Стреличарство (Archery)

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Еве ја отварам темава оти планирам да купам лак и стрела... па ме интересира дали има некој на форумов кој се занимава или како хоби со стрелаштво со лак и стрела... ако има некој некакви информации каде би можел да најдам лак и стрели добро изработени може и рачна изработка во македонијава... Па од кога ќе купам ке пишам нешто повеќе во врска со хобиво...:) Ако има некој искуство нека пише слободно... може и некој совет и техники на стрелање да објасни...(y)

п.с. и не мислев на овие лакови како антени што се...


туку дрвени...
:)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас имам дома, баш како што си објавил на сликава ист е лакот само стрелите се малце поразлични.

Имаше еден период кога бев ептен занесен по тоа, па затоа на комшиите им беше страв да излезат да испијат едно кафе на раат во двор.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Јас имам дома, баш како што си објавил на сликава ист е лакот само стрелите се малце поразлични.

Имаше еден период кога бев ептен занесен по тоа, па затоа на комшиите им беше страв да излезат да испијат едно кафе на раат во двор.
:pos: Па што мислиш зошто сакам да купам...:sneaky: Туку го продаваш...:D
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Да не биде дека мрчам неосновано, мислам дека на македонски јазик, усвоен е терминот „стреличарство“ за овој тип на стрелање, додека „стрелаштво“ се однесува на стрелање со воздушна пушка или пиштол.
Чисто како насока за пребарување...
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Еве ја отварам темава оти планирам да купам лак и стрела... па ме интересира дали има некој на форумов кој се занимава или како хоби со стрелаштво со лак и стрела... ако има некој некакви информации каде би можел да најдам лак и стрели добро изработени може и рачна изработка во македонијава... Па од кога ќе купам ке пишам нешто повеќе во врска со хобиво...:) Ако има некој искуство нека пише слободно... може и некој совет и техники на стрелање да објасни...(y)
Во Битола има чоек шо прај лакој и стрели (древни). Техники во стрелаштвото секако дека има, ама лесно се учат. Да знајш дека малце е скапо хоби т.е. опремата не е баш ефтина.
Цената зависи од квалитетот на дрвото и другиот материјал шо се вложува (значи да се разбериме прам муабет за рачна изработка), а за рака колку пари можи да ти побара то незнам. Пиши ПП ако те интересира ќе ти дам информации и адреса да си напрајш муабет со чоекот :D
еве и една слика од мене кај шо тестирам лак и стрела :D
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Во Битола има чоек шо прај лакој и стрели (древни). Техники во стрелаштвото секако дека има, ама лесно се учат. Да знајш дека малце е скапо хоби т.е. опремата не е баш ефтина.
Цената зависи од квалитетот на дрвото и другиот материјал шо се вложува (значи да се разбериме прам муабет за рачна изработка), а за рака колку пари можи да ти побара то незнам. Пиши ПП ако те интересира ќе ти дам информации и адреса да си напрајш муабет со чоекот :D
еве и една слика од мене кај шо тестирам лак и стрела :D
Фала на инфото друже... а ова на сликава твоја, лакот и стрелата од човекот е иразботена или... ај ќе ти пишам ПП за адреса да ми дадеш... :)
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Фала на инфото друже... а ова на сликава твоја, лакот и стрелата од човекот е иразботена или... ај ќе ти пишам ПП за адреса да ми дадеш... :)
дада лакот и стерлата на сликата се од човекот изработени
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Кажи кај живееш , се плашам да не си ми комшо:pos:Опасно по живот е тоа...
Без гајле... да имав таква намера немаше тоа да го правам во Робин Худ стил... ќе си купев двоцевка(или тако звани шат-ган) и партали ќе летаа... ова е само за рекреација...:D
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Без гајле... да имав таква намера немаше тоа да го правам во Робин Худ стил... ќе си купев двоцевка(или тако звани шат-ган) и партали ќе летаа... ова е само за рекреација...:D
Многу јасно:)Иначе нема потреба од паника...со ова стрелава можеш само око да му извадиш на комшијата онака рекреативно,не да го убиеш:pos: Ништо страшно што,еее голема работа:pos:
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Без гајле... да имав таква намера немаше тоа да го правам во Робин Худ стил... ќе си купев двоцевка(или тако звани шат-ган) и партали ќе летаа... ова е само за рекреација...:D
Многу јасно:)Иначе нема потреба од паника...со ова стрелава можеш само око да му извадиш на комшијата онака рекреативно,не да го убиеш:pos: Ништо страшно што,еее голема работа:pos:
не си играјте мајтап бе, лакотовите шо се продаваат иако изгледаат дека не можи да убијат чоек се лажите. лак при тегнење шо има отпор поќе од 25-26Кг тепа чоек ко ништо, а скоро сите лакој сега се толку. имаше случај еден во битола чоек шо отепа куче, онака идиотот пробвал дали ќе се забоди стрелата, а стрелата целосно го прободе, за греој кучето. па разбраф го суделе го пустеле и ако ти фатат сеа лак дома без дозвола(мислам дека важи за ладно оружје) можи да го кркаш.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Многу јасно:)Иначе нема потреба од паника...со ова стрелава можеш само око да му извадиш на комшијата онака рекреативно,не да го убиеш:pos: Ништо страшно што,еее голема работа:pos:
Да де... додека сум уште аматер ќе го промашувам во око, ама кога ќе се навежбам(кај старецот:D) е тогаш директива во груди му го прободувам срцето на комшијата(или и го кршам на комшивката, зависи:icon_mrgr:):pos: Ништо страшно де...
--- надополнето: 9 декември 2012 во 16:01 ---
не си играјте мајтап бе, лакотовите шо се продаваат иако изгледаат дека не можи да убијат чоек се лажите. лак при тегнење шо има отпор поќе од 25-26Кг тепа чоек ко ништо, а скоро сите лакој сега се толку. имаше случај еден во битола чоек шо отепа куче, онака идиотот пробвал дали ќе се забоди стрелата, а стрелата целосно го прободе, за греој кучето. па разбраф го суделе го пустеле и ако ти фатат сеа лак дома без дозвола(мислам дека важи за ладно оружје) можи да го кркаш.
И за лак ли требе дозвола да му ебу пиперката... ма што ги вртиш бе... јас знаеш колку мачки имам во населба... еден куп... башка потешка мета се за стрелање од куче, ќе треба повеќе тренинг...:D Се шалам де... Тоа е има глупи луѓе, не е се за секого... а за убивање на човек сигурно дека може да те усмрти...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom