СAД бараат објаснување за Мартин Треневски

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
СAД бараат објаснување за Мартин Треневски

Слободанка Јовановска

Стејт департментот крена глас околу Мартин Треневски, барајќи новоименуваниот контроверзен амбасадор да го стори тоа што го вети премиерот Никола Груевски, т.е. да им ги дообјасни своите ставови со кои на 1 септември треба да замине во НАТО. Иако Треневски го нема ни под дрво, ни под камен, неговите позиции се' уште одекнуваат во Стејт департментот, каде што биле многу изненадени кога го добиле текстот со кој тој настапи во Парламентот.

„Стејт департментот во Вашингтон со изненадување ја прочита платформата на Мартин Треневски, што тој ја презентираше пред собраниската Комисија за надворешна политика, и која се чинеше дека е во спротивност со јавните изјави на претседателот и на премиерот, кои ја реафирмираа стратегиската цел на Македонија за приклучување кон НАТО. Амбасадата го препрати документот што ни беше доставен од Министерството за надворешни работи, во Вашингтон и во Мисијата на САД во НАТО“, изјавија вчера од амбасадата на САД во Македонија.


„Амбасадата доби инструкции од Стејт департментот да бара појаснување на забелешките на Треневски. На оваа тема, исто така, разговараме и со другите наши сојузници овде и во Брисел. Премиерот кажа дека Треневски ќе ги појасни изјавите и ние го очекуваме тоа појаснување. Соединетите Држави и понатаму цврсто ја поддржуваат искажаната цел на Република Македонија за членство во НАТО, изјавите на Северноатлантскиот совет во Букурешт и во Стразбур-Кил, и принципот на консензус, што е клучен за успехот на НАТО како сојуз на демократии повеќе од 60 години“, изјавија од амбасадата. Со оваа реакција практично почна да се тресе амбасадорската фотелја на Треневски во Алијансата, и иако тоа јавно нема да се гледа и НАТО нема да ја оспори неговата функција, Владата доби јасна порака дека амбасадорот треба да се коригира или таа да си ја коригира грешката.

На само десет дена пред официјалното преземање на амбасадорската функција во НАТО, Мартин Треневски вчера во интервју за агенцијата Макфакс изјави дека не отстапува ниту за чекор од своите цврсти анти НАТО-ставови, за кои и премиерот најави дека ќе ги дообјасни.

Треневски и натаму вели дека ќе се обидува да го измени заклучокот за Македонија од самитот на НАТО во Букурешт, покажувајќи основно непознавање на принципите на Алијансата, според кои, коминике од самит никогаш не може да се промени. (С.Ј.)

http://www.time.mk/read/69a47493fd/22927fa047/index.html

НАТО го разбирам, односно пробувам да го разберам, но ова што се прави во самата Македонија од страна на стариот апарат е за секаква осуда.
Од ставот на Мартин Треневски дека сака да го измени извештајот околку не приемот на Македонија, каде и се поставуваат услови кои се бесмислени и срамни, човек кој го брани националниот интерес е осуден од домашните медиуми.
И слободно работат и творат во РМ.
Нема држава така мили мои, секоја минута, секоја секунда така се распродава државата.
Немојте после да ве изненади ако еден ден сватиме дека немаме држава.
А се поблизу е тој ден со ова курвање со ЕУ и НАТО.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не бе по грешка го ставија амбасадор да биде што ви е вас, и САД не знаеја па изненадени се сега :tapp:.
 
М

Мартин`

Гостин
Конечно прв асален потег, искрено ме боли к.. дали Америка или НАТО се разочарани ..
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Грујо демек не знаел кого праќа похохохохо.
Арно им прави Грујо им касни по пола саат на секоја средба, ако сакаш да те почитуваат ќе мора да ги правиш од гомно подоле ! :tv:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не се работи ни за Грујо, ни за Бранко ни за НАТО.
Него она лајно од апарат што е инсталирано во Македонија што ни го ровари народот 60 години, што не ти дава да си бидеш свој на своето.
Наслов, Владата против НАТо и ЕУ.
А зошто е против ?
Затоа што сака да си зачува име, идентитет и како нормална држава да биде член, а не како офуцана ороспија која дава на секој бирократ од еу и нато.
Во која бе нормална држава кодоши и предавници ти се во топ термини во медиумите, на насловни, колумни секој ден итн...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Ако со доцнењето ги прави од г. подоле...не е баш за фалење. Во официјални посети и состаноци со доцнење не се постигнува ништо освен што се покажува сопствената "официјална"/функционерска/службена невоспитаност.
Одамна воспоставениот вазалски однос према НАТО и ЕУ државите и зависноста на скоро било која поважна одлука на нашите политичари од истите земји...не се брише со вакви постапки. Штом запнаа странците со Треневски, мислам дека за скоро време -не заради внатрешните (можеби со нивна помош) туку заради надворешните фактори, новиот амбасадор или ќе се смири или ќе го преместат. Ова не се коси со моето мислење за НАТО/ЕУ, ова се однесува само на г-динот амбасадор (не и за неговиот став кој е добар за промена после толку коленичење) и прашината која американосите ја креваат во случајов.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не се работи ни за Грујо, ни за Бранко ни за НАТО.
Него она лајно од апарат што е инсталирано во Македонија што ни го ровари народот 60 години, што не ти дава да си бидеш свој на своето.
Наслов, Владата против НАТо и ЕУ.
А зошто е против ?
Затоа што сака да си зачува име, идентитет и како нормална држава да биде член, а не како офуцана ороспија која дава на секој бирократ од еу и нато.
Во која бе нормална држава кодоши и предавници ти се во топ термини во медиумите, на насловни, колумни секој ден итн...
Славјански се додека има плодно тло (200-те илјади подржувачи на хомосексуалните педери од СДС) фаци како грчко,гиро,чумата и останати радодајки ќе роварат.
Можеш сите до еден изроди и странски платеници да ги измасакрираш но од оние погоре споменати 200 илјади одроди ќе испадне некој, ќе излезе лажен пророк кој деноноќно ќе хули.

Јас сум за тоа да се направи еден масовен геноцид.
Тие 200 илјади да се стават во гасни комори и конечно правдата да биде задоволена.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Грујо демек не знаел кого праќа похохохохо.
Арно им прави Грујо им касни по пола саат на секоја средба, ако сакаш да те почитуваат ќе мора да ги правиш од гомно подоле ! :tv:
Алелуја Грујо човек со цврст став :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:.
Ние сме земја која што испраќа војници во Ирак и Афганистан едногласно изгласано во парламент, без дебата сите сус. Сега дури мислам дека одлуката на влада се носи без гласање, и да се увери народот наш напатен дека НАТО не не користи како топовско месо само обврски никакви бенефиции се праќа амбасадор кој што е антинато расположен. И сето тоа случајно без да знае САД за земја која што испраќа војници без дебата едногласно и е слеп сојузник односно потчинет :tapp:.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Алелуја Грујо човек со цврст став :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:.
Ние сме земја која што испраќа војници во Ирак и Афганистан едногласно изгласано во парламент, без дебата сите сус. Сега дури мислам дека одлуката на влада се носи без гласање, и да се увери народот наш напатен дека НАТО не не користи како топовско месо само обврски никакви бенефиции се праќа амбасадор кој што е антинато расположен. И сето тоа случајно без да знае САД за земја која што испраќа војници без дебата едногласно и е слеп сојузник односно потчинет :tapp:.
Ние се согласивме да бидеме кираџии во сопствената земја уште пред 9 години така да касно е сега за предомислување.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Јас сум за тоа да се направи еден масовен геноцид.
Тие 200 илјади да се стават во гасни комори и конечно правдата да биде задоволена.
Абе тие 200 илјади не се она што...сум видел и од другиве што се сеа на власт подолни ѓаволи и од самиот ѓавол, подлизурковци и ниски луѓе, продадени души и гадни личности. Ама ќе ја онадиме темата ако вака продужиме што е нефер према нејзиниот креатор :smir:

Мене ме интересира хипотетички како би се одвивала ситуацијата доколку нашите власти културно, но отворено дадат до знаење дека преговорите се прекинуваат. Дали некој би можел да ги предвиди реакциите и постапките на странските дипломати, мисии, медиуми, унии... од Европа и од светот? Кои и какви би биле последиците (економски, политички, безбедносни...) за нашата држава. Можеби анализи се направени во некоја фиока, можеби за ова е потребно седнување и бааги анализирање...но ме интересира грубо некоја идеја за натамошниот тек на настаните после вака јавно соопштена одлука. Неблагодарно прашање, но сигурно и некој од вас размислувал за ова.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Грујо во гостувањето кај Јанко Јади Бурек рече дека со прекинувањето на преговорите Македонија ќе добие многу многу лош имиџ кај педерските дипломатски кругови ќе испадне дека ние сме тие кои бегаме од проблемот, а Грците се добрите.

Евроскептицизмот според мене е решението.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ние се согласивме да бидеме кираџии во сопствената земја уште пред 9 години така да касно е сега за предомислување.
Никогаш не е касно да се љуби страстно, кој како можи :icon_lol:.
Кои тоа ние не можеш да зборуваш за мнозинство или за сите кој за што се согласил.....
Него остави тоа друго е финтата, креирање на илузија од страна на медиуми политички партии за македонскиот народ да поверува како ете ние сега цврсто кон НАТО, нема повеќе лабаво ако треба пола од нашата армија ќе ја пратиме во Афганистан.


А и многу лути се САД поради тоа :tapp:.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Абе тие 200 илјади не се она што...сум видел и од другиве што се сеа на власт подолни ѓаволи и од самиот ѓавол, подлизурковци и ниски луѓе, продадени души и гадни личности. Ама ќе ја онадиме темата ако вака продужиме што е нефер према нејзиниот креатор :smir:

Мене ме интересира хипотетички како би се одвивала ситуацијата доколку нашите власти културно, но отворено дадат до знаење дека преговорите се прекинуваат. Дали некој би можел да ги предвиди реакциите и постапките на странските дипломати, мисии, медиуми, унии... од Европа и од светот? Кои и какви би биле последиците (економски, политички, безбедносни...) за нашата држава. Можеби анализи се направени во некоја фиока, можеби за ова е потребно седнување и бааги анализирање...но ме интересира грубо некоја идеја за натамошниот тек на настаните после вака јавно соопштена одлука.
Никако не би се одвивала ..
Медиумите ќе не изедат .. не само странските посебно грчките туку и нашите ..
Нашето културно изјаснување и давање до знаење дека преговорите се прекинуваат ради тие и тие причини никој нема ниту да ги чуе ...
Единствено шо ќе се врти ќе биде „ете конечно Македонија односно владата на Грујо го покажа своето лице, тие не се заинтересирани за ЕУ за Нато, тие се Анти ЕУ и Анти Нато расположени, си играа со нас цело време итн итн .. во тој правец ..
Нашето „оправдување“ за тој чекор ќе си го знаеме само ние и никој друг .. автоматски тоа „Анти ЕУ и Нато“ расположение кое ќе биде прикажано ќе сноси и економски последици, политички, за бесбедносни не верувам, едноставно ако сега има слабо односно нема инвеститори од ЕУ тогаш ИЧ ќе нема може и у минус да бидат :) ... тогаш дефинитивно ќе треба да бараме економија на исток ...

*и да .. јас сум за прекинување :)
за да не се деси тоа погоре .. маргинализација на нашите ставови и причини зошто сме го сториле тоа ... ќе треба ангажирање на дијаспора, лобирање и фрлање на пари за да ни се чуе гласот ..
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Aj da se kladime deka gospogata "novinarka" go nema procitano vo celost intervjuto na Martin Trenevski.Navistina treba nesto da mu fali na covek za da najde vo vakvo intervju "anti NATO" stavovi.Jasno mi e deka site ovie novinarcinja rabotat za necii interes no sepak treba da se ima custvo od sto moze a od sto ne da se napravi spekulacija.Vaka samo se glupirat i tie i nivnite naracateli.
Na kraj uste li ne sfatija deka poveketo stanaa alergicni na nivnite Anti Makedonski stavovi.Na Makedonecot mu e potrebno DOSTOINSTVO.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
се праќа амбасадор кој што е антинато расположен.
Од каде таков заклучок? Тоа што го прочитав е 100% точно, ни ставаат идиотски улови за прием и се солидаризираат со грците. Јас би рекол дека е про-македонски у секој случај само офциве наши не се навикнати некој јасно да каже став. Еднаш мораш да почнеш и без ракавици да збориш инаку ќе почнат ептен да ти се дигаат (што е веќе одамна случај со нас).

Мене ме интересира хипотетички како би се одвивала ситуацијата доколку нашите власти културно, но отворено дадат до знаење дека преговорите се прекинуваат.
Ќе мрчат неколку месеци еу бирократите пошто ќе им се расипе комоцијата и после ќе се смират ако не попуштиме у меѓувреме. И нема да не пуштат кај нив у друштво како непослушни дечиња како казна. Ете тоа ќе се случи ама барем нема секој ден да слушаме се иста песна дека патот за нашата среќа и успех води само ако јужните ги направиме претходно среќни.

Требаше одамна да се прекинат, вака само се срамотиме пред цел свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom