Стрипови

Член од
17 март 2015
Мислења
784
Поени од реакции
1.990
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Да не има некој од вас, пдф копија од ова или линк кај да го најдам? Ја само еден број успеав да најдам.
https://www.amazon.com/Voyages-Lone-Sloane-Vol/dp/1782761055
Ова ти значи нешто?
Код:
   1966 Mystère des Abîmes (1977 ed 1920]
   1968 Bram Stoker's Drakula
   1969 Six Voyages { Fr Albin Michel}
   1969 Six Voyages {Dragon's Dream HiQ]
   1969-85 SHORT STORIES [Eng, German, French, Spanish]
   1970 Guide de L'Au-Dela Travail à
   1970-1980 IMAGES
   1972 Delirious b~n~w [Spanish]
   1972 Delirius {Dragon's Dream [~HiQ]
   1972 Delirius {Fr Albin Michel}
   1973 Fluide Glacial stories
   1973 Vuzz 1 [b&n (C.R.G.) {Collection Phenix}
   1973 vuzz 1 [colorized Dargaud ver]
   1974 Echo les savanas german stories
   1974 Là-Bas - VUZZ 2 [HM ver] [HiQ 1444
   1974 Là-Bas - Vuzz 2 {Humanoides}
Во cbr.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
680
Поени од реакции
1.235
Ова ти значи нешто?
Код:
   1966 Mystère des Abîmes (1977 ed 1920]
   1968 Bram Stoker's Drakula
   1969 Six Voyages { Fr Albin Michel}
   1969 Six Voyages {Dragon's Dream HiQ]
   1969-85 SHORT STORIES [Eng, German, French, Spanish]
   1970 Guide de L'Au-Dela Travail à
   1970-1980 IMAGES
   1972 Delirious b~n~w [Spanish]
   1972 Delirius {Dragon's Dream [~HiQ]
   1972 Delirius {Fr Albin Michel}
   1973 Fluide Glacial stories
   1973 Vuzz 1 [b&n (C.R.G.) {Collection Phenix}
   1973 vuzz 1 [colorized Dargaud ver]
   1974 Echo les savanas german stories
   1974 Là-Bas - VUZZ 2 [HM ver] [HiQ 1444
   1974 Là-Bas - Vuzz 2 {Humanoides}
Во cbr.
Прочитав више на рид комикс. Али фала.
 
Член од
26 септември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
3
Дали има некој стрип од К-15 порано шо ги имаше?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.244
Поени од реакции
7.442
https://ibb.co/bTb5aq

ne se razbiram bas u stripovi. Ima nekoj pointeresen od ovie?
Пробај некој indie наслов .... Lazarus, The Wicked + The Divine, 100 Bullets


Како што и претходно ви рекоа, за избор има избор, работата е на кој јазик сакате да читате (англиски имате обемен избор, српски е доста делумен, македонски е доста сиромашен), тоа е реалноста на сегашната стрип сцена овде.
 
K

kicodarker

Гостин
Стрип сцената во мк не е слаба заради немање читателска публика,туку незаинтересираност од владините копуци да направат нешто за културата во Мк. Во последниве 12 години се покажа дека се мерак на товење со кременадли, певаљки и турбофолк. Од книга најчест допир имаат со тоалет папир.
Имаше Македонски изданија,одамна па прекинаа. Па варм комикс, па толку и од нив. Имаа лош превод и лош квалитет на хартија. Мкомикс спори и ограничени во бројот на изданија.
На српски не го бива ама тоа е тоа.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.244
Поени од реакции
7.442
Лош превод и сега има, како во книги, така и во стрипови, баш затоа гледам на англиски да ги набавувам насловите.

Што се однесува до публиката, не е толку голема колку што алудираш. Да беше, и владата ќе мораше да направи некој чекор во таа насока да фрли некоја пара на годишно ниво да стимулира културен развој во таа бранша, а со тоа и да го промовира стрипот кон луѓе што не читале стрип до сега, или многу одамна, и таа бројка да ја порасне во уште поголема со тек на време и вакви чекори.
 
На врв Bottom