Студирање во странство

Член од
10 март 2019
Мислења
23
Поени од реакции
2
Jas imam zavrsheno sredno obrazovanie vo Arizona, USA. Zavisi sto fakultet sakate da uchite vo Amerika. Koga bev jas procedurite za stranski student da uchi tamu bea eve vaka. Uspehot od 1-4 god. sredno obrazovanie mora da ti bide nad 4,5. I uspehot od ocenkite vo diplomata nad 4,5. Ako sakate da dobiete nekakva stipendija za uchenje vo nekoj fakultet. Ima edna kniga koja sto se pechati sekoja GodIna, so site stipendii vo USA.Se kupuva od tebe lichno. Tamu pishuva dali ti treba SAT ili pak AST. Teshki se mnogu. Finansiska pomosh od drzavata USA, ne ve sleduva bez USA pasosh. Za vrabotuvanje vo USA,ako zavrshish tamu fakultet pak e teshko. A kolku pari ke treba da plakash za edna fakultetska Godina, zavisi po koja programa ke se zapishish. 50% plakash ako padnesh Godina.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
5
Здраво дечки. Сакам да прашам дали има некој што има студирано или работено/престојувано во Белгија со студентска виза, или пак доколку знае некој што има? Ми треба итно да го/ја прашам пар работи. Ви благодарам!
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Ај некој што студира во Бугарија нека пиши тука или пп.
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Sega sum 4ta godina gimnazija i mnogu bi sakal da ucam dodiplomski vo germanija. Ako ima nekoj sto se razbira, dajte mi nekoi informacii i nekoi univerziteti na koi mozam da apliciram. Sakam da studiram informatika, pa go razgleduvav TUM(Technische Universität München). Bidejki sum 4ta i samo okolu A2-B1 germanski, pretopostavuvav ke mora da izguban godina za da ucam jazik. Dali toa odi preku univerzitetite ili ke moram sam da si najdam nekoj kurs da dostignam potrebno nivo i da polagam ispit za jazik pa duri potoa da apliciram na univerziteti? Dali ke moram da polagam priemni ispiti, bidejki site fakulteti posocuvaat na edna internet strana na koja se proveruva dali diplomata od tvojata drzava se priznava vo germanija, a za mk posuva deka so drzavna matura imas pravo direktno da se zapises na germanski univerzitet. Fala mnogu odnapred.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Sega sum 4ta godina gimnazija i mnogu bi sakal da ucam dodiplomski vo germanija. Ako ima nekoj sto se razbira, dajte mi nekoi informacii i nekoi univerziteti na koi mozam da apliciram. Sakam da studiram informatika, pa go razgleduvav TUM(Technische Universität München). Bidejki sum 4ta i samo okolu A2-B1 germanski, pretopostavuvav ke mora da izguban godina za da ucam jazik. Dali toa odi preku univerzitetite ili ke moram sam da si najdam nekoj kurs da dostignam potrebno nivo i da polagam ispit za jazik pa duri potoa da apliciram na univerziteti? Dali ke moram da polagam priemni ispiti, bidejki site fakulteti posocuvaat na edna internet strana na koja se proveruva dali diplomata od tvojata drzava se priznava vo germanija, a za mk posuva deka so drzavna matura imas pravo direktno da se zapises na germanski univerzitet. Fala mnogu odnapred.
Prvo mislam deka treba da imash odredena suma na pari na banka kako dokaz deka mozish da se skoluvash vo germanija, a sega kolku iznesuva taa suma treba da si prashash konkretno za tvojot sluchaj, zosto za sekoja drzhava imaat razlicen zakon.Najdobro prashaj si i vo germanska ambasada kakva e procedurata i za viza, ako nemash eu dokumenti.
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Prvo mislam deka treba da imash odredena suma na pari na banka kako dokaz deka mozish da se skoluvash vo germanija, a sega kolku iznesuva taa suma treba da si prashash konkretno za tvojot sluchaj, zosto za sekoja drzhava imaat razlicen zakon.Najdobro prashaj si i vo germanska ambasada kakva e procedurata i za viza, ako nemash eu dokumenti.
da za toa se informirav i znam deka za studentska viza ti treba dokaz od okolu 8000 evra na smetka ili pismo od nekoj sto zivee vo germanija i sto ke me finansira
 
Член од
24 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво!
Сега сум 4-та година и сакам да студирам во Словенија,графички дизајн,дали има некој што сака да стурира или веќе студира да ми каже повеќе информации,како да се запишам?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Здраво!
Сега сум 4-та година и сакам да студирам во Словенија,графички дизајн,дали има некој што сака да стурира или веќе студира да ми каже повеќе информации,како да се запишам?
Во фебруар месец ќе се пријавеш преку evs, и ќе чекаш одговор до април-мај месец. Ако веќе си решен да студираш, тогаш почни да одиш на некој курс за словенечки јазик. Јазикот му е тежок, испревртен. Ти кажувам од лично искуство бидејки еве не одам на никаков курс, а за испит кога ќе полагам морам да пишам на словенечки
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Дечки здраво, имам едно прашање.
Е сега вака, јас студирам тука на УКИМ и веќе сум 3та година, ама еве ми излезе шанса да се преселам во Америка и наверојатно тоа ќе биде во многу блиска иднина. Прашањето ми е дали некој знае дали можам да си продолжам со студирање таму нели секако на истата насока, односно да запишам 4та?
Фала многу❤
 

Kajgana Shop

На врв Bottom