Субвенции за тутун ..

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Субвенциите ги покачија последните години, претходно ама баш не правеа никаква разлика и беа мизерни за тутунот. Не верувам дека било кој што работи тутун, го работи за мочани субвенции, кои може денес да ги има, утре да ги нема, тоа е точно. Ти глупо му возврати на членот што си праша кога може да му пристигнат, зашо државава годинава ги должи, значи он не се крсти во нив и ги чека зашо ги поебал другите пари, па ти да му збориш како не знаел буџетот дома да си го распредели, туку исто ко студентите што чекаа стипендии, така си чека и тој.

Не знам како се осудувате за тутун да јадете трици, и да не сте работеле, еве јас никогаш не сум пипнала тутун, да сте се заинтересирале, ќе знаевте со која мака се работи. Или барем Рацин да го читавте, ако ништо друго.
Што ги покачија мајкеми, во 2002/3 беа 30 , сега се 60 ден, а бе ајде...
Друго да не ти се сони тебе дека не сум работел, сум работел и знам што е зелено море, изгледа ти не знаеш па онака кажуваш...

Она што треба е да компаниите го плаќаат тутунот а не од буџет цел народ дава за да демек владата помага на народот (чиста бившо-владина рекламна бљувотина) а од друга страна не прави ништо да цената се покачи на онаа што соодветствува на светската берза за тутун. Да парафразирам ова иди дека купуваат тутун за 3 евра кило а истиот го продаваат за 100. На времето од неколку декари тутун се кревал спрат на куќа а сега се што можеш е да купиш една гарнетура за седење во тој спрат. Тука е разликата а не во тие евро по кило. Нека биде кило тутун 400-500 денари за тутунопроизводителот да видиш дека никого нема да интересира субвенции ама еве ви една „завера“. Компаниите и го плаќаат толку но даваат пола на народ пола на партијата а таа потоа јако изрекламирано враќање 60 денари на народ. По нивново и волкот сит и овците на број ама овциве се сфестија изгледа....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
иако темава не е за ова јас да си кажам мое мислење за проблематиката со субвенциите не само за тутун туку и за се друго за што даваат, ИЛИ ДА ИМА СУБВЕНЦИИ ЗА СИТЕ дејности и гранки или за НИКОЈ, не можам да разберам да се дава субвенција на некој кој садел тутун а да не се дава на некоја жена која шие кошули, чевли...
Што да не е полесно да се работи во конфекција или чевларска, металопреработувачка или некоја друга трудоинтензивна индустриска гранка, не бе другари НЕ Е! имаш фиксно работно време кога можеш да седнеш да јадеш, да одиш во ВЦ, да запалиш цигара ако садиш тутун не дека не треба да работиш ама имаш имаш флекибилност.
И ќе ве молам не ми попувајте со финти од типот оди сади па да видиш како е сум работел интензивно земјоделие.
субвенциите треба да се даваат единствено како помош ако некој годинава имал 1ХА догодина да има 2-3, па да вработи други и да се резвива и економија и се а не за дополнување на семејниот буѕет, вака земјоделците ги направија како вработени во државно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
да се дава субвенција на некој кој садел тутун а да не се дава на некоја жена која шие кошули, чевли...
.
+1. Ако се дава неповратна помош за земјоделец, треба и за многу други дејности. Не само конфекција, ами и други. ги гледам работниците на скеле на трети четврти спрат, па велам зошто не субвенции и за нив.

Земјоделците не се посебен тип луѓе над другите производни дејности, а субвенциите не треба да имаат (можеби мал %) само социјална димензија. Што се однесува до тутунот не знам зошто воопшто се дава стимул да се сади. Докажани се тешки последици врз здравјето и голем товар врз здравствениот буџет со што автоматски граѓаните даваат 2 пати пари во буџетот.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Субвенциите служат само како гласачко орудие, оносно начин на кој државата (партијата) собира гласови, исто така и другите мерки, и многу ме нервира тоа што и новата влада тргна по стапките на старата и г-нот Заев се повеќе ме потсеќа на стариот ни премиер. Знам дека сеуште е рано но ете таков впечаток добив, се надевам ќе се подобри.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Епа добро ти работи ја мојата работа без субвенции, а јас твојата со субвенции, само бидејќи твојата била многу потешка од мојата, сите вие вмровци се исти. Тутунот е секако многу добро платен, околу 200ден/кг така не гледам зошто би морале да земат и +60ден, само затоа што многу тешко им било. Доколку ви е толку тешко - еве ви го Скопје, слободно дојдете и работете си нешто друго.
200денари по кг на вмровци како тебе што од пред тв на утринска програма ја прават калкулацијата, реалноста е далеку посурова.
Еве јас ти викам, дојди и остави како мене 5000 евра под ведро небо, пали кандилце да не го плесни град или невреме и да не земеш ништо, станувај секое сабајле во 2 и пол за да бериш и печи се во нива до 12 како грешен ѓавол, вложи еден куп пари во сушници, најлони, објекти за смештај, црева и системи за наводнување, механизација, транспорт и ќе правиме муабет на зима колку ти се плати тебе и дали треба да земеш субвенции.
А што работиш ти? Зошто сите да работат во Скопје, зошто сите бизниси да бидат во Скопје?[DOUBLEPOST=1496852044][/DOUBLEPOST]
Што ги покачија мајкеми, во 2002/3 беа 30 , сега се 60 ден, а бе ајде...
Друго да не ти се сони тебе дека не сум работел, сум работел и знам што е зелено море, изгледа ти не знаеш па онака кажуваш...

Она што треба е да компаниите го плаќаат тутунот а не од буџет цел народ дава за да демек владата помага на народот (чиста бившо-владина рекламна бљувотина) а од друга страна не прави ништо да цената се покачи на онаа што соодветствува на светската берза за тутун. Да парафразирам ова иди дека купуваат тутун за 3 евра кило а истиот го продаваат за 100. На времето од неколку декари тутун се кревал спрат на куќа а сега се што можеш е да купиш една гарнетура за седење во тој спрат. Тука е разликата а не во тие евро по кило. Нека биде кило тутун 400-500 денари за тутунопроизводителот да видиш дека никого нема да интересира субвенции ама еве ви една „завера“. Компаниите и го плаќаат толку но даваат пола на народ пола на партијата а таа потоа јако изрекламирано враќање 60 денари на народ. По нивново и волкот сит и овците на број ама овциве се сфестија изгледа....
Тука се согласуваме, но за жал тутунот се плаќаше само годините кога имаше избори или закана од предвремени, во позадина мислам дека дури и таа разлика во цената државата им ја пребиваше на откупувачите, но како и дали е тоа така треба да се истражи.
Ако не ја зголемуваат нека ги отворат границите, ќе влезат и други откупувачи, ќе се најди пласман на друго место, па сакаат или не мора да ги дигнат откупните цени и откупувачите.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
200денари по кг на вмровци како тебе што од пред тв на утринска програма ја прават калкулацијата, реалноста е далеку посурова.
Еве јас ти викам, дојди и остави како мене 5000 евра под ведро небо, пали кандилце да не го плесни град или невреме и да не земеш ништо, станувај секое сабајле во 2 и пол за да бериш и печи се во нива до 12 како грешен ѓавол, вложи еден куп пари во сушници, најлони, објекти за смештај, црева и системи за наводнување, механизација, транспорт и ќе правиме муабет на зима колку ти се плати тебе и дали треба да земеш субвенции.
А што работиш ти? Зошто сите да работат во Скопје, зошто сите бизниси да бидат во Скопје?
Ова не е прашање кое треба да ми го поставиш мене, секоја работа си има одредена тежина, и според тоа треба пари од буџетот кој го полниме сите преку плаќање на драконски казни да одат спрема одредена група луѓе бидејки се верни гласачи? Тоа е твојата логика? Или пак бидејќи имате поголеми трошоци од останатите мали бизниси? Јас убаво реков отиди си во Скопје и ич не му ја мисли. Научи малку програмирање или веб-дизајн и веќе не се враќај во нива. Чуден народ сте стварно, ем се жалите и многу ви е тешко, а сепак убаво ви е кога добивате народни пари. Народните пари треба да се делат подеднакво, а не на побројните гласачи. Според мене, и ова ко кажав во друга тема, подобро е тие 250мил € годишно да се дадат во развој на ИТ секторот и убеден сум дека така ќе има поголема корист државата и народот, отколку вака да се фрлаат во ветар парите за субвенции.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Ова не е прашање кое треба да ми го поставиш мене, секоја работа си има одредена тежина, и според тоа треба пари од буџетот кој го полниме сите преку плаќање на драконски казни да одат спрема одредена група луѓе бидејки се верни гласачи? Тоа е твојата логика? Или пак бидејќи имате поголеми трошоци од останатите мали бизниси? Јас убаво реков отиди си во Скопје и ич не му ја мисли. Научи малку програмирање или веб-дизајн и веќе не се враќај во нива. Чуден народ сте стварно, ем се жалите и многу ви е тешко, а сепак убаво ви е кога добивате народни пари. Народните пари треба да се делат подеднакво, а не на побројните гласачи. Според мене, и ова ко кажав во друга тема, подобро е тие 250мил € годишно да се дадат во развој на ИТ секторот и убеден сум дека така ќе има поголема корист државата и народот, отколку вака да се фрлаат во ветар парите за субвенции.
Никој не ти вика да полниш буџет и да стимулираш гласачи, ситуацијата е дека работата треба да биде ценета на секој соодветно на трудот.
Чекај бе, нели со ИТ ќе печалиме сите и ќе живееме убаво, ако работиш ИТ и се жалиш во моментов посебно со своја фирма, тогаш си далеку од експерт во таа област.
Мешаш брзини, ова е работа која може да ја работат луѓе без никакви квалификации, а изгледа забораваш дека живееме во Македонија каде што дел од населението ти е сеуште неписмено, а поголем дел малку или воопшто компјутерски не едуцирано и уште еден солиден дел има купено дипломи со кои е буквално неписмено после излегување од високите образовни институции.
Еве ќе не стимулираат нас кои разбираме ИТ, што правиме со тие помалку образованите?
Каде и колку луѓе ќе вработиш ти ако имаш ИТ компанија, како ќе ја развиеш државата?
Си помешал валута, денари можеби се, а за евра сумата е многу далеку.
Истите тие пари што земјоделците ги вадат, пак ги враќаат во Скопје, во Скопје е во моментов стационирано буквално се, тони евра се оставија во Скопје во преценетите станови и плацови, луѓе што до вчера имаа по една шугава соба во бараки, добија цели станови кога на тие парцели се градеја згради, а во останатиот дел од Македонија за куќи на 3 ката се зема помала сума доколку ги продадеш.
 
M

MD_

Гостин
Ова не е прашање кое треба да ми го поставиш мене, секоја работа си има одредена тежина, и според тоа треба пари од буџетот кој го полниме сите преку плаќање на драконски казни да одат спрема одредена група луѓе бидејки се верни гласачи? Тоа е твојата логика? Или пак бидејќи имате поголеми трошоци од останатите мали бизниси? Јас убаво реков отиди си во Скопје и ич не му ја мисли. Научи малку програмирање или веб-дизајн и веќе не се враќај во нива. Чуден народ сте стварно, ем се жалите и многу ви е тешко, а сепак убаво ви е кога добивате народни пари. Народните пари треба да се делат подеднакво, а не на побројните гласачи. Според мене, и ова ко кажав во друга тема, подобро е тие 250мил € годишно да се дадат во развој на ИТ секторот и убеден сум дека така ќе има поголема корист државата и народот, отколку вака да се фрлаат во ветар парите за субвенции.
За да дискутираш прво научи се да не вадиш суми од ракав

Во друга тема викаше дека давале по 500 евра од декар за лешник затоа сите саделе :pos: а субвенциите се од хектар толку значи 1 хектар = 10 декари
Сега пак пишуваш лаги дека се давало по 250 милиона евра годишно субвенции а реалноста е околу 120 не повеќе од тоа

Според мене нека ги укинат субвенциите ама нека обезбедат фер и коректни цени а не без пари да се зима трудот на земјоделците, плус во многу поразвиени земји на пример некои од Европската унија субвенциите постојат како мерка за стимулирање на земјоделството а вие сте запнале да ги укинат во утепана држава како Македонија..
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
За да дискутираш прво научи се да не вадиш суми од ракав

Во друга тема викаше дека давале по 500 евра од декар за лешник затоа сите саделе :pos: а субвенциите се од хектар толку значи 1 хектар = 10 декари
Сега пак пишуваш лаги дека се давало по 250 милиона евра годишно субвенции а реалноста е околу 120 не повеќе од тоа

Според мене нека ги укинат субвенциите ама нека обезбедат фер и коректни цени а не без пари да се зима трудот на земјоделците, плус во многу поразвиени земји на пример некои од Европската унија субвенциите постојат како мерка за стимулирање на земјоделството а вие сте запнале да ги укинат во утепана држава како Македонија..
Ok ne e ova mojata bransa, i ne ocekuvam da imam golemi poznavanja, toa se sumi koi sum gi slusal, sega ne znaci deka se tocni, i ne sum gi namerno pokacuval, ova e forum kade site go iskazuvame naseto mislenje, dali treba da ima nekoja selekcija ili ograniceno traenje - sosema sigurno, dali nasite zemjodelci se sposobni da go odrzat proizvodstvoto bez subvencii - mislam deka da, dali se potrebni pazarni reformi vo zemjodelieto - apsolutno, cenite ne moze da ti gi obezbedi drzavata, toa mora pazarot da go obezbedi, drzavata moze samo da ovozmozi i da dade uslovi toa da se sluci, prethodnata vlast imase nekoj plan na toa nivo no nisto ne napravi, kakov e planot na segasnata vlast ne sum zapoznaen. Za lesnicite ima mnogu koi gi iskoristuvaat subvenciite a posebno vo kumanovskiot region i toa e fakt.
Gledas kako mozeme da se slozime za nekoi raboti, se se moze koga se saka, vprocem za toa sluze forumot.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Според мене нека ги укинат субвенциите ама нека обезбедат фер и коректни цени а не без пари да се зима трудот на земјоделците, плус во многу поразвиени земји на пример некои од Европската унија субвенциите постојат како мерка за стимулирање на земјоделството а вие сте запнале да ги укинат во утепана држава како Македонија..
Абе и нека даваат субвенции ако има државата сопствени сретства кои и се вишок, ама најголем проблем и тоа што пари за субвенции Р.Македонија нема и за да даде помош на една група на граѓани ги задолжува сите.

Друг проблем и непобитен ФАКТ е дека иако сумите за субвенции секоја година благо се зголемуваат, увозот на земјоделски култури рапидно расне .
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
На што ги трошите добиените субвенции од тутунот? Не планирам да се мешам во овие теми моментално само ме интересира.
 
M

MD_

Гостин
Ok ne e ova mojata bransa, i ne ocekuvam da imam golemi poznavanja, toa se sumi koi sum gi slusal, sega ne znaci deka se tocni, i ne sum gi namerno pokacuval, ova e forum kade site go iskazuvame naseto mislenje, dali treba da ima nekoja selekcija ili ograniceno traenje - sosema sigurno, dali nasite zemjodelci se sposobni da go odrzat proizvodstvoto bez subvencii - mislam deka da, dali se potrebni pazarni reformi vo zemjodelieto - apsolutno, cenite ne moze da ti gi obezbedi drzavata, toa mora pazarot da go obezbedi, drzavata moze samo da ovozmozi i da dade uslovi toa da se sluci, prethodnata vlast imase nekoj plan na toa nivo no nisto ne napravi, kakov e planot na segasnata vlast ne sum zapoznaen. Za lesnicite ima mnogu koi gi iskoristuvaat subvenciite a posebno vo kumanovskiot region i toa e fakt.
Gledas kako mozeme da se slozime za nekoi raboti, se se moze koga se saka, vprocem za toa sluze forumot.
Државата и те како има механизми за да обезбеди по фер цени ама очигледно по им одговара да работат во корист на газдите, наместо во корист на земјоделците.

Прво инфраструктурата е никаква во повеќето села и условите се лоши, системи за наводнување на памтам кога се направени откако Македонија е самостојна држава, инвестиции никакви не се привлечени во вид на откупни центри за да ја зголемат конкуренцијата за прибирање на родот на земјоделците, договорите за откуп на земјоделски производи не функционираат во пракса истото важи и за истакнувањето на неделни цени за одредени производи, пример на телевизија изјавуваат дека грозјето го плаќаат по шеќерни единици (секоја шеќерна единица плус - денар повеќе) а во пракса никоја винарска визба така не плаќа додека инспекторите на терен никаде ги нема

Абе и нека даваат субвенции ако има државата сопствени сретства кои и се вишок, ама најголем проблем и тоа што пари за субвенции Р.Македонија нема и за да даде помош на една група на граѓани ги задолжува сите.

Друг проблем и непобитен ФАКТ е дека иако сумите за субвенции секоја година благо се зголемуваат, увозот на земјоделски култури рапидно расне .
Ако нема пари нека бркаат овие од преоптеретената администрација што клатат врата а зимаат плата, нека не покачуваат пензии, нека не градат непотребни работи како Скопје 2014, барокни фасади и слични глупости а не да кратат на чесните луѓе кои работат и на +40 и на -10 и плаќаат даноци, трошат пари за нафта, вештачки ѓубрива, препарати, ангажираат дополнително работна сила, купуваат механизација и прават да живнат и многу други дејности не само стрикно земјоделството
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
На што ги трошите добиените субвенции од тутунот? Не планирам да се мешам во овие теми моментално само ме интересира.
на нова кола, мебел, тврдам дека под 30% дека се реинвестираат за зголемување на произвдството а со тоа и производот (компир, домат, зелка...) да биде и подостапен за останатите жители кои исто така ќе учествуаат во враќањето на кредитот кога ќе дојде денот за враќање.[DOUBLEPOST=1496864473][/DOUBLEPOST]
Државата и те како има механизми за да обезбеди по фер цени ама очигледно по им одговара да работат во корист на газдите, наместо во корист на земјоделците.

Прво инфраструктурата е никаква во повеќето села и условите се лоши, системи за наводнување на памтам кога се направени откако Македонија е самостојна држава, инвестиции никакви не се привлечени во вид на откупни центри за да ја зголемат конкуренцијата за прибирање на родот на земјоделците, договорите за откуп на земјоделски производи не функционираат во пракса истото важи и за истакнувањето на неделни цени за одредени производи, пример на телевизија изјавуваат дека грозјето го плаќаат по шеќерни единици (секоја шеќерна единица плус - денар повеќе) а во пракса никоја винарска визба така не плаќа додека инспекторите на терен никаде ги нема



Ако нема пари нека бркаат од овие во администрацијата што клатат врата а зимаат плата, нека не покачуваат пензии, нека не градат непотребни работи како Скопје 2014, барокни фасади и слични глупости а не да кратат на чесните луѓе кои работат и на +40 и на -10 и плаќаат даноци, трошат пари за нафта, вештачки ѓубрива, препарати, ангажираат дополнително работна сила итн.
се сложувам за администарцијата дека е пребројна,

дека се претера со барок и останати непотребни трошења,

а за пензионерите мора да разбереш дека тие давале од својата плата секој месец по 23-25% со тоа парите за пензија си ги обезбедиле (тоа што некој недомаќински работел и не ги вложувал во профитабилни акции, удели во бонитетни компании, во објекти кои ќе му носеле на фондот трајни парични сретства е тоа е друга приказна и некој треба да се стрела ),
друго и мене не ми е мило што некој зема двојно поголема пензија од колку јас плата но ти реков дека секој месец оддвојувал од платата, а чесните земјоделци не одвојуваат во некој фонд за субвенции од секој кг. продаден на пазар или откупувач па да бараат субвенција така да си знаеш.
 
Последно уредено:
M

MD_

Гостин
а чесните земјоделци не одвојуваат во некој фонд за субвенции од секој кг. продаден на пазар или откупувач па да бараат субвенција така да си знаеш.
Плаќаат данок на крај на година, купуваат препарати/механизација/нафта/ѓубрива и од се ова има ќар има и државата и луѓето кои се во таа индустрија.

И сега сакаш да кажеш дека не треба дел од овие пари да им се враќаат во вид на инвестиции или помош/подршка ? Значи за сите други има пари а нив кој ги е..
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Плаќаат данок на крај на година, купуваат препарати/механизација/нафта/ѓубрива и од се ова има ќар има и државата и луѓето кои се во таа индустрија.

И сега сакаш да кажеш дека не треба дел од овие пари да им се враќаат во вид на инвестиции или помош/подршка ? Значи за сите други има пари а нив кој ги е..
си го цитирал само тоа што си сакал да се види а не целата мисла,

ама ајде да пробам да ти ја објаснам разликата помеѓу пензионерите и земјоделците е повеќе од очигледна пензионерот пензијата си ја зароботил со тоа што во фондот за пензиско одвојувал 40 год. секој месец од неговата бруто плата по 23-25%, ако тоа го правел и земјоделецот ќе беше ОК и тогаш немаше да има потреба да се подигнуваат кредити за субвенции затоа што ќе имаше пари во т.н земјоделски фонд кој непостои затоа што никој од земјоделците не сака да си брцне во џебот и да даде некаде дел од својата тешко заработена пара,
нешто што вработените во приватни фирми го прават секој месец (шивачки, кондураџии, заварувачи, таксисти...) а тие не добиваат субвенции само така да си знаеш, а и тие плаќаат даноци, плус ги купуваат производите на субвенционираните земјоделци кои ги продаваат на пазар и не плаќаат 5% ддв (данок со кој би се полнела државната каса )колку за твоја информација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom