ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Мене и со А1 и со Телеком. Им се јавив пред недела дена кажаа ке пријавеле на некој по стручни лица, вчера им звонам ми вика пријавено е. Оваа недела ако не го средат, ке ги отерам у пм. Дури и на нив кога им звонам на тоа бројот да пријавам 2 па ти ми дигаат не слушам ништо 3тиот пат слушам :mad:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Исто и кај мене, но како што напомена погоре и мене само со А1 корисници. Зошто навистина не знам. Можно е и до А1 да е, кон Телеком сум немал проблеми.
Телекабел врти на Телеком тоа ти е буквално ист оператор само друг префикс, затоа проблем нема. Телекабел број кога роамира надвор од МК, за надворешниот свет е Телеком број.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Вреди ли да се префрлам моментално од Телеком на Телекабел?
mislam deka ne vredi ic> jas portirav broj na 074 os samiot start i imav i 074 br, pa po nekolku meseci pak gi vrativ na A1, od telekom na telekabel tie se isto...so smisla na mreza ama ne znam dali Tk, e full mvno ili raboti pod kapata na telekom kako mvne ili nesto slicno...
jas se razocarav uste prviot mesec nemaat prelezano detski bolesti, podrska 0 , sto ke mie poevtino koga nema kaj da prijavis defekt a gi ima baajagi i problemi i se ...
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Од Понеделникот неможе да се испраќаат СМСи кон А1. Браво :tapp:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Од Понеделникот неможе да се испраќаат СМСи кон А1. Браво :tapp:
Пушти им еден DoS напад, да видат тие која куќа мрсно јаде...

Шала на страна, Телекабел има најголем проблем со грижата за корисници / поддршка, како воопшто да не се грижат што после приклучок, а не обврзуваат со договори, доста чудни и непромислени работи прават...
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
26
Поени од реакции
31
kakvo prefrlajne sedisi tamu mirno,kete boli glava 24/7 posle sto od problemi sto od 99% griza za korisnici sto voopsto ja nemaat ..... vo Prilep vikame Zagrevoj se!
Разликата во цена не е голема ама квалитетот и те како е на страна на Телеком. BTW сметам дека цените за телекомуникациски услуги во МКД е преголема.Прескапо е.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Разликата во цена не е голема ама квалитетот и те како е на страна на Телеком. BTW сметам дека цените за телекомуникациски услуги во МКД е преголема.Прескапо е.
Се додека имаме Олигопол односно ги имаме само А1 и Телеком ќе биде вака... Штета што само коментираме, да има сега некој со добри познавања, да удриме една петиција и да бидеме слушнати можеби ќе добиеме нешто...
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Разликата во цена не е голема ама квалитетот и те како е на страна на Телеком. BTW сметам дека цените за телекомуникациски услуги во МКД е преголема.Прескапо е.
Разликата во квалитет е стварно голема меѓу Телеком и Телекабел(телефонија и ОСОБЕНО интернет), а чудно е зш ја користи мрежата на Телеком(затоа што е виртуелен мобилен оператор).
А дека е скапо скапо си е мајко му.
Пред некое време ги разгледав LucaMobile им ги видам понудите и скоро им се слични(барем 500ка за нормален договор). Не сум сигурен дали вреди да променам на нив за телефонија(да не се летам, зш така се заебав со Телекабелов :LOL:), зш не е се како што ќе пишат на хартија.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Планираат овие RCS, VoLTE да воведат нешто и да го средат конечно проблемот со чекањето на повик функцијата?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Се додека имаме Олигопол односно ги имаме само А1 и Телеком ќе биде вака... Штета што само коментираме, да има сега некој со добри познавања, да удриме една петиција и да бидеме слушнати можеби ќе добиеме нешто...
Duopol toa e ....stetata e veke napravena so dozvolata za prodazba na one na eks Vip....
Автоматски споено мислење:

Разликата во квалитет е стварно голема меѓу Телеком и Телекабел(телефонија и ОСОБЕНО интернет), а чудно е зш ја користи мрежата на Телеком(затоа што е виртуелен мобилен оператор).
А дека е скапо скапо си е мајко му.
Пред некое време ги разгледав LucaMobile им ги видам понудите и скоро им се слични(барем 500ка за нормален договор). Не сум сигурен дали вреди да променам на нив за телефонија(да не се летам, зш така се заебав со Телекабелов :LOL:), зш не е се како што ќе пишат на хартија.
Telekabel imaat nekakov limit od telekom i brzinata i kvalitetot na internetot im se ocajni...a mn, cesto se slucuva da broj 074 ili portiran na Tk, da ne moze dase vospostavi kontakt...problemot go imaat od sam pocetok na rabota.!
Lycamobile imaat sigurno podobar dogovor so A1 bidejki Lte brzinata e skoro sekogas 45~50/20 mbps koe ne za potcenuvajne,koga groto korisnici po doma dal imaaat edvaj 25~30mbps.
sigurno imaat dobar dil za shearing na brzinata vo momentot prema optovarenost na baznata stanica ...
a pak ova nee slucaj so Tk i Telekom bidejki dodeka imav 074br na sekoj cas se menuvase brzinata i nikogas ne bese nad 35mbps/po 1cas edvaj 10 i taka vo krug ...
seto ova e na steta na nas koi plajkame najmnogu pari za pretplati od cela Eu, a najmalce sme plateni ...
Автоматски споено мислење:

Duopol toa e ....stetata e veke napravena so dozvolata za prodazba na one na eks Vip....
Автоматски споено мислење:


Telekabel imaat nekakov limit od telekom i brzinata i kvalitetot na internetot im se ocajni...a mn, cesto se slucuva da broj 074 ili portiran na Tk, da ne moze dase vospostavi kontakt...problemot go imaat od sam pocetok na rabota.!
Lycamobile imaat sigurno podobar dogovor so A1 bidejki Lte brzinata e skoro sekogas 45~50/20 mbps koe ne za potcenuvajne,koga groto korisnici po doma dal imaaat edvaj 25~30mbps.
sigurno imaat dobar dil za shearing na brzinata vo momentot prema optovarenost na baznata stanica ...
a pak ova nee slucaj so Tk i Telekom bidejki dodeka imav 074br na sekoj cas se menuvase brzinata i nikogas ne bese nad 35mbps/po 1cas edvaj 10 i taka vo krug ...
seto ova e na steta na nas koi plajkame najmnogu pari za pretplati od cela Eu, a najmalce sme plateni ...
Se izvinuvam sto nee bas za temava.....ali eve momentalno Lte na Lyca (a1)mislam deka e povejke od dovolno....
Автоматски споено мислење:

Duopol toa e ....stetata e veke napravena so dozvolata za prodazba na one na eks Vip....
Автоматски споено мислење:


Telekabel imaat nekakov limit od telekom i brzinata i kvalitetot na internetot im se ocajni...a mn, cesto se slucuva da broj 074 ili portiran na Tk, da ne moze dase vospostavi kontakt...problemot go imaat od sam pocetok na rabota.!
Lycamobile imaat sigurno podobar dogovor so A1 bidejki Lte brzinata e skoro sekogas 45~50/20 mbps koe ne za potcenuvajne,koga groto korisnici po doma dal imaaat edvaj 25~30mbps.
sigurno imaat dobar dil za shearing na brzinata vo momentot prema optovarenost na baznata stanica ...
a pak ova nee slucaj so Tk i Telekom bidejki dodeka imav 074br na sekoj cas se menuvase brzinata i nikogas ne bese nad 35mbps/po 1cas edvaj 10 i taka vo krug ...
seto ova e na steta na nas koi plajkame najmnogu pari za pretplati od cela Eu, a najmalce sme plateni ...
Автоматски споено мислење:


Se izvinuvam sto nee bas za temava.....ali eve momentalno Lte na Lyca (a1)mislam deka e povejke od dovolno....
A eve speed,na istoto mesto samo sega na a1,da vidite deka e tuka nekade i nema limiti kon Lycamobile....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Дали го имате уште проблемот со јавување да неможе да се слуша соговорникот и он вас.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Дали го имате уште проблемот со јавување да неможе да се слуша соговорникот и он вас.
Imam drugar koj portirase br na TK.no bas poradi ova do krajot na ovoj mesec e i se seli na dr.lokacija
Inaku problemot e randoom 2-3pati vo nedelata...nee sekogas i kon a1 i kon lycamobile,kon drugite kako e ne znam,toj vika deka zaprimetil kon site bilo isto nema pravilo...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Се додека имаме Олигопол односно ги имаме само А1 и Телеком ќе биде вака... Штета што само коментираме, да има сега некој со добри познавања, да удриме една петиција и да бидеме слушнати можеби ќе добиеме нешто...
Ама чешит сте со муабетов. Бидете среќни што и овие два ги имаме, кој луд ќе истреси 50+ милиони за да гради инфраструктура од ново во ваква вукојебина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom