Странски јазици

Член од
15 април 2019
Мислења
562
Поени од реакции
709
Се во врска со странските јазици изучување, школи и сл. прашања?
плус сакам да прашам дали се признати сертификатите од курсеви по англиски или по германски во странските училишта надвор? пошто слушнав дека ѕа германски јаѕик само во гете институт било признато а ѕа англиски во Бритнски конѕулат? колку е точно ова и колку степени треба да иам ѕа да моѕам да полагам TOEFIL ILI IELTC ?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
И TOEFL и IELTS имаат свои официјални соработници, треба да провериш на интернетот за ситуацијата во Македонија. TOEFL е за тебе само ако планираш да студираш во странство. IELTS има две верзии, академска за образование и општа за други цели, како што е имиграцијата. Двата теста се општи тестови за англиски и воопшто не су ти потребни никакви претходни степени. Ама не се лесни тестови воопшто.
 
На врв Bottom