Суфизам

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Mnogu mi e zal koga ke procitam vaka nekoi izjavi od luge koi kritikuvaat a i sami znaat deka ne procitale nisto za Sufizmot,na primer.
Znaci,Ipsissimus,izrekata koja si ja iskazal izvadena e od nekoja mesela a izvadena e i od kontext,bidejki,gi imam procitano i del od mojata biblioteka se site dela na Mevlana Rumi. Kon Serijatot,isto taka i Sufiite se pridrzuvaat. Osmanliskata imperija bese,moze slobodno da se kaze,Sufiska ama serijat vladeese i toa bese zakonot vo taa drzava. Ako sakate,mozam da vi napisam mnogu takvi izreki i meseli od Sufii.
Значи Soul-of-Space ако мислата е извадена од контекст, зошто не кажеш кој е контекстот? Што мешаш османлиски империи, метафизички форуми и што ти уште не?
Значи можеш ли да дадеш одговор на кој начин казнувањето е во согласност со суфизмот и мислата на Руми која ја посочив - "Грешките се врата (влез) која води до откритијата"?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Значи Soul-of-Space ако мислата е извадена од контекст, зошто не кажеш кој е контекстот? Што мешаш османлиски империи, метафизички форуми и што ти уште не?
Значи можеш ли да дадеш одговор на кој начин казнувањето е во согласност со суфизмот и мислата на Руми која ја посочив - "Грешките се врата (влез) која води до откритијата"?
Ipsissimus,naj prvo kazav deka jas Angliski ne razbiram,dokolku (rekov) ste procitale deka Rumi negiral kaznuvanje,togas ste vo nekakva greska bidejki jas sum gi cital site negovi dela.
No vo pogovorkata se rabotelo za nesto sosema drugo koe vie ne ste go svatile.
Toa ne e misla samo na Rumi,Ipsisiimus,tuku,toa e misla na sekoj Musliman na svetot i sekoj Musliman so toa se slozuva.
Muhammed a.s im rekol na negovite Ashabi (drugari) r.a: Koga vie ne bi gresele,Allah ke ve unistese i ke sozdadese narod koj ke mu gresi" Goleminata e vo toa kolku covek ke si ja priznae greskata i ke se pokae za istata.
Na covekot greskite go ucat... ama ako gresi sekogas i go kasa sekogas zmija od ista dupka,togas ne se raboti za razumen covek. Izrekata ne znaci deka covek sekogas treba samo da gresi za da stigne do vratata na otkritijata. Ako ti ova vaka si go svatil,togas,sto bi rekol Isa a.s,sto bi ti rekol.....
Neznam sto ima tuka sto ne e jasno ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsissimus,naj prvo kazav deka jas Angliski ne razbiram,dokolku (rekov) ste procitale deka Rumi negiral kaznuvanje,togas ste vo nekakva greska bidejki jas sum gi cital site negovi dela.
No vo pogovorkata se rabotelo za nesto sosema drugo koe vie ne ste go svatile.
Toa ne e misla samo na Rumi,Ipsisiimus,tuku,toa e misla na sekoj Musliman na svetot i sekoj Musliman so toa se slozuva.
Muhammed a.s im rekol na negovite Ashavi (drugari) r.a: Koga vie ne bi gresele,Allah ke ve unistese i ke sozdadese narod koj ke mu gresi" Goleminata e vo toa kolku covek ke si ja priznae greskata i ke se pokae za istata.
Na covekot greskite go ucat... ama ako gresi sekogas i go kasa sekogas zmija od ista dupka,togas ne se raboti za razumen covek. Izrekata ne znaci deka covek sekogas treba samo da gresi za da stigne do vratata na otkritijata. Ako ti ova vaka si go svatil,togas,sto bi rekol Isa a.s,sto bi ti rekol.....
Neznam sto ima tuka sto ne e jasno ?
Па токму поради тоа што не разбираш ти го преведов (иако покрај сите онлајн опции за превод, да се вадиш дека неразбираш е со сила да се правиш мутав).
Втора работа, не е никаква грешка, пораката е токму таа, дека грешките се начин на кој се учи, а сепак вие муслиманите на најсуров и најдивјачки начин ги казнувате оние кои грешат! Сечете раце, глави...бесите, каменувате и слично.
Трета работа. Ако Алах рекол дека би ги уништил луѓето доколку не грешат и би создал други што ќе грешат, зошто тогаш навестува суд на кој ќе ги наградува и казнува? Самиот тој нели сакал да грешат или да не грешат! Сезнајно битие мора да ги знае сите исходи, тогаш како го објаснуваш судењето од негова страна?
Вистинските суфии (во кој ти за жал не спаѓаш) одамна сватиле дека нема рај и пекол ниту некаков драматичен суд, туку дека секој постапка е акција после која следи последица - реакција, и тоа е процес преку кој се стекнува искуството и мудроста.
Каењето значи да сметаш некоја своја постапка за непотребна, за погрешна! А тоа е апсурд, ако веруваш дека позади сето тоа стои сезнаен, семоќен и праведен бог.
Ако ти и твојот живот, заедно со сите твој постаки се дел од божјата промисла, тогаш како може таа промисла да биде совршена ако има непотребни нешта во неа?
Кога купуваш производ кој не функционира како што треба, не го обвинуваш производот, одиш да се жалиш кај производителот. Концептот за бог кој се меша во животот на луѓето и им суди нема никаква врска со концепт за совршеност, судат, казнуваат и наградуваат луѓето, тоа се човечки карактеристики - антропоморфни.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Iskreno,ne te docitav do kraj i nemam namera da te citam. Kratko i jasno mislam deka vi objasniv.
Vo Islamot a i Sufizmot se kaznuva onoj koj mu gresi na drugite a ne se kaznuva za verata. Se razbira deka ke dobies kazna dokolku siris Homosexualizam,cesta ja valkas na drugite,krades.... pa ne se kaznuva samo vo Islamot o mutava glavo satanisticka,kazna imas vo sekoja drzava za sekoe zlodelo.,Gupav.
--- надополнето: 15 ноември 2012 во 21:17 ---
PS: Te molam,nemoj da mi ja valkas temata so tvojata pojava. Imas bezbroj temi kade sto mozes da gi postavis tie prasanja vo vrska so serijatot,mada ti imam odgovoreno,da ne preteram,edno 90 pati.
Секогаш симптомот на испраниот ум е да ги затвора очите и да одбива да размисли за она што неговата догма нема одговор.
Мутавоста е особина кога наместо аргумент се користи навредувањето и наместо одговор повторувањето на веќе побиените аргументи.
Ти се појавуваш на оваа тема во улога на компетентен за конкретнава тематика, а не си способен да одговориш на едно просто прашање како тоа што ти го поставив. Кој ја валка темата? Каде отиде контекстот што сум го изоставил? На кој начин мислата на Руми не е во контрадикција со дивјачките пракси на шеријатот? Ако не си способен да дадеш одговор, нетреба да ти се даде ни право да одговараш во име на тематиката која ја носи насловот!
Ако сметаш дека хомосексуалноста треба да се казнува, зошто сезнајниот и семоќен Алах ја создал како особина? И зошто на богот му се потребни луѓе да ја делат неговата "правда"? Тој е неспособен сам да го направи тоа? Што има ти или некој друг муслиман да бесите хомосексуалец што ниту го знаете ниту го познавате и на ниеден начин неговите постапки не го допираат вашиот живот?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Covek koj se pridruzil na satanata mi zboruva za razmisluvanje.
Administratori,Moderatori,vi se molam,bidete fer,ne e ubavo sega da ja valkame temata so vakvi bezvrska muabeti.

Odgovorot veke ti e daden,tvojata,tokmu retardirana glava od izrekata svatila deka covekot treba postojano da gresi za da dojde do otkritije i spoznavanje. Ova samo maloumen vaka moze da go svati. Toa e odgovorot za tebe,ako mislis deka ne sum ti dal odgovor,slobodno mozes da se gordees deka si postavil prasanje na koe nema odgovor. Jas eve,se otkazuvam i prestani da me gnjavis.
--- надополнето: 15 ноември 2012 во 23:01 ---
Duri Izrekava mozam da ja stavam vo Sufiski mudrosti:
"Грешките се врата (влез) која води до откритијата"
Mnogu ubavo kazano. Zalno e kako nekoj budala svatil deka Rumi saka da kaze deka covek,za da dojde do otkritijata,samo treba da gresi. Istiot toj ne obratil vnimanie na zborot "greska" sto e toa greska ? Ili mozebi vo negovata religija greskite se nesto "vozviseno" pa navistina go vodat do vratata na "otkritijata" pa sega gleda kontradikcija so Islamskite pravila... koj znae,ima sekakvi.
Мојата поента не е дека човекот требал постојано да греши за да дојде до мудрост, но ти самиот си кажа дека не се ни трудиш да дочиташ до крај:
Iskreno,ne te docitav do kraj i nemam namera da te citam.
Поентата е дека само битие кое е на човечко ниво има потреба да суди, казнува и наградува. А човекот е далеку од совршен. Тоа е и поентата на цитатите како оној на Руми, дека грешките се лекции во животот, ако не ги учиш, казната ќе бидат последиците од твоите постапки, а не од некое семоќно битие кое ќе се замара со тоа кој со кого имал секс, дали излажал или дали се клањал три пати или петпати во денот.
Најголемото лицемерие на луѓето е да се кријат зад авторитетот на Бог и да казнуваат во негово име. Семоќен Бог, со промисла која ги знае сите можни исходи и има моќ да ги промени истите, нема потреба од луѓе да казнуваат наместо него.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Мојата поента не е дека човекот требал постојано да греши за да дојде до мудрост, но ти самиот си кажа дека не се ни трудиш да дочиташ до крај:

Поентата е дека само битие кое е на човечко ниво има потреба да суди, казнува и наградува. А човекот е далеку од совршен. Тоа е и поентата на цитатите како оној на Руми, дека грешките се лекции во животот, ако не ги учиш, казната ќе бидат последиците од твоите постапки, а не од некое семоќно битие кое ќе се замара со тоа кој со кого имал секс, дали излажал или дали се клањал три пати или петпати во денот.
Pa toa i jas so godini ti go zboram deka ni Bog nema so tebe da se zamara nego greskite sto gi pravis ke te odvedat vo pekolot i tamu e mesto kade sto samiot ke se izmacuvas nema nikoj da te maci.
Ako tuka ne postoi apsolutna pravda,nekade treba da platis za greskite koi gi pravis. Ama ti ne razbiras.
I te molam,ne sakam so tebe da debatiram,mnogu si znaen,ne mozam da ti odgovoram na tvoite prasanja.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Pa toa i jas so godini ti go zboram deka ni Bog nema so tebe da se zamara nego greskite sto gi pravis ke te odvedat vo pekolot i tamu e mesto kade sto samiot ke se izmacuvas nema nikoj da te maci.
Ako tuka ne postoi apsolutna pravda,nekade treba da platis za greskite koi gi pravis. Ama ti ne razbiras.
I te molam,ne sakam so tebe da debatiram,mnogu si znaen,ne mozam da ti odgovoram na tvoite prasanja.
А ти си му портпарол на Бог? Ако јас како божја креација сум со непотребни карактеристики, дали за тоа не е одговорен мојот креатор кој соред тебе е семоќен и сезнаен? Ако тој е праведен, зошто ги допуштил тие мои особини? За да ме гледа како се измачувам?
Не ми одговори предходно, ако купиш производ чии карактеристики се погрешни, дали ќе седнеш да го казнуваш и мачиш поради тоа производот кој си го купил или ќе одиш кај производителот да бараш одговорност од него?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ne,zaradi toa nema da da se kazni,ako se utvrdi deka e greska... no ako se utvrdi deka namerno go true narodot,pa sto da mu se pravi na toj covek ?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Ne,zaradi toa nema da da se kazni,ako se utvrdi deka e greska... no ako se utvrdi deka namerno go true narodot,pa sto da mu se pravi na toj covek ?
Да се убие! На мечевите, на мечевите, како што се вели и во „Лидија од Македонија“ операта...
Позната метода дури од времето на Рим :)

Богот не казнува, казнуваат луѓето. Луѓето бараат грев за својата казна која инаку би била излишна!!!
Не бидете деца на гревот :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ne,zaradi toa nema da da se kazni,ako se utvrdi deka e greska... no ako se utvrdi deka namerno go true narodot,pa sto da mu se pravi na toj covek ?
Пак ќе ти повторам, ти немаш капацитет ниту интелектуална уште помалку духовна за да изиграваш авторитет кој ќе одговара на тема како што е суфизмот. И не, суфизмот не е дел од исламот како што ти го замислуваш, со битие (Бог) во улога на господар што казнува и наградува или се разгневува поради тоа кој со кого имал секс, дали заборавил да се клања, дали маструбирал, дали му припишал син, татко, сестра...или било што слично.
Дуалните концепти за "добро и зло", се човечки и немаат ништо со мистицизмот, а суфизмот е мистична - езотериска дисциплина.
Поради тоа сметам дека ти си тој што ја валка темава и треба да ти се забрани да изиграваш авторитет кој има компатибилност и знаење да дава одговори.
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Дај ми линк од таа страница..
http://www.facebook.com/mevlana?ref=ts&fref=ts
http://www.facebook.com/RumiQuotes?ref=ts&fref=ts
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 02:16 ---
  • (сите сте делумно во право... некогаш повеќе некогаш помалку - се’ е тоа во ред, но мислам дека многу се генерализира = заземање страни - шо значи се прај поделба помеѓу нас луѓето... шо сигурно не е визија на Руми.... Затоа да го задржиме делото на ценетиот Руми живо - со тоа што ќе живееме по неговите упатства {можеме да се обидеме ако не повеќе}
  • И не заборавајте ние сме само луѓе... не постојат христијани, евреи, муслимани, жолти, црни, бели, розеви, хетеро, метеро, лгбт, богати, сиримонашни, познати и непознати, валкани и чисти, дотерани и искинати, смрдени и парфимирани - зошто сите овие поделби се само делче од целата слика за некој ЧОВЕК. Сите сме исти - луѓе сме. Треба така да се гледаме ко исти, ко браќа и сестри - тогаш ќе биди мир/рај на земјата.
Почитувани членови кои ја збогатувате темата со вашето присуство, би ми било мило на темава да споделуваме делови од делата на Руми (суфизомот),
... оти од исправање криви Дрини - аир нема...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Виничанец, не се нервирај бре. :P
За едно банирање од темата телема (која секако не ми ти лежи) се изеде. Ете ќе барам да те одбанираат само за да може да коментираш и да не зборуваш на сите страни за мене :) Не знаев дека толку ти е мила темата и сакаш да допринесеш со своето знаење :LOL:
Сигурно си научил многу до сега за О.Т.О. и A.'.A.'. и телема и EGC :vozbud:Освен она „секта“ сигурно сега знаеш поеќе (може и си се поврзал со телемити во Италија).

Сонце, те изеде Хептаграм тебе :love:

Он-топик:
Секој муслиман дури и да е против мистицизмот на суфите и да ги смета за еретици, пред „каури“ ќе вели дека суфизмот е чист ислам. Кај смеат да го дадат единственото вредно и полезно од нивната философија на други?
Ако е чист ислам суфизмот сите тие ќе беа суфи-мистици, а не да бараат шеријатски закон и свети зборови да ги интерпретираат како политички закони на земјата.

Така да, бесцелно е верглањето дека суфизмот нема нешто од Истокот. Суфизмот има основа од исламот, но го прошири до бесконечност согледувајќи сличности со други системи и ги објасни преку познати поими од исламската философија.

Но, тоа е тоа. Бидете суфи-мистици и уживајте во животот. (y)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ошо за Суфите и Руми... и понешто за Зен...

Sufis are still living in imagination; they have not known the state of no-mind. And because they have not known the state of no-mind, however beautiful their personalities may become, they are still just close to enlightenment, but not enlightened. Remember, even to be very close is not to be enlightened.
За целиот текст кликни овде...​
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Никој овде не изиграва авторитет, него дечкото едноставно се понуди даде некои мисли од суфисти.
Дечкото се понуди, ама за да биде понудата валидна потребно е да покаже дека тематиката не му е напознаница, нешто кое не успеа да го направи. Наместо тоа, на немоќта со аргумент да даде одговор, се послужи со навреди....од каде ли само ми беше тоа познато? А!! Да! Од твоите реакции! :)

Кој си ти да кажуваш кој е авторитет?
Ipsissimus
Не употребувај поими кои не ти се јасни,
(на пример....битие)
Колку што ме држи меморијава, ти ми поставуваше прашања мене за тоа што е битие и волја, а не обратно. :)
Ај да ти ја освежам меморијата малку:
А што е битие кај него за да вољата биде негов динамичен аспект?
Пази...потполно се слагам со твојата дефиниција за вољата....нормално со некои дотатоци имам и моја визија.
Ако сакаш одговори....
Не мора сите теми да ги уништите ти и твојот колега во сектата хепта, па и оваа.
Овој командантот хепта повикува само на убивање и тепање со стап....ебави сектата, ебави...
:facepalm:
Педерски прашања поставувај во темата за талемата на хепта....и така останавте само ти и он на таа тема....прво провоцирате а потоа подло пријавувате кај модераторо.
"Педерски прашања" може да постојат само за оние што вистината ја доживуваат како навреда, за сите останати прашањето си е прашање.

Еве ти неколку цитати од Руми, па да ги споредиме со исламските догми во врска со тоа дали треба да се сомневаме или слепо да веруваме:

-"Do not be satisfied with the stories that come before you. Unfold your own myth."
-"If you are irritated by every rub, how will you be polished?"
-"Let yourself be drawn by the stronger pull of that which you truly love."

И за крај мојата омилена:
"I'm tired of living with cowards, I want to live with lions"-Rumi
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
И за крај мојата омилена:
"I'm tired of living with cowards, I want to live with lions"-Rumi
Ова ти е омилена.:)
Ќе ни кажеш што сакал да каже.
Ако си ја разбрал буквал,не се труди да објаснуваш.:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom