаш да се качиш на Ипсарион имаш организирани тури (кои освен превоз вклучуваат и посета на локалитети по пат, традиционални ручеци итн).

За каде да бидеш сместен, зависи од тоа што очекуваш. Лименарија е поживо него Пефкари, но од друга страна, Пефкари е троа поблиску до Потос, кој е ,,најжив,, ноќе, од Пефкари до Потос пешки е 10-15 минути, додека Лименарија е подалеку.

Освен тоа, плажата на Лименарија не ми е мене лично многу по ќеиф, ниту па на Пефкари, додека Потос има подобра плажа.

Најубави плажи се Макријамос - која е најблиску до Лименас, Paradise Beach - која е малце дива, но е преубава затоа што постојано дувка ветре, има поголеми бранови, а моја лично омилена е Golden Beach - долга, песочна, плитко море, нема гужви :)

Така што, моја препорака е да се сместиш на сосема другата страна од островот (каде што се попесочните плажи) - но ако бираш меѓу Лименарија и Пефкари, нека биде Лименарија само поради поголемата раздвиженост, сепак, ако сакаш малку подобар ноќен живот ќе треба да одиш до Потос.

Што се однесува до ноќниот живот, не очекувај премногу, Тасос сеуште е ,,фамилијарен остров,, :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
А во местото кај Голден бич каков е ноќниот живот има ли каде да се излегува?
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Ако до сега не е спомната, да ја пофалам Алики плажата. Преубава боја на морето, една од најубавите на Тасос, единствено треба порано да дојдеш да си фатиш лежалка на крајната десна страна. И Псили амос е убава плажа, единствео има поладна вода поради извори на слатка вода кои се чувствуваат додека стоиш во водата.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А во местото кај Голден бич каков е ноќниот живот има ли каде да се излегува?

Во секое ,,градче,, (повеќе се населби, него градчиња) има каде да се излезе, работата е што самиот остров не е налик другите ,,младалачки,,. Во Голден Бич имам седено до сабајле во кафич, само што тоа не е баш забава како што се случува на плажите на Потос ноќе.
До душа, можеби нешто се променило за скоро 2 години како не сум била натаму, но тешко дека има дискотека некоја.

Кога сме кај дискотеките, знам само за една, во која сум била и барем мене ми било многу убаво - Болеро, меѓу Пефкари и Лименарија.
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 16:40 ---
Ако до сега не е спомната, да ја пофалам Алики плажата. Преубава боја на морето, една од најубавите на Тасос, единствено треба порано да дојдеш да си фатиш лежалка на крајната десна страна. И Псили амос е убава плажа, единствео има поладна вода поради извори на слатка вода кои се чувствуваат додека стоиш во водата.

Ако добро паметам, Алики е ,,покаменеста,, односно нема ситен песок, туку камчиња, со плантажи со маслинки позади неа? Ако е таа - ја додавам на списокот на ,,најубави,,.


П.С. За тие што сакаат некој ден да потрошат на нешто друго, а не само на плажи, посетете го Теологос, познат е по јагнешкото печење и медот, мало селце е во срцето на островот, нема да погрешите ако одите.
Се наоѓа најблиску до Потос.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Јас имам уште едно прашање и тоа е тоа :)

Ме интересира за патиштата во островот какви се? Бидејки кога бев во Лефкада со кола се осеќав како да возам во пеколот, по никакви тесни и катастрофално страшни патишта. Дали островот е планински како Лефкада или прави се патиштата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom