Странствувањата на Чајлд Харолд и Евгениј Онегин

Ang

Член од
19 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, дали може да ми помогнете имам писмена. Темите се ,,Романтичарските елементи во Странствувањата на Чајлд Харолд" и ,,Романтичарските елементи во Евгениј Онегин" :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Здраво, дали може да ми помогнете имам писмена. Темите се ,,Романтичарските елементи во Странствувањата на Чајлд Харолд" и ,,Романтичарските елементи во Евгениј Онегин" :)
За кога ти се? Денес на последниот час професорката ви ги најави? Евгениј Онегин е книжулче, помало од белешките на Лајла Грејс ебаго.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не дека нешто многу се сеќавам на делата, но елементите на романтизмот поврзи ги со настаните од делата и ќе ја имаш писмената.

Елементите на романтизмот, застапени и во двете дела се незадоволството од сегашноста и копнеж по нешто непознато/далечно, субјективните чувства, слободата во пишувањето, т.е. мешањето литературни стилови, култот кон жената како некое совршенство.

Пример... во ,,Странствувањата на Чајлд Харолд" се застапени елементите погоре, на тој начин што ни се опишува Чајлд Харолд како индивидуалист кој е незадоволен, гневен, разочаран ... од општеството, па поради тоа се одлучува на долга авантура во непознати предели. Напиши ги карактеристиките на ликот..... чувство на светска тага, откривањето на нови егзотични предели, поддршка за борбата за ослободувањето на измачуваните народи...

Во ,,Евгениј Онегин" се застапени елементите погоре, на тој начин што ни се опишува култот кон жената како нешто најубаво, копнежот по нешто поубаво...


Едноставно ако ги знаеш елементите на романтизмот, многу лесно ќе ја напишеш и писмената:)
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Патетики на ниво. Најодвратни и омразени книги во средно.

Евгениј Онегин ти е потенцирано колку некоја женска може да изгубе од живото трчајќи по фраер шо освен себе не би клецнал нешо друго во живот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Странствувањата на Чајлд Харолд е 30 страни ебаго :facepalm:

И не ми е јасно како може да не ги прочитате ваквиве класици за кои цел свет збори, поготово од овој дел од литературата каде што владеат чувствата на човекот, нема дрдање лево десно, зјапав, бојата се исуши, ќе идам да ја офарбам оградата, bla bla blaaa
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво, дали може да ми помогнете имам писмена. Темите се ,,Романтичарските елементи во Странствувањата на Чајлд Харолд" и ,,Романтичарските елементи во Евгениј Онегин" :)
Сеа точно романтичарски нема но од овие 3 сигурно ќе изввадиш 2 страни затоа што мислам дека ти се за писмена или уште подобро сега по ново ако ти е ограничена со зборови 300 или 400 како иде тоа.

Онегин
Онегин 2
Онегин 3
 

Ang

Член од
19 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ne mi treba raskazuvanje, tuku opisuvanje i istaknuvanje na romanticarakite elementi[DOUBLEPOST=1424425668][/DOUBLEPOST]
За кога ти се? Денес на последниот час професорката ви ги најави? Евгениј Онегин е книжулче, помало од белешките на Лајла Грејс ебаго.
Imam pismena vo ponedelnik, profesorkata ni kaza vcera, jas gi imam procitano i dvete dela, ne sum mnogu po sostavuvanjeto, ako mozete da mi pomognete
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Imam pismena vo ponedelnik, profesorkata ni kaza vcera, jas gi imam procitano i dvete dela, ne sum mnogu po sostavuvanjeto, ako mozete da mi pomognete
Да ти пратам трансакциска и ќе средиме. 25% од заработката за форумот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ne mi treba raskazuvanje, tuku opisuvanje i istaknuvanje na romanticarakite elementi[DOUBLEPOST=1424425668][/DOUBLEPOST]
Imam pismena vo ponedelnik, profesorkata ni kaza vcera, jas gi imam procitano i dvete dela, ne sum mnogu po sostavuvanjeto, ako mozete da mi pomognete
Ете ти ги романтичарските елементи, ти ги напишав погоре. Поврзи ги со настаните од делото и ете ти ја писмената.

А ако очекуваш дека некој ќе ти ја напише писмената, а ти само да ја препишеш на тест без да се помачиш воопшто........., знај дека премногу очекуваш :coffee:
 

Ang

Член од
19 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ете ти ги романтичарските елементи, ти ги напишав погоре. Поврзи ги со настаните од делото и ете ти ја писмената.

А ако очекуваш дека некој ќе ти ја напише писмената, а ти само да ја препишеш на тест без да се помачиш воопшто........., знај дека премногу очекуваш :coffee:
Znaci ne ocekuvam da mi ja napisete celata pismena tuku mala pomos okolu nea, vi blagodaram za pomosta
 
Член од
5 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали може да ми помогнете имам писмена. Темите се ,,Романтичарските елементи во Странствувањата на Чајлд Харолд" и ,,Романтичарските елементи во Евгениј Онегин" :)
Hey ako imas sostav moxes da mi dades za istoto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom