Стоногалки

Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Ние имавме кокорочез. Прочитав дека одат на топчиња брашно/тесто па тестото мали топчиња го замешав со мноогу малку боракс и делуваше. Ти рече имаш мали деца. Треба да ги ставиш негде каде во ниеден случај некој нема да ги дофати. Дали делува на стоногалки, не знам.
 
Последно уредено:

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Веќе ти одговорија, но сепак да го повторам одговорот - борска киселина е решението, и нова фасада со нови прозорци и нова изолација на куќата, се разбира.

Ќе ти препорачав и Нео Питроид, но бидејќи спомна дека имаш деца, опасен е за околината, поради што ти препорачувам да не го користиш.Е ваквите машки исчезнаа во 2001 година кога ги викаа на мобилизација.

А бабите и дедовците нивни не знаеле што се тоа водовод, канализација и струја.

Ако толку им се гнасни сликите, решението е едноставно - нека не ја читаат темата.
Куќата е нова лани се вселив се што спомна е направено со висок критериум (не се фалам) а за боракс ќе пробам со топчиња исто како за бубашваби(немаме видено досега)само ми е страв дечиштава да не се изглупираат затоа и нив ги спомнав[DOUBLEPOST=1508567995][/DOUBLEPOST]
Ја чувам Бубашваби ко куќни љубимци, ако има некој се мењаме за стонагалки ми изгледаат помоќни.
Хаха три за една ако ти одговара(y)[DOUBLEPOST=1508568181][/DOUBLEPOST]
Ги има во природа колку сакаш, неминовна е средбата со нив. Не се ни наивни, ако те полази некоја, ужасно пече. Мојата прва средба со нив беше уште попанична од твојата.
Јас редовно, напролет попрскувам насекаде по аглите во куќата, околу куќата и одвнатре околу прозорите и вратите. Прскам насекаде и по аглите горе, заради пајаци. На бела боја не остава никакви флеки.Користам NEOPITROID ALFA. Како и за сите инсектициди, и за него пишува дека е отровен. Но, откако ќе се испрска и исуши, безбоен е и без мирис ине се раствара лесно со вода, постојан е. Па, како што сум информиран, заради тоа се користи и во болници.
Го користам веќе 15-тина години, без никаков проблем.Се случува и пак да видам ваква стоногалка, но отруена.
Мој совет ти е да попрскаш со него како што ти објаснив сега, доколку сеуште ги имаш стоногалките.Попрскај поразблажено, според упатството (од-до). Од пролет не чекај да видиш нешто, туку редовно прскај.
Деца мали и нео питроид= кец у кец:eek:
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Член од
24 април 2008
Мислења
10.188
Поени од реакции
10.972
Куќата е нова лани се вселив се што спомна е направено со висок критериум (не се фалам) а за боракс ќе пробам со топчиња исто како за бубашваби(немаме видено досега)само ми е страв дечиштава да не се изглупираат затоа и нив ги спомнав
Ако е куќата нова, тоа е причина повеќе за да провериш од каде доаѓаат ѓубрињата, бидејќи ново не секогаш значи и квалитетно.

Топчињата со борска киселина одлично ќе ти завршат работа, не ги спомнав бидејќи не го имам рецептот, но ако ти го имаш, ќе ти ги решат проблемите со било какви инсекти.

Кај мене дома со години имавме лебарки, па прскаа еднаш, па потоа после 1 или 2 недели уште еднаш бидејќи првиот пат ги убиваа само лебарките, но не и јајцата нивни, па 1 или 2 недели подоцна повторно прскање за тие кои излегле од јајцата, а во меѓувреме не смееш да се движиш без обувки низ домот.

Па после некое време некој од соседите ќе се сели или ќе реновира и ете ти ги повторно истите ѓубриња, ќе си речеш демек станбените згради се почисти бидејќи редовно ги чистат, но нема врска, инсектите си доаѓаат кога и како ќе им текне, а во куќа е бетер, бидејќи дворот им е природно засолниште.

Но откако ги направивме тие топчињата со борска киселина, ги снема сите непосакувани ѓубриња од инсекти во домот и поубаво се живее.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Ако е куќата нова, тоа е причина повеќе за да провериш од каде доаѓаат ѓубрињата, бидејќи ново не секогаш значи и квалитетно.

Топчињата со борска киселина одлично ќе ти завршат работа, не ги спомнав бидејќи не го имам рецептот, но ако ти го имаш, ќе ти ги решат проблемите со било какви инсекти.

Кај мене дома со години имавме лебарки, па прскаа еднаш, па потоа после 1 или 2 недели уште еднаш бидејќи првиот пат ги убиваа само лебарките, но не и јајцата нивни, па 1 или 2 недели подоцна повторно прскање за тие кои излегле од јајцата, а во меѓувреме не смееш да се движиш без обувки низ домот.

Па после некое време некој од соседите ќе се сели или ќе реновира и ете ти ги повторно истите ѓубриња, ќе си речеш демек станбените згради се почисти бидејќи редовно ги чистат, но нема врска, инсектите си доаѓаат кога и како ќе им текне, а во куќа е бетер, бидејќи дворот им е природно засолниште.

Но откако ги направивме тие топчињата со борска киселина, ги снема сите непосакувани ѓубриња од инсекти во домот и поубаво се живее.
Бубашваби не сме виделе досега што не е сигурно дека ги нема ама овие монструмиве ги има не којзнае колку ама едно 7-8 имам утепано по дома, за овој приод што сме тука околу една година (не им кажувајте на анима мунди!!!)
Сакав да дознаам дали некој се справил со нив и како ама изгледа нема некој "стручен" па ќе морам со боракс да пробам иако искрено ми е малку шубе и од ова моиве тавтабити да не најдат некое топче па да си мислат дека е бонбонче :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.188
Поени од реакции
10.972
Бубашваби не сме виделе досега што не е сигурно дека ги нема ама овие монструмиве ги има не којзнае колку ама едно 7-8 имам утепано по дома, за овој приод што сме тука околу една година (не им кажувајте на анима мунди!!!)
Сакав да дознаам дали некој се справил со нив и како ама изгледа нема некој "стручен" па ќе морам со боракс да пробам иако искрено ми е малку шубе и од ова моиве тавтабити да не најдат некое топче па да си мислат дека е бонбонче :D
Стави ги топчињата по ќошевите, на тешко достапни места каде што децата не поминуваат. Но се разбира, треба инсектите да поминуваат таму за да се насладат од колачињата. :D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.088
Поени од реакции
15.781
Јас во подрум дома редовно начекувам лебарки, сакам да ги тепам, али брзи се и бегаат од ламбата, па ретко можам да утепам некоја. Али се движат низ подрум, нагоре немаме заприметено. Едно лето порано имавме и болви, па прскаа моите низ дома, помала бев, не се сеќавам со што ги сотревме.
Стоногалки имам гледано надвор, дома не се посакувани.
Летово пошто се многу експерти по дома оставаат врата да се луфтира влезе и мало гуштерче, не дружеше може 2-3 дена пред татко ми да го утепа.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Стави ги топчињата по ќошевите, на тешко достапни места каде што децата не поминуваат. Но се разбира, треба инсектите да поминуваат таму за да се насладат од колачињата. :D
Една еднаш ја најдов на вертикален ѕид а ѕидот е речиси како плочка мазен. Како се застанала маме и ебам гадно!! Среќа прв влегов дома па немаше жена ми соло оперско пеење:pos:[DOUBLEPOST=1508609980][/DOUBLEPOST]
Јас во подрум дома редовно начекувам лебарки, сакам да ги тепам, али брзи се и бегаат од ламбата, па ретко можам да утепам некоја. Али се движат низ подрум, нагоре немаме заприметено. Едно лето порано имавме и болви, па прскаа моите низ дома, помала бев, не се сеќавам со што ги сотревме.
Стоногалки имам гледано надвор, дома не се посакувани.
Летово пошто се многу експерти по дома оставаат врата да се луфтира влезе и мало гуштерче, не дружеше може 2-3 дена пред татко ми да го утепа.
Гуштерчето не е ни опасно ни морничаво башка фаќа инсекти и кај мене ги има надцор по ѕидовите летно време и ми се симпатични мене и на децава, ама ова ако не дај боже го згазиш со гола нога...гадно!! Како оклоп им е телото тешко се убиваат мора со нешто многу тврдо
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Борната киселина врши работа за лебарките, веројатно ќе се најде и за други инсекти, можеби и за стоногалкиве (дали и тие се вбројуваат во инсекти, не знам).
Иако живеам во зграда, на спрат, сум имал блиски средби со глушец (тераса), но и со мали жаби и мали гуштери со екстремитети предвидени за искачување, алпинизам и други активности. Глушецот беше проблем, не ослободи од пола вреќа лешници пред да му ги скратам маките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom