Стомачни мускули

Член од
30 јануари 2009
Мислења
360
Поени од реакции
256

По еднаш секоја вежба или по повеќе повторувања ?
ти кажува во видеото 30 повторувања на секоја вежба а измеѓу вежби 30 секунди одмор:)
ама нема да добиеш некој wow ефект ако не ги комбинираш со кардио вежби за топење на мастите и внимавање на исхраната.

еве ти ги истите вежби на подобро видео
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Трипаш нешо.
http://fatsecret.com/calories-nutrition/generic/rice-white-cooked-regular?portionid=53181&portionamount=100.000
http://www.wolframalpha.com/input/?i=100 grams rice


Знаеш шо ти е грешката?
Си нашол дека е 350 калории...ама тоа е жив.
________________________________
Calories in 100g of rice
Here are examples for different types of rice when cooked and when raw.
In short-grain white rice cooked and raw there are:

130 calories in 3½ or 100g when steamed or boiled
356 calories in 3½ or 100g when raw.

Read more: http://wiki.answers.com/Q/How_many_calories_in_100g_of_rice#ixzz1zfBNrj8t
_________________________________
Обично се мери незготвена храна.. Незнам како некој ќе додаде 100 грама ориз според твоја логика во својата исхрана? колку незготвен ќе биде 30 грама?
Затоа подобро е да се мери незготвена храна.. за ако ти требаат 150 калории си знаеш 50 гр ориз.. ако глеаш така све живо и диво ќе се испомеша.. Тогаш 100 грама жив стек = 70-80 грама печен.. кажими како ќе извадиш калории и како ќе знаеш колку грама жив стек ќе ти треба за да направиш вредност од 100 грама печен?

Мислам сам компликации си правиш со овој начин..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Обично се мери незготвена храна.. Незнам како некој ќе додаде 100 грама ориз според твоја логика во својата исхрана? колку незготвен ќе биде 30 грама?
Затоа подобро е да се мери незготвена храна.. за ако ти требаат 150 калории си знаеш 50 гр ориз.. ако глеаш така све живо и диво ќе се испомеша.. Тогаш 100 грама жив стек = 70-80 грама печен.. кажими како ќе извадиш калории и како ќе знаеш колку грама жив стек ќе ти треба за да направиш вредност од 100 грама печен?

Мислам сам компликации си правиш со овој начин..
Кои компликации.
Грамажа мерам жива мера.
Калории зготвена.
Simple as that.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Кои компликации.
Грамажа мерам жива мера.
Калории зготвена.
Simple as that.
Хаха.. ама не ми го свати постот.. значи ако испечеш ориз и свариш ориз не е исто.. Еве ја мериш зготвена така? тогаш 100 грама варен ориз ќе ти биде помалку неголи 100 грама печен ориз бидејќи варениот содржи повеќе вода во себе.. затоа ти викам обично се мери сурова храна,незготвена и ја знаеш нејзината вредност однапред.. а вака на зготвеното неможеш точно да знаеш бидејќи варира : )
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Ова со оризот и мене ме буни. На пример јас секој ден си правам сутлијаш и ставам од прилика 100гр ориз (еден филџан за кафе). И сега незнам колку калории од прилика содржи тоа кога ке го зготвам со млеко и шекер? Исто и јас најдов дека 100гр ориз е околу 130 калории, но кога ке го зготвам ногу повеке ми изгледа од 130 калории..
 
П

Паган-др

Гостин
Ова со оризот и мене ме буни. На пример јас секој ден си правам сутлијаш и ставам од прилика 100гр ориз (еден филџан за кафе). И сега незнам колку калории од прилика содржи тоа кога ке го зготвам со млеко и шекер? Исто и јас најдов дека 100гр ориз е околу 130 калории, но кога ке го зготвам ногу повеке ми изгледа од 130 калории..
Ќе ги собереш калориите од млекото, шеќерот и оризот...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Ова со оризот и мене ме буни. На пример јас секој ден си правам сутлијаш и ставам од прилика 100гр ориз (еден филџан за кафе). И сега незнам колку калории од прилика содржи тоа кога ке го зготвам со млеко и шекер? Исто и јас најдов дека 100гр ориз е околу 130 калории, но кога ке го зготвам ногу повеке ми изгледа од 130 калории..
Затоа и го поправив членот над мене.. тој збореше за зготвен ориз..
1 шоља кафе ориз ти е 100 грама сиров.. тоа има околу 330-350 калории.. секогаш мерија храната жива и барај вредност за неа.. 99% од вредностите пишани на странициве на интернет се за жива мера..
--- надополнето: 31 јули 2012 во 01:25 ---
Малце забегавте со темата се префрливте на тема ИСХРАНА, не е толку поентата во исхраната отколку добрата желба и јакото правилно вежбање. Старциве порано јаделе све и свашта енеги поздрави се од нас ебате беља. Јас сакам да се развијам , ама да не вежбам ..шо демек со правилна исхрана ке се развијам ?? жими гзов...вежбање си сака бате ,,,,,лапајте се само да вежбате добро.
друже да беше толку лесно сите ќе имаа коцки на себе..
 
П

Паган-др

Гостин
Има некоја значително поголема ефикасност стомачните со тегови на мене да ги праам?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Има некоја значително поголема ефикасност стомачните со тегови на мене да ги праам?
Незнам како мислиш на тебе,меѓутоа јас почнав да ги правам на пилатес топка и со медицинка или тег од 5кг во раце,и е мноооооогу по јако и по добро...
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
На тоа мислев. Тег во раце, на гради поставен.
Држи го пред тебе,односно,дигај се со исправени раце и тегот,така ќе ти е многу по тешко,пошто ако ти е прилепен за гради ќе ти е по лесно,пошто дигаш и со рацете...

како и да е,прави така,најди вежби на јутуб има милион,повеќе ги мава стомачните така.
 
O

Orion.

Гостин
Има некоја значително поголема ефикасност стомачните со тегови на мене да ги праам?
Јас праам со 15кг. Неверојатно ме кине, далеку подобро отколку да направиш 60 стомачни без тежина. Вака правиш 15-тина ама кинат:)
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
инаку не е здраво за срцето да се вежба со тег во раце додека се прават стомачни, срцето ослабнува полека и може да направиш проширено срце со што подоцна ке ти се јавуваат тахикардии. мн гадна работа.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
инаку не е здраво за срцето да се вежба со тег во раце додека се прават стомачни, срцето ослабнува полека и може да направиш проширено срце со што подоцна ке ти се јавуваат тахикардии. мн гадна работа.
Од каде ова ? дај ми да прочитам некаде ?

истото и за медицинска топка ?? чудно...сите спортисти вежбаат со тежина,односно,најчесто медицинка...
 
П

Паган-др

Гостин
инаку не е здраво за срцето да се вежба со тег во раце додека се прават стомачни, срцето ослабнува полека и може да направиш проширено срце со што подоцна ке ти се јавуваат тахикардии. мн гадна работа.
Не, сериозно, и мене ме заинтересира.

Некој извор/статија за ова?
 
На врв Bottom