ТИФОМАНИЈА!

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.496
Поени од реакции
5.461
Ако возиш во недела за Струмица, јас ќе ти раскажам за збратимувањето на Чкембоси со навивачите на Белчатов по пат. Те частам и стикери од полските браќа на Чкембари :P

Кога сме веќе кај гостувањата во Струмица. На враќање од Вардар-Малме, на @Kire Ultras му откажа електрониката по пат за назад. Црна темница, позади нас цела колона коли што се враќаат од утакмица. Нас ни откажуваат сите светла и он уште вика "абе некако и кочнициве како да откажуваат".
Во животов не сум се усрал повеќе, само чекав да не собере некој со 150 од позади и да не разнесе :D
Налетавме на една чистинка кај Овчеполка фабриката и во последна секунда спасивме гз :D
Моравме да продолжиме кај другар од Штип на црвено вино и бурек во 12 вечерта. Такво тровање (можно е да беше и од еден хамбургер од улична сендвичара во Струмица) во животов не сум добил. Две недели од вц не излегов, температура над 39 имав. Надвор сто степени, мене треска ме тресе ко епилептичар. Али вредеше за цела радост од победата :D
Богами тој ден никогаш нема да го заборавам :D, али за Вардар вредеше све :)

Оф топик - Иначе за Струмица ке мораш да бараш друг превоз , јас планирам накај Охрид да идам викендов и од таму во недела накај Струмица , 250 километри ке вртам ради овие ффм :icon_lol:
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
901
Поени од реакции
2.643
Богами тој ден никогаш нема да го заборавам :D, али за Вардар вредеше све :)

Оф топик - Иначе за Струмица ке мораш да бараш друг превоз , јас планирам накај Охрид да идам викендов и од таму во недела накај Струмица , 250 километри ке вртам ради овие ффм :icon_lol:
Таман Лукоил Бт џамојте сол :ROFLMAO:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.320
Поени од реакции
18.964
Таман Лукоил Бт џамојте сол :ROFLMAO:
Опасен шофер е човекот само да знаеш, ќе ве прелета без да го сетите, од Кичево до Скопје на цела гужва стаса во рекордно време да го фатам последниот бус за Штип :D
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.508
Поени од реакции
7.178
Прашање до Чкембари колку луѓе ви дојдоа овие од Полска и кој е нивниот фудбалски клуб ?
И како ви е направено ова пријателство ако не е тајна ?
Кирче златен, ќе ме извиниш шо каснам ама заглавивме пак со прилепската фанта (читај Крали Марко) не повтори од вчера. Арно неколку души ми пишаја да ме подсетат :D

Првиот контакт е остварен неколку дена пред дербито со Вардар во Битола на 30.11.2016.
Бевме контактирани од еден од нивните истакнати членови, кој е уредник на полското списание "To My Kibice". Многу луѓе тука од групите го познават чоекот. Уште од пред то имаше сипматии кон балканските групи и стилот на навивање. Голем удел за рекламата на Чкембари имаше и “Чкембари фанзинот". За ова конкретно има неколку страници во бројот број 5. Така да ако имаш желба ќе се потрудиме да најдиме и ќе го добиеш.
Е сега да продолжам. Му се обезбедва акредитација за та утакмица за сликање на натрпреварот. Дел од нашите членој се запознават и лично пред утакмицата. Колку шо памтам јас утакмицата не беше ништо посебно и врска немаше со она дерби шо знај да биди. Памтам само дека имаше заврнато многу снег Битола, и замисли најинтересен детал беше то шо се фрлаше со топки снег кон судијата.Убај топки јаде в гла :pos: После неколку опомени и повторно продолжување од наша страна имаше и реакција од полицијата, па се префрлиме потаму кон обичната публика за да не ја прекини делегатот утакмицата. Таму и се крена кореографијата.
Се останва во контакт со дечкото од Полска и за некој месец добиваме покана Чкембари да гостуват во Белхатов на еден ревијален турнир кој го организира нивната групата.
Ја прифаќаме понудата и го чекаме денот. 15ти јуни 2017та година, како вчера да беше. Го памтам денот оти баш тогаш ми е роденден. Се собира екипата класика на бутки ако не грешам 17 души и пред тргнување нашиот бивш воџа ќе го цитирам: "Еј знајте кај одите сега, без алкохоли без глупости ве чека 24ч пат, треба таму да се покажите а не да не срамите, значи не да стигните умрени, никој да не пиел по пат". Да се испочитува муабетот тргнуваме ние од тука како шо треба се, и првата продавница во росоман застанва комбето и како шо е редот роденден ми е нема бегање, почастив 1л жестоко и неколко пива, нормално се докупија уште толку од сите други. И од тука почнува историја :D Морам да спомнам како најмлад во комбето дека од сегашен аспект ова за мене беше најдоборото искуство во животот и задоволство да патуваш со такви ликој и навивачки легенди.За жал еден од нив не е поќе меѓу нас.
Еве ја екипата и првата слика напраена по пат.
Image.jpg

Стигнуваме во Белхатов. Првите реакции на пољаците покажват симпатии и респект кон екипата од Битола,иако имаше над 10-15 навивачки групи од неколку држави. Балканскиот менталитет напрај сите очи да се вперени кон нас.Имаше фудбалски турнир, победивме некоја рунда и во тргање јаже. Се покажавме во сите "дисциплини" ама буквално во сите :P Таква беше екипата приспособена за се:D Пред еден ноќен клуб околу 100тина навивачи од поќе групи кој прв пат ги гледаме со нас грмеа Crazy Green Fuckers и who let the dogs out :lolzz:

Дајте да напрајме подкаст мак-тифо да заматиме фаците, па ко ќе слушнат се да се чудат и најбудалите:ojeaa:

Да сумираме, оставаме одличен впечаток, заедничка дружба и голема хемија се создаде конкретно со сегашните браќа. Зелената боја, сличноста на градојте во големина, термоцентралите шо ги имаме итн беше поќе од доволно да останиме во одлични односи.
Тераме за Битола и судбината ко ќе сака, сака. На граница Србија-Мкд само шо стига информација дека Пелистер за противник ги доби Лех Познан. Е сега другари то е уште едно историско патување, има и за таму шо да се пиши, ама да се вратиме на главното. По околу 2 недели се враќаме за Полска. На натпреварот во Познан ни се придружија околу 10-15 тогаш пријатели од Белхатов, со нивни обележја но без знаме на трибина. Еве едно сличе од утакмицата.
Image (1).jpg
Еве ја и првата заеднична слика од двете групи напраена на стадион во Познан.
Image (2).jpg
Завршва утакмицата и замислете останваме без превоз. Долга приказна, реков некогаш наредно се детално.
Наоѓаме превоз и за неколку сати тргаме и одиме за Белхатов. Таму пак сме пречекани одлично, одмараме неколку сати и тргаме за Битола. На возвратната утакмица во Струмица со Лех Познан ги поканваме и ни идат на гости неколку припадници на Торфиорже, каде за прв пат и официјално се поставува транспарент.
Септември 2017та екипа на Чкембари оди оди пак за Полска ЛКС Лоџ - Гкс Белхатов, кај шо имаше забрана ама Торфиорже сепак најдоја начин и околу 300 навивачи се појавија во Лоџ. Заради забраната мислам дека немаше знамиња па така Чкембари знамето не беше клаено на ограда тогаш. Наредно имаше дерби Битола Пелистер-Вардар и мислам дека беа дојдени околу 20-30 луѓе.То му беше прв пат под Тумбе Кафе, а пред то и на ракомет бевме Пелистер-Металург.
После то кај нас ко беа политичките случувања за промена на името од Белхатов испратија поддршка со израбтоена парола,еве сличе:
Image (3).jpg
Наредно во 2018та околу 20 души ојдовме пак на гостување со нив.
Видзев - Гкс Белхатов
Страшно гостување, околу 700 навивачи бројка на нашите браќа. Исто многу јако искуство. Прв пат во животот се осетив како во војска и шо е почитување на инструкции на групата. А замисли 700 души. Ние на 300 се сериме.
Еве сличе:
Image (4).jpg
Ќе спомнам и за ова, имаше утакмица Македонија у-19 со Полска во Белхатов, нашите браќа напраја знаме кое го изработија специјално за тој натпревар, Сличе:
Image (5).jpg
Ова е се околу година до две и почетоците на нашете братство. Има уште многу после ова заеднички утакмици, дружби итн. Има уште многу да се пиши ама целта беше како шо праша за почетоците. Така да се потрудив колку шо можам да доловам за заедничкиот респект и како се почна.
Можно е да имам нешто згрешено или пропуштено, така да можи да ме попрај некој
:ајнапиво:
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2024
Мислења
20
Поени од реакции
68
Искрено топ искуство, не толку долгогодишно братство но сепак другарството и заедничката цел се пред се, графити заеднички, присуството нивно тука на ваши натпревари, а и вие на нивни. Се надевам ке остане тоа братство и понатаму. Секоја чест.
Ме интересира само во какви односи се Лозари со нив? Дали има натпревар каде што сте присутни сите 3групи со свои коцки извадени? Секако доколку не е тајна
 

fisherman89

ОХРИДСКА АРМИЈА
Член од
24 април 2024
Мислења
11
Поени од реакции
51
Кирче златен, ќе ме извиниш шо каснам ама заглавивме пак со прилепската фанта (читај Крали Марко) не повтори од вчера. Арно неколку души ми пишаја да ме потсетат :D

Првиот контакт е остварен неколку дена пред дербито со Вардар во Битола на 30.11.2016.
Бевме контактирани од еден од нивните истакнати членови, кој е уредник на полското списание "To My Kibice". Многу луѓе тука од групите ко познават чоекот. Уште од пред то имаше сипматии кон балкансите групи и стилот на навивање. Голем удел за рекламата на Чкембари имаше "Чкембари фанзинот". За ова конкретно има неколку страници во бројот број 5. Така да ако имаш желба ќе се потрудиме да најдиме и ќе го добиеш.
Е сега да продолжам. Му се обезбедва акредитација за та утакмица за сликање на натрпреварот. Дел од нашите членој се запознават и лично пред утакмицата. Колку шо памтам јас утакмицата не беше ништо посебно и врска немаше со она дерби шо знај да биди. Памтам само дека имаше заврнато многу снег Битола, и замисли најинтересен детал беше то шо се фрлаше со топки снег кон судијата.Убај топки јаде в гла :pos: После неколку опомени и повторно продолжување од наша страна имаше и реакција од полицијата, па се префрлиме потаму кон обичната публика за да не ја прекини делегатот утакмицата. Таму и се крена кореографијата.
Се останва во контакт со дечкото од Полска и за некој месец добиваме покана Чкембари да гостуват во Белхатов на еден ревијален турнир кој го организира нивната групата.
Ја прифаќаме понудата и го чекаме денот. 15ти јуни 2017та година, како вчера да беше. Го памтам денот оти баш тогаш ми е роденден. Се собира екипата класика на бутки ако не грешам 17 души и пред тргнување нашиот бивш воџа ќе го цитирам: "Еј знајте кај одите сега, без алкохоли без глупости ве чека 24ч пат, треба таму да се покажите а не да не срамите, значи не да стигните умрени, никој да не пиел по пат". Да се испочитува муабетот тргнуваме ние од тука како шо треба се, и првата продавница во росоман застанва комбето и како шо е редот роденден ми е нема бегање, почастив 1л жестоко и неколко пива, нормално се докупија уште толку од сите други. И од тука почнува историја :D Морам да спомнам како најмлад во комбето дека од сегашен аспект ова за мене беше најдоборото искуство во животот и задоволство да патуваш со такви ликој и навивачки легенди.За жал еден од нив не е поќе меѓу нас.
Еве ја екипата и првата слика напраена по пат.
Прегледај го приврзокот 417613

Стигнуваме во Белхатов. Првите реакции на пољаците покажват симпатии и респект кон екипата од Битола,иако имаше над 10-15 навивачки групи од неколку држави. Балканскиот менталитет напрај сите очи да се вперени кон нас.Имаше фудбалски турнир, победивме некоја рунда и во тргање јаже. Се покажавме во сите "дисциплини" ама буквално во сите :P Таква беше екипата приспособена за се:D Пред еден ноќен клуб околу 100тина навивачи од поќе групи кој прв пат ги гледаме со нас грмеа Crazy Green Fuckers и who let the dogs out :lolzz:

Дајте да напрајме подкаст мак-тифо да заматиме фаците, па ко ќе слушнат се да се чудат и најбудалите:ojeaa:

Да сумираме, оставаме одличен впечаток, заедничка дружба и голема хемија се создаде конкретно со сегашните браќа. Зелената боја, сличноста на градојте во големина, термоцентралите шо ги имаме итн беше поќе од доволно да останиме во одлични односи.
Тераме за Битола и судбината ко ќе сака, сака. На граница Србија-Мкд само шо стига информација дека Пелистер за противник ги доби Лех Познан. Е сега другари то е уште едно историско патување, има и за таму шо да се пиши, ама да се вратиме на главното. По околу 2 недели се враќаме за Полска. На натпреварот во Познан ни се придружија околу 10-15 тогаш пријатели од Белхатов, со нивни обележја но без знаме на трибина. Еве едно сличе од утакмицата.
Прегледај го приврзокот 417614
Еве ја и првата заеднична слика од двете групи напраена на стадион во Познан.
Прегледај го приврзокот 417615
Завршва утакмицата и замислете останваме без превоз. Долга приказна, реков некогаш наредно се детално.
Наоѓаме превоз и за неколку сати тргаме и одиме за Белхатов. Таму пак сме пречекани одлично, одмараме неколку сати и тргаме за Битола. На возвратната утакмица во Струмица со Лех Познан ги поканваме и ни идат на гости неколку припадници на Торфиорже, каде за прв пат и официјално се поставува транспарент.
Септември 2017та екипа на Чкембари оди оди пак за Полска ЛКС Лоџ - Гкс Белхатов, кај шо имаше забрана ама Торфиорже сепак најдоја начин и околу 300 навивачи се појавија во Лоџ. Заради забраната мислам дека немаше знамиња па така Чкембари знамето не беше клаено на ограда тогаш. Наредно имаше дерби Битола Пелистер-Вардар и мислам дека беа дојдени околу 20-30 луѓе.То му беше прв пат под Тумбе Кафе, а пред то и на ракомет бевме Пелистер-Металург.
После то кај нас ко беа политичките случувања за промена на името од Белхатов испратија поддршка со израбтоена парола,еве сличе:
Прегледај го приврзокот 417616
Наредно во 2018та околу 20 души ојдовме пак на гостување со нив.
Видзев - Гкс Белхатов
Страшно гостување, околу 700 навивачи бројка на нашите браќа. Исто многу јако искуство. Прв пат во животот се осетив како во војска и шо е почитување на инструкции на групата. А замисли 700 души. Ние на 300 се сериме.
Еве сличе:
Прегледај го приврзокот 417617
Ќе спомнам и за ова, имаше утакмица Македонија у-19 со Полска во Белхатов, нашите браќа напраја знаме кое го изработија специјално за тој натпревар, Сличе:
Прегледај го приврзокот 417618
Ова е се околу година до две и почетоците на нашете братство. Има уште многу после ова заеднички утакмици, дружби итн. Има уште многу да се пиши ама целта беше како шо праша за почетоците. Така да се потрудив колку шо можам да доловам за заедничкиот респект и како се почна.
Можно е да имам нешто згрешено или пропуштено, така да можи да ме попрај некој
:ајнапиво:
Многу навивачки групи можат само да сонуваат вакво братстко навивање исто така многу ме потсеќа на пријателството измеѓу Рибари Охрид - Изола (Словенија). Многу е слично навивањето и патувањето од Охрид до Изола и назад па на скоро секоја голема утакмица на Охрид или Изола може да се забележи наш транспарент во Изола или пак нивни во Охрид.
ribari izola vo ohrid 30godini ng ribari ohrid.jpg
Еве една слика од Рибари Изола во Охрид за прослава 30 години НГ Рибари Охрид (сеуште не им е изваден транспарентот поради очигледни причини :ајнапиво:)
blue force vo izola.png
Голема група на Blue Force 2015 (подгрупа на НГ Рибари Охрид) во Изола за 1/32 купот на Словенија, МНК Изола - фк копер 19.10.2022. Ако некој постар Рибари има повеќе слики од нашето братство или пак како започнало нека раскажи и ние помладите да научиме нешто :pijani:
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.496
Поени од реакции
5.461
Кирче златен, ќе ме извиниш шо каснам ама заглавивме пак со прилепската фанта (читај Крали Марко) не повтори од вчера. Арно неколку души ми пишаја да ме подсетат :D

Првиот контакт е остварен неколку дена пред дербито со Вардар во Битола на 30.11.2016.
Бевме контактирани од еден од нивните истакнати членови, кој е уредник на полското списание "To My Kibice". Многу луѓе тука од групите го познават чоекот. Уште од пред то имаше сипматии кон балканските групи и стилот на навивање. Голем удел за рекламата на Чкембари имаше и “Чкембари фанзинот". За ова конкретно има неколку страници во бројот број 5. Така да ако имаш желба ќе се потрудиме да најдиме и ќе го добиеш.
Е сега да продолжам. Му се обезбедва акредитација за та утакмица за сликање на натрпреварот. Дел од нашите членој се запознават и лично пред утакмицата. Колку шо памтам јас утакмицата не беше ништо посебно и врска немаше со она дерби шо знај да биди. Памтам само дека имаше заврнато многу снег Битола, и замисли најинтересен детал беше то шо се фрлаше со топки снег кон судијата.Убај топки јаде в гла :pos: После неколку опомени и повторно продолжување од наша страна имаше и реакција од полицијата, па се префрлиме потаму кон обичната публика за да не ја прекини делегатот утакмицата. Таму и се крена кореографијата.
Се останва во контакт со дечкото од Полска и за некој месец добиваме покана Чкембари да гостуват во Белхатов на еден ревијален турнир кој го организира нивната групата.
Ја прифаќаме понудата и го чекаме денот. 15ти јуни 2017та година, како вчера да беше. Го памтам денот оти баш тогаш ми е роденден. Се собира екипата класика на бутки ако не грешам 17 души и пред тргнување нашиот бивш воџа ќе го цитирам: "Еј знајте кај одите сега, без алкохоли без глупости ве чека 24ч пат, треба таму да се покажите а не да не срамите, значи не да стигните умрени, никој да не пиел по пат". Да се испочитува муабетот тргнуваме ние од тука како шо треба се, и првата продавница во росоман застанва комбето и како шо е редот роденден ми е нема бегање, почастив 1л жестоко и неколко пива, нормално се докупија уште толку од сите други. И од тука почнува историја :D Морам да спомнам како најмлад во комбето дека од сегашен аспект ова за мене беше најдоборото искуство во животот и задоволство да патуваш со такви ликој и навивачки легенди.За жал еден од нив не е поќе меѓу нас.
Еве ја екипата и првата слика напраена по пат.
Прегледај го приврзокот 417613

Стигнуваме во Белхатов. Првите реакции на пољаците покажват симпатии и респект кон екипата од Битола,иако имаше над 10-15 навивачки групи од неколку држави. Балканскиот менталитет напрај сите очи да се вперени кон нас.Имаше фудбалски турнир, победивме некоја рунда и во тргање јаже. Се покажавме во сите "дисциплини" ама буквално во сите :P Таква беше екипата приспособена за се:D Пред еден ноќен клуб околу 100тина навивачи од поќе групи кој прв пат ги гледаме со нас грмеа Crazy Green Fuckers и who let the dogs out :lolzz:

Дајте да напрајме подкаст мак-тифо да заматиме фаците, па ко ќе слушнат се да се чудат и најбудалите:ojeaa:

Да сумираме, оставаме одличен впечаток, заедничка дружба и голема хемија се создаде конкретно со сегашните браќа. Зелената боја, сличноста на градојте во големина, термоцентралите шо ги имаме итн беше поќе од доволно да останиме во одлични односи.
Тераме за Битола и судбината ко ќе сака, сака. На граница Србија-Мкд само шо стига информација дека Пелистер за противник ги доби Лех Познан. Е сега другари то е уште едно историско патување, има и за таму шо да се пиши, ама да се вратиме на главното. По околу 2 недели се враќаме за Полска. На натпреварот во Познан ни се придружија околу 10-15 тогаш пријатели од Белхатов, со нивни обележја но без знаме на трибина. Еве едно сличе од утакмицата.
Прегледај го приврзокот 417614
Еве ја и првата заеднична слика од двете групи напраена на стадион во Познан.
Прегледај го приврзокот 417615
Завршва утакмицата и замислете останваме без превоз. Долга приказна, реков некогаш наредно се детално.
Наоѓаме превоз и за неколку сати тргаме и одиме за Белхатов. Таму пак сме пречекани одлично, одмараме неколку сати и тргаме за Битола. На возвратната утакмица во Струмица со Лех Познан ги поканваме и ни идат на гости неколку припадници на Торфиорже, каде за прв пат и официјално се поставува транспарент.
Септември 2017та екипа на Чкембари оди оди пак за Полска ЛКС Лоџ - Гкс Белхатов, кај шо имаше забрана ама Торфиорже сепак најдоја начин и околу 300 навивачи се појавија во Лоџ. Заради забраната мислам дека немаше знамиња па така Чкембари знамето не беше клаено на ограда тогаш. Наредно имаше дерби Битола Пелистер-Вардар и мислам дека беа дојдени околу 20-30 луѓе.То му беше прв пат под Тумбе Кафе, а пред то и на ракомет бевме Пелистер-Металург.
После то кај нас ко беа политичките случувања за промена на името од Белхатов испратија поддршка со израбтоена парола,еве сличе:
Прегледај го приврзокот 417616
Наредно во 2018та околу 20 души ојдовме пак на гостување со нив.
Видзев - Гкс Белхатов
Страшно гостување, околу 700 навивачи бројка на нашите браќа. Исто многу јако искуство. Прв пат во животот се осетив како во војска и шо е почитување на инструкции на групата. А замисли 700 души. Ние на 300 се сериме.
Еве сличе:
Прегледај го приврзокот 417617
Ќе спомнам и за ова, имаше утакмица Македонија у-19 со Полска во Белхатов, нашите браќа напраја знаме кое го изработија специјално за тој натпревар, Сличе:
Прегледај го приврзокот 417618
Ова е се околу година до две и почетоците на нашете братство. Има уште многу после ова заеднички утакмици, дружби итн. Има уште многу да се пиши ама целта беше како шо праша за почетоците. Така да се потрудив колку шо можам да доловам за заедничкиот респект и како се почна.
Можно е да имам нешто згрешено или пропуштено, така да можи да ме попрај некој
:ајнапиво:
Што бе Крали Марко пиете, бојкотирате Скопско пиво од што не мрзите скопјани и Вардар :D


Фала за одговор (y) , сеа со извештајов мислам дека ви се крена групава едно ниво повисоко по што убаво е ова да се прочита за било која навивачка група во случајот вашава . :)

Иначе топ искуство , убаво е навивачка група да има братска група ради вакви моменти пред се ради дружбата во друга држава и запознавањето на нови луѓе :).

Впрочем и во навивачкиот свет колку и да изгледа од страна лудо и некој да каже абе ти не си нормален поминуваш толку многу километри за клуб никогаш нема да можат да ја сфатат љубовта на еден навивач кон клуб , и 10 пати е подобро човек на утакмица да отиде да се испука и изнавика него ли млад човек да пие кафе два саати и да дреме на мобилен :toe:

Да живее ултрасот во сите , поздрав :)
 
Последно уредено:

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.015
Поени од реакции
7.605
Го видов @kano во прв ред заедно со Чкембарите и Битолчаните едно пиши тука а друго е Австралија

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.763
Поени од реакции
5.138
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.320
Поени од реакции
18.964
Болен е македонскиот народ што сече вени за звезда и партизан
Последните генерации се тие, за жал има и многу млади од рани 2000, кој се заразени со болештината, но дај Боже да си продолжат вака работите и повеќе од јасно е за кого ќе навива македонската младина.
Мило ми е што и останатите групи тргнаа со чистки и со пред се ставање македонски предзнак на групите.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.763
Поени од реакции
5.138
Последните генерации се тие, за жал има и многу млади од рани 2000, кој се заразени со болештината, но дај Боже да си продолжат вака работите и повеќе од јасно е за кого ќе навива македонската младина.
Мило ми е што и останатите групи тргнаа со чистки и со пред се ставање македонски предзнак на групите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom