Студент ја нападнал асистентката на Фрчкоски

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Можеби Џиш е во право,знаат да претераат асистентите,ама што ако им ја скршиш кичмата? Ќе те избркаат од факултет ќе те тужат и ништо не си добил,пак се они победниците
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Дека не е начин, не е. и тоа е факт. ама дека на нашиве факултети е повеќе од потребно и тоа е факт. и кога се праи муабет за асистенти, никогаш не ги делам на мажи и жени. Поделбата е доаѓа природно: асистенти и студенти! Други поделби со цртички се вишок.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Другари од Правен ми се имаат жалено за односот на асистентите ептен. Викаат дека таму асистентите (а и демонстраторите) изигравале поголеми авторитети од професорите. Ама конкретно за асистентката на Фрчкоски не баш, ја ставаат во групата на покоректни. Не ги знам по име, ама стално зборат за некои асистенти... А исто се жалат и од тие на студентски прашања.
И мене ми иде на нерви таков некултурен однос ама што си мислел студентот? На што личи тоа клоци и шамари што и` мавал?! Па сите сме биле во таква ситуација. А што да кажат студентите година (па некои дури и годинИ) што губат...
Студентите треба да бидат пооргнанизирани за да си ги остваруваат правата. Проблемот е што секој за себе си гледа, си вика дај јас да си завршам работа, за другите гајле ми е..
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Очигледно на типов му пукнал филм....
Му дошло преку глава.....
Мрак на очи....

Па и поделил неколку васпитни....
Не е начин во секој случај, физичи да се пресметуваш со колеги....
Ама од друга страна, како што имаше и во неколку предходни постови (од лица поупатени во приликите на правниот факултет), очигедно си го барала.....
Срамота е за високо-образовна институција да си дозволи работите да ескалираат до тој степен да треба студентарија да се пресмета физички со професори(асистенти) за да персоналот си го смени однесувањето и поставеноста према студентите....
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Има неколку професори/професорки што по неколку пати имаат стигнувано до костозглобно, но ниту еден од нив го нема променето начинот на однесување т.е. иживувањето врз студентите.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Некој ден кога ќе го тепам Драги од ЕКТС ќе ме слушнете на вести.

Иницијалите на напаѓачот ќе бидат Д.С. :wink:
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Девојката е една јако напиздена особа... не ме чуди да ќотеков е заслужен. БРАВО ЗА МОМАКОТ: Више преку К*Р од вакви асистети кои те газат и ти се понашаат како да си подоле од најдолното
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Жално е за случкава, но нели ви се чини дека некако тепањето на жени се некако се случува блиску до Фрчкоски. :toe:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Сите знаеме во колкав степен ги уживаме студентските права!Не газат,и не репаат како ќе стигнат..."студентските сојузи" се дистанцираат од сите овие студентски проблеми,зтоа што се водат од лични интереси,и не е чудно,бидејки тие се ставени од професорите и деканите...па после крив ни е цацко што не ни чини општо школството.Дури не излеземе сите студенти,организирано да ги бараме НАШИТЕ студентски права,со демонстрации,па дури и со нереди,ќе трпиме и ќе гледаме како некој на кого му дошло преку глава ќе си ја расипе цела кариера...:wink:
Џабе излегување, ќе биде исто како оние протестите против матурата. Ќе ‘‘преговараат‘‘ и ќе ви се изнасмеат у фаца и ништо нема да променат на крај.:tapp:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
кој ќотек го заслужуваат тие не се свесни... во поглед на темава асистентката го папала пош рекла нешто во стилот: ти ќе положиш мјп преку мене мртва... и дечково се фатил за работа...
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
значи тепањето е крајна алтернатива и сега заклучете до каде е состојбата на нашите факултети со нашите професори и асистенти работата е алармантна но никој не сака да превземе мерки и затоа сега ваквите случаеви ќе бидат се почести
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Некој ден кога ќе го тепам Драги од ЕКТС ќе ме слушнете на вести.

Иницијалите на напаѓачот ќе бидат Д.С. :wink:
Легенда ееееј......

Овој и многу други случаи е доказ дека студентскиот сојуз е нефункционален и треба да се трансформира или да почне да се изгради нов систем на како студентите ќе можат да влијаат на некои негативни работи како некоректното однесување на професорите и асистентите кон студентите.
Јас не знам како е поточно тоа кај нас регулирано, ама тука кај мене во германија има студентски парламент и посебни студентски групи за секој одделен факултет и посебни претстваници на за секој одделен модул на студии, каде тие што се застапници го имаат истото право на глас како и професорите кога се донесуваат некои битни одлуки како за нов професор, или пак некои големи инвестиции, како и промени во програмите за студирање и сл. работи, освен тоа ја имаат моќта да ако навистина има некој проблем со некој асистент се занесува или професор и ги престапува нормални те овластувања и етички граници за еден професор да се бунат кај ректорот и секогаш имаат поддршка ос студентскиот парламент што значи дека може да се влијае директно како студент врз порфесорите и останатите предавачи.
Нормално професорите и другите предавачи и асистенти имаат етички кодекс на силна самокритика па си дозволуваат да бараат компромисни решенија за некои проблеми со студентите.

Освен тоа има секој семестар за секое предавање вжеби или семинар формулари за анонимна евалуација која треба студентите да ја пополнат ради евалуација на сите аспекти на предавањето и предметото вклучително и компетентноста односно односот на доцентот, професорот или асистентот кон студентите.
Имено има цела независна интернет страна за евалуација на професорите www.meinprof.de
може така ако се најде некој со доволно време адаптација на овој сај на македонска верзија ради евалуација на сите професори, доценти и асистенти кај нас , на сите државни и проватни универзитети.
 
Член од
8 март 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
kako i da e, studentot ne bi trebalo vaka da reagira...Vo osnova ne neapravil nisto samo ostanal pokoren na negoviot bes. Asistntkata ne ja znam, pa vo osnova i ne deka sakam da ja doznaam. Ostavete gi niv na mira, niv im treba psiholoska podrska, tie stanaa zrvi na nivnite kompleksi!!!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Со тепање и насилство не се решаваат проблемите, ама и просветниве не се сите светци. Кога учев во средно имаше професор кој што стварно беше идиот и така се однесуваше, се до една ден кога негов ученик го забрка со нож во рака, леле бегање еј. Потоа сигурно го преиспита своето однесување спрема учениците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom