ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.018
Поени од реакции
1.278
Две работи не ми се јасни.

1. Каде се функционира роаминг? Кои се партнерите? Колку е цената на минута,смс,МБ во роаминг?
2. Дали функционираат премиум услуги од типот, плаќање паркинг со СМС, ЈСП билети?

Овие работи се прилично јасно дефинирани кај Телеком и Вип. Тука се многу штуро објаснети во две реченици на страницата. Чекорот е за поздравување ама стварно.... да се нема асална веб страница после 22 години постоење ми е неразбирливо. Новиот дизајн е секако подобар од претходниот, на ниво на семинарска од 1 година факултет.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
Две работи не ми се јасни.

1. Каде се функционира роаминг? Кои се партнерите? Колку е цената на минута,смс,МБ во роаминг?
2. Дали функционираат премиум услуги од типот, плаќање паркинг со СМС, ЈСП билети?

Овие работи се прилично јасно дефинирани кај Телеком и Вип. Тука се многу штуро објаснети во две реченици на страницата. Чекорот е за поздравување ама стварно.... да се нема асална веб страница после 22 години постоење ми е неразбирливо. Новиот дизајн е секако подобар од претходниот, на ниво на семинарска од 1 година факултет.
Tocna ti e konstatacijata ....nema nikakvo objasnuvajne za nisto *
Ok 10 gb za 500den .?sto posle 10? se gasi nemass voopsto data?imas namalena brzina PR;64/64? pa treba da aktiviras 1gb=100den.?kako da aktiviras zvonis 074 747474 ? imas kratok kod kako na Lyca? kako ke proveris kolku si potrosil data? so kod? na mojTk.?ke ima app.kako od vip i telekom ? prasajna ,prasajna i samo prasajna a nema odgovori .!
Mislam deka kako za pocetok trebase prvim seto ova da go sredat stranata da bide dostapna so site infoo, pa potoa da Objavat imame 3 paketi i 4 telefoni ....
Narodot e naparen so telekom i vip ....ne saka da se izgori i so Telekabel,isto i so Lyca bese 3 meseci 384den.potoa 512,!
Sepak dobro e sto ke ima + konkurencija
da pocekame do 21.01- pa da vidime dali keja sredat stranata kako sto treba ....
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.878
Поени од реакции
10.496
Tocna ti e konstatacijata ....nema nikakvo objasnuvajne za nisto *
Ok 10 gb za 500den .?sto posle 10? se gasi nemass voopsto data?imas namalena brzina PR;64/64? pa treba da aktiviras 1gb=100den.?kako da aktiviras zvonis 074 747474 ? imas kratok kod kako na Lyca? kako ke proveris kolku si potrosil data? so kod? na mojTk.?ke ima app.kako od vip i telekom ? prasajna ,prasajna i samo prasajna a nema odgovori .!
Mislam deka kako za pocetok trebase prvim seto ova da go sredat stranata da bide dostapna so site infoo, pa potoa da Objavat imame 3 paketi i 4 telefoni ....
Narodot e naparen so telekom i vip ....ne saka da se izgori i so Telekabel,isto i so Lyca bese 3 meseci 384den.potoa 512,!
Sepak dobro e sto ke ima + konkurencija
da pocekame do 21.01- pa da vidime dali keja sredat stranata kako sto treba ....
има има само некој треба да отвори да прочита пред да се дрзне да плука



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Tocna ti e konstatacijata ....nema nikakvo objasnuvajne za nisto *
Ok 10 gb za 500den .?sto posle 10? se gasi nemass voopsto data?imas namalena brzina PR;64/64? pa treba da aktiviras 1gb=100den.?kako da aktiviras zvonis 074 747474 ? imas kratok kod kako na Lyca? kako ke proveris kolku si potrosil data? so kod? na mojTk.?ke ima app.kako od vip i telekom ? prasajna ,prasajna i samo prasajna a nema odgovori .!
Mislam deka kako za pocetok trebase prvim seto ova da go sredat stranata da bide dostapna so site infoo, pa potoa da Objavat imame 3 paketi i 4 telefoni ....
Narodot e naparen so telekom i vip ....ne saka da se izgori i so Telekabel,isto i so Lyca bese 3 meseci 384den.potoa 512,!
Sepak dobro e sto ke ima + konkurencija
da pocekame do 21.01- pa da vidime dali keja sredat stranata kako sto treba ....
(2) Дополнување на интернет: 100 ден / GB

За сите пакети има доплата за повици кон интернационални и специјални броеви, паркинг услуги, СМС, роаминг и други услуги кои не се наведени во описот на пакетот. Корисникот може да побара и да му се овозможи блокирање на користење на одредени услуги кои продуцираат доплати.
По надминување на вклучениот интернет сообраќај во пакетот брзината се намалува на 64/64 kbps. Корисникот може да побара дополнување на интернет сообраќај од 1GB со барање во наплатен центар на Телекабел или со испраќање СМС на телефонскиот број 609 со содржина: 1G
Активација на услугата дополнителен интернет сообраќај во наплатен центар е бесплатна, а преку СМС е соодветна на цената на една СМС порака.
pisuva tuka samo nema koj da cita
http://telekabel.com.mk/mobilna/
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Разговорите во мрежата на ТК се бесплатни? Меѓу мобилната и фиксната на ТК?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Како и секоја работа има добро и лоши работи.
Добро е што е необврзувачки договор, ако не ти се допага едноставно се откажуваш. Многу позитивна работа.
Добра работа е што немаш скриени трошоци, пример ако го искористеш интернетот од пакетот не ти се наплака интернет тука пага брзината на 64/64кб, така да по оваа основа нема да имаш сметка од 10.000 денари.
Лошо е што на почеток сигурно ке зафркава конекцијата, поготово за интернет поготово Во Скопје, Јас моментално сум на Lyca И интернетот во Скпоје е катастрфова а во другите градови е невероватно добар, но тоа е зашто Скопје е пренаселено.
Сепак сега за сега ке си го држам бројот на Lyca, цените се скоро иднтични со ова, плус јас само користам мобилен интернет и го имам пакетото од 5гб за 230 денари така да уште некои месец ке останма на лајка
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Како и секоја работа има добро и лоши работи.
Добро е што е необврзувачки договор, ако не ти се допага едноставно се откажуваш. Многу позитивна работа.
Добра работа е што немаш скриени трошоци, пример ако го искористеш интернетот од пакетот не ти се наплака интернет тука пага брзината на 64/64кб, така да по оваа основа нема да имаш сметка од 10.000 денари.
Лошо е што на почеток сигурно ке зафркава конекцијата, поготово за интернет поготово Во Скопје, Јас моментално сум на Lyca И интернетот во Скпоје е катастрфова а во другите градови е невероватно добар, но тоа е зашто Скопје е пренаселено.
Сепак сега за сега ке си го држам бројот на Lyca, цените се скоро иднтични со ова, плус јас само користам мобилен интернет и го имам пакетото од 5гб за 230 денари така да уште некои месец ке останма на лајка
Нема да зафркава... ти ги виде брзините кои ги пратив неколку пораки претходно....
Ај еве дека се ве мрзи пак ќе ги копирам...

https://www.speedtest.net/result/a/4534034005

https://www.speedtest.net/result/a/4537531805

https://www.speedtest.net/result/a/4541837707

https://www.speedtest.net/result/a/4554229418

https://www.speedtest.net/result/a/4587641770[DOUBLEPOST=1547630153][/DOUBLEPOST]
Ја не се разбирам у фрекфенции, мрежи, станици и чуда, затоа и не го коментирам тој дел. Ја го коментирам делот со скапо/ефтино.
Иначе мојов пост, како шо и сам глеаш, не е воопшто плукање, освен за делот дека телекабел има проблеми со интернетот, зошто долго време сум на телекабел со интернет и доста често иам проблеми со интернетот.
Така да не знам зошто баш цитирањето на мојот пост го искористи за последната реченица, освен ако цел пост не ти е сарказам :icon_mrgr:
Бојан, извини што не означив во тесктот дека е сарказам ама мислам дека смајлито требаше да го долови моментот...
Твојот пост беше баш она што јас сакав да кажам... Затоа и во првата реченица така саркастично напишав...
 
F

Flatter

Гостин
Ne sakam da hejtam ili bilo sto da ne me svatite pogresno ama uste mnogu leb treba da jadat posebno za tie ceni. Ama ajde oni si znaat...

Screenshot_2019-01-16-10-45-36-221_org.zwanoo.android.speedtest.png
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Добро е што ќе имаме уште една опција, јас имам договор со Оне.Вип од пред две години, 1499 денари со неограничени минути, пораки и незнам колку роаминг но 6г интернет.
После една година имав опција да намалам тарифа, ми дозволија да одам една подолу, 999 денари неограничени пораки и повици и помалку роаминг и 4г интернет, притоа ми зедоа 3к за намалување, така да ништо не добив со таа опција.
Овај месец ми завршува договорот, ми даваа 16к за телефон, 1499 месечно со 15г интернет.

Пред некој ден ми се јавиа за анкета за услугите, за достапноста на интернетот не прашаа, јас им поставив прашање зошто кога одам на концерт, на плажа, на спортски настан, скоро и да не е возможно да го користам тоа што го плаќам.
Па таа од таму се развика да објасни како имало многу гужва и базите биле преоптеретени, абе јас ти знам ама кажи зошто две години плаќам, а таму каде што ми треба неможам да користам.:pos:
За дома не ми требит.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ne sakam da hejtam ili bilo sto da ne me svatite pogresno ama uste mnogu leb treba da jadat posebno za tie ceni. Ama ajde oni si znaat...

Прегледај го приврзокот 203111
Тотален аматеризам ти е муабетов...
Јас постирав реални тестови во реални состојби во Центар кога базните станици се оптоварени...
Сакаш да постирам 300/300 на ЛТЕ на дедицирана базна па да ги мериме (брзините) ???

Како што впрочем кажа и колегата погоре, не ми треба 100+ во свирипичино ако на концерт, плажа или кафе во центар неможам ништо да отворам...
Да имам секогаш и секаде 40/10 мислам дека е повеќе од доволно :)

Уште повеќе, бенефитот ќе биде за 3 месеци од сега кога ќе мора да сменат нешто ради конкуренција другите...

Како беше тоа: „Одиме понатаму....“
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
има има само некој треба да отвори да прочита пред да се дрзне да плука



Sent from my iPhone using Tapatalk
Da ,ama stranata od cas vo cas se nadopolnuva ......a tebalo prvim se da stavat na stanata pada ja pustat.....ili da izmenat nesto/nadopolnat/koegiraat/
sepak pisav ke pocekame do 21.01
i nee plukajne toa sto sum pisal deka stranata e prazna..... >>>
sega ima i Apn podesuvajna vneseno
seuste nema poverka na data..? kako ke cekame 10gb/?i koga ke bide 64/64 ej znaeme potrosen e 10gb,
na tie raboti mislev , da imaa se staveno pa da objavat toa najdobro ke im besde na 21 ,da pustat se, a stranata od rivesoft ,nee vo funkcija....
 

calipso

Optimal Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
27 декември 2009
Мислења
130
Поени од реакции
55
Разговорите во мрежата на ТК се бесплатни? Меѓу мобилната и фиксната на ТК?
Bi trebalo da se besplatni, Inaku nisto... Vo lyca se besplatni duri I koga ima 0 denari kredit moze da si zborish. Kerka mi I jas imame 0 den kredit a zborime 11 meseci bez nadopolnuvanje
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Јас како што гледам.....Риверсофт ги имаат сите телефони...ваљда коа ќе купуваш со бројче од Телекабел ќе има некоја бенефицја или попуст...па на рати нешто ?
Мада и на Риверсофт сајтот им е партал.
 
F

Flatter

Гостин
Тотален аматеризам ти е муабетов...
Јас постирав реални тестови во реални состојби во Центар кога базните станици се оптоварени...
Сакаш да постирам 300/300 на ЛТЕ на дедицирана базна па да ги мериме (брзините) ???

Како што впрочем кажа и колегата погоре, не ми треба 100+ во свирипичино ако на концерт, плажа или кафе во центар неможам ништо да отворам...
Да имам секогаш и секаде 40/10 мислам дека е повеќе од доволно :)

Уште повеќе, бенефитот ќе биде за 3 месеци од сега кога ќе мора да сменат нешто ради конкуренција другите...

Како беше тоа: „Одиме понатаму....“
Во ред е те разбирам нема потреба да се оправдуваш нормално е да ги бранеш пошто работеш за нив. За разлика од тебе јас сум реален и за никој не работам. Мрежата им е иста како телеком така да све е исто како кај телеком нетот и тоа е тоа...

За фирма со 20 години историја се најавија многу аматерски, веб страницата им беше тапа и си остана тапа и ќе си терат сличен концепт како лајка мобајл што значи автомацки пропаст...

Исто така и далеко се од конкуренција нема потреба да се лажеме. Во вип за 650 денари имаш се неограничено со 15гб интернет а во телекабел за 500 денари имаш 10гб интернет и само неограничени разговори така да од авион се гледа што е подобро. Единствено што им е добро е тоа што немат договор така да кога сакаш можеш да откажеш но тоа не е ништо посебно за мене пошто јас за работа користам 2 броја и не планирам да ги менувам како чорапи, за секој различно и тоа е тоа реалноста...

И како врв на се нудат нонејм кинески телефони со некоја риверсофт нонејм фирма. Sorry but no thanks....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom