Тарантули

Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Ако има некој што се занимава со ова хоби слободно нека пише да размение некое искуство :)))
Поздрав :icon_lol:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Инсекти?
Додај во насловот и рептили и цицачи за поверодостоен да биде.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
не е "страшно" да чуваш пајаци само тие погрешно се сватени кај повеќето луге тука кај нас :icon_lol:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам слушнато дека не многу луѓе чуваат тарантули.

Баз разлика дали е тарантула или друг вид на пајак, јас овие суштества неможам да ги смислам........ ем опасни се, ем опасно изгледаат, ем грди се....
:)
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Имам слушнато дека не многу луѓе чуваат тарантули.

Баз разлика дали е тарантула или друг вид на пајак, јас овие суштества неможам да ги смислам........ ем опасни се, ем опасно изгледаат, ем грди се....
:)
Сите пајаци се отровни, само нивниот отров е многу слаб, има и такви кој можат да предизвикаат смрт кај луѓето, но ниедна тарантула не е толку отровна да може да и нанесе некој трајни последици на луѓето, нивниот отров е јак скоро колку убод од оса
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сите пајаци се отровни, само нивниот отров е многу слаб, има и такви кој можат да предизвикаат смрт кај луѓето, но ниедна тарантула не е толку отровна да може да и нанесе некој трајни последици на луѓето, нивниот отров е јак скоро колку убод од оса
Без разлика дали е тарантула или не, пајак е. Пајаците помалку или повеќе можат да ти нанесат некоја штета.
Во летото кога ми влезе еден пајак во соба, 10цм голем..... 10 минути го тепав и едвај го убив.
Од тогаш трауми ми се набија од тоа пајаците :D
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
Не ги убивајте пајаците , инсектите и .... оти еден ден тие ќе ве убијат вас ;)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Некои повеќето пајаци се отровни ,но само два вида пајаци што може да убие човек,а тоа е црна вдовица и едниот ги има само во Австралија и не ми текнува како се викаше ,значи природата е таква за да одржи рамнотежа во екосистемот инаку без нив ќе има многу роеви инсекти и неконтролирано размножување на сите животни.И на крај не ги убивајте без причина оти ќе си имате работа со спајдермен :D
 
Член од
7 декември 2010
Мислења
178
Поени од реакции
131
Ако има некој што се занимава со ова хоби слободно нека пише да размение некое искуство :)))
Поздрав :icon_lol:
Дај објасни поопширно какво хоби е ова. Можеби ке ми се допадне. А можеби и не.
,
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дај објасни поопширно какво хоби е ова. Можеби ке ми се допадне. А можеби и не.
,
Па исто така како некој што чуваат мачки, кучиња итн... Јас чувам пајак. Ова мое "хоби" се состои од одгледување на пајаци,а и на план сум од овие поретките видови на пајаци во Македонија да ги размножувам и пак да ги вракам назад во природата па се надевам дека има и други тука во Македонија што имаат страст кон инсектите..
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Па исто така како некој што чуваат мачки, кучиња итн... Јас чувам пајак. Ова мое "хоби" се состои од одгледување на пајаци,а и на план сум од овие поретките видови на пајаци во Македонија да ги размножувам и пак да ги вракам назад во природата па се надевам дека има и други тука во Македонија што имаат страст кон инсектите..
Дај постни некоја слика да видеме што имаш ...
Инаку пред 7-8 години за првпат видов кај нас, во МК, пајак со дијаметар околу 15-20cm, можеби и беше некој вид на тарантула ...
Малку чудно :eek: Мислев дека тие чуда ги нема барем кај нас :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Па исто така како некој што чуваат мачки, кучиња итн... Јас чувам пајак. Ова мое "хоби" се состои од одгледување на пајаци,а и на план сум од овие поретките видови на пајаци во Македонија да ги размножувам и пак да ги вракам назад во природата па се надевам дека има и други тука во Македонија што имаат страст кон инсектите..
За мила убајна, немој!!! Да не се расправаме....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom