ТОП 100 Најдобри филмови од декадата 2010-2019 (ПРЕДЛОЗИ)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.378
Поени од реакции
12.538
Hardcore Henry (2015)
The Red Turtle (2016)
Snowpiercer (2013)
Nymphomaniac: Vol. I (2013)
Nymphomaniac: Vol. II (2013)
Predestination (2014)
The Revenant (2015)

осеќам дека доста филмови немам гледано од декадава, ама и речиси сигурен сум дека ќе биде џабе потрошено време ако решам да ги гледам, така да ќе се надевам на наредна подобра декада и на повеќе слободно време
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
3.486
Многу тешка задача да се одберат само 5 филмови. МНОГУ.

1. Phantom Thread (2017)
2. Gone Girl (2014)
3. The Little Prince (2015)
4. Shutter Island (2010)
5. Before Midnight (2013)

+ 5 не холивудски. Се надевам ќе ги земе Злате во обзир.

1.The Spacewalker (2017)
2. The Intouchables (2011)
3. Your Name (2016)
4. Train to Busan (2016)
5. Perfect Strangers (2016)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.417
Поени од реакции
24.924
78 филма досега по азбучен редослед

12 Years a Slave
Avengers: Infinity War
Before Midnight
Birdman
Blade runner 2049
Bohemian Rhapsody
Boyhood
Brooklyn
Captain America: Civil War
Captain Phillips
Cloud Atlas
Coco
Dawn of the Planet of the Apes
Django Unchained
Dunkirk
Fury
Get out
Gone Girl
Gravity
Green book
Guardians of the Galaxy
Hacksaw Ridge
Hardcore Henry
Her
Hereditary
I Tonya
Inception
Inside Out
Interstellar
It
Jojo Rabbit
Joker
Kokuhaku
La La Land
Limitless
Mad Max: Fury Road
Mother
Nightcrawler
Nymphomaniac: Vol. I
Nymphomaniac: Vol. II
O.G
Once Upon a time in hollywood
Perfect Strangers
Phantom Thread
Philomena
Predestination
Prisoners
Room
Senna
Shot caller
Shutter Island
Sicario
Snowpiercer
Suicide Squad
The Conjuring
The Dark Horse
The Dark Knight Rises
The Grand Budapest hotel
The Handmaiden
The Hateful Eight
The Hobbit: An Unexpected Journey
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
The Hobbit: The Desolation of Smaug
The Intouchables
The Irishman
The Little Prince
The Red Turtle
The Revenant
The Spacewalker
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Train to Busan
Victoria
What We Do in the Shadows
Whiplash
Wolf of Wallstreet
Wonder woman
Your Name
Zootopia
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.417
Поени од реакции
24.924
Почитување правила слабо.
Некој си става 7 филма, некој 2, некој два пати постира по 5 филма, некој во 1 пост 10 филма, врв.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.497
Поени од реакции
17.671
Почитување правила слабо.
Некој си става 7 филма, некој 2, некој два пати постира по 5 филма, некој во 1 пост 10 филма, врв.
5 филма во едно мислење, нема правило дека може само еднаш да се постира
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.417
Поени од реакции
24.924
5 филма во едно мислење, нема правило дека може само еднаш да се постира
Да, сигурно така мислел Злате.
Според ова сфаќање некој може да си одбере 50 филма и да ги подели во 10 поста и тоа би било океј, така?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.497
Поени од реакции
17.671
Да, сигурно така мислел Злате.
Според ова сфаќање некој може да си одбере 50 филма и да ги подели во 10 поста и тоа би било океј, така?
аноне не се возбудувај одма, не мора секогаш за влакно да се фаќаш, пробувам да бидам фин со тебе
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.586
Поени од реакции
21.986
Како бе може секој да пише омилени 5 филма, ако претходно 100 души пред него ги пишале тие негови омилени, а?
:busi:
Значи секој ке треба чисто ради реда да пише 5 наслова само за да не се повторуваат. Врска нема идејата ...
Туку ако не за друго бар да искористам наслови за да симнам нешо шо не сум гледал.
Кај прочита "омилени", жити се?
Автоматски споено мислење:

Грешка. Не може истите.

еве:
Mad Max: Fury Road
The Hateful Eight
What We Do in the Shadows
Hereditary
Jo Jo Rabit
Не дека не може истите, ама така си трошиш еден филм непотребно
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.417
Поени од реакции
24.924
аноне не се возбудувај одма, не мора секогаш за влакно да се фаќаш, пробувам да бидам фин со тебе
Да беше едно влакно океј, имаше повеќе влакна за фаќање и ги набројав.
Имам забележано дека пробуваш да бидеш фин со мене.
И јас пробувам да бидам фин со тебе и покрај тоа што ти сериозно си помислил дека ограничувањето е само за еден пост а лице може со повеќе постови да предложи филмови... а за ова сфаќање е многу тешко да останеш фин :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.586
Поени од реакции
21.986
5 филма во едно мислење, нема правило дека може само еднаш да се постира
@Ron Burgundy , читај убаво:
секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма, во едно мислење, насловите напишани еден под друг
Ја гледаш таа запирката после 5 филма? Е таа менува многу. Во случајов ова е значењето:
-секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма (во цела тема)
-филмовите мора да му бидат напишани во едно мислење
-филмовите мора да бидат подредени еден под друг (ова за да можам полесно, само со copy+paste да ги префрлам во Excel насловите)

Е сега, да ја немаше запирката:
секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма во едно мислење, насловите напишани еден под друг
ќе беше:
-секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма во тоа едно мислење, а во друго може уште 5
останатото останува исто.

Сме бегале на часови по македонски и не сме читале многу книги, исгледа. ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.497
Поени од реакции
17.671
@Ron Burgundy , читај убаво:

Ја гледаш таа запирката после 5 филма? Е таа менува многу. Во случајов ова е значењето:
-секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма (во цела тема)
-филмовите мора да му бидат напишани во едно мислење
-филмовите мора да бидат подредени еден под друг (ова за да можам полесно, само со copy+paste да ги префрлам во Excel насловите)

Е сега, да ја немаше запирката:

ќе беше:
-секој член на форумов има право да предложи минимум 3, а максимум 5 филма во тоа едно мислење, а во друго може уште 5
останатото останува исто.

Сме бегале на часови по македонски и не сме читале многу книги, исгледа. ;)
види една запирка можда прави голема разлика, но и ти можеш поинаку да се изразиш, на пример "секој член има право само еднаш да постира 3 до 5 филма" и многу нејаснотии ќе беа разрешени. Доколку второто мислење ми е вон правилата можеш да го избришеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom