Стрипови

Член од
6 мај 2018
Мислења
1.083
Поени од реакции
2.571
Го читав The Humans на Image Comics. Моторџии и пост-Виетнам трауми со тешка алегорија. Но не им го препорачуем на тие што не сакаат екстремно експлицитна содржина (секс и насилство).
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Има по трафиките ги собирам три за сто што се...ама сакам да соберам колекција од нив па ако има некој дупли од нив нека каже ке му ги купам...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.262
Поени од реакции
7.467
По некои од трафиките има, ама последно што видов поголеми колекции и избор имаш во Бункер. Како и други наслови од тоа време.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
По некои од трафиките има, ама последно што видов поголеми колекции и избор имаш во Бункер. Како и други наслови од тоа време.
да има, ама нема од тие три за сто..парче е 100тче... малку пешадија од трафика до трафика да се најдат различни правам ама веќе бајаги и дупликати собрав.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
да има, ама нема од тие три за сто..парче е 100тче... малку пешадија од трафика до трафика да се најдат различни правам ама веќе бајаги и дупликати собрав.
Која едиција се тие 3 за 100??
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Која едиција се тие 3 за 100??
црно-жолтите се колорни изданија макс бункер, бело црвените се калсици црно бели, а белите се нови изданија. од тие белите начекав само во една трафика три за сто, во ѓорче и на ниту едно друго место. А другите ги има насекаде
 

Attachments

Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Купувам Алан Форд колорни изданија
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Купувам Загор Одабране Приче...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.561
Martin Mystere, Mister No, Corto Maltese, Blake & Mortimer, Adler и многу други, сепак најголем ќеиф ми остана читањето на Марти(н). Мистериите како феномени, неговиот лик кој е одлично развиен во стрипот, другарчето шифоњер, вечната вереница, најдобриот непријател Орлоф и еден куп моменти ми се најблиски до мој сентимент, не знам зошто. Иако цртачки/артистички е далеку од врвот, повеќе е занаетска работа, сценаријата и еволуцијата на стрипот се second to none. Догодина слават 40 години издавање кај Бонели.
Кај талијанска школа секогаш цртежот бил во втор план за разлика од Франко-Белж школата каде е обратно. Поради црнобелиот и едноставен цртеж квантитетот е дебело на страна на талијани.
Пример белгиски Блејк и Мортимер излегува една епизода на 2 години :facepalm:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.801
Поени од реакции
53.072
Martin Mystere, Mister No, Corto Maltese, Blake & Mortimer, Adler и многу други, сепак најголем ќеиф ми остана читањето на Марти(н). Мистериите како феномени, неговиот лик кој е одлично развиен во стрипот, другарчето шифоњер, вечната вереница, најдобриот непријател Орлоф и еден куп моменти ми се најблиски до мој сентимент, не знам зошто. Иако цртачки/артистички е далеку од врвот, повеќе е занаетска работа, сценаријата и еволуцијата на стрипот се second to none. Догодина слават 40 години издавање кај Бонели.
Кај талијанска школа секогаш цртежот бил во втор план за разлика од Франко-Белж школата каде е обратно. Поради црнобелиот и едноставен цртеж квантитетот е дебело на страна на талијани.
Пример белгиски Блејк и Мортимер излегува една епизода на 2 години :facepalm:
Ги собирав сите Марти Мистерија броеви (почнав да ги купувам од број еден, исто ко Дилан Дог), па ги продадов, со точак на плоштад у еден ден сите топ-тан. Отидов после до Словенија-шпорт да си купам бициклистички панталони, при што ми го украдоа точакот. Среќа немаше број за мене.
После ги собрав пак и продолжив да ги купувам, уште долго (разни изданија се појавуваа низ годините).
Најдобар бонелиев стрип, според мене. Еден од тие кои го цртаат, многу го ценам, на ниво на други сериозни европски автори. Тоа е цртачот на првиот број - Џанкарло Алесандрини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom