ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Луѓе полека, оладете, не е едноставна целава работа макар се и виртуелен оператор. Има цел куп софтверски (позадински) работи кои треба да се конфигурираат за се да функционира како што треба па потоа истото да биде тестирано, па доколку има проблем да се среди па пак да се тестира итн итн. Не е само стави картичка и види дали има LTE, 3G и дали говорни повици функционираат без сецкање. Тука имате и целосен билинг систем кој треба да биде изработен па проверен а не после месец-два овде да кукате како имате сметки 10х поголеми од она што сте го направиле како сообраќај. Тука е и поврзувањето на интернет сообраќајот меѓу Телеком и самите Телекабел (доколку нивна мрежа користат) па после кон надвор и се надевам нема да користат натирање како што прави Вип. Па тука имате и конфигурирање рутинг протокли (SCCP...) за поврзување со роаминг оператори за остварување роаминг сообраќај, па и тоа е потребно да се провери дали функционира без проблеми, па после поврзување на ова и со билинг системот итн итн. Па верувам ќе има и онлајн систем за проверка на сообраќај и плаќање на сметки па и тоа да се изработи и да се поврзе за да биде во функција.

Подобро повеќе да чекам за се да биде завршено и тестирано и да се обезбеди квалитет на услугата, отколку после месец дена да им поднесувам приговори за ова и да ги обвинувате овде колку се неспособни.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Во меѓувреме на секој трети ден ми стига порака од ВИП за да го продолжам договорот кој ми истекува за 6 месеци. Исто така ги намалија цениве на сите уреди и ни даваат бонус 2гб интернет од тарифата :pos:
Многу ми е мило што доаѓа Телекабел и ќе им направи конкуренција. Нека се одолговлекува постапката, таман нека дојдат кога ќе ми истече договорот за да се префрлам кај нив. :)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Во меѓувреме на секој трети ден ми стига порака од ВИП за да го продолжам договорот кој ми истекува за 6 месеци. Исто така ги намалија цениве на сите уреди и ни даваат бонус 2гб интернет од тарифата :pos:
Многу ми е мило што доаѓа Телекабел и ќе им направи конкуренција. Нека се одолговлекува постапката, таман нека дојдат кога ќе ми истече договорот за да се префрлам кај нив. :)
Исто и кај мене, уште 1 месец имам до истек, пуштија гратис 2GB. Ама сепак не, ќе ги чекам Телекабел да видам што ќе понудат :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
се пробаа, ама изгледа видоа дека тешко е и сега нема ништо да чујме од нив уште цела година
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Кога немаме асална регулатива како во други земји ќе биде така, во нормални земји не смееш ниту пакет да мрднеш без најава во регулатива, ниту да планираш да градиш мрежа без да најавиш неколку месеци однапред, тука кај нас топло ладно, на кој му прдна оператор стана, особено ако ги видите кои се нудат оптика за деловни корисници ќе ви стане јасно на кое дереџе е АЕК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom