Суфизам

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
На сите теми само зборови од телема пишуваш и постираш,
а викаш по другите да се држат до темата!

Колку безобразно од нивна страна,
ти ги расипуваат темите.:tapp:
Море и модераторите му се врзани...ги телекомандира од друга планета...работат по негова директива..:pos:
Чекај и јас да се држам до темата да не ме пријави или тој или ипси..

Во суфизмот нема место за споредби или преференции. Сите комуникација се сметат со иста почит и нивните пораки се со истата почит, знаејќи дека Буда не беше будист, Христос не беше христијанин, а Мухамед не бил муслиман.
- дервиш муа
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Море и модераторите му се врзани...ги телекомандира од друга планета...работат по негова директива..:pos:
Чекај и јас да се држам до темата да не ме пријави или тој или ипси..

Во суфизмот нема место за споредби или преференции. Сите комуникација се сметат со иста почит и нивните пораки се со истата почит, знаејќи дека Буда не беше будист, Христос не беше христијанин, а Мухамед не бил муслиман.
- дервиш муа
Spored Sufizmot,neznam za Buda,ama Isa a.s bese CIST MUSLIMAN. Za Muhammed s.a.w.s se podrazbira.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Spored Sufizmot,neznam za Buda,ama Isa a.s bese CIST MUSLIMAN. ...
.

(n)

Најчистиот и најсовршениот муслиман и суфи, воопшто!
Мерилото над мерилата!
Примерот над примерите!

Тоа што Единствениот Вистински и Совршен БОГ (вечно да е славено Името Негово) - наместо земја, машко семе, или билокаква поинаква творба - за спасение на сите отелотвори во Исус Христос, е темелот на универзумот, на животот, јудејството, христијанството, исламот, суфизмот, будизмот, комунизмот, хуманизмот, ... астрологијата, билологијата, психологијата, ... и безкрајно многу повеќе од тоа!

Халел!
Халел!
ХалелуЈАХ!



За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!


.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
.



.

(n)

Најчистиот и најсовршениот муслиман и суфи, воопшто!
Мерилото над мерилата!
Примерот над примерите!

Тоа што Единствениот Вистински и Совршен БОГ (вечно да е славено Името Негово) - наместо земја, машко семе, или билокаква поинаква творба - за спасение на сите отелотвори во Исус Христос, е темелот на универзумот, на животот, јудејството, христијанството, исламот, суфизмот, будизмот, комунизмот, хуманизмот, ... астрологијата, билологијата, психологијата, ... и безкрајно многу повеќе од тоа!

Халел!
Халел!
ХалелуЈАХ!



За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!


.
Od koj Tarikat bese Isus ? :D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Spored Sufizmot,neznam za Buda,ama Isa a.s bese CIST MUSLIMAN. Za Muhammed s.a.w.s se podrazbira.
Изгледа не ја свати поентата на кажаното....
Буда не бил будист..
Христос не бил христијанин...
Мохамед не бил муслиман....
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Изгледа не ја свати поентата на кажаното....
Буда не бил будист..
Христос не бил христијанин...
Мохамед не бил муслиман....
Buda ne znam sto bil.
Hristos bil Musliman.
Muhammed bil Musliman.
--- надополнето: 24 септември 2013 во 14:43 ---
A na tie sto mu trebaat dva zivota da go svatat ova,neka se frlat od vardar,ama prethodno eden pogolem kamen za noga neka si zavrzat.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Buda ne znam sto bil.
Hristos bil Musliman.
Muhammed bil Musliman.
--- надополнето: 24 септември 2013 во 14:43 ---
A na tie sto mu trebaat dva zivota da go svatat ova,neka se frlat od vardar,ama prethodno eden pogolem kamen za noga neka si zavrzat.
Со глава ѕид не се бута-народна
Ама гледам ти си запнал да го буташ...удри посилно тогаш.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Со глава ѕид не се бута-народна
Ама гледам ти си запнал да го буташ...удри посилно тогаш.
Udri Joseeeee... :))

Aj i ja edna dve sufiski...

Patishta postojat kolku sto ima luge na planetava, no celta e ista...

Koga ke svatis deka si veke mrtov, si navlegol vo tajnite na besmrtnosta...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Дeрвиш на Персиски буквално значи "трагач по врати." Во областа на мистиката, дури и повеќе од "просјак" има стекнато значењето на оној кој бара патека, на прагот, на влезот што води од овој материјален свет на небесите на светот. Терминот генерално се однесува на аскетски просјак или аскетски темперамент на лицето кое е рамнодушен кон материјалните нешта.
Овој феномен е типичен за сите патишта на аскетски мистици, без разлика дали еврејски, христијански или будистички, или хиндуистички.
Во областа на исламот се некои од сиромаштијата, нивното облекување е сиромашно и физички и духовно, корисно е да се отстранат сите непотребни искушението , во лицето на Оној кој постои, Бог.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ognot vo chovekovoto srce koj e vo miruvanje e pomoken od site vulkani na zemjata, ednash rasplamten gi vzaruva i ozivuva site sferi na postoenje...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Sufizam je srce Islama i duhovna dimenzija islama. Sufizam je vertikala njegova. Sufizam je okean po kojem plovi ladja, koja se zove tarikat. Ladja poput Nuhove a.s. ladje, koja je spasila ljudski zivot na zemlji. Dok je Nuhova a.s. ladja koju je i sam gradio, spasila covjecanstvo, dotle je Titanic, koji su gradili najveci strucnjaci brodogradnje s pocetka proslog stoljeca, potonuo zajedno sa ljudima. Sufizam je duhovna ladja spasa muslimana odanih Kelimei-Sehadetu. Zato je h. Alija rekao: "Pripremite ladju, jer more je duboko."
--- надополнето: 25 септември 2013 во 13:05 ---
Kratok Voved vo Sufizmot:

http://www.dzemat-oberhausen.de/index.php/tekstovi/tesavvuf/531-kratki-uvod-u-sufizam-ejh-ragib-robert-frager-el-derrahi
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264


Ајде Soul-of-Space да те видам сега....

Знаеш ли ја да протумачиш еннаграмата?

Во неа се кријат сите тајни на Суфите....
Ако знаеш, симнувам капа...аферим.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538


Ајде Soul-of-Space да те видам сега....

Знаеш ли ја да протумачиш еннаграмата?

Во неа се кријат сите тајни на Суфите....
Ако знаеш, симнувам капа...аферим.
Neznam Gjurgji.
Znam ubavo sto e od Sufiite a sto e od "Sufiite" i toa mi e naj bitno. Mlati gi onie muslimani koi ne fatile nisto sufijsko a od takvi kako tebe ucat za sufizmot i im raste omrazata prema VISTINSKITE SUFII onie Islamskite a ne OSHO sufii,ili Buda Sufii ili sekakvi nekakvi sufii koi gi vadat od kontext vistinskite Sufii. Ti i Spiros otvorete si edna tema za vasata religija,za vasiot sufizam i islam i ne mesajte mnogu poimi.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Neznam Gjurgji.
Znam ubavo sto e od Sufiite a sto e od "Sufiite" i toa mi e naj bitno. Mlati gi onie muslimani koi ne fatile nisto sufijsko a od takvi kako tebe ucat za sufizmot i im raste omrazata prema VISTINSKITE SUFII onie Islamskite a ne OSHO sufii,ili Buda Sufii ili sekakvi nekakvi sufii koi gi vadat od kontext vistinskite Sufii. Ti i Spiros otvorete si edna tema za vasata religija,za vasiot sufizam i islam i ne mesajte mnogu poimi.
Ти реков да не мешаш баби и жаби...Ошо нема врска со ова.

Тоа што на тебе ти се свиѓаат само муслиманските дервиши, тоа си е твој проблем.
Време е да сФатиш дека не е Вистината напишана само во Коранот, дека постојат дервиши и во другите Вистини, дека требе да ги отвориш малку очите, да не бидеш „заспан“ и ти како атеистите.....те рачунав малку понапреден во сФаќањата, е не само „верувач“ во Догми...

Имам напишано убаво што е тоа ДЕРВИШ, а ако добро го прочиташ линкот што ти го прати за поимањето на тој поим. ќе видиш дека е многу блиско до моето објаснување.

И на крај, нема „моја“религија, не постои такво нешто, за мене постои само Вистината- Дервиш Муа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom