Судоку

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Судоку(数独 )е јапонска логичка сложувалка,која во буквален превод значи „Еден број останува секогаш сам„.
Имаме едно 9x9 квадратно поле.Тоа поле од 9x9 понатака е поделено на 9 квадрати од 3x3 помали квадратчиња.Изгледа вака:

Целта на играта е да се пополни целиот 9x9 квадрат со цифри од 1 до 9.Но секоја цифра смее да се појави само еднаш хоризонтално, вертикално и во еден блок(квадрат 3x3).Се започнува со кавдратот во кој е дадени најмногу цифри.Решението изгледа вака:

Па колку сте запознаени со оваа сложувалка, дали ја решавате?Интересна ви е или пак не?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Јас сум огромен обожавател на играва, дома се натпреваруваме со татко ми и сестра ми. :)
Копираме три списанија Судоку, одбираме една сложувалка и одиме во различни соби да решаваме. :)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Јас сум огромен обожавател на играва, дома се натпреваруваме со татко ми и сестра ми. :)
Копираме три списанија Судоку, одбираме една сложувалка и одиме во различни соби да решаваме. :)
:)Јас многу ја сакам играва,почнав да ја играм кога бев во странство,таму си имаа цели книги со по 100 и повеќе судоку и ај реков да видам шо е.И баш е заразна.Кога еднаш ќе почниш да решаваш,не можиш да престаниш.Лесните нивоа не ми се поќе интересни,сега се мачам само со потешките :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Имаш решавано вакво?



Потешко е од обичното, ама за сат време го решавам. :)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Имаш решавано вакво?



Потешко е од обичното, ама за сат време го решавам. :)
Еј баш пред некој ден решавав вакво.Ама немав време да го дозавршам и мајка ми ми го фрли,не знаела дека ми треба:icon_bigg
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Обожавам судоку. Обожавам.
На почеток ми беше потешко док се уходам, ама сега немам проблеми. Ептен е заразно, додека не го решам не престанувам, ма ништо друго не ме интересира.:pipi: :icon_lol:
 
Член од
19 февруари 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
Жива зараза!....Добра концентрација и логика,афкорс.:eek:jea:И тоа е тоа
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Ја обожавам играва. Ептен е заразна, дури и од интернет си ја спуштив ама таму има и со 12х12 со бројки и букви. Уште немам почнато со нив, прво да ги поминам овие во master, тие полесните ич не се ни мачам да ги решавам :)
 
E

elence*$

Гостин
многу е закон! и секогаш ја решавам со молив,зш ак ја згрешам да не морат да го препишвам на друго ливче:wink:
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Судоку е најзаразна игра на свет. Zemzela најдобро знае :pos2:
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Леле ... е ич го нејќам ова Судокуто.Ич не можам да го решавам ... се нервирам одма.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
i love this game..се заразив пред неко време..дома се тепам пва да стигнам до некој весник за да решавам судоку:)дури најдов и на нет и кај татко ми на телефон..не можам да се одлепам:)
сум решавала со бројки,со симболи со што ли уште не..многу ми е интересна:)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Lele ZAKON ZAKON ZAKON obozavam sudoku.. Mnogu e najbolje.. Doma iam MNOGUUUU sudokua i resavam po cel den.. I decko mi i majka mi gi zaraziv :pos2:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Па и не сум нешто многу добар во ова, практикувам крстозбори да решавам. Додуша Судоку и не сум решавал многу-многу, ќе треба да седнам малце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom