Судот пресече, прекршителите на црковниот имот во Австралија казнети, МПЦ за Австралија и Нов Зеланд

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
http://www.mkd.mk/86137/makedonija/nikodim-carknjas-so-poraka-do-sinodot-i-do-site-makedonci/

Во исчекување на благослов и на конечната одлука на Синодот на МПЦ – ОА дали отецот Никодим Царкњас ќе биде новиот владика во Австралија по евентуалното повлекување на владиката Петар, како што побара Здружението на македонските заедници во Австралија, смиреноста, но во исто време и енергичноста со која ни зборува отец Никодим да се истрае во битката ни дава право да веруваме дека на повидок е решението на долгогодишниот спор.
Сакам да им помогнам на нашите во Австралија. На нашиот народ му треба единство. Големо богатство е млади луѓе да покажуваат интерес за религија, да ѝ помагаат на црквата и да сакаат да се решат проблемите“, ни вели отец Никодим објаснувајќи дека црквата во неговиот роден крај Сботско во Егејска Македонија е изградена со помош на македонската дијаспора од Канада и од Австралија. Станува збор, како што вели за луѓе што ги знае уште од деца и кои имаат искрени намери да му помогнат на народот во битката за духовното богатство.
 
H

HITCH

Гостин
„Македонците во Австралија со двајца владици: Петар останува, Тимотеј е новиот администратор.

Tимотеј, митрополитот дебарско-кичевски, ќе биде администратор на четиринаесетте црковни општини во Австралија одлучи денеска Синодот на МПЦ – ОА.“

Жал ми е што Никодим Царкњас е маргинализиран на ваков начин.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.715
Поени од реакции
7.255
„Македонците во Австралија со двајца владици: Петар останува, Тимотеј е новиот администратор.

Tимотеј, митрополитот дебарско-кичевски, ќе биде администратор на четиринаесетте црковни општини во Австралија одлучи денеска Синодот на МПЦ – ОА.“

Жал ми е што Никодим Царкњас е маргинализиран на ваков начин.
не ми е јасно зошто цело време свесно или несвесно манипулираш со името на Царкањас, еве и и Царкањас нека биде на местото на Петар нема да има промени, не знам како не ти е јасно дека не е проблем Петар како Петар за екипата на Александров, туку за нив проблем е институцијата МПЦ а не некоја поединечна личност. Дај прашај ја сестра ти нека ти објасни малку подобро каде е проблемот пред да се брукаш тука кога не ги познаваш добро работите.
--- надополнето: 27 декември 2012 во 23:03 ---
http://www.mkd.mk/86137/makedonija/nikodim-carknjas-so-poraka-do-sinodot-i-do-site-makedonci/

Во исчекување на благослов и на конечната одлука на Синодот на МПЦ – ОА дали отецот Никодим Царкњас ќе биде новиот владика во Австралија по евентуалното повлекување на владиката Петар, како што побара Здружението на македонските заедници во Австралија, смиреноста, но во исто време и енергичноста со која ни зборува отец Никодим да се истрае во битката ни дава право да веруваме дека на повидок е решението на долгогодишниот спор.
Сакам да им помогнам на нашите во Австралија. На нашиот народ му треба единство. Големо богатство е млади луѓе да покажуваат интерес за религија, да ѝ помагаат на црквата и да сакаат да се решат проблемите“, ни вели отец Никодим објаснувајќи дека црквата во неговиот роден крај Сботско во Егејска Македонија е изградена со помош на македонската дијаспора од Канада и од Австралија. Станува збор, како што вели за луѓе што ги знае уште од деца и кои имаат искрени намери да му помогнат на народот во битката за духовното богатство.

брату дај бе не напињај бадијала, Македонската дијаспора не е само Александров и неговата банда, како тој помага, со тоа што сам си назначи плата од 100000 долари, пошто е неспособен да си најде работа, а ко бајаги човек со два факултета, во АУС растен, школуван, и сега неговата неспособност треба да ја плака некој мачник кој што рмба од нок до нок, ......
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
брату дај бе не напињај бадијала, Македонската дијаспора не е само Александров и неговата банда, како тој помага, со тоа што сам си назначи плата од 100000 долари, пошто е неспособен да си најде работа, а ко бајаги човек со два факултета, во АУС растен, школуван, и сега неговата неспособност треба да ја плака некој мачник кој што рмба од нок до нок, ......
Никој никогаш не рекол такво нешто, ниту јас сум се колнел во некого. И јас сум влегол во расправии по други прашања со Александров, меѓутоа немам никаков сомнеж за неговите македонски позиции.
Сите различности и несогласувања може да се надминат доколку постои минимум одговорност, зрелост и делиме исти цели.

Александров машки се соочил со улогата која го става на прва линија на секакви напади, не само по лична и професионална линија како што и ти се осмели да си земеш за право да му судиш, но и трпејќи разни закани по неговото семејство, безброј лаги, малтретирања и омаловажувања од разни страни.

Затоа многу се лажеш доколку мислиш дека платата со која срамно лицитираш, може да го надомести сето тоа, но довербата која му ја даваат луѓето од заедницата да ги претставува и неговата инволвираност во застапувањето на македонските интереси во Австралија, го прави човек должен за секоја почит.

Не мора да го сакате или да се слагате, не ме интересира ниту колку пари земал, како што не барам од тебе да ми рапортираш колку добиваш или што кола возиш.
Ако имаш конкретен аргумент за неговото анти-македонско дејствување,предизвикај го еве отворено да ти одговори, наместо ко некои маалски баби да ширите шпекулации и клевети.

Или ајде да ги изедначиме аргументите, па дајте да видиме колку се приходите на Петар, колкав имот поседува, што кола вози и колку наплаќа за “духовни“ услуги?
Црна дупка не му равна ама мантијата и крстот треба да се изговор за се’, така ли?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.715
Поени од реакции
7.255
Никој никогаш не рекол такво нешто, ниту јас сум се колнел во некого. И јас сум влегол во расправии по други прашања со Александров, меѓутоа немам никаков сомнеж за неговите македонски позиции.
Сите различности и несогласувања може да се надминат доколку постои минимум одговорност, зрелост и делиме исти цели.

Александров машки се соочил со улогата која го става на прва линија на секакви напади, не само по лична и професионална линија како што и ти се осмели да си земеш за право да му судиш, но и трпејќи разни закани по неговото семејство, безброј лаги, малтретирања и омаловажувања од разни страни.

Затоа многу се лажеш доколку мислиш дека платата со која срамно лицитираш, може да го надомести сето тоа, но довербата која му ја даваат луѓето од заедницата да ги претставува и неговата инволвираност во застапувањето на македонските интереси во Австралија, го прави човек должен за секоја почит.

Не мора да го сакате или да се слагате, не ме интересира ниту колку пари земал, како што не барам од тебе да ми рапортираш колку добиваш или што кола возиш.
Ако имаш конкретен аргумент за неговото анти-македонско дејствување,предизвикај го еве отворено да ти одговори, наместо ко некои маалски баби да ширите шпекулации и клевети.

Или ајде да ги изедначиме аргументите, па дајте да видиме колку се приходите на Петар, колкав имот поседува, што кола вози и колку наплаќа за “духовни“ услуги?
Црна дупка не му равна ама мантијата и крстот треба да се изговор за се’, така ли?
види Брат, оваа тема не е за неговото анти македонсство па јас да се соочувам со аргументи, оваа тема е за спорот на МПЦ со екипата на Александров( кој лично го знам), така да сега македонштината да се меша со некој други работи не е место, овде се користат многу работи за манипулација што многу ми смета и затоа се вмешав во дискусијава, затоа македонштината остави ја на страна, оваа работа нема врска со македонштината, не дозволувај некој да се крие зад македонштината

Кога станува збор за довербата на заедницата јас можам да ти кажам лично од терен дека неговата доверба кај лугето од заедницата е среиозно радикално намалена, ги избрка пензионерите од црквата во Кабармата, ги избрка играорците, се тужи со секој што ке му постави контра прашање, ги тужи за клевета, за најмали глупости.ти кажуам реално тој нема подршка, каде и да одам лугето зборуваат против него, крајно се револтирани.

Кога станува збор за парите јас не ги вадам од ракав, за тоа ми кажале некој од неговите најблиски соработници кој ги знам долго време, и тие веке сами коментираат за неговата работа, се смеат човече. Тој беше поставен на таа позиција како привремено решение додека не се најде професионалец кој ке ја работи сега неговата позиција, и што се случува, тој вика луге на интервју кој што треба да ја земат неговата позиција, и нормално според него не се доволно добри, па кој будала ке вработи човек треба да му го земе местото кое носи 100000 долари плата, ..,, а бе неговиве веке си играат мајтап и се исмејуваат, што да ти кажам, значи не ти зборувам за луге кој се апла против него..., него ова се инсајдерски информации, ме разбираш.

Е сега кога зборуваме за Петар, јас не го бранам, ниту сум дел од таа група која е директно инволвирана околу Петар,не ми е гајле, али сепак Петар или Стојко, Братот е институција која што ја почитувам , разбираш, тој е човек кој го спроведува уставот на МПЦ, што не мора да значи дека тој мора да биде, спомнав и порано, еве нека биде таа личност и Царкањас, пак ке биде исто, Александров е против уставот на МПЦ,што автоматски значи ке биде и против Царкањас и тука е проблемот, и ти лично можеш да бидеш на местото на Петар, тие ке бидат против тебе т.е. против МПЦ.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
види Брат, оваа тема не е за неговото анти македонсство па јас да се соочувам со аргументи, оваа тема е за спорот на МПЦ со екипата на Александров( кој лично го знам), така да сега македонштината да се меша со некој други работи не е место, овде се користат многу работи за манипулација што многу ми смета и затоа се вмешав во дискусијава, затоа македонштината остави ја на страна, оваа работа нема врска со македонштината, не дозволувај некој да се крие зад македонштината

Кога станува збор за довербата на заедницата јас можам да ти кажам лично од терен дека неговата доверба кај лугето од заедницата е среиозно радикално намалена, ги избрка пензионерите од црквата во Кабармата, ги избрка играорците, се тужи со секој што ке му постави контра прашање, ги тужи за клевета, за најмали глупости.ти кажуам реално тој нема подршка, каде и да одам лугето зборуваат против него, крајно се револтирани.

Кога станува збор за парите јас не ги вадам од ракав, за тоа ми кажале некој од неговите најблиски соработници кој ги знам долго време, и тие веке сами коментираат за неговата работа, се смеат човече. Тој беше поставен на таа позиција како привремено решение додека не се најде професионалец кој ке ја работи сега неговата позиција, и што се случува, тој вика луге на интервју кој што треба да ја земат неговата позиција, и нормално според него не се доволно добри, па кој будала ке вработи човек треба да му го земе местото кое носи 100000 долари плата, ..,, а бе неговиве веке си играат мајтап и се исмејуваат, што да ти кажам, значи не ти зборувам за луге кој се апла против него..., него ова се инсајдерски информации, ме разбираш.

Е сега кога зборуваме за Петар, јас не го бранам, ниту сум дел од таа група која е директно инволвирана околу Петар,не ми е гајле, али сепак Петар или Стојко, Братот е институција која што ја почитувам , разбираш, тој е човек кој го спроведува уставот на МПЦ, што не мора да значи дека тој мора да биде, спомнав и порано, еве нека биде таа личност и Царкањас, пак ке биде исто, Александров е против уставот на МПЦ,што автоматски значи ке биде и против Царкањас и тука е проблемот, и ти лично можеш да бидеш на местото на Петар, тие ке бидат против тебе т.е. против МПЦ.
Види Пунтер, пак го правиш истото за кое рековме дека е екстремно ниско, а истовремено не ги спомнуваш вулгарностите, телефонските повици, заканите врз семејството, “пречеците“ од луѓе на Петар, валкањето по медиумите и сл. Ич не ме интересира приватниот живот на Игор, зошто е тешко да се сфати?
Јас немам најмал впечаток дека Александров крие информации околу платата, ниту пак мислам дека тој самиот си ја определува.

Но, многу добро ми е позната зависта меѓу нашите во Дијаспората каде и да е, до таа мера да и јас самиот почнувам да избегнувам контакт со Македонците кои живеат околу мене, нивната сељачка љубомора и злонамерност тешко се објаснува, но редовно наоѓаат начин да озборуваат и оцрнуваат било кој друг Македонец кој се изборил за нешто повеќе. Затоа не ми објаснувај за селските ривалства во Австралија.

Никој од нас не е Нострадамус, затоа да му дадеме прилика да покаже како ќе биде со смена на Петар, наместо да се бавиме со (спортска) прогноза.
Сега целото внимание е свртено кон него и целата австралиска дијаспора, ако ја испушти шансата да докаже дека вложува напор да се решат споровите тогаш тоа ќе биде крај за него.

А мене лично ме интересира дали вие останатите, кои сега плукате по А. дали со конечно завршување на спорот ќе се обидете да се мирите и извините за да дојде до искрено обединување на нашата заедница?
 
H

HITCH

Гостин
не ми е јасно зошто цело време свесно или несвесно манипулираш со името на Царкањас, еве и и Царкањас нека биде на местото на Петар нема да има промени, не знам како не ти е јасно дека не е проблем Петар како Петар за екипата на Александров, туку за нив проблем е институцијата МПЦ а не некоја поединечна личност. Дај прашај ја сестра ти нека ти објасни малку подобро каде е проблемот пред да се брукаш тука кога не ги познаваш добро работите.

брату дај бе не напињај бадијала, Македонската дијаспора не е само Александров и неговата банда, како тој помага, со тоа што сам си назначи плата од 100000 долари, пошто е неспособен да си најде работа, а ко бајаги човек со два факултета, во АУС растен, школуван, и сега неговата неспособност треба да ја плака некој мачник кој што рмба од нок до нок, ......
Јас не манипулирам за Царкњас, јас сметам дека треба да биде хиротонисан во владика во Австралија, Грција и Нов Зеланд, башка што тој самиот се изјасни дека е подготвен да раководи со овие три држави. Ако Никодим Царкњас излезе и рече дека сака и може да раководи тогаш јас и мојата фамилија го поддржуваме - б е з_ р е з е р в н о! Знам дека тој може да допринесе многу за сплотување и напредок на македонската заедница за Австралија. Не е в ред да го споредуваш Никодим Царкњас со владиката Петар, бидејќи едниот, Никодим, успешно ги води Македонците во Грција, а Петар купува мерцедеси и куќи со парите кои народот ги донирал/дал за здравје, за реконсктрукција и заштита на црквите и манастирите и колне народ.
Проблемот на Македонците не е МПЦ, впрочем Македонците немаат никаков проблем. Петар има проблем со македонските цркви таму - ги сака имотот и парите. Македонските црквите во Австралија располагаат со голем имот, парите одат за изградба на објекти од општествена корист за Македонците, повторно ја спомнувам градинката во Перт, која е изградена за да им се помогне на македонските семејства таму. Од секоја богослужба која ја вршат поповите на МПЦ и` се исплаќа одредена сума, претходно договорена. Проблемот се јавува од алчноста на владиката Петар. Доколку Петар се дограби до имотот на македонските цркви во Австралија се` ќе пропадне.

Изборот паднал на Тимотеј, ќе биде уште поинтерено од сега. Тимотеј ја има аферата за Изгрев и не е вистински духовен водач на народот. Знаеш колку цркви и манастири се ограбени од епархиите на Петар и Тимотеј? Со кој образ, при нерешен случај со хотелот Изгрев и имотот во Струга, Тимотеј оди да решава проблеми во Австралија?!

На народот му треба човек кој знае и може да помогне за напредок на Македонците кои живеат надвор од Македонија, а и во Македонија. Никодим Царкњас е вистински пример дека со чесност може да се постигне огромен успех - сплотување и успешно функционирање на Македонците. За разлика од него, Петар и Тимотеј не се грижат ниту за црквите и манастирите од нивните матични епархиии, кои секојдневно се ограбувани и пустошени, ама се грижеле за во Австралија... Сега ќе видиш што се лопови. До сега имавте еден, сега имате двајца.

На здравје нека ви се!

И уште нешто: кога л(п)оповиве што се возат и шетаат околу и му велат на народот дека Никодим во Грција бил како Вранишковски во Македонија, тоа не го оцрнува Никодим Царкњас, туку покажува какви „македонски духовни водачи“ се тие. Во минатото овој народ го одржале поповите и жените, додека мажите се бореле за Македонија, а сега поповите се најголеми лопови!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.715
Поени од реакции
7.255
Јас не манипулирам за Царкњас, јас сметам дека треба да биде хиротонисан во владика во Австралија, Грција и Нов Зеланд, башка што тој самиот се изјасни дека е подготвен да раководи со овие три држави. Ако Никодим Царкњас излезе и рече дека сака и може да раководи тогаш јас и мојата фамилија го поддржуваме - б е з_ р е з е р в н о! Знам дека тој може да допринесе многу за сплотување и напредок на македонската заедница за Австралија. Не е в ред да го споредуваш Никодим Царкњас со владиката Петар, бидејќи едниот, Никодим, успешно ги води Македонците во Грција, а Петар купува мерцедеси и куќи со парите кои народот ги донирал/дал за здравје, за реконсктрукција и заштита на црквите и манастирите и колне народ.
Проблемот на Македонците не е МПЦ, впрочем Македонците немаат никаков проблем. Петар има проблем со македонските цркви таму - ги сака имотот и парите. Македонските црквите во Австралија располагаат со голем имот, парите одат за изградба на објекти од општествена корист за Македонците, повторно ја спомнувам градинката во Перт, која е изградена за да им се помогне на македонските семејства таму. Од секоја богослужба која ја вршат поповите на МПЦ и` се исплаќа одредена сума, претходно договорена. Проблемот се јавува од алчноста на владиката Петар. Доколку Петар се дограби до имотот на македонските цркви во Австралија се` ќе пропадне.

Изборот паднал на Тимотеј, ќе биде уште поинтерено од сега. Тимотеј ја има аферата за Изгрев и не е вистински духовен водач на народот. Знаеш колку цркви и манастири се ограбени од епархиите на Петар и Тимотеј? Со кој образ, при нерешен случај со хотелот Изгрев и имотот во Струга, Тимотеј оди да решава проблеми во Австралија?!

На народот му треба човек кој знае и може да помогне за напредок на Македонците кои живеат надвор од Македонија, а и во Македонија. Никодим Царкњас е вистински пример дека со чесност може да се постигне огромен успех - сплотување и успешно функционирање на Македонците. За разлика од него, Петар и Тимотеј не се грижат ниту за црквите и манастирите од нивните матични епархиии, кои секојдневно се ограбувани и пустошени, ама се грижеле за во Австралија... Сега ќе видиш што се лопови. До сега имавте еден, сега имате двајца.

На здравје нека ви се!

И уште нешто: кога л(п)оповиве што се возат и шетаат околу и му велат на народот дека Никодим во Грција бил како Вранишковски во Македонија, тоа не го оцрнува Никодим Царкњас, туку покажува какви „македонски духовни водачи“ се тие. Во минатото овој народ го одржале поповите и жените, додека мажите се бореле за Македонија, а сега поповите се најголеми лопови!
не знам зашто не се разбираме, јас немам ништо против Царкањас, нека биде човекот, ама на него во оваа тема не му е местото, тоа сакам да ти кажам кога станува збор за Царкањас,

друга работа која е ти погрешно пренесена е тоа што викаш дека Македонците немаат ништо против МПЦ туку дека Петар имал проблем со Црквите, го сакал имотот и слично, тука имаш грешка, прво не би рекол Македонците туку ке речам дел од Македонците, а друго Петар таму настапува во име на МПЦ, како преставник на МПЦ, како преставник на една институција што е како црквата, па од таму глупаво е да речеш дека тие немале проблем со МПЦ туку со Петар.
И Царкањас да биде утре пуштен на местото на Петар, ако побара контрола на парите, тие тогаш ке бидат и против Царкањас без разлика дали ти и твојата фамилија го подржувате.
--- надополнето: 28 декември 2012 во 11:57 ---
Јас не манипулирам за Царкњас, јас сметам дека треба да биде хиротонисан во владика во Австралија, Грција и Нов Зеланд, башка што тој самиот се изјасни дека е подготвен да раководи со овие три држави. Ако Никодим Царкњас излезе и рече дека сака и може да раководи тогаш јас и мојата фамилија го поддржуваме - б е з_ р е з е р в н о! Знам дека тој може да допринесе многу за сплотување и напредок на македонската заедница за Австралија. Не е в ред да го споредуваш Никодим Царкњас со владиката Петар, бидејќи едниот, Никодим, успешно ги води Македонците во Грција, а Петар купува мерцедеси и куќи со парите кои народот ги донирал/дал за здравје, за реконсктрукција и заштита на црквите и манастирите и колне народ.
Проблемот на Македонците не е МПЦ, впрочем Македонците немаат никаков проблем. Петар има проблем со македонските цркви таму - ги сака имотот и парите. Македонските црквите во Австралија располагаат со голем имот, парите одат за изградба на објекти од општествена корист за Македонците, повторно ја спомнувам градинката во Перт, која е изградена за да им се помогне на македонските семејства таму. Од секоја богослужба која ја вршат поповите на МПЦ и` се исплаќа одредена сума, претходно договорена. Проблемот се јавува од алчноста на владиката Петар. Доколку Петар се дограби до имотот на македонските цркви во Австралија се` ќе пропадне.

Изборот паднал на Тимотеј, ќе биде уште поинтерено од сега. Тимотеј ја има аферата за Изгрев и не е вистински духовен водач на народот. Знаеш колку цркви и манастири се ограбени од епархиите на Петар и Тимотеј? Со кој образ, при нерешен случај со хотелот Изгрев и имотот во Струга, Тимотеј оди да решава проблеми во Австралија?!

На народот му треба човек кој знае и може да помогне за напредок на Македонците кои живеат надвор од Македонија, а и во Македонија. Никодим Царкњас е вистински пример дека со чесност може да се постигне огромен успех - сплотување и успешно функционирање на Македонците. За разлика од него, Петар и Тимотеј не се грижат ниту за црквите и манастирите од нивните матични епархиии, кои секојдневно се ограбувани и пустошени, ама се грижеле за во Австралија... Сега ќе видиш што се лопови. До сега имавте еден, сега имате двајца.

На здравје нека ви се!

И уште нешто: кога л(п)оповиве што се возат и шетаат околу и му велат на народот дека Никодим во Грција бил како Вранишковски во Македонија, тоа не го оцрнува Никодим Царкњас, туку покажува какви „македонски духовни водачи“ се тие. Во минатото овој народ го одржале поповите и жените, додека мажите се бореле за Македонија, а сега поповите се најголеми лопови!
не знам зашто не се разбираме, јас немам ништо против Царкањас, нека биде човекот, ама на него во оваа тема не му е местото, тоа сакам да ти кажам кога станува збор за Царкањас,

друга работа која е ти погрешно пренесена е тоа што викаш дека Македонците немаат ништо против МПЦ туку дека Петар имал проблем со Црквите, го сакал имотот и слично, тука имаш грешка, прво не би рекол Македонците туку ке речам дел од Македонците, а друго Петар таму настапува во име на МПЦ, како преставник на МПЦ, како преставник на една институција што е како црквата, па од таму глупаво е да речеш дека тие немале проблем со МПЦ туку со Петар.
И Царкањас да биде утре пуштен на местото на Петар, ако побара контрола на парите, тие тогаш ке бидат и против Царкањас без разлика дали ти и твојата фамилија го подржувате.
--- надополнето: 28 декември 2012 во 12:13 ---
Види Пунтер, пак го правиш истото за кое рековме дека е екстремно ниско, а истовремено не ги спомнуваш вулгарностите, телефонските повици, заканите врз семејството, “пречеците“ од луѓе на Петар, валкањето по медиумите и сл. Ич не ме интересира приватниот живот на Игор, зошто е тешко да се сфати?
Јас немам најмал впечаток дека Александров крие информации околу платата, ниту пак мислам дека тој самиот си ја определува.

Но, многу добро ми е позната зависта меѓу нашите во Дијаспората каде и да е, до таа мера да и јас самиот почнувам да избегнувам контакт со Македонците кои живеат околу мене, нивната сељачка љубомора и злонамерност тешко се објаснува, но редовно наоѓаат начин да озборуваат и оцрнуваат било кој друг Македонец кој се изборил за нешто повеќе. Затоа не ми објаснувај за селските ривалства во Австралија.

Никој од нас не е Нострадамус, затоа да му дадеме прилика да покаже како ќе биде со смена на Петар, наместо да се бавиме со (спортска) прогноза.
Сега целото внимание е свртено кон него и целата австралиска дијаспора, ако ја испушти шансата да докаже дека вложува напор да се решат споровите тогаш тоа ќе биде крај за него.

А мене лично ме интересира дали вие останатите, кои сега плукате по А. дали со конечно завршување на спорот ќе се обидете да се мирите и извините за да дојде до искрено обединување на нашата заедница?
неболдираниот дел нема да го коментирам,е сега кога станува дел за болдот пак ке повторам слично како во дискусијата со Хитч, не се работи за спортка прогноза туку за реална ситуација која е во дадениов момент, групацијата околу А. бара само една работа, а тоа е да бидат независни околку контролата на парите, што по автоматизам знаци и ти да си на местото на Петар и против тебе ке бидат.Единствен начин да го нема овој проблем е тоа да МПЦ да нема никаква контрола околу имотите и финансиите, во тој случај споровите ке исчезнат.

А за крајниот дел околу помирувањето не знам што ке се случува, од причина јас не сум ниту од групата на Петар и јас не плукам по А. туку само се вмешав во дискусија од причина што горе долу знам како е реалната ситуација, јас лично пред спорот да излезе повеке луге знаев од групата на А.и сум помагал понекогаш за празници, од другиве и ден денес не знам никој. Кога пукна работата тотално се повлеков и не ме интересираат, одам неколку пати годината во црква и тоа е све, што ке прават во иднина не ме ни интересира.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
н

неболдираниот дел нема да го коментирам,е сега кога станува дел за болдот пак ке повторам слично како во дискусијата со Хитч, не се работи за спортка прогноза туку за реална ситуација која е во дадениов момент, групацијата околу А. бара само една работа, а тоа е да бидат независни околку контролата на парите, што по автоматизам знаци и ти да си на местото на Петар и против тебе ке бидат.Единствен начин да го нема овој проблем е тоа да МПЦ да нема никаква контрола околу имотите и финансиите, во тој случај споровите ке исчезнат.

А за крајниот дел околу помирувањето не знам што ке се случува, од причина јас не сум ниту од групата на Петар и јас не плукам по А. туку само се вмешав во дискусија од причина што горе долу знам како е реалната ситуација, јас лично пред спорот да излезе повеке луге знаев од групата на А.и сум помагал понекогаш за празници, од другиве и ден денес не знам никој. Кога пукна работата тотално се повлеков и не ме интересираат, одам неколку пати годината во црква и тоа е све, што ке прават во иднина не ме ни интересира.
Епа истото важи и за Александров, ако тој се повлече и реши да се занимава со друга професија, пак ќе остане проблемот меѓу вас во заедницата?

Проблемот е со заедницата како целина, исти поделби и фракции како во МК. За жал.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Не лупетај , Вранишкоски е од Мали Влај и ни под разно не е Влав .Имате некоја опсесија сите ваши предавници да им лепите влашка етикета.
Роден е во Битола на 28.02.1966 г. од татко Аргир и мајка Галена Вранишкоски и крстен е како православен христијанин со име Зоран. Аргир , Галена и Зоран со презиме Вранишкоски , Власи се бе ??
Никој не лепи некому етикети.
Јас прочитав во некој дневник весник, уште во времето кога Вранишковски почна со глупостите, дека фамилијата му се изјаснувала по народност како грко-влашка, а кога почнала фрката тоа го негирале. Во Македонија секој има право да се изјаснува како сака.

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис е влав од Македонија, но е многу голем грк. Тоа е негово право како ќе се изјаснува.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Никој не лепи некому етикети.
Јас прочитав во некој дневник весник, уште во времето кога Вранишковски почна со глупостите, дека фамилијата му се изјаснувала по народност како грко-влашка, а кога почнала фрката тоа го негирале. Во Македонија секој има право да се изјаснува како сака.

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис е влав од Македонија, но е многу голем грк. Тоа е негово право како ќе се изјаснува.
Јас ти кажувам дека Вранишкоски нема апсолутно никакво влашко потекло. Инаку Јанис Бутарис точно е Влав и го ценам затоа што е слободоумен и демократ.Тој не го крие и негира своето потекло. Но од друга страна ако некому можеш да замериш тоа се Папуљас и Самарас кој се Власи но се држат строго до нивната државна кауза (нормално кога имаат толку важни функции).
 
H

HITCH

Гостин
Не лупетај , Вранишкоски е од Мали Влај и ни под разно не е Влав .Имате некоја опсесија сите ваши предавници да им лепите влашка етикета.
Роден е во Битола на 28.02.1966 г. од татко Аргир и мајка Галена Вранишкоски и крстен е како православен христијанин со име Зоран. Аргир , Галена и Зоран со презиме Вранишкоски , Власи се бе ??
Суртук, Тодор Проески, Марија Николова, Драган Коровешовски, Јана Михаилова, Ратко Стефановски, Никола Бабовски, Роберт Поповски, Панде Лазаревски што се?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Значи името и презимето не е ја покажуваат етничката припадност, во случајов влашка.
Несоодветна констатација. Коровеш е влашко презиме , Проја-Проески, Стефаноски (од род Dabiya), Костови (Dzega), Михајлови ( род Santa) , Нически(Nicha), Накови(Qaya), род Брова , Зикови(Zicu) , Dyoja , Minu да не ги набројувам сите. Родовите од Источна Македонија се од Грамос.Прочитај за "Влашките катуни во Македонија " од Јован Трифуноски , се ќе ти стане јасно.

Оди убедувај ги Вранишкоски ( сите овие , и на групата) дека се Власи , ќе успееш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom