ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Барем засега со овие не се соочувам со никакви проблеми, единствено со Call Hold и онлајн системот за следење на сообраќајот. За проблемот со Lyca, иако признавам не сум запознаен ништо повеќе од вас, некако ми смрди и од нивна страна (на Вип) бидејќи се нивни виртуелен оператор. Вип и те како ти се познати со вакви ,,дубари,, кои ги прават па така не ме чуди и ова да има поврзаност.
Нема потреба од лажни информации. Лајка треба на нивната централа да ги внесе новите префикси од Телекабел за да можат да терминираат повиците. Толку. Вип меѓа никаква врска со тоа
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
402
Поени од реакции
159
Дали уште неможат броеви од лајка да се добијат ?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Нема потреба од лажни информации. Лајка треба на нивната централа да ги внесе новите префикси од Телекабел за да можат да терминираат повиците. Толку. Вип меѓа никаква врска со тоа
Незнам за нивото на кое е подесувањето за виртуелен оператор, ама најчесто има интервенција и кај операторот давател на инфраструктура и на операторот примател...
Претпоставувам дека се е решено бидејќи некако спласна паниката и мрчењето на темата :)

Очекувам, сега во дискусијата да преовладуваат споредби на перформанси и секако идеи/забелешки/насоки од корисници ...
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Незнам за нивото на кое е подесувањето за виртуелен оператор, ама најчесто има интервенција и кај операторот давател на инфраструктура и на операторот примател...
Претпоставувам дека се е решено бидејќи некако спласна паниката и мрчењето на темата :)

Очекувам, сега во дискусијата да преовладуваат споредби на перформанси и секако идеи/забелешки/насоки од корисници ...
Ajде, еве мое искуство. Бев на Телеком, пред 10 дена се префрлив на Телекабел, се ми е потполно исто.
Од забелешки, ми фали известување за пропуштени повици и некоја андроид апликација како таа на Телеком, се навикнав на преглед на сметки и плаќање online.
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Добро, еве насоки од корисник:
-Ставете пакети со разговори, смс и интернет(па макар и да има помалку интернет, за негова сметка да се добијат смс пораки)
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
So Lycamobile se e vo red dzvonam bez problem i me dobivaat lyca broevi isto taka.
Sum na minimalniot paket od 300 mkd i ne znam kolku imam potroseno minuti i data. Sekako potrebna e nekakva evidencija da se ima kolku imam potroseno.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Добро, еве насоки од корисник:
-Ставете пакети со разговори, смс и интернет(па макар и да има помалку интернет, за негова сметка да се добијат смс пораки)
Nedostigaaat mnogu raboti, na moj telekabel nerma seuste nisto, isto taka nema aplikacija, nema sms za miss call,isto taka nedostiga paket so razgovori i sms bez data ili so mn, malce*
a najdobro e da ima selekt kako sto bese na One, sto sakas dasi odberes i kombiniras kakov sakas ti paket,....isto taka nedostiga 4play paket*
na koj sto Telekom/ Magenta ima mn,korisnici a isto i
vip / kombo gi prevzema korisnicite bidejki im dava ekstra popust,
kako primer jas sto koristam neo sim M sto e 649den mi minusira 149 den(bidejki mie vo komboM) = 500 so voice&sms&15 gb isto taka bez dogovor*
PR vo Tk 450tv500net150fix=1100+500mob. = 1600 denari
jas za istoto so 2 mob. linii plajkam 1730denari*
Toa se sugestiite i predlozite a i mala komparacija*
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дечки ја не сфаќам како тоа не знаете колку нет сте потрошиле ?
Самите телефони во data usage не ви покажуваат колку мобилен интернет сте потрошиле ?
Освен ако податоците во data usage не се точни, што не ми е логично, не знам зошто правите голем проблем дека е тоа што на страната на телекабел не можеш да си провериш сообраќај.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки ја не сфаќам како тоа не знаете колку нет сте потрошиле ?
Самите телефони во data usage не ви покажуваат колку мобилен интернет сте потрошиле ?
Освен ако податоците во data usage не се точни, што не ми е логично, не знам зошто правите голем проблем дека е тоа што на страната на телекабел не можеш да си провериш сообраќај.
Абе и ја гледам дата усеџ, ама несум сигурен ама како да ги меша со вифи коа користам. Затоа најдобро си е коа ке стават апликација.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дечки ја не сфаќам како тоа не знаете колку нет сте потрошиле ?
Самите телефони во data usage не ви покажуваат колку мобилен интернет сте потрошиле ?
Освен ако податоците во data usage не се точни, што не ми е логично, не знам зошто правите голем проблем дека е тоа што на страната на телекабел не можеш да си провериш сообраќај.
Дополнително, се има можност да се постави предупредување кога ќе се дојде до одредена граница, а и автоматски да се исклучи интернетот ако се дојде да речеме до 10 гига... Брзи и кратки чекори што треба да се чепнат.
Иако сум на Вип и има апликација, јас ова го имам подесено и досега неколку пати ми користело.
Дополнително, законски уредено е дека операторот мора да извести по SMS порака кога корисникот е при крај со интернетот. Сигурно кога некој што користи од Телекабел ќе дојде при крај со 10те гига, ќе го извести операторот по порака.

Абе и ја гледам дата усеџ, ама несум сигурен ама како да ги меша со вифи коа користам. Затоа најдобро си е коа ке стават апликација.
Ви-Фи не може да се меша со датата од операторот. Си има посебен приказ во телефоните.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Nedostigaaat mnogu raboti, na moj telekabel nerma seuste nisto, isto taka nema aplikacija, nema sms za miss call,isto taka nedostiga paket so razgovori i sms bez data ili so mn, malce*
a najdobro e da ima selekt kako sto bese na One, sto sakas dasi odberes i kombiniras kakov sakas ti paket,....isto taka nedostiga 4play paket*
na koj sto Telekom/ Magenta ima mn,korisnici a isto i
vip / kombo gi prevzema korisnicite bidejki im dava ekstra popust,
kako primer jas sto koristam neo sim M sto e 649den mi minusira 149 den(bidejki mie vo komboM) = 500 so voice&sms&15 gb isto taka bez dogovor*
PR vo Tk 450tv500net150fix=1100+500mob. = 1600 denari
jas za istoto so 2 mob. linii plajkam 1730denari*
Toa se sugestiite i predlozite a i mala komparacija*
Што не го ставиш муабетов во потпис за да не правиш копи пејст на муабетот цело време?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Кај мене, на самсунг, на дата јусиџ посебно ми покажува за вифи, посебно за мобилен интернет. Не знам дали на другите телефони е поинаку. Башка, како што кажа и јефто, си имам ставено на 7 гига да ме предупредува. Сеа не знам дали е можно евиденцијата на телефон и евиденцијата на операторот да се разликуваат, ама дури и да се разликува бар колку толку ќе знаеш колку имаш искористено.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
а па што ако се потроши нтернетот нема да се доплати само ќе се намали брзината
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мислам дека на страната има инфо дека од кога ќе го истрошиш нетот ти се гаси автоматски и после за 1 гига доплаќаш 100 денари, само не знам како се активира тоа за плус 1 гига.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom