ТАХИХАРДИЈА -ХОЛТЕР ДАЛИ Е ВИСТИНСКИ ПОКАЗАТЕЛ

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Калимеро, цело време се вртиш во круг и истата работа ја повторвуаш. Ај врати се неколку чекори наназад; од кога почна овој проблем, дали има други проблеми со срцето, дали има некоја друга болест, дали има болки ќерка ти и ако има каде... Дај било каква друга информација.

Исто важно, тука можеш само некој совет и некоја информација да добиеш, лекување на доктор не на форум.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.710
heart-rate-curve-dune-final.png

..еве еден график како би идело срцевиот ритам во ноќните часови, тука има и исклучоци ...како? ако сме преморени во текот на денот и сме претерале при самото легнување покасно тогаш и првите моменти во спиење имаме повисок пулс, за разлика кога би биле смирени во текот на денот, па би легнале во исто време порано и без стрес тогаш пулсот ќе биде понизок.

images.png

...распон на пулсот за време на спиење најчесто е од 40 до 60 откуцаи во минута (гледај график) со најнизок пулс таму некаде после 04ч после полноќ за да се покачи потоа нагло при што следи нашето утринско будење!
се смета дека 55 е средна вредност ( од 40 до 60 удари во минута), све што е под 40 или над 60 не мора да е патолошки, но треба да се следи ситуацијата извесен период!

Holter2.jpg

е сега кажуваш дека двапати и дадоа да носи апарат Екг Холтер кој врши 24 ч мониторинг на срцевиот ритам само се вклучува во мерење без разлика, ако јадеме, пешачиме, спиеме значи тоа е дијагностичка процедура која дава слика како ни се движи пулсот во текот на денот , но тука многу е важно да се запише во секој момент тој што го носи екг Холтер што активност прави (дневник на активности)!

што сакам да кажам?

holter.png d33694ad7a934746f52cb9f87052c043.jpg прибор-монитора-holter-медицинского-анализа-женштины-длја-ежедневного-97488820.jpg

ете на пример носам Холтер екг , тоа во различни интервали сам се уклучува и ми го мери срцевиот ритам/ пулсот, е сега јас треба да ја поминам улицата и наеднаш на зелено светло на пешачки некоја кола залетена за малку ќе ме изгазеше и јас се стрчнав до тротоарот, при што токму тогаш ми се мереше срцевиот ритам, и што мислиш колку ќе биде? 170 во минута? можно дури и повеќе ако се уплашив многу, и ако при тој резултат од 170 кажам дека од лачениот адреналин во мене од страв одбранбениот систем на телото се активира, се покачи и крвниот притисок, и срцебиење и грч на мускули и пот...

50902.jpg

и друго... и све тоа е нормална реакција и ДА тоа 170 во моментот е нормално, затоа што за некои 15 минути сето тоа ќе се смири и ќе спадне на нормала ... или ете лежам и гледам некој филм, а тој да ти бил хорор некој и мене срцето бам, бам од страв и тогаш тууууу се вклучува тој Холтер и ми мери 160/ 170/ 180 максимум ауууу ...арно ама јас ќе го затворам ТВ ќе се напијам вода и ќе се смирам и веднаш пулсот во нормала... значи вакви скокови од нормала, се нормални ако се оправдува со ситуации на моментално лачење на адреналин... да речеме стрес, анксиозност може исто да даде такви еписоди, ако се задржат повеќе време...

твојата ќерка слободно може да испие по еден лексилиум од 1,5 мг или диазепам, освен бедоксинот штом малку е слабичко за ваква ситуација...
е сега, ако тоа срцебиење се здржува повеќе време не спаднува мора прво нели да направиме лабораториска знализа за Т4 и ТСХ хормони за да видиме како ни работа штитната жлезда, оти прв показател за срцебиење( тахикардија) е пореметена функција на штитна жлезда.... дали сте и направиле на девојката таква анализа ?
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
holter dva pati mestat dijaznoza pogore napisana i sega nemoj da mi stavas sol na ranite i ako imas nekoj podobar predlog ili iskustvo kazi
Автоматски споено мислење:

toa e se pominato momentalno sme na bedoksin imaticen mlec na prirodna baza edno na sabajle pod jazik ke vidime do 5 mart kako ke bide
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.710
holter dva pati mestat dijaznoza pogore napisana i sega nemoj da mi stavas sol na ranite i ako imas nekoj podobar predlog ili iskustvo kazi
... и што ако и стават Холтер? тоа е исто како кога мерам притисок во текот на денот,ќе го мерам 20 пати ако сакам.. има некој што го носи Холтерот не само 24/48 ч туку и цел месец, зависи што се сака да се следи во срцево работење.
- Те прашувам, дали сте и направиле анализа на тироидни хормони на ТСХ и Т4 ?
dijaznoza pogore napisana
Тахикардија не е дијаганоза, тоа е СИМПТОМ, последица од нешто што мора нели, да се открие па да речеме тоа е болест и ќе дадеме дијагноза за таа болест, токму затоа ти велам може да има хипертиреоза, проблеми со штитна жлезда, ТСХ и Т4 кои им се вредностите?
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
Прегледај го приврзокот 234637
Автоматски споено мислење:

anon i filjan li e trol ????? i sega ke te naredam so sliki
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 234639
Човеку прибери се, не те личи, родител си. Имаш реален проблем со ќерката, 170 не е заебанција, но битно е колку пати во денот качува толкав пулс, да не е при некакви физички активности? Среди се малце и однеси ја на Клиника ако не можеш да си дозволиш приватно, не туку како мало дете закачуваш слики со фантомки, не знам која е поентата.
Бедоксинот е најмал проблем.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
@kalimero456 Доколку навистина бараш помош/совет за здравјето на ќерката, или дај и на ќерката или на сопругата да напишат детали.

Тешко на сваќите со тебе :pos:
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
kako prvo mi solzat ocite i pisuvam ova e ziva realnos 40 vo spienje 170 pri cvest bez napor i slicno ,jas se izvinuvam ama nekoj da me narece trol , zatoa sto jas otvoriv tema za slucaevi slicni jas si davam lik na cela familija pola forum me znae a licno @bijons koga na covek mu gori ogan na glava normalno e da prasa fala na odgovorite posebno od ANON sekoja cest
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
apsolutno temava ja otvoriv dali imal nekoj slicna situacija i dali da se veruva vo holterot ? nekoj me narece trol zatoa staviv slika deka sum vistinski ne lupam gluposti
momentalna sostojba zuenje vo usite i glavobolka ,zamor i glad za vozduh
lekuvanje 10 dena bedoxsin pa povtorno na interno
istorija dobi prvo glad za vozduh maticniot ja prati na snimanje na gradite nema nisto,170 puls pocnuva od koga ke stane pa do 17,18 casot taka pokazuva holterot koj dva pati e staven go cekas na red pa citanje taka e kaj nas krvna slika dobra exg napraveno nekolku pati na exg-to se pokazuva ubrzanosta pa zastoj pa prodolzenie sega e jasno veke pola godina sum po tie vrati ,sega detalno objasniv za se e sega dali se leci posto uste dijagnoza nema ke vidime posle 10 dena so bedoxsin
inaku ne pusi ,ne pie naprotiv e kosarkarka i i zgasna karierata bidejki i e zabraneto napor i nervoza pozzzz
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
@kalimero456 не се замарај ако некој те нарече трол , посебно не на форуми оти најголем дел од луѓето се тука сеир да си гледаат. Се надевам дека ќе се средат здравствените проблеми и дека се ќе биде во ред. Инаку се согласувам со @bijons треба да се провери хормонален статус, затоа што во најголем дел од случаите нарушената работа на тироидната жлезда може да доведе до тахикардии.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@kalimero456 не се замарај ако некој те нарече трол , посебно не на форуми оти најголем дел од луѓето се тука сеир да си гледаат. Се надевам дека ќе се средат здравствените проблеми и дека се ќе биде во ред. Инаку се согласувам со @bijons треба да се провери хормонален статус, затоа што во најголем дел од случаите нарушената работа на тироидната жлезда може да доведе до тахикардии.
blagodaram na sovetot ,a kako odi toa preku krvna slika ,neznam si priznavam nemoze covek da znae se
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
blagodaram na sovetot ,a kako odi toa preku krvna slika ,neznam si priznavam nemoze covek da znae se
Ќе отидете кај матичниот доктор и ќе побарате да ви даде упат за на интернист. Потоа тој ќе ве прати да испитате хормонален статус. Се зема крв од вена, не е ништо страшно стандардна процедура.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Ќе отидете кај матичниот доктор и ќе побарате да ви даде упат за на интернист. Потоа тој ќе ве прати да испитате хормонален статус. Се зема крв од вена, не е ништо страшно стандардна процедура.
nie sme kaj internis ,toj lekuva znaci da pobarame proverka na hormonalen status ,inaku i e zemeno krv ,ali kaj nas oni znaat ,imase primer kade na sosema pogresen nacin go proveruvaat skrieniot seker , za sreka se poznavase so specijalist za dijabetis i toj mu zaokruzi sto da se proveri vo krvta ,da ne odime von temata blagodaram
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
nie sme kaj internis ,toj lekuva znaci da pobarame proverka na hormonalen status ,inaku i e zemeno krv ,ali kaj nas oni znaat ,imase primer kade na sosema pogresen nacin go proveruvaat skrieniot seker , za sreka se poznavase so specijalist za dijabetis i toj mu zaokruzi sto da se proveri vo krvta ,da ne odime von temata blagodaram

Јас имав проблем од слична природа, затоа и споменав проверка на хормонален статус. Интернистот штом толку добро е запознаен со вашата ситуација подобро од нас треба да знае како да го открие причинителот на проблемите. Уште еднаш ви посакувам што побрзо да се средат проблемите и се да биде во најдобар ред. И нема потреба да ми се заблагодарувате, оти не сторив ништо посебно.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Јас имав проблем од слична природа, затоа и споменав проверка на хормонален статус. Интернистот штом толку добро е запознаен со вашата ситуација подобро од нас треба да знае како да го открие причинителот на проблемите. Уште еднаш ви посакувам што побрзо да се средат проблемите и се да биде во најдобар ред. И нема потреба да ми се заблагодарувате, оти не сторив ништо посебно.
taka sum ucen ,znak na kultura
Автоматски споено мислење:

... и што ако и стават Холтер? тоа е исто како кога мерам притисок во текот на денот,ќе го мерам 20 пати ако сакам.. има некој што го носи Холтерот не само 24/48 ч туку и цел месец, зависи што се сака да се следи во срцево работење.
- Те прашувам, дали сте и направиле анализа на тироидни хормони на ТСХ и Т4 ?

Тахикардија не е дијаганоза, тоа е СИМПТОМ, последица од нешто што мора нели, да се открие па да речеме тоа е болест и ќе дадеме дијагноза за таа болест, токму затоа ти велам може да има хипертиреоза, проблеми со штитна жлезда, ТСХ и Т4 кои им се вредностите?
NEMA PROBLEM ete gi najdovme i tie rezultati podolu se napisani vrednostite taka veli maticnata deka bilo dobro
TSH-1,65
fT4-16,60 E OVA MI SE CINI gledajki od do deka e na nagorna linija ne drzi sredina
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ја прв ти пишав, подобро професионална сугестија/дијагноза него ли на форум. Али па дискусија може ќе излезе нешто позитивно.

Не сакам да звучам глупо али период со тахикардија сите сме поминале. Еве ти жив пример од мене (помалку смешен ама јбг, стресен период). Ќе бидам најкраток за да ми ја сфатиш поентата.

2019 Мај, на Караџица 5 дена продужен викенд. На враќање у Драчево на кафе да одмориме, другар ми вика што ти е тоа на раката. Крлеж кој не сум го приметил. Може бил од прв ден, може само што сум го закачил. Пријатели од Драчево ме однесоа кај локален ловџија, цело време закачувал и сам ги вадел. Проба да ми го извади не ни приметив што направи, вика готово. За 2-3 дена местото на убодот, од околу почна да темнее да мења бои. Мене паника ме фаќа. Од страна викаат дека не ми го извадил како што треба. А пази, биолог сум по струка, Безрбетници испитот со 10ка пиц пец ама слушам муабети од други. На инфективно ми викаат џабе доагаш, крени температура, па врати се. На ургентно у државна не ме примаат, имале други побитни. У 8ми, ме примија после 6 саати чекања, хирургот ми одговори со следниве зборови:

„Еее, сам го извади? Ауу како бе така? А антибиотик се напи?“
-Не
“Ауу ништо, касно е веќе. Треба симптоми да чекаме, не би знаеле сега.. Ништо, крени температура, исфрли се, па ќе дојдеш на прегледи. Дојди пак за 3 недели“.

У наредни 2-3 дена, уште потемно. Муабети од страна, болести, вируси, 300 чуда. По сугестија со мојот ментор на факултет, ми олесна, дека не е толку страшно како што се збори или што се пишува на интернет (кога читав на интернет си дадов дијагноза дека имам лајмска болест - у болница ми се смееа). Колешка од Полска, мастерот што го спремаше у тој момент и беше животен циклус на крлежи, па у месецот преку 10 закачувала.

Од тој момент, од тогаш со муабетите дека бог знае што може да ми се деси, почнав да имам луда тахикардија. Ке ти сликам ЕКГ-то од кај матичниот. 2 инекции диазепам ми ставија зошто мислеа дека нешто сум правел. 177 околу 10 наутро. Навечер воопшто не се намалуше, скоро исто (а притисок нормален). Така ми беше, па сигурно скоро месец. Не константно но добар дел од денот. У наредни 6 месеци, исто со такви повремени тахикардии и анкциозност. И за тоа терапија добив (апчиња некој, лесни на растителна база). Како ретардиран бев (со сета почит), се држев со 2 прсти на врат, мерев отчукувања, дишев како да ќе умирам.

На крај, кардио специјалист у државна по препорака, ме седна, ми објасни, како на дете од 5 години. Почна статистики да ми вади дека се поголем дел средношколци и студенти односно млади лица имаат вакви моменти. Стресни ситуации од било какви моменти можат да бидат поттик за тахикардија (свесни и подсвесни).

И сеа ми е малце тешко кога дишам со мали/брзи откуцавања али тоа е од друго, цигари кафиња.. јбг.. (може и тироидна е, не сум се проверил искрено)

Нека земе дизапам, ништо страшно не е, бар 2ка дневно (па и 2ка навечер). Нема да стане зависна ако го пие дека има потреба. Земи и магнезиум, нека пие по 1 дневно, вода повеќе, и нека не мисли на тоа (колку и да звучи глупо, али и така е..). А пак ќе кажам, најдобро кардио специјалист да си каже што е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom