Струмичките студенти

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Во почетокот на 90-тите, многумина од наредбодавците и извршителите на убиството беа живи, и МОРАШЕ да им се суди, ама такво нешто немаше...
А, замислте, во Струмица сеуште постои улица која го носи името Мара Минанова...
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Вечна им слава !!!

Но жално е што и ден денес постојат исто такви подли, шпиунски, предавнички копилиња кои на секој начин сакаат да наштетат на државава... Од главата си патиме :tapp:
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
4
А јас, како наследник на еден од стреланите, можам да кажам, и тоа гарантирам со факти и докази, дека тоа што го зборуваш се измислици и конструкции, уште од времето на УДБА.
Здравје, доказите ќе ги видите во музејот на македонската револуционерна борба.
Нивната цел била самостојна и обединета Македонија, под покровителство на САД и Велика Британија.
Да си жив и здрав исто така сум и јас внук на стреланиот Ѓорѓи Јармов и мајка ми го носеше истото презиме се додека не стапи во брак со татко ми!

Фамилијата на Јармов колку за информација, мислам на неговите предци, е избркана од егејот (Кукуш) поради тоа што не сакала да се покори на грчката власт или да се пише како бугари!

ГАРАНТИРАМ дека не работеле за Бугарија и ќе ве молам да престанете со такво изобличување на работата!

Позз
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
После 3 години случајно ја најдов темава на форумот и гледам дека никој не ти одговорил на прашањето.

Мара Минанова е судиката - комунист која ги осудила 5те Студенти на смрт. По нејзина наредба се однесени на Беласица и стрелани.
 

Agamemnon

Macedonia forever
Член од
8 јуни 2009
Мислења
61
Поени од реакции
12
Денес се навршуваат 62 години од убиството на 5-те Струмички стденти.
Бог да ги прости!
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Каква бугарија тие биле убиени поради несогласување со режимот инаку Вечна им Памјат на хероите народот се потпира
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Бог да ги прости,петте наши деца-студенти-македонски херои.
Да се каже нешто повеќе за М.М. и нејзината понатамошна кариера (која ја градела и со вакви срамни дела)
-------------------
Инаку вакви убиства почнуваат уште во 1945 година на Божиќ,по бунтот на војниците од Артилериските бригади,сместени во касарните на скопско Кале,а потоа и бунт во Штип.
Но и во текот на НОБ,имало вакви „режирани убиства на наши борци и партизани“
некои и без судење,а само со обвинение за дезертерство или неморал, и тие стрелања обично се вршеле пред стројот на бригдата, за да другите се опаметат и не тргаат по такви патишта.(Случајот во Крушево каде се стрелани партизаните,сопрузи маж и жена и кој оставаат едногодишно болно дете сирак) кои се уште не е до крај расветлен.
Има стрелања и при борбите за ослободување на Скопје кај село Шишево-Матка.
Но имало стрелања и на патот за Срем,во почеток на 1945 година,некаде пред Куманово стрелан е партизан,но неговите другари одбиле да ја извршат егзекуцијата,но се јавиле три храбри хероини доброволки кој пукале во борецот.
Се се думам да отворам тема за сите овие случувања од тие години.
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Сум била на местото во Беласица каде што се убиени. Има поставено мермерен споменик на кој пишува дека на ова место на 13 август 1951 година ѕверски биле убиени петте струмички студенти Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, Борис Белев и Стево Топчев. Се наежив... Вечна им слава! :cuc:
 
Член од
7 март 2011
Мислења
93
Поени од реакции
125
После 3 години случајно ја најдов темава на форумот и гледам дека никој не ти одговорил на прашањето.

Мара Минанова е судиката - комунист која ги осудила 5те Студенти на смрт. По нејзина наредба се однесени на Беласица и стрелани.

Нема врска, студентите се стрелани без никакво судење и пресуда, туку со партиска наредба од Мара Минанова-секретар на градскиот комитет на КПМ во Струмица, а потпишана од Ристо Пиличев-извршен секретар на комитетот, кој подоцна сам писмено во едно негово барање признал дека ја потпишал смртната пресуда.

Прочитајте овде подетално
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9C6F1E3E8329D249B336301CF2CAA7DD

Споменикот во Струмица

Местото каде што се стрелани, имам одено таму, изолирано место длабоко во Беласица


Инаку, до 2005 година, на чествувањата и панихидите во Струмица СДСМ не учествуваше, но откако Заев стана градоначалник во 2005 година ја прекинаа оваа "традиција"...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Нема врска, студентите се стрелани без никакво судење и пресуда, туку со партиска наредба од Мара Минанова-секретар на градскиот комитет на КПМ во Струмица, а потпишана од Ристо Пиличев-извршен секретар на комитетот, кој подоцна сам писмено во едно негово барање признал дека ја потпишал смртната пресуда.

Прочитајте овде подетално
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9C6F1E3E8329D249B336301CF2CAA7DD

Споменикот во Струмица

Местото каде што се стрелани, имам одено таму, изолирано место длабоко во Беласица


Инаку, до 2005 година, на чествувањата и панихидите во Струмица СДСМ не учествуваше, но откако Заев стана градоначалник во 2005 година ја прекинаа оваа "традиција"...

Не мислев во буквална смисла на зборот Судија, тоа ми беше само како израз...Ама не е толку битно, фактот е непобунлив дека таа е една од многуте одговорни за убиството на петте студенти а и на многу други слични вакви случаи кои биле организирани во тоа време од комунистите. Она што најмногу ме чуди до ден денес е тоа што во Струмица сеуште постои улица именувана по Мара Минанова, а мислам дека и фамилијата Минанови сеуште живеат тука во Струмица.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Она што најмногу ме чуди до ден денес е тоа што во Струмица сеуште постои улица именувана по Мара Минанова, а мислам дека и фамилијата Минанови сеуште живеат тука во Струмица.

Па историја ни е, ако се смени ќе се заборави. А за фамилијата што предлагаш? Да ги стрелиме или селиме? 2 букви е само разликата. :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Кога ќе прочитам ваква тема и ќе ми текне дека уште во државата има титољупци и комунисти ми се гади до повраќање. Гниди, одвратни, имбецилни. Што не им се сотрело семето на мајките ваши курвински, дегенерици умоболни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom