Стрипови

Член од
2 јули 2008
Мислења
158
Поени од реакции
76
Во академска книга имате стрипови на DC/Marvel и мноооогу други... кога ќе влезете по скалите нагоре..... цените им се од 900-1400/500 така некако ,јас го земав The infinity gauntet (1400мкд)пред некој месец, го чувам за на море
Имаку на англиски се да знате...
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Не знам, некако мислам да се вратам на Загор и Дилан Дог. Ке видиме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Не знам, некако мислам да се вратам на Загор и Дилан Дог. Ке видиме.
Праќај до трафика некое детенце од маало, демек за него си ги купува.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Планирам да почнам да читам стрипови, кажете некој стрип со повеќе делови максимум до 30/40.
 
D

dobramuzika

Гостин
Планирам да почнам да читам стрипови, кажете некој стрип со повеќе делови максимум до 30/40.
Лукас, од Бонели е, нема многу броеви, ако ме прашуваш мене, одличен е. :) Види прво на нет, ама потоа отиди и до Бункер, распрашај се подетално. :)[DOUBLEPOST=1532614182][/DOUBLEPOST]
Не знам, некако мислам да се вратам на Загор и Дилан Дог. Ке видиме.
Ако ме прашуваш мене, фокусирај се повеќе на ДД, не викам со ова дека Загор е лош, ама скоро сите го читаат од носталгија.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
ДД по приказни, по ликови, по атмсфера е далеку поквалитетен и наменет за повозрасни.
Загор си е ок, доста поквалитетен во подоцнежните приказни, посебно изданијата што ги читав од хрватските изданија во 90-тите, сетингот се мрда од Дарквуд и приказната станува многу поразнолика.

Тешко да се кажам колекционер, од дете и тинејџер што читав ми остана нешто околу 500 комада од Бонели, односно српските и хрватските изданија и десетици Алан Форд. Имав едно време намера од Хрватска да купам комплет изданија на Слободна Далмација и Лудекс, конкретно Дилан Дог, Марти Мистерија и понешто Загор, ама сумњам дека ќе ги прочитав сите и некако не ми се даваа пари.
 
D

dobramuzika

Гостин
ДД по приказни, по ликови, по атмсфера е далеку поквалитетен и наменет за повозрасни.
Загор си е ок, доста поквалитетен во подоцнежните приказни, посебно изданијата што ги читав од хрватските изданија во 90-тите, сетингот се мрда од Дарквуд и приказната станува многу поразнолика.

Тешко да се кажам колекционер, од дете и тинејџер што читав ми остана нешто околу 500 комада од Бонели, односно српските и хрватските изданија и десетици Алан Форд. Имав едно време намера од Хрватска да купам комплет изданија на Слободна Далмација и Лудекс, конкретно Дилан Дог, Марти Мистерија и понешто Загор, ама сумњам дека ќе ги прочитав сите и некако не ми се даваа пари.
Дали знаеш колку ќе коштаат отприлика целите изданија?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Дали знаеш колку ќе коштаат отприлика целите изданија?
Не се сеќавам искрено, пред 2-3 години беше, на интернет најдов некоја книжара во Загреб ама ни името не ми текнува сега.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
во велес се уште не можам да го најдам...
Па ко по обичај што прават - најавија, па сменија. На 01.08 ќе излезел. Инаку овој број требаше да излезе уште пред 3 месеци, ама имале проблем со договорите за дистрибуција, па затоа го одложија. Еве го новиот Дилан на македонски:
1.jpg
2.jpg

Инаку, во четврток излегува 5 број од новата Златна серија на Весели четвртак од Србија. Овојпат се работи за сосема нов серијал, необјавуван до сега на нашите простори, исто на Бонели - Приче из базе „Другде“. Првиот број од овој серијал носи наслов „Онај који обитава у тами“. За оние кои не следат, Весели четвртак ги објавува изданијата на новата Златна серија со 2 различни корици: првата - оригиналната, и втората, со златна трака (ретро) и со цртеж на некој српски уметник. Овојпат, веројатно дека не го знаеме стрипов, ОК ми делува и вторава насловна, ама на првите 4 броја ужас беа цртежите, па затоа јас си ги земав оние без жолтата трака, со оригиналните корици. Еве како изгледа Б корицата на новото издание (ама сепак јас ќе ја барам оригиналната):
5Б.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Некаде втора половина осумдести, Лунов Магнус се дрзнаа сами да си го цртаат Блек, наместо да го импортираат од Бонели. Катастрофа беше.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Некаде втора половина осумдести, Лунов Магнус се дрзнаа сами да си го цртаат Блек, наместо да го импортираат од Бонели. Катастрофа беше.
Среќа овие само насловните ги цртаат, ама ужас се. Особено Загор во третиот број... Имаше коментари: кој е овој на насловна што му ја украл маицата на Загор. :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
И цената на насловна некако не иде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom