Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
10.619
Поени од реакции
10.249
Под хитно оставка од старката, ништо не го пери за срамот кој го изеде.
Има некоја информација дали ќе гостува на радио ?
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.002
Поени од реакции
3.223
Добар блеф ќе излезе ова на крајот. Како што напишав уште на почетокот.
 
Член од
29 март 2021
Мислења
296
Поени од реакции
863
Интересно е што и фудбалерите и менаџерите на овие клубови се против (барем во ПЛ не знам за другиве лиги).

Бруно, КДБ, Рашфорд + ете муабетите дека Мегваер и Шо биле иницијатори, Хендерсон свикал состанок итн итн.
Со оглед дека они би биле исто во ќар, доста неочекувано дојде ова.
Иако материјалното е примарно, луѓето не се само материјалното. И тие играчи некогаш биле деца кои растеле со ПЛ, и тие се радувале на своите клубови. Ова веројатно го доживеа како предавство.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.437
Мене искрено сево ова не ми е јасно. Се работи за паметни и успешни луѓе, невозможно е да ја немаа предвидено реакцијата на јавноста. Не се влегува во ваков пуч без сондирање на јавноста. Овие испаднаа шокирани од тоа на каков отпор наиде идејата за супер лигата.
Baki se znaese deka site sakaat azijati i amerikanci daim go gledaat fudbalot kako nevie jasno na vas tuka od makidonija?? Se znaese deka zaniv mestat sfe, kakva publika kakvi reakcii, gi zabole niv, pari treba da pravat....So godini se suskase ova ete sega se resija, gledas, konecno ke ima jak fudbal, a ne da gi gleam tamu barnli marnli, atalanta, fiorentina...

Не поминаа ни 24 часа, се распадна цел муабет...
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.111
Поени од реакции
6.431
Најголена грешка им беше лошиот формат со без систем на испаѓање. Да го спремеа тоа малце подобро немаше да има вакви реакции и може ќе им пројдеше идеата. А и требаа да знаат дека нема да наиде на одобрување. Како и да е направија притисок и врз уефа што резултираше повеќе финансии за фудбалот во глобала.
Не се разочарувај, може некој од Супер лигашкиве тимови ќе гостуваат на овогодинешното издание на Силвио Берлускони купот.
 
Член од
4 март 2020
Мислења
29
Поени од реакции
40
Интересно е што и фудбалерите и менаџерите на овие клубови се против (барем во ПЛ не знам за другиве лиги).

Бруно, КДБ, Рашфорд + ете муабетите дека Мегваер и Шо биле иницијатори, Хендерсон свикал состанок итн итн.
Со оглед дека они би биле исто во ќар, доста неочекувано дојде ова.

ЕДИТ: Еве го и Хендерсон

Веќе земаат милиони. Некој милион плус не му прави разлика. А вака си добиваат поени кај навивачите.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.173
Поени од реакции
1.093
Леле, кога ќе ми текне некоо ликови тука го споредуваа ова со НБА, со НХЛ... ццццц

Не е Америка ова дечаци, глави паѓаат. Фудбалот тука е светиња од спорт, премногу се замешани сите сфери (економски, финансиски, политички, забавни).

Во Англија ќе ги ставеа во Sunday League да играат шесте екипи, абе око немаше да им трепне.
Ама како така.Топ 6 клубовите им се поише потребни на лигата него она нив.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.977
Поени од реакции
12.600
Добар блеф ќе излезе ова на крајот. Како што напишав уште на почетокот.
Ахаа, блеф. За малку.

Абе не се занесувајте, блеф. Се усраа, им тече по ногавици.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
Кој блам од Флорентино, Ањели и Глејзер. Јако ги насанкаа нафташиве, а посебно на нашиов. Претседател на Суперлигата, марш. Сега ќе го санкаат Реал од УЕФА за сите пари. Баерн исто си ќари.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.452
Ај сеа изедете се кој бил на браникот на фудбалот, а кој бил продадена сороспија па да ја заокружиме темава со комплетна македонштина :D
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.632
Поени од реакции
6.064
Мене искрено сево ова не ми е јасно. Се работи за паметни и успешни луѓе, невозможно е да ја немаа предвидено реакцијата на јавноста. Не се влегува во ваков пуч без сондирање на јавноста. Овие испаднаа шокирани од тоа на каков отпор наиде идејата за супер лигата.
Мислам дека е многу тешко во вакви услови, и со денешнава медиумска култура доминирана од социјални медиуми и виралност, да предвидиш во која насока ќе се менува мислењето на јавноста. Со неколку вирални твитови, објави или кратки видеа, милиони луѓе оформуваат или менуваат став. Можеби е смешно, ама работи како видеото на Невил, имаат поголем ефект врз јавното мислење за лигава, од сите кампањи, пр објави и сондажи на клубовите.
Медиумите се сега двонасочна комуникација, каде не можеш да имаш централизирана контрола врз наративот. Мрежите е скоро невозможно да ги контролираш, без разлика дали е технологија вклучена. Нормално, освен ако не ја поседуваш инфраструктурата. :)
Сигурно имаат правено сериозни анализи, со години наназад, меѓудругото и за реакцијата на фановите. И претпоставувам дека во нормални услови, помалку фанови би реагирале волку бурно, ама изгледаа избраа лош тајминг за да ја извадат во јавност идејава.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.841
Поени од реакции
9.752
Пички класични сите од прв до дванаести.Со кој памет го вадиш курот на маса и си идеш на првиот предизвик.Ги сметав за покадарни и поспремни.Ајде сеа делегирање на сите 12 тима во последна дивизија и да заврши се како што треба.

Win win ситуација :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.072
Поени од реакции
40.489
Уште неколку тимови да се откажат и службено ја освојуваме супер лигата. Лапааај си титула :cool:

Јас пробувајќи да сфатам за кој навива Дани сеа.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.632
Поени од реакции
6.064
Најголена грешка им беше лошиот формат со без систем на испаѓање. Да го спремеа тоа малце подобро немаше да има вакви реакции и може ќе им пројдеше идеата. А и требаа да знаат дека нема да наиде на одобрување. Како и да е направија притисок и врз уефа што резултираше повеќе финансии за фудбалот во глобала.
Ништо, јбг. Само уште 5 пенали ве делат од ЛШ, не губите многу. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom