Стомачни мускули

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.500
Поени од реакции
2.232
2000 скокања замена за 10 километри трчање? ><
си помешал нешто. 10 километри се скоро саат трчање за фит особа, а 2000 рипања на јаже правам за 20 минути (без урачунати паузи и заплеткувања)

да точно дека не сее споредуваат по број на исрошени калории, ама јас мноооогу повеќе потам со скокање на јаже и тоа не ми дозволува да скокам повеќе.....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Добро е чоколадото како вазодилататор особено црното чоколадо кое нема толку шеќер.
Сепак, еден ред црно чоколадо е 142 калории (или уште 20 минути бонус трчање) a со тие калории моеш да изедеш 100 грама ориз.

Колку за споредба.
- 25 грама црно чоколадо, 142 калории - 14 грама јаглехидрати од кои 10 грама шеќер
- 100 грама ориз, 120 калории - 23 грама јаглехидрати од кои 67 милиграма шеќер

Не реков дека е лошо али за маратонско трчање сто пати е подобро ориз/компир/банана наспроти црно чоколадо
--- надополнето: 21 мај 2012 во 22:17 ---
да точно дека не сее споредуваат по број на исрошени калории, ама јас мноооогу повеќе потам со скокање на јаже и тоа не ми дозволува да скокам повеќе.....
Потењето не е резултат на истрошени калории.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
113
Сепак, еден ред црно чоколадо е 142 калории (или уште 20 минути бонус трчање) a со тие калории моеш да изедеш 100 грама ориз.

Колку за споредба.
- 25 грама црно чоколадо, 142 калории - 14 грама јаглехидрати од кои 10 грама шеќер
- 100 грама ориз, 120 калории - 23 грама јаглехидрати од кои 67 милиграма шеќер

Не реков дека е лошо али за маратонско трчање сто пати е подобро ориз/компир/банана наспроти црно чоколадо
--- надополнето: 21 мај 2012 во 22:17 ---

Потењето не е резултат на истрошени калории.
Добро сега и ти, ако ти се јаде чоколатце ќе жртвуваш 100 грама ориз и ќе се засладиш, ем малата награда ќе ти помогне да останеш мотивиран, а ќе направиш "здрав" избор со тоа што ќе земеш темна чоколада, наместо некое друго срање. :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.313
Поени од реакции
973
Се додека не ја постигнеш целта, "жртвите" и засладувањето сигурно ќе ве враќаат чекори наназад.
А тоа тешко дека ќе ве мотивира.
Кога ќе достигнете тоа што го посакуавте, лесно можете, ако сте психички силни и стабилни тоа да го контролирате а притоа да си дозволувате слатки забранети задоволства.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675

По еднаш секоја вежба или по повеќе повторувања ?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ако имаш масно ткиво под 3% ќе приумираш. 8% според мене е минимумот, 5% е преголем overkill а за 3 да не праиме муабет. 10% оптимално.
На тој што му се познаваат стомачните,први 2-3 реда,колку би имал % боди фет ?

или иди во моментална физичка состојба,и види мои слики...тоа ми е прашањето :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
На тој што му се познаваат стомачните,први 2-3 реда,колку би имал % боди фет ?

или иди во моментална физичка состојба,и види мои слики...тоа ми е прашањето :D
Не се одредува според изглед боди фет.
Човек со 60 кила може да има 12 кила масти или 20% масти.
Додека, човек со 65 кила, може да има 10 кила масти а процентуално тоа е 15% масти.
Така да нишо не ти значи генерално процентот на масни наслаги, тоа е во однос на колку мускул имаш (и општата тежина).
Ако веќе сакаш да знаеш мислам дека на спортска медицина мерат масни наслаги.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
На тој што му се познаваат стомачните,први 2-3 реда,колку би имал % боди фет ?

или иди во моментална физичка состојба,и види мои слики...тоа ми е прашањето :D
Од око немоеш да претпоставиш, убаво кажа StatusQuO, отиди до спортска или до некое од овие демек диеталниве центри, бесплатно мерат. :)

Инаку не се фаќај на тоа 2-3 реда, немаат сите генетички six pack, некој имаат 4 pack а некој генетички надарени имаат 8 pack . Се е до поставеноста на тетивите на абдоминалниот мускул, така да ти и до 8% да симнеш body fat пак може да не ти се познава six pack :icon_lol:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Од око немоеш да претпоставиш, убаво кажа StatusQuO, отиди до спортска или до некое од овие демек диеталниве центри, бесплатно мерат. :)

Инаку не се фаќај на тоа 2-3 реда, немаат сите генетички six pack, некој имаат 4 pack а некој генетички надарени имаат 8 pack . Се е до поставеноста на тетивите на абдоминалниот мускул, така да ти и до 8% да симнеш body fat пак може да не ти се познава six pack :icon_lol:
Јас мислам дека почнаа малку да се појавуваат и 6тите...иди во темата моментална физичка состојба,и ќе видиш...

и,глеам се разбираш,одговори ми и на темата за стомачни во форумот Здравје...
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
351
Поени од реакции
146
Ме интересира дали со овие вежби може да се направат стомачни(нормално ако се пази на исхрана) за еден или два месеца ?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ме интересира дали со овие вежби може да се направат стомачни(нормално ако се пази на исхрана) за еден или два месеца ?
Може зошто да не ?

-исхрана
-кардио
-тренинг

=стомачни :D
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Сепак, еден ред црно чоколадо е 142 калории (или уште 20 минути бонус трчање) a со тие калории моеш да изедеш 100 грама ориз.

Колку за споредба.
- 25 грама црно чоколадо, 142 калории - 14 грама јаглехидрати од кои 10 грама шеќер
- 100 грама ориз, 120 калории - 23 грама јаглехидрати од кои 67 милиграма шеќер

Не реков дека е лошо али за маратонско трчање сто пати е подобро ориз/компир/банана наспроти црно чоколадо
--- надополнето: 21 мај 2012 во 22:17 ---

Потењето не е резултат на истрошени калории.
друже си утнал нешто.. оризот има 350 калории.. кафеавиот нешто помалку 330,340.. Ипак нема разлика кафеаво чоколадо од обично милка.. Исти се калориите..Ако веќе гледате за поздрава варијанта напијтесе чаша какао.. : )
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
друже си утнал нешто.. оризот има 350 калории.. кафеавиот нешто помалку 330,340.. Ипак нема разлика кафеаво чоколадо од обично милка.. Исти се калориите..Ако веќе гледате за поздрава варијанта напијтесе чаша какао.. : )
Трипаш нешо.
http://fatsecret.com/calories-nutrition/generic/rice-white-cooked-regular?portionid=53181&portionamount=100.000
http://www.wolframalpha.com/input/?i=100+grams+rice


Знаеш шо ти е грешката?
Си нашол дека е 350 калории...ама тоа е жив.
________________________________
Calories in 100g of rice
Here are examples for different types of rice when cooked and when raw.
In short-grain white rice cooked and raw there are:

130 calories in 3½ or 100g when steamed or boiled
356 calories in 3½ or 100g when raw.

Read more: http://wiki.answers.com/Q/How_many_calories_in_100g_of_rice#ixzz1zfBNrj8t
_________________________________
 
R

Roten 96

Гостин
Вака сеа...почнав пред отприлика месец два да вежбам стомачни онака сериозно а пред тоа правев од шала без веза понеколку и не редовно...а вака почнав сериозно преку ден да ги правам и така од почетокот не ги правев сите правилно и сите на број но како што минуваа деновите станував се појак во таа област и ги правеввежбите се повеќе правилно и сите на број...но пред неколку дена оставив два дена одмор а не еден(така ми дојде не оти сакав) и сега пробувам никако не иде не можам да ги направам наеднаш сите како што ги правев пред недела дена а многу добро се осеќав тогаш полн со енергија..овие денови не оди чуствувам слабост во нозете ниту пак склековите ми одат а и нив ги правев во истиот ден заедно со стомачните...И сега прашањето ми е до што е работава? Се мислам на исхраната да не утнав нешо па да ми снема кондиција и за склекови правење и стомачни ама потполно сум надвор од форма сеа ги правам стомачните исто како оној ден пред два месеца кога почнав а не беше така....а и не ке да е до исхраната јадев исто што и овие два месеца...ништо поразлчни направено...Па ке ве молам за одговор..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Вака сеа...почнав пред отприлика месец два да вежбам стомачни онака сериозно а пред тоа правев од шала без веза понеколку и не редовно...а вака почнав сериозно преку ден да ги правам и така од почетокот не ги правев сите правилно и сите на број но како што минуваа деновите станував се појак во таа област и ги правеввежбите се повеќе правилно и сите на број...но пред неколку дена оставив два дена одмор а не еден(така ми дојде не оти сакав) и сега пробувам никако не иде не можам да ги направам наеднаш сите како што ги правев пред недела дена а многу добро се осеќав тогаш полн со енергија..овие денови не оди чуствувам слабост во нозете ниту пак склековите ми одат а и нив ги правев во истиот ден заедно со стомачните...И сега прашањето ми е до што е работава? Се мислам на исхраната да не утнав нешо па да ми снема кондиција и за склекови правење и стомачни ама потполно сум надвор од форма сеа ги правам стомачните исто како оној ден пред два месеца кога почнав а не беше така....а и не ке да е до исхраната јадев исто што и овие два месеца...ништо поразлчни направено...Па ке ве молам за одговор..
повеќе фактори може да се,али преиспитај се на овие-

1.одмор(спиење,ноќно спиење)
2.храна
3.не форсирај

обично,кога ќе направиш мала пауза,не треба одма да правиш,како кога си бил во форма,туку се почнува со по лесно темпо,за да нема лоши ефекти...но,заморот,ти е сигурно од не доволен одмор и лоша исхрана...изеди нешто со ЈХ пред тренинг саат-саат ипол,и ќе видиш како одма ќе имаш повеќе енергија..нормално,телото енергијата не ја црпи само од тој оброк пред тренинг,внимавај низ целиот ден,недела,месец,година,и ќе нема да имаш такви денови каде што ќе немаш сила да направиш ни пола од тоа што си го правел,после пауза,макар и најмала :)
 
На врв Bottom