Суфизам

M

Muranyi

Гостин
Јас функционирам на овој начин:
Кога седам,седам
кога одам,одам
кога пишувам,пишувам...
- Дервиш Хаттаб1
:pos:
Се читаш ли бе гурџи со твојот дервиш :)
Кога тропаш глупости, грмиш.
Болане, дали ти воопшто ја сфаќаш поентата?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Da ne ti vadam postot...ako ima muda sam kje si priznae...
Francuskiot mu e slaba strana...:pos:
Тоа беше сарказам море Сашо, во Виница така велат за мува, муа со чуден акцент, оној од источна Македонија :) Moi да напиеше, секој ќе знаеше дека е француско Јас!
Ти си постојано со тоа Јас, затоа и заморуваш насекаде. Едно пишуваш друго правиш... такви како тебе „просветлени“ го убија богот кај сите и за сите, слепо следејќи ги заповедите на Црните! Пу јазк на крвта што тече низ нив!
Не остана ниту од суфизмот нешто свето од секакви дрдорковци кои врзуваат се и сешто вртејќи се во круг... Суфизмот ја покажа лажноста на христијанската езотерија! Нели е така? Така е... но нема кој да истражува, бидејќи нема време, мрзливи или премногу се повикуваат на своето оскудно „искуство“.

Да беше писмен ти и да знаеше француски ќе го напишеше на француски, а не вака... Но постојано велејќи „јас, јас јас“ забораваш што е и како е во реалноста, нели...
Христијански дервиш = секташ според секоја религија и нејзините вистински школи!
Прашај во својата црква... прашај и во џамија или некое суфиско теке, ќе ти се смеат...

Ама доволно е тука што се смееме нели :)

 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
brat Usain, abe ne se nerviraj majkata....pa ne e tolku strashno shto ne znaesh francuski.....
Gledash, tie malku inteligentnite odma svatija shto e toa Mua, deka toa ne se muvi...he, he..
Vi cigaskiot rid vo Vinica velat muvi....he he...da ne si bil slucjano?

Bog e nasekade okolu nas -Dervish Mua
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Имам пријатели од Виница, така знам за дијалектот... :)
И реков, тоа беше сарказам, да те потсетам на Lord of the Flies... ѓаолштино низаедна :)

Богот во религијата е курва која секоја будала плаќа за неа со вера и слепост! ~ Хептаграм XI

Постои еден пат кон Аллах. Јас сум вистината, викна al-Hallaj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom