Струјомерите - како функционираат?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.414
Ако сакаш велат проверка на броилото, треба да се уплати уште позамашна сума за да го проверат во бирото за метрологија. Некој слично искуство?
Сериозно??
Не се нормални ова ако ти го кажале. Каков е овој однос со корисници бе?
Тоа „биро за метрологија“ како ставка за плаќање звучи како во фабрика да треба да го праќаат, не само да закачат потрошувач со позната потрошувачка и банално едноставно да проверат дали броилото правилно ја следни потрошувачката.

Јави им се и прашај ги дали е во ред што ќе закачиш конекција пред струјомерот, за да го „решиш“ проблемот со неисправното броило. Види дали ќе се нацртаат кај тебе следниот ден.
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Сериозно??
Не се нормални ова ако ти го кажале. Каков е овој однос со корисници бе?
Тоа „биро за метрологија“ како ставка за плаќање звучи како во фабрика да треба да го праќаат, не само да закачат потрошувач со позната потрошувачка и банално едноставно да проверат дали броилото правилно ја следни потрошувачката.

Јави им се и прашај ги дали е во ред што ќе закачиш конекција пред струјомерот, за да го „решиш“ проблемот со неисправното броило. Види дали ќе се нацртаат кај тебе следниот ден.
Не само што ми го кажаа тоа, туку и ме прашаа немам ли некој пријател електричар приватно да ми го реши проблемот. ЕВН е во хаос. Уште ги чекам да дојдат да проверат.
 
Член од
6 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo drugari, treba za prv pat da go procitam strujomerot (od novite) i ne znam sto treba da se cita, stalno se menuvaat brojki. Znae li nekoj da mi pomogne? :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Zdravo drugari, treba za prv pat da go procitam strujomerot (od novite) i ne znam sto treba da se cita, stalno se menuvaat brojki. Znae li nekoj da mi pomogne? :)
1.8.1 ти е скапата тарифа
1.8.2 ти е ефтината тарифа
др. не те интересира.

п.с ако пријавуваш состојба онлине последната бројка после точката не се внесува.
 
Член од
28 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozdrav do site mene me interesira koga ke ja isklucat strujata za neplatena smetka dali gi stopiraat satovite ili samo kablite se iskljucuvaat od saatot sto pusta struja vo domot
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
pozdrav do site mene me interesira koga ke ja isklucat strujata za neplatena smetka dali gi stopiraat satovite ili samo kablite se iskljucuvaat od saatot sto pusta struja vo domot
Ако ти е од старите броила жиците ги исклучуваат во ормарчето а од новите броила автоматски те гаснат од таму
 
Член од
28 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
novo broilo e no e iskluceno na lice mesto ne e avtomatski ima izvadeno kafena i siva zica od broiloto me interesirase dali broiloto tuka go stopiraat koga ke gi izvadat kablete od nego ili samo kablite gi vadat od broiloto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom