Студирам психологија

Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
трета сум сега, имам време, ама стварно сакам да се запишам на психологија, само малце слабо со математикава :/ стварно мора да се полага на матура или на приемен за да влезеш?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
трета сум сега, имам време, ама стварно сакам да се запишам на психологија, само малце слабо со математикава :/ стварно мора да се полага на матура или на приемен за да влезеш?
Приемен на психологија нема.
Само еден уписен рок (УКИМ) и три уписни рокови (ДУТ).
На УКИМ има исклучиво редовни студии, на ДУТ има и редовни и вонредни.

Математика не ти треба, генерално, за да студираш психологија. Имаш статистички предмети - малку, како Основи на статистика, Напредни статистички методи, Психометрија, но тоа не е класична математика (равенка со 10 непознати, биноми, геометрија) туку имаш формули и по дадените формули стигнуваш до резултатот (полесно е него класична математика во гимназиите).

На матура можеш да одбереш Англиски, слободно. За на психологија не ти бараат математика.
--- надополнето: 13 март 2012 во 00:35 ---
Ke zamolam nekoj od postarite kolegi ako saka da spodeli nekoe iskustvo okolu predmetot PSIHOLOGIJA NA LICA SO POSEBNI POTREBI sto go slusame kaj Takashmanova i PSIHOLOSHKO TESTIRANJE kaj Kenig... Kakvi se interesni, lesni, teski, obemni??? :) :)
Иако јас не сум студент на УКИМ, го имав во втора година Псих.на лица со ПП, и мене лично, ми беше еден од омилените до сега, вкупно.
Кај нас не беше нешто мн обемен (околу 120 страни), но требаше семинарски.
--- надополнето: 13 март 2012 во 00:37 ---
Kaj Такашманова е убер досадно, збори со ист тон на глас цело време и диктира по 15 страну на предавање, така што ќе ти отпадне раката.. Заборава да дојде, заборава се...

Тестирање не сум имала јас, имавме ние сличен предмет кај Бешка и лесно е, ако треба да праите тест и да го задавате по школи - тоа е малце убитачно, не е лесно ко шо звучи пошо има многу критериуми, ама прилично е лесен предметот.. Ако е истиот предмет секако....
Кај Бешка имавте Психометрија?
Јас по нејзините книги учам Методологија, за Психометрија не најдов, имам некоја хрватска Nacela izrade psiholoskih testova... Ако ви предавала Бешка Психометрија, можеш да ми кажеш по кои книги сте учеле?
--- надополнето: 13 март 2012 во 01:49 ---
kolegi dali nekoj ima za prodavanje Razvojna psihologija 2 - Olga Murdzeva Skaric? ako nekoj ja ima neka i pishe vo poraka.

fala odnapred
Јас ја имам верзијата ,,целосна,, Развојна психологија од Шкариќ, овие две изданија (каде што е поделен предметот) се истата книга која ја имам, но разделен во две книги.
Доколку сакаш ќе ти ја дадам мојата да ја фотокопираш цела, или само вториот дел (што соодветствува на Развојна 2).
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
трета сум сега, имам време, ама стварно сакам да се запишам на психологија, само малце слабо со математикава :/ стварно мора да се полага на матура или на приемен за да влезеш?
Членкава погоре ти одговорила, ја ќе ти пишам од мое искуство.
Од моја генерација тие што учеле по јакиве гимназии кај шо дужа им ваделе наставниците по математика - лесно поминаа со предмети од типот на статистика, психометрија, методологија. Другите имаат потешкотии.
Мораш да следиш на предавања со 100% концентрација и да вежбаш дома ако сакаш лесно да ги положиш. Кај овие професорки шо ги држат предметитепогоре спомнати, треба да се молиш да поминеш на колоквиум зашо на испит имаш мали шанси. Повеќе се заебани професорките него предметите.

Исто така, немој да очекуваш дека на факултет ќе те учат како да бидеш психотерапевт како на филмовите :)
Убаво разгледај си ја програмата со предметите, распрашај се шо и како моеш да правиш после факсот па после запишувај се :)

Кај Бешка имавте Психометрија?
Јас по нејзините книги учам Методологија, за Психометрија не најдов, имам некоја хрватска Nacela izrade psiholoskih testova... Ако ви предавала Бешка Психометрија, можеш да ми кажеш по кои книги сте учеле?
Ние имавме две психометрии и едната ни ја предаваше Бешка, другата една друга професорка, знам дека од едната има македонска верзија а другата е српска, а од оваа српскава кружат некои верзии на македонски али некои викаат дека не чинеле, некои дека од тоа учеле и положиле и така. Не сум сигурна како се викаат, прашав сеа и чекам да ми вратат, па ќе ти пишам за сигурно.
Помалава генерација од мене имаат друга некоја психометрија, они не знам по шо учеле.
Ја колку шо знам Бешка нема извадено книга по психометрија.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
абе ок, 4ка имам а во јака гимназија сум, не ми е до толку проблем математиката, само не би можела да ја полагам на матура :)
иначе знам, ја имам разгледано, и имам отприлика испланирано што и каде после..
фала :)
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Сакам да прашам јас веќе студирам еден фак. ама вонредно па сакам да го запишам и психологија но дали ќе влезам бидејќи примаат околу 100 студенти, а јас поените од гимназија заборавив колку беа ама не многу околѕ 60-70 ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Сакам да прашам јас веќе студирам еден фак. ама вонредно па сакам да го запишам и психологија но дали ќе влезам бидејќи примаат околу 100 студенти, а јас поените од гимназија заборавив колку беа ама не многу околѕ 60-70 ?
Зависи од бројот на кандидати. Примаат повеќе од 100 на УКИМ мислам, а психологија освен на УКИМ имаш на ДУТ и на Славјанскиот. На УКИМ имаш 1 уписен рок, исклучиво редовни студенти, на ДУТ имаш 3 уписни рока, мислам дека сега покрај редовни и вонредни запишуваат, а за Славјанскиот, бидејќи е приватен, не би требало да имаш никакви проблеми при уписот.
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Зависи од бројот на кандидати. Примаат повеќе од 100 на УКИМ мислам, а психологија освен на УКИМ имаш на ДУТ и на Славјанскиот. На УКИМ имаш 1 уписен рок, исклучиво редовни студенти, на ДУТ имаш 3 уписни рока, мислам дека сега покрај редовни и вонредни запишуваат, а за Славјанскиот, бидејќи е приватен, не би требало да имаш никакви проблеми при уписот.
не на УКИМ сакам и мислам оваа година како што видов 100 примени беа изгледа па може грешам...баш сакам како редовен да бидам зошто сега сум на полициска на Климент Охридски,па учев некои предмети психологија и интересен ми се виде :) па и изгледа не е толку тежок :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не на УКИМ сакам и мислам оваа година како што видов 100 примени беа изгледа па може грешам...баш сакам како редовен да бидам зошто сега сум на полициска на Климент Охридски,па учев некои предмети психологија и интересен ми се виде :) па и изгледа не е толку тежок :D
Па не би рекла дека ,,не е тежок,,. Зависи, за кого како :)
Има предмети кои навистина се доста лесни и интересни, како што е социјална психологија, но имаш предмети кои бараат голема посветеност (и добро познавање на предходните предмети), како што се генетика или теории на личноста.

Не знам дали ќе те примат, најдобро е да дојде Магде, таа ни е од УКИМ :)
--- надополнето: 11 април 2012 во 00:47 ---
абе ок, 4ка имам а во јака гимназија сум, не ми е до толку проблем математиката, само не би можела да ја полагам на матура :)
иначе знам, ја имам разгледано, и имам отприлика испланирано што и каде после..
фала :)
Душо, не гледаат дали си од јака гимназија, или од некоја каде што од 5 професори, 3 ти се роднини :) Гледаат вкупно бодови... што според мене, не е баш некој показател кој може, а кој не да биде солиден психолог, без оглед со кој дел од психологијата ќе се занимава.
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Па не би рекла дека ,,не е тежок,,. Зависи, за кого како :)
Има предмети кои навистина се доста лесни и интересни, како што е социјална психологија, но имаш предмети кои бараат голема посветеност (и добро познавање на предходните предмети), како што се генетика или теории на личноста.
Имам учено Социјална патологија гледам 3 семестар се учи таму, криминалистичка психопатологија исто така имам учено и вовед во криминалистичка психологија :) онака имам нешто читано Сигмунд Ф. и ми е многу интересен па затоа ќе пробам па сега ако влезам океј ако не пак океј :):)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Нас ни дадоа да избереме кои предмети ќе ги слушаме у петти семестар :) Па ги замолувам постарите членови да ни кажат шо како се предметите? Значи имаме да бираме 2 предмети од: Изработка на тестови, Надареност и Морален развој. Фала однапред! :)
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
Aj pogolemite kolegi da spodelat nekoe iskustvo vo vrska so polaganje psihometrija na ispit , i vo vrska so moralen razvoj interesno e? ima skripta? kakvi se vezbite :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Aj pogolemite kolegi da spodelat nekoe iskustvo vo vrska so polaganje psihometrija na ispit , i vo vrska so moralen razvoj interesno e? ima skripta? kakvi se vezbite :)
Морален развој и јас учев од истата книга и мене ми беше доста интересен материјалот.
Психометрија и јас сум многу заинтересирана колку вас ви беше тешко/лесно мене страв ми е да седнам да учам :)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Морален развој и јас учев од истата книга и мене ми беше доста интересен материјалот.
Психометрија и јас сум многу заинтересирана колку вас ви беше тешко/лесно мене страв ми е да седнам да учам :)
Најдобро е сите што студираат психологија да се откажат затоа што нема работа ни за тие што имаат завршено одамна а камоли за тие што тек ќе завршат! Нека одат на друг факултет каде можноста за работа и заработка е поголема едноставно не вреди толку време од животот да си го потрошите за психологијата која не е ниту наука туку област на шпекулации! Најдобронамерно ви го кажувам ова од сопствено и туѓо искуство едноставно не вреди а да не зборувам за луѓето кои таму работат така наречените "професори" и нивните "асистенти" посебно за нивниот непотизам! Страшно! (n)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Најдобро е сите што студираат психологија да се откажат затоа што нема работа ни за тие што имаат завршено одамна а камоли за тие што тек ќе завршат! Нека одат на друг факултет каде можноста за работа и заработка е поголема едноставно не вреди толку време од животот да си го потрошите за психологијата која не е ниту наука туку област на шпекулации! Најдобронамерно ви го кажувам ова од сопствено и туѓо искуство едноставно не вреди а да не зборувам за луѓето кои таму работат така наречените "професори" и нивните "асистенти" посебно за нивниот непотизам! Страшно! (n)
А да не не спасуваш нас и да си глеаш свој живот, нели ќе ти биде поубаво?
Сеа ти нас ќе ни кажуваш шо да праиме у животот? Од кај знаеш шо планови ијаме и у која држава планираме да работиме, и дали психологијата ни е цел или средство?
Психологијата е наука, користи гугл ако те мрзи низ книги да бараташ.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
А да не не спасуваш нас и да си глеаш свој живот, нели ќе ти биде поубаво?
Сеа ти нас ќе ни кажуваш шо да праиме у животот? Од кај знаеш шо планови ијаме и у која држава планираме да работиме, и дали психологијата ни е цел или средство?
Психологијата е наука, користи гугл ако те мрзи низ книги да бараташ.
Што ми е гајле па за тебе и твојте планови ти ќе работиш во странство некој па тебе ќе те земе како па да не. Ај ќе те видам што ќе работиш со твојата психологија кога ќе завршиш! Само отишле 4 години..... :tapp: ќе се каеш али касно ќе биде...сирота она 59 била :pos: со 86 поени :pos:таквите највеќе ги бараат посебно во странство :LOL: значи и плаќаше со години а? :tapp: ако само пари давајте убаво....туку не се ваши..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom