Супербрзи возови

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.315
Иднината на патничкиот сообраќај... Сега засега тераат со брзина од 600km на час...

Потака ќе бидат побрзи дури и од авионите... Со брзина од 1.200 km на час. Дали тоа така ќе биде или не?

Мислам јас дека со супербрзите возови ќе се намалат колку-толку гужвите од автомобили, комбиња, автобуси (за тие што патуваат на подолги релации)... Ама доста го скратува и времето на патување...Пример за 50 минути се патува од Токио до Осака на дистанца 515km. Ами колку време треба да патуваш за да одиш од Токио до Осака со кола, комбе или автобус...

Ама и да се изградат доста долги железници, што ќе поврзуваат повеќе држави и подводни тунели во региони каде што има доста големо значење. Како на пример што е планиран проектот за 105 km тунел што ќе ги поврзува Русија и Алјаска...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.315
Во видеото е објавено дека се стигнува за два и пол часа. Ама рачунај на колку места застанува. Ама кога би се движел непрекинато со таа брзина 600km/h никаде на никое место да не застане, тогаш за то време би се стигнувало...
 

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.425
Поени од реакции
2.364
Во видеото е објавено дека се стигнува за два и пол часа. Ама рачунај на колку места застанува. Ама кога би се движел непрекинато со таа брзина 600km/h никаде на никое место да не застане, тогаш за то време би се стигнувало...
3 вида има на шинкансен возови
Пример Токио-Осака, најбрзиот вид на шинкансен ќе застане на 6 станици, вториот вид застанува на едно 7-12 станици, а ,,најспориот" од брзите застанува на сите станици меѓу Токио и Осака

Нозоми(најбрзиот вид) шинкасен, линијата Токио-Осака ја поминува за 2 часа и 21 минута.

Го болдирав делот околу временската стапка од причина што возовите во Јапонија се најточни во свет, просечното каснење на сите возовите на оваа линија во 2018 билo само 0,7 минути.
 
Последно уредено:

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.425
Поени од реакции
2.364
Еве нешто од Франција, Париз-Марсеј со TGV скоро за 3ипол саати

 

Kajgana Shop

На врв Bottom