Сушено овошје (смокви, урми, суви сливи)...

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Урми не јадам искрено не знам зошто. Сувите смокви ми се и поубави од свежите, а најубаво ми е суво грозје чоколадирано.. моментално си јадам мх мх мх :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
Особено во зима го сакам сувото овошје и често го има во моето мени.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
пробајте вака- уште поубаво и повкусно е сушеното овошје во мед ( лешници, ореви, ананас, папаја, смокви, кајсија и грозје)

 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Јадам се од сушено овошје, урми, суво грозје, кајсии. Во моментов омилени ми се суви сливи, а избегнувам смокви оти ме нервираат тие семчињата. И без разлика дали е празник или не, речиси секој ден јадам суво овошје.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
16
Поени од реакции
5
Обожавам сушено овошје, грозје, сливи, урми, смокви, брусница.. Јадам често али за време на празнициве највеќе :)
 
К

Кики.

Гостин
Сакам секакво сушено овошје, освен смокви. Најомилено - брусница, урми и сливи. :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Суви сливи, гројзе и смокви да ептен ми се убави и бидејки секој ден поминувам низ пазарчево Буњаковец стално си зијам тазе од кај еден чиче, а урмите и тоа брусницата не ги можам некако незнам.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Суви сливи, гројзе и смокви да ептен ми се убави и бидејки секој ден поминувам низ пазарчево Буњаковец стално си зијам тазе од кај еден чиче, а урмите и тоа брусницата не ги можам некако незнам.
урмите убави се, (y) можеби тера веднаш потоа вода да пиеш :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
урмите убави се, (y) можеби тера веднаш потоа вода да пиеш :D
Ех вака стокмени со чоколадо и се гарант се топ, зборам онака чисто само урма со се семка да ја јадеш, некако многу блага ми е ...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јадам секакво суво овошје,а ме интересира процесот на сушење,посебно на кајсиите.
Може ли во домашни услови да се суши овошјето?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јадам секакво суво овошје,а ме интересира процесот на сушење,посебно на кајсиите.
Може ли во домашни услови да се суши овошјето?
Кај мене баба ми ги оставаше во една алуминиумска тепсија горе на кровот од полското клозетче на сонце да се сушат, и што знам излегуваа арни.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Волшебна “Витаминка“ .
Можете да ја чувате и на собна t или во фрижидер, но обавезно да е во стаклен сад.
Смесата го зајакнува/ укрепува подобрува ослабнетиот имунитет, надоместува витамини, помага за брзо опоравување по настинка, и го зајакнува срцето.




сува смоква: 200 гр.
сува кајсија: 200 гр.
црни сливи: 200 гр.
суво грозје: 200 гр.
ореви: 200 гр.
Лимони: 2 .
Мед: 1 тегла


фруктите се ставаат во блендер на кратко и се мешаат потоа со медот
превземено од руски сајт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom