Студирање Графички Дизајн

Член од
15 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
завршувам средно и би сакал да учам графички дизајн, ама не знам ништо во врска со факултети, академии и курсеви тука кај нас (како што гледам државен немаме)
некој да ми каже некакви искуства во врска со ова, каде сте учеле и како било, какви биле условите и програмата, а и крајниот исход?

(некој ако може да ми ги наброи сите институти што ги имаме за оваа област во државата ако ги знае)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
Имам пријатели што имаат завшено на некој од академииве (seavus/brainster) и баш убаво си поминале.
Сега земаат плата 1000 евра+ како графички дизајнери(graphic design,UX/UI design,Web Design etc).
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам пријатели што имаат завшено на некој од академииве (seavus/brainster) и баш убаво си поминале.
Сега земаат плата 1000 евра+ како графички дизајнери(graphic design,UX/UI design,Web Design etc).
ти благодарам за одговорот. сум слушнал за сивус ама дома моите ми тупат дека само со академија/ курс никој нема да ме вработи, а јас напротив мислам поинаку
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
ти благодарам за одговорот. сум слушнал за сивус ама дома моите ми тупат дека само со академија/ курс никој нема да ме вработи, а јас напротив мислам поинаку
Ретко кој бара диплома за програмер/дизајнер на денешницава, сепак истражи добро и одлучи.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
ти благодарам за одговорот. сум слушнал за сивус ама дома моите ми тупат дека само со академија/ курс никој нема да ме вработи, а јас напротив мислам поинаку
ако знаеш да работиш, и си добар, не те прашуваат што имаш завршено.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ако ја сакаш дејноста како идна професија, и се гледаш како графички дизајнер, тогаш дипломата од било каде нема да има улога ама баш никаква.

Кога ќе аплицираш за проект или за работно место ќе ти го бараат знаењето односно позадината. Тука ќе треба да покажеш портфолио, нема да ги занима диплома.

Академиите што ги нудат сите овие „часови“ наплаќаат солено, над 1000 еур се сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom