Студирам психологија

Член од
14 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Може некој да ми каже како е филозофија кај Бранислав Саркањац?
 
Член од
7 април 2013
Мислења
183
Поени од реакции
325
Луѓе, има некој што имат завршено психологија на воспитание да го прашам нешто?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Друштво прво да ве прашам освен во Скопје и на приватниот во Свети Николе на друго место во МК има ли каде да се студира Психологија ?

А друго што ме интересира дали е тешко да се влезе на уким ? поконкретно прашувам за случај со дете што има одличен успех ама завршен испит место државна матура ?
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Друштво прво да ве прашам освен во Скопје и на приватниот во Свети Николе на друго место во МК има ли каде да се студира Психологија ?

А друго што ме интересира дали е тешко да се влезе на уким ? поконкретно прашувам за случај со дете што има одличен успех ама завршен испит место државна матура ?
Mислам дека и на МИТ има психологија.

Инаку за влегување на УКИМ има многу јака конкуренција, и секоја година се запишуваат се повеќе. Затоа малце потешко би било да влезе со завршен испит, ама у секој случај нека се праша на студентски како оди вреднувањето на завршниот испит :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Mислам дека и на МИТ има психологија.

Инаку за влегување на УКИМ има многу јака конкуренција, и секоја година се запишуваат се повеќе. Затоа малце потешко би било да влезе со завршен испит, ама у секој случај нека се праша на студентски како оди вреднувањето на завршниот испит :)
Коралин колку кошта година на МИТ ? На Славјанскиот во Св. Николе било 900 или 1000 евра :)[DOUBLEPOST=1495573476][/DOUBLEPOST]
nekoj se zapisa na psihologija na MSU??
:):)
Кој факултет е МСУ ?
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Коралин колку кошта година на МИТ ? На Славјанскиот во Св. Николе било 900 или 1000 евра :)
Не би знаела точно да ти кажам пошто јас сум на УКИМ, ама мислам дека е поскап од Славјанскиот. Инаку бидејќи се имам распрашувано за приватниве кој е најквалитетен, Славјанскиов е, така да ако се оди на приватен препорачувам ова :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Не би знаела точно да ти кажам пошто јас сум на УКИМ, ама мислам дека е поскап од Славјанскиот. Инаку бидејќи се имам распрашувано за приватниве кој е најквалитетен, Славјанскиов е, така да ако се оди на приватен препорачувам ова :)
Ти благодарам многу.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
можам да влезам државна квота со 89.812 поени и покрај тоа што годинава примаат 60 а не 20? ^^
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Ја би сакал да разбијам неколку митови на темава кои сметам дека ќе им бидат од корист на идните генерации студенти.

1. Психологија е психотерапија/клиничка психологија.
Психотерапија и клиничка психологија се едни од дисциплините кои спаѓаат во психологијата, но не се единствени. Психологија е чадорче под кое стојат огромен број дисциплини, некои теориски, некои апликативни. Ако некој сака да биде терапевт, па и не знам колку факултетот ќе му го овозможи тоа имајќи го предвид фактот дека академијата не практицира психотерапија, а на факултетот има само еден предмет кој може да се нарече психотераписки. Да, дефинитивно ќе ти помогне со понатамошната неколкугодишна обука за терапевт која дебело ќе ја платиш (неколку илјади евра), но факултетот по дифолт не ти го нуди тоа.
2. Со психологија не се наоѓа работа.
Овој мислам дека е најраширениот мит за веќе погоре спомнатото чадорче, а не монолитна дисциплина.
Не се наоѓа работа со која психолошка дисциплина? Со клиничка тешко се наоѓа. Или како терапевт. Од неколку причини. На држава како Македонија не и се потребни повеќе од 2-300 клиничари, грото студенти се запишуваат со желба да бидат клинички психолози, па од тука, само 2-3 генерации студенти ја пополнуваат таа квота.
Дали се наоѓа работа како истражувачки методолог, социјален психолог во адвертајзинг, индустриски психолог во некоја поголема компанија, психометричар? О, да, само што повеќето студенти не обраќаат внимание на таквите предмети пошто они ја „разбираат“ човечката „психа“ и се родени да бидат терапевти.
3. Мене не ми треба статистика на психологија.
Психологија е квантитативна дисциплина, му се допаѓало некому тоа или не. Дали ќе работиш како истражувач или ќе бидеш практичар, потребно е да знаеш да читаш основни статистички постапки, бидејќи твоето изучување на психологијата трае цел живот, а не само во тие 4-5 години додека си на факултетот. Па и сите ние не стануваме писатели, а сепак добро е да знаеш да читаш и пишуваш, така?

Во последните 150 години, колку што постои психологијата како дисциплина која избегала од оковите на филозофијата, има доста бурна историја. Од психофизиката на Вунт, преку анализата на Фројд, до денешните неврокогнитивни правци. Влезете на факултетот со празен ум од предрасуди кои ви ги кажува околината, посветете му се максимално и евентуално закачете се за една дисциплина во која ќе специјализирате. Па ако бидете најдобри, дури и да биде крајно непрофитабилна, како на пример личносна или клиничка психологија, ќе можете да носите леб на маса.

Постот ќе го завршам со цитат од Абрахам Маслов, кој гласи вака:

'If you plan on being anything less than you are capable of being, you will probably be unhappy all the days of your life'.
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
275
Поени од реакции
480
Здраво.
Ми фалат машки испитници/студенти на УКИМ, ако имате 10 минути слободно време би ве замолил да ги потполните прашалниците, за дипломска работа се.
Фала многу.

https://goo.gl/forms/my03zLj4hJMKDjZP2
 
Член од
10 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ќе се запишува ли некој на психологија?? мислење и искуства ако има некој ќе ми значат.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Некој кој има завршено или знај ако можи да ми одговори: за извршување на стаж за лиценца треба да имам дипломирано само или да имам земено диплома церемонијално?

Оти надежно ќе дипломирам до Јануари, а дипломска церемонија е Мај/ Јуни. Од сега до Јуни е огромен период па ако ми треба диплома церемонијално земено да знам да си испланирам времето измеѓу продуктивно.
 
Член од
9 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво.
Ве молам доколку сте во можност да ги пополнете следниве податоци, вашиот идентитет е потполно анонимен, а податоците и резултатите ќе се користат за истражување од областа на психологијата. Пополнувањето на прашалниците трае максимум 10 минути.
Истражувањето е за партнерски односи.
Фала многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom