Стрипови

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како дете и тинејџер додека ги читав, еден куп основни историски факти, теории на заговор, мистерии и митови дознав преку Марти Мистерија.

Дилан Дог и Марти Мистерија се врвот од Бонели според мене, и со години викам дека озбилно ќе се ангажирам да направам колекција од сите броеви на овие два стрипа и никогаш доволно волја и време не наоѓам. Ќе останам изгледа на тие стотина од пред 20 години што ми останаа да ги препрочитувам понекогаш.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ги собирав сите Марти Мистерија броеви (почнав да ги купувам од број еден, исто ко Дилан Дог), па ги продадов, со точак на плоштад у еден ден сите топ-тан. Отидов после до Словенија-шпорт да си купам бициклистички панталони, при што ми го украдоа точакот. Среќа немаше број за мене.
После ги собрав пак и продолжив да ги купувам, уште долго (разни изданија се појавуваа низ годините).
Најдобар бонелиев стрип, според мене. Еден од тие кои го цртаат, многу го ценам, на ниво на други сериозни европски автори. Тоа е цртачот на првиот број Џанкарло Алесандрини.
Мислам дека Алесандрини сеуште е во тимот (ги црта сите насловни), сега имаат екипа од 3-4 цртачи и сите се очигледно инспирирани од Алесандрини така да цртежот не остстапува многу. Порано имаше све и свашта од цртачи.
Јас уште ги имам сите од екс-југа и слободна далмација а делумно од новиве српски и хрватски изданија, па чак и 5-6 македонски преводи :) плус рандом испринтани од нет...
Автоматски споено мислење:

Како дете и тинејџер додека ги читав, еден куп основни историски факти, теории на заговор, мистерии и митови дознав преку Марти Мистерија.

Дилан Дог и Марти Мистерија се врвот од Бонели според мене, и со години викам дека озбилно ќе се ангажирам да направам колекција од сите броеви на овие два стрипа и никогаш доволно волја и време не наоѓам. Ќе останам изгледа на тие стотина од пред 20 години што ми останаа да ги препрочитувам понекогаш.
Има еден специјален број се вика Ултиматум, со оној Крис Тауер од базата Nowhere, темата е засилени мозочни импулси од лице со сериозна ЕСП дарба кои треба да бидат употребени за да се уништи Њу Јорк од страна на моралистички фундаменталист, тој го имам прочитано можеби 10-12 пати, го знам напамет буквално :icon_mrgr:
 
D

dobramuzika

Гостин
spodelete sliki od vashite kolekcii, trieset, trieset, bitno e da se druzhime. (fetish mi e gledanje sliki od kolekcii na stripovi)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Кој периодов иде во Србија а ги сака Марвел. По трафиките таму секој месец по еден стрип со тврда корица.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Кој периодов иде во Србија а ги сака Марвел. По трафиките таму секој месец по еден стрип со тврда корица.
На корицата има цена и во денари па можда и кај нас ќе ги има.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.217
Поени од реакции
7.873
На корицата има цена и во денари па можда и кај нас ќе ги има.
Според мене убаво, барем за тие што сакаат и читаат Марвел, меѓутоа за мене е само залудно фрлање пари, подобро да се пренаменат за стрипови во издание на Фибра, Комико и слични.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Сигурно ќе ги има кај нас, ако не по киосци, Бункер ќе ги донесат. Само 1200 динари се околу 630 денари кај нас. 100 броја по 630 денари = 63 000 денари.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.217
Поени од реакции
7.873
Сигурно ќе ги има кај нас, ако не по киосци, Бункер ќе ги донесат. Само 1200 динари се околу 630 денари кај нас. 100 броја по 630 денари = 63 000 денари.
Рачунај кај нас ќе бидат некој денар плус, а и ќе испаѓаат во рок од неколку години, нема да бидат наеднаш, што значи дека нема да се фрлат наеднаш тие пари.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.815
Поени од реакции
24.138
Се џабе ако бидат на српски.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.217
Поени од реакции
7.873
Се џабе ако бидат на српски.
На српски ќе бидат, а и нема зошто џабе кога нашите немаат слух за вакви проекти, до душа не ни има публика кај нас за вакви проекти, така да преостанува да читаме на српски или хрватски стрипови.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
На српски ќе бидат, а и нема зошто џабе кога нашите немаат слух за вакви проекти, до душа не ни има публика кај нас за вакви проекти, така да преостанува да читаме на српски или хрватски стрипови.
Во поткаст на Радио МОФ беше газдата на Букнер гостин и спомна за Мarvel кога им пишувале за да земат права за издавање за Македонија, Marvel барале посебни некој барања да дојдат инспектори од Америка и самите издавачи во Македонија (читај Бункер) треба да ги платат што ќе дојдат тие инспектори кој треба да проверуваат во печатница како се печати стрипот да не има некакви крадење на делата и ред други работи.

Не знам точно која минута тоа го кажа пронајдете во емисијата.

 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.217
Поени од реакции
7.873
Во поткаст на Радио МОФ беше газдата на Букнер гостин и спомна за Мarvel кога ом пишувале за да земат права за издавање за Македонија, Marvel барале посебни некој барања да дојдат инспектори од Америка и самите издавачи во Македонија (читај Бункер) треба да ги платат тие инспектори кој треба да проверуваат во печатница како се печати стрипот да не има некакви крадења на делата и ред други работи.

Не знам точно која минута тоа го кажа пронајдете во емисијата.

ме мрзи да ти кажам право а и раскрстив со пазарење стрипови од мк поради тоа што се продаваат многу поскапо отколку во србија, саемот во белград е идеално место за пазарење.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
ме мрзи да ти кажам право а и раскрстив со пазарење стрипови од мк поради тоа што се продаваат многу поскапо отколку во србија, саемот во белград е идеално место за пазарење.
Сакам стрипови ама е скапо ако го тераш како хоби да правиш колекција. Едно време се нафилмав почнав да купувам од трафика но си реков чекај застани многу пари одат. Не живеам во Скопје, не возам и не бев тогаш никаде вработен. Средно школо бев и парите џепарлак кој ми ги даваа мојте нормално беа за јадење и за да излегувам со друштво дали викенд или пред школо.

И тоа купував Загор, Алан Форд дури неколку пати Текс, Блек, Талични Том.. кој ете не се нешто премногу скапи ама дете од средно школо те интересираат и други работи.

Сега со скапотијава не ни помислувам воопшто да купувам стрипови да читам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom