Субвенции за тутун ..

Член од
5 јуни 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Дали некој знае кога ке се опчекува да се пуштат субвенциите за тутун реколта 2016 ?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Дали некој знае кога ке се опчекува да се пуштат субвенциите за тутун реколта 2016 ?
Koga ke zeme vladata nov kredit :) Se salam malce, bi trebalo da se pusteni, gledam na decata im dadoa stipendii, sto znaci pari ima, strpi se uste malku.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Рака не срце никој не рече дека не ви даваат субвенции за тутун само што тие не би требало да се осневен приход на тутунопроизводителите. Не би требало да се крстите на субвенциите и да ги стуткате парите од тутунот за овие 3-4 месеци па сега да го чекате тоа евро кило. Сепак од тутунот имате земено бар 150 денари повеќе по кило од колку што чекате од субвенцииве. Тутун се садело и ќе се сади и тој никогаш не бил платен колку што народот заслужува но вистинските тутунари знаат дека парите од тутунот треба да им траат додека ги земат тие од наредниот...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Уште на таа мака со тутун работење, поштена заработка, треба да слушаш и овакви кои ќе ти солат памет како и кога треба парите да си ги трошиш. :vrtioci:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Деновиве пуштаа субнации, провери си да не има и за тутун.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Уште на таа мака со тутун работење, поштена заработка, треба да слушаш и овакви кои ќе ти солат памет како и кога треба парите да си ги трошиш. :vrtioci:
Да, затоа што некој се има изгорено... субвенции нема само последните 3 години, има одамна, ама имаше и години кога ги исплатија пола или пак воошто не ни ги платија... значи субвенцијата е само бонус, не може да се крстите на неа, еве, за скоро се платија за тутун нема, и што да правиме, прочитавте негде дека ќе ги платат или дека наредна година ќе има пак... десет раце во влада да кренат и оп 100.000 фамилии немаат субленции, што ќе направите?
 
M

MD_

Гостин
Да, затоа што некој се има изгорено... субвенции нема само последните 3 години, има одамна, ама имаше и години кога ги исплатија пола или пак воошто не ни ги платија... значи субвенцијата е само бонус, не може да се крстите на неа, еве, за скоро се платија за тутун нема, и што да правиме, прочитавте негде дека ќе ги платат или дека наредна година ќе има пак... десет раце во влада да кренат и оп 100.000 фамилии немаат субленции, што ќе направите?
Ќе блокираат важни патишта низ цела Македонија па ќе видиме што ќе прават тие десет раце што во влада кренале раце

И незнам кај прочита дека се крсти членот во тие пари од субвенција па се распиша како требало парите да ги распореди за цела година, едноставно прашање си постави човекот
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Мора да се прекине со ова недомаќинско трошење, нз како може да даваат субвенции 11 години по ред за култура која не е пред исчезнување. Ова мора да се промени под итно. Односно да се врати ситуацијата пред 2006та, со промени во пазарните правила во земјоделието, а не да се спасува од државниот прораџун. Мора да има капиталистички и екомонски промени, а не овака со државно влијание. Ова не е решение, постојано задолжување само некој земјоделец да зима 1€, при што и ќоро и сакато почна да сади само заради субвенции.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Да, затоа што некој се има изгорено... субвенции нема само последните 3 години, има одамна, ама имаше и години кога ги исплатија пола или пак воошто не ни ги платија... значи субвенцијата е само бонус, не може да се крстите на неа, еве, за скоро се платија за тутун нема, и што да правиме, прочитавте негде дека ќе ги платат или дека наредна година ќе има пак... десет раце во влада да кренат и оп 100.000 фамилии немаат субленции, што ќе направите?
Субвенциите ги покачија последните години, претходно ама баш не правеа никаква разлика и беа мизерни за тутунот. Не верувам дека било кој што работи тутун, го работи за мочани субвенции, кои може денес да ги има, утре да ги нема, тоа е точно. Ти глупо му возврати на членот што си праша кога може да му пристигнат, зашо државава годинава ги должи, значи он не се крсти во нив и ги чека зашо ги поебал другите пари, па ти да му збориш како не знаел буџетот дома да си го распредели, туку исто ко студентите што чекаа стипендии, така си чека и тој.

Не знам како се осудувате за тутун да јадете трици, и да не сте работеле, еве јас никогаш не сум пипнала тутун, да сте се заинтересирале, ќе знаевте со која мака се работи. Или барем Рацин да го читавте, ако ништо друго.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Мора да се прекине со ова недомаќинско трошење, нз како може да даваат субвенции 11 години по ред за култура која не е пред исчезнување. Ова мора да се промени под итно. Односно да се врати ситуацијата пред 2006та, со промени во пазарните правила во земјоделието, а не да се спасува од државниот прораџун. Мора да има капиталистички и екомонски промени, а не овака со државно влијание. Ова не е решение, постојано задолжување само некој земјоделец да зима 1€, при што и ќоро и сакато почна да сади само заради субвенции.
Субвенции мора да има, тоа беше едно од подобрите решенија, само главниот кривец за воведување на субвенции во земјоделието сега е во затвор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Мора да се прекине со ова недомаќинско трошење, нз како може да даваат субвенции 11 години по ред за култура која не е пред исчезнување. Ова мора да се промени под итно. Односно да се врати ситуацијата пред 2006та, со промени во пазарните правила во земјоделието, а не да се спасува од државниот прораџун. Мора да има капиталистички и екомонски промени, а не овака со државно влијание. Ова не е решение, постојано задолжување само некој земјоделец да зима 1€, при што и ќоро и сакато почна да сади само заради субвенции.
Муце, а да насадиш ти годинава? Јас ќе ти најдам расад, за 1 хектар ќе те чини околу 30 000 денари расадот, за тебе со попуст ќе го напрајме, оди изорај ги нивите, удри му фрезата, па пак по недела дена орање, па дрљање и земај аргатите, летово ќе ти жежи малку, ама назима нема да можеш да одиш од што ќе ти тежат џебовите со пари од субвенции.[DOUBLEPOST=1496812404][/DOUBLEPOST]
Ќе блокираат важни патишта низ цела Македонија па ќе видиме што ќе прават тие десет раце што во влада кренале раце

И незнам кај прочита дека се крсти членот во тие пари од субвенција па се распиша како требало парите да ги распореди за цела година, едноставно прашање си постави човекот
Блокирањето на патишта не е во ред, моментот кога ќе дојде до такво нешто, работата отишла упм и мора да се најде друго решение, замисли сите што имаат некаква мака да блокираат секој ден улици? Јас сум киснел по блокади,но не го оправдувам тоа, имавме реакции и физички пресметки со возачите (и тие се во право, бидејќи ни криви ни должни доцнат и седат во колоните, а и ние сме во право, некој ни го зема лебот од уста и за тоа се бориме, но на крај сите сме виновни), така да работите се решаваат со дијалог и преговарање, не со сила.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.863
Поени од реакции
34.906
Тутунот е фамилијарна работа , си ебало мајчето ако за се треба аргати да фаќаш. Имам гледано во село во кое се работи исклучиво тутун ( погодно е само за таа култура изгледа ) , абе партали си прават луѓето со по 3-4 хектари на куќа во просек. Али од мало до најстаро сите се на нива кога треба да се работи , плус си вложиле во потребна механизација и си работат профи. Жално е на вакви луѓе да им скратиш субвенции , макар и на година.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Луге јас само едно ке кажам кој не е роботил тутун ништо не знае од тешкотија , да станес од 02:30 h па да набереш тутун до 11:00 h na 50 степени изложен на сонце . Јас работам од 14 години тутун .
И кога некој ке рече субвенции не ви требаат а овој период се повеке од добредојдени за тутунарите , само ке му порачам барем еден ден да дојди и да работи па да виде како е да се работи тутун .
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Муце, а да насадиш ти годинава? Јас ќе ти најдам расад, за 1 хектар ќе те чини околу 30 000 денари расадот, за тебе со попуст ќе го напрајме, оди изорај ги нивите, удри му фрезата, па пак по недела дена орање, па дрљање и земај аргатите, летово ќе ти жежи малку, ама назима нема да можеш да одиш од што ќе ти тежат џебовите со пари од субвенции.[DOUBLEPOST=1496812404][/DOUBLEPOST]
Блокирањето на патишта не е во ред, моментот кога ќе дојде до такво нешто, работата отишла упм и мора да се најде друго решение, замисли сите што имаат некаква мака да блокираат секој ден улици? Јас сум киснел по блокади,но не го оправдувам тоа, имавме реакции и физички пресметки со возачите (и тие се во право, бидејќи ни криви ни должни доцнат и седат во колоните, а и ние сме во право, некој ни го зема лебот од уста и за тоа се бориме, но на крај сите сме виновни), така да работите се решаваат со дијалог и преговарање, не со сила.
Епа добро ти работи ја мојата работа без субвенции, а јас твојата со субвенции, само бидејќи твојата била многу потешка од мојата, сите вие вмровци се исти. Тутунот е секако многу добро платен, околу 200ден/кг така не гледам зошто би морале да земат и +60ден, само затоа што многу тешко им било. Доколку ви е толку тешко - еве ви го Скопје, слободно дојдете и работете си нешто друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom