Студентска виза-Шпанија

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.313
Поени од реакции
257
Дали некој има искуство со процедура за вадење на студентска виза за Шпанија?
Кои документи,давачки,слики и се останато се потребни за вадење на истата?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
60€, документ за неосуденост на шпански, сликички, потврда за пари и уште нешто, сега касно е утре ќе ти пишам повеќе.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
Ајде да видиме како беше процедурата, немаш потреба од закажување во амбаса, одиш во амбасата која се наоѓа блиску до плоштадот, односно ќе одиш од позади зградата, таму има порта и камера, ќе те види тоа девојчето што е обезбедување, ќе те пушти во дворот, ќе ти го земе мобилниот и ќе одиш на тоа шалтерот да земеш документ, односно лист кој ќе треба да го пополниш, потоа ќе одиш во трговскиот да се сликаш како за пасош такви слики, и ќе треба да раситниш пари точно да имаш во денарска противредност (кога ќе одиш по листо ќе ти кажат колку точно денари) од што кусур не враќаат, ќе си извадиш од судот потврда за неосудуваност и ќе ја преведеш и завериш на нотар, животно осигурување исто така, и потврда дека имаш пари на сметка. Ако случајно те одбијат тие 60€ ти пропаѓаат, и тоа е отприлика процедурата, барем така беше порано. Е сега за точни информации треба да се јавеш во амбасадата и тие подобро ќе ти објаснат. Инаку земи во обзир дека прввио семестар почнува од 4 семптември до 20 Јануари, а вториот од 20 јануари до 1 јуни, а веројатно ќе треба да чекаш на визата одредено време, па така почни си да си средуваш. Доколку ти требаат и други информации за животот и факултетот таму и некакви процедури слободно пиши, тука сме да помогнеме.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.731
Поени од реакции
14.360
Ајде да видиме како беше процедурата, немаш потреба од закажување во амбаса, одиш во амбасата која се наоѓа блиску до плоштадот, односно ќе одиш од позади зградата, таму има порта и камера, ќе те види тоа девојчето што е обезбедување, ќе те пушти во дворот, ќе ти го земе мобилниот и ќе одиш на тоа шалтерот да земеш документ, односно лист кој ќе треба да го пополниш, потоа ќе одиш во трговскиот да се сликаш како за пасош такви слики, и ќе треба да раситниш пари точно да имаш во денарска противредност (кога ќе одиш по листо ќе ти кажат колку точно денари) од што кусур не враќаат, ќе си извадиш од судот потврда за неосудуваност и ќе ја преведеш и завериш на нотар, животно осигурување исто така, и потврда дека имаш пари на сметка. Ако случајно те одбијат тие 60€ ти пропаѓаат, и тоа е отприлика процедурата, барем така беше порано. Е сега за точни информации треба да се јавеш во амбасадата и тие подобро ќе ти објаснат. Инаку земи во обзир дека прввио семестар почнува од 4 семптември до 20 Јануари, а вториот од 20 јануари до 1 јуни, а веројатно ќе треба да чекаш на визата одредено време, па така почни си да си средуваш. Доколку ти требаат и други информации за животот и факултетот таму и некакви процедури слободно пиши, тука сме да помогнеме.
Не е визата всушност шпанска привремена лична карта, која треба да се подигне кога се стигнува таму?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
Не е визата всушност шпанска привремена лична карта, која треба да се подигне кога се стигнува таму?
Па не визата ти е печат у пасошот како лична карта нешто и во него има NIE (Número de identidad de Extrañero), што ти е уствари вид на лична карта/матичен број де, или DNI (Documento Nacional de Identidad). Е сега јас не ја многу измеркав визата во пасошот (не знаев дека имам НИЕ), и нели кога требаше на факултетот да се потпишеме се потпишував со Број на Пасош :icon_lol::oops:. Исто така Шпанците користат две презимиња, слично како ние што имаме татково име и Америте што имаат мидле наме. И сега на сите формулари мора како задолжително поле да се пише. Ми правеа проблем во бВин кога одев да се кладам.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.731
Поени од реакции
14.360
Па не визата ти е печат у пасошот како лична карта нешто и во него има NIE (Número de identidad de Extrañero), што ти е уствари вид на лична карта/матичен број де, или DNI (Documento Nacional de Identidad). Е сега јас не ја многу измеркав визата во пасошот (не знаев дека имам НИЕ), и нели кога требаше на факултетот да се потпишеме се потпишував со Број на Пасош :icon_lol::oops:. Исто така Шпанците користат две презимиња, слично како ние што имаме татково име и Америте што имаат мидле наме. И сега на сите формулари мора како задолжително поле да се пише. Ми правеа проблем во бВин кога одев да се кладам.
И сегде треба да го влечкаш пасошот? :eek::eek:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
И сегде треба да го влечкаш пасошот? :eek::eek:
Bukvalno nikade ne sum go nosel, mi stoese u fioka doma (imav MK licna karta vo novcanik), mnogu slobodna zemja, niednas ne me zastanale policijci da mi potrazat dokumenti, a sum se pijancel u nokni klubovi do sabajle do 6, mnogu dobar narod, dovagaat 2-3 policiski koli vo 6 pred klubot koga izleguvaat 100tina pijani mladi decki i vidi majkata nema guzvi. Edinstveno mi trazea dokumenti so karticka koga pazaruvav vo supermarket ili elektronika, onaka da potvrdat ime i prezime. No bese studentski grad, ima eden kup studenti na razmena od Evropa, Meksiko, Juzna Amerika, SAD i taka da nemav gajle so policija, ete nikogas sum nemal problem.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.560
Поени од реакции
2.123
Изгледа не нема многу во Шпанија. Барав група на FB од наши што живеат таму ама нема. Се загреав некако да барам работа и виза за таму па реков ќе помогни некој некако со совети.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
Изгледа не нема многу во Шпанија. Барав група на FB од наши што живеат таму ама нема. Се загреав некако да барам работа и виза за таму па реков ќе помогни некој некако со совети.
Нема некој просперитет за работа затоа, на сите Шпанци промис ленд им е Алеманија (Германија), тој газдата од кој го изнајмував станот ми дробеше како Немците имале култура, колку било се средено таму кога тој живеел пред Х години, немало систем во Шпанија итн, не се живеело со 800€ на месец и такви ствари, а прва работа на млад човек му е да бега во Немачка или Мадрид.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.560
Поени од реакции
2.123
Неможам да разберам како во една Шпанија не можи да е добро за живот за нас Балканците пе и за самите Шпанци. Гледам минималната плата е нешто над 900 евра. Колку пари е киријата? И колку примање ти треба за еден да живее добар живот таму?
Еве јас чекам да ми јават за работа во Кадиз, но месец ипол до два. Дневница 40 евра и платено јадење и сместување. Кога би можел да се снајдам би останал 5 минути не размислувам. Е сега дали тие 40 евра дневница би ми стигнале за живот таму доколку немам смештај и сам си купувам храна, незнам...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.039
Поени од реакции
15.409
Епа сам си даде одговор на прашањето, ако тие 40е не се доволни на да преживееш, тогаш автоматски нема да можеш да останеш во Шпанија.

Не знам многу за Шпанија како држава, ни за нејзината миграција ама на пример кога би имал некоја работа која би можел да ја работам и во Шпанија а да е добро платена би ја офбрал како дестинација за секојдневно живеење, наместо ладниве Германии, Британии и Скандинавии каде не можам да се замислам да живеам во текот на преостанатиот дел од живот.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
Епа сам си даде одговор на прашањето, ако тие 40е не се доволни на да преживееш, тогаш автоматски нема да можеш да останеш во Шпанија.

Не знам многу за Шпанија како држава, ни за нејзината миграција ама на пример кога би имал некоја работа која би можел да ја работам и во Шпанија а да е добро платена би ја офбрал како дестинација за секојдневно живеење, наместо ладниве Германии, Британии и Скандинавии каде не можам да се замислам да живеам во текот на преостанатиот дел од живот.
Реално сите сме на тоа мислење, ама не секогаш е така, Шпанците се со многу сличен менталитет на нашиот, што може и да е позитивно но може и да е негативно, еве за пример улицата во која што живеев имаше една до друга на секој чекор кафулиња кои 90% се празни, и баш зборував со еден професор кој држеше предавање како гостин во областа на финансиите и банкарството, истото го зборуваше, вика сите кои доагаат да земат кредит или се за кафич или за ресторант, никој не презема ризик и да почне некој стартап, полесно ни е да си тераме сиеста во сред ден, отколку да работиме тоа време, а од друга страна сите сакаме да ни биде Германија или Данска.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.560
Поени од реакции
2.123
Гледам има апартмани за 500 евра од по 70-80 квадрати, со тераси, заеднички базен, парк, и на 500 метри од море и 30 км од Кадиз. Со плата од 1300-1500 евра ми гледа како доволно за живот, за самец, не за пар па камоли фамилија. Ма да со 2000-2500 можи и пар. За деца веројатно ќе треба над 2500. Ова според некоја моја проценка. Незнам како се движи храната таму ма да би требало да не ти треба богатство.

Е сега дали е лесно да се најди работа со плата од 1300-1500 евра!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom