ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Cisco, Ericsson, Huawei, Casa, Microtik, ZTE и тн мислиш дека ги интересира каков е стандардот каде што е стациониран операторот?
Иста е цената во цел свет за опремата, па дури и поефтина во големите држави поради големите количини што ги набавуваат.
poeftina e strujata, davackite za mreza, vrabotenite imaat 5 pati poniski plati zatoa i instalacijata i odrzuvanjeto se isto mnogu poeftini. Se na se mnogu mnogu poniski davacki a ubavo naduvani ceni neprimerni na standardot. Sakase nesto da kazes?
Ovie lopovi gi branis?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
poeftina e strujata, davackite za mreza, vrabotenite imaat 5 pati poniski plati zatoa i instalacijata i odrzuvanjeto se isto mnogu poeftini. Se na se mnogu mnogu poniski davacki a ubavo naduvani ceni neprimerni na standardot. Sakase nesto da kazes?
Ovie lopovi gi branis?
Па не знам дали е поефтина индустриската, не плаќаат струја како ти дома.
Оние што ти се базни на врвовите скоро цела зима рачунај дека работат + на агрегати, напонот варира упм.
Инсталацијата, одржувањето и платите можеби се поефтини за одреден процент во однос на комшиите на балканот, али сума сумарум за толкав пазар тешко дека ќе отидат многу пониски цените, не уште еден, уште 4 оператори да донесеш кога ќе ја видат математиката на крај ќе ги израмнат цените.
Срањето се направи со Телеком, го градевме цела држава, а му го продадоа за да не дупат, инаку на истите столбови, истите бандери, истата подземна инфраструктура требаше да донесат и други оператори, друга е приказната ако му кажеш дека не треба да гради негова инфраструктура, туку да закачи базната и да ги распоредат секторите како што имаат потреба, плус може напојувања само да земат, овие од нула прават нова мрежа, па рачунај дека првите 3-4 години нема ни на 0 да дојдат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Dosta e samo da pogledneme otkoga vip go lapna one kako gi naduvaa odma cenite za 20-30%. Nema nikakvo opravduvanje, cist lopovluk. Vi kazav cenite kakvi se vo slovenija i hrvatska so standard x3 pa vie uste prajte se gluvi i slepi.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.781
четврти? :toe: не би рекла.... или е втори, евентуално трети ама четврти оператор никако ! :tvg:
тоа му доаѓа како јас сум само газда немам врска со тендер, раководителот на моја фирма тендерира :facepalm:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Cisco, Ericsson, Huawei, Casa, Microtik, ZTE и тн мислиш дека ги интересира каков е стандардот каде што е стациониран операторот?
Иста е цената во цел свет за опремата, па дури и поефтина во големите држави поради големите количини што ги набавуваат.
Jas mislam deka nema da gradat svoja mreza-tuku kese slepaat najverovatno na telekom ,bidejki vip e padni stani mrezata posle spojuvajneto so one i+ posle priklucuvajneto na Lyca na istata mreza, vprocem vo cel svet se ukrupnuva mobilniot pazar sekade kade se 3/4 Mno najgolemiot go kupuva najmaliot ...ili dvata najmali na pazarot -se spojuvaat i se slucuva istoto kako kaj nas so vip i one go kupija i cenite +30% zada imaat podobar profit ....
vidov na net deka Telenor ke gi prodava svoite operatori vo bugarija/srbija/crnagora
A isto taka vo mnogu drzavi 4g mrezata 2 operatori ja delat zaedno,ne odi na arno rabotava vo telekomunkaciive

http://maktel.mk/News.aspx?id=100707
spored pisanovo 3ti mobilen se misli na MNO.....ali mene ne mie verno toa ke im treba minimum 3god, zada konkuriraat na telekom i vip pred se so mreza a posle i so paketi i ponudi za mobilni uslugi a i vo lokaciite kade se kds operator i za 4play uslugi ( ponudi )
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Aко ова успее ќе биде целосно македонска фирма мобилен оператор после Мобимак.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.781
... за да има добра конкуренција во смисол на цена и пакет услуга за корисникот (народот) мора да има повеќе оператори независни едни од други без трунка непотизам во било кој дел во никој случај немешаност на државата (власта) !
„мачкање очи“? или :sekcza:
... како измислен пример, мама оператор во Германија, ќерка оператор во Виена, син оператор во Словенија да се смета како три оператора во МКД, а всушност не е еден? :D
мама, ќерка и син со различно име и седиште, ама со еден ефект на провизија што ќе ја земе тој што ќе ја земе во МКД, а таа демек со најприфатливи, најниски услуги конкурира на другите два оператори :sramezliv:
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Mislam deka nema da uspeat, isti slucaj imase vo Albanija kade nov albanski operator vleze vo pazarot no nikako ne mozese da gi konkurira so investicii Vodafone i Deutsche Telekom i propadnaa posle 4-5 godini rabota so golema zaguba.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Mislam deka nema da uspeat, isti slucaj imase vo Albanija kade nov albanski operator vleze vo pazarot no nikako ne mozese da gi konkurira so investicii Vodafone i Deutsche Telekom i propadnaa posle 4-5 godini rabota so golema zaguba.
Jas mislam deka kako MNO nemaat sansa bidejki im treba 200milioni evra za start,a kako Mvno- kako lycamobile mozat da tapkaat vo mesto ,
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas mislam deka kako MNO nemaat sansa bidejki im treba 200milioni evra za start,a kako Mvno- kako lycamobile mozat da tapkaat vo mesto ,
Kakvi crni 200 miliona be, ima eftini kineski tower anteni komplet sose elektronika za gabe pari. Koj si ja razbira rabotata denes relativno eftino moze da se postavi mobilna mreza. Malce zaebano soglasnost da se dade za mestenje na antenskata oprema na zgradi i sl, mesecno se plakja nadomest to est kirija se zavisi kako ke se dogovoris.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
So ke prais be so 64k, da ne koristis mirc uste :) Edna slika da otvori saat vreme ke treba.
Ако.

Не може да имаш преголеми очекувања за омниприсутна интернет услуга достапна за сите. Нема ова личен фиксен носечки медиум до дома.

Ограничувањето на вкупен месечен сообраќај на LTE е како да однесеш ферари на бензинска и да му речеш тури ми за стотче.

Вака барем знаеш што имаш и слободно ќе го користиш, ако ти треба повеќе - плати повеќе и ќе добиеш повеќе, без некој да те уценува.

Кога ќе ја видиш големата слика, трафик лимитите се грабеж, а платен капацитет е фер понуда, концептот е битен.

И не не е исто, едното да го користиш слободно неограничено ќе те кошта, а другото ќе те кошта многу, многу, многу повеќе, плус бубрег.
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Според мене, најдобра понуда би било сам да си формираш пакет, нешто налик на хрватскиот (виртуелен) мобилен оператор BonBon, т.е. нешто вакво: https://www.bonbon.hr/ponuda/pretplata/paketi
Нешто вакво имаше и поранешен One извесно време: https://web.archive.org/web/20130909132424/http://one.mk:80/select_tarifni_modeli.html и https://www.youtube.com/watch?v=JHX4LAIosOE

Исто најдобро и за кабелската телевизија е исто хрватскиот принцип со избор на пакети како EvoTV:https://www.evotv.hr/ponude
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако биде како и Интернетот, тогаш при посилно врнење, грмење или силен ветер, тешко дека ќе можеш да збориш на телефон:icon_lol: Но да се надеваме на добри понуди:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
А кој е трет?
ONE го рачунаат сеуште?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom