Стомачни мускули

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Луѓе за колку време можат да излезат стомачните мускули?? јас имам уште малце сало но полека го решавам па за 2 месеци со прекудневно вежбање од 10 серии по 50 стомачни доволно ли ќе биде??
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Луѓе за колку време можат да излезат стомачните мускули?? јас имам уште малце сало но полека го решавам па за 2 месеци со прекудневно вежбање од 10 серии по 50 стомачни доволно ли ќе биде??
Не. Освен ако немаш кардио и исхрана средена наспроти стомачните. Ако само стомачните - не.
 
П

Паган-др

Гостин
Луѓе за колку време можат да излезат стомачните мускули?? јас имам уште малце сало но полека го решавам па за 2 месеци со прекудневно вежбање од 10 серии по 50 стомачни доволно ли ќе биде??
Ти можеш најдобро да предвидиш кога ќе ти излезат стомачните.

И ако не пазиш на исхрана и кардио, џабе ги праиш сериите.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Знам за исхраната,моментално сум на една диета но и стомачни почнувам да правам така да очекувам за некое време да се појават.Знам дека со внесување на ниско ниво на масти излегуваат...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Знам за исхраната,моментално сум на една диета но и стомачни почнувам да правам така да очекувам за некое време да се појават.Знам дека со внесување на ниско ниво на масти излегуваат...
Имаш погрешно разбрано нешто. Со низок процент на масно ткиво во телото, а не со низок внес на масти.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Имаш погрешно разбрано нешто. Со низок процент на масно ткиво во телото, а не со низок внес на масти.
Нема грешно разбрано и така е...со низок процент на масти внесување пак индиректно се спречува да има масно ткиво така да тие две работи се поврзани! Со низок процент на масти и топење на веќе постоечкото сало!
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Нема грешно разбрано и така е...со низок процент на масти внесување пак индиректно се спречува да има масно ткиво така да тие две работи се поврзани! Со низок процент на масти и топење на веќе постоечкото сало!
Добро! директоре! извини! што! праша! и! што! ти! дадов! одговор! очигледно! мислиш! дека! знаеш! многу! повеќе! од! сите! што! се! обудиваат! да! ти! помогнат!
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Добро! директоре! извини! што! праша! и! што! ти! дадов! одговор! очигледно! мислиш! дека! знаеш! многу! повеќе! од! сите! што! се! обудиваат! да! ти! помогнат!
Значи,мајка ми е нутриционист па шо се вика ги знам сите работи сврзани со исхраната! Јас прашав само за вежбите и за времето за кое би требало да излезат! :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Значи,мајка ми е нутриционист па шо се вика ги знам сите работи сврзани со исхраната! Јас прашав само за вежбите и за времето за кое би требало да излезат! :D
Изгледа џабе што е нутриционист. Јаглехидратите се главни виновници и тие се оние кои треба да се редуцираат за намалување насало особено поради тоа што нагло предизвикуваат дигање на инсулин. Мастите повеќе се пазат од здравствени причини како плаки , атеросклероза и сл и тоа само заситените и транс масти. Напротив без масти телото нема доволно да ги продуцира стероидните хормони и пак ништо не правиш.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Изгледа џабе што е нутриционист. Јаглехидратите се главни виновници и тие се оние кои треба да се редуцираат за намалување насало особено поради тоа што нагло предизвикуваат дигање на инсулин. Мастите повеќе се пазат од здравствени причини како плаки , атеросклероза и сл и тоа само заситените и транс масти. Напротив без масти телото нема доволно да ги продуцира стероидните хормони и пак ништо не правиш.
Ххх не е џабе баш,овде не спомнав јаглехидрати туку масти спомнав! Јаглехидратите знам каква улог аимаат,инаку и тие се претвараат во масти доколку не се искористат! За масти ми беше зборот
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.489
Поени од реакции
2.197
Луѓе за колку време можат да излезат стомачните мускули?? јас имам уште малце сало но полека го решавам па за 2 месеци со прекудневно вежбање од 10 серии по 50 стомачни доволно ли ќе биде??

немој да мислиш дека само со вежби за стомачни .. че успееш да ги истакниш стомачните... (јас така се излажав на почетокот) еве неколку совети
1. правење различни видови вежби, за грб, гради, нозе помага најмногу во зацврстувањето на стомачните.
2. МНООГУ трчање 8 до 10 километри и она убо да се запотиш (ако немаш можност или немаш услови... можеш да го замениш со скокање јаже ниско. оприлика околу 2000 прескокнувања.. секако на 3- 4 серии или високо околу 800-1000 на 3 - 4 серии)
3.Исхрана.....(ете велиш се разбираш во тие работи ама само едно че ти кажам -дефиниција на мускули --> МЕВЦЕ треба (добро де протеини :cool: ))
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
немој да мислиш дека само со вежби за стомачни .. че успееш да ги истакниш стомачните... (јас така се излажав на почетокот) еве неколку совети
1. правење различни видови вежби, за грб, гради, нозе помага најмногу во зацврстувањето на стомачните.
2. МНООГУ трчање 8 до 10 километри и она убо да се запотиш (ако немаш можност или немаш услови... можеш да го замениш со скокање јаже ниско. оприлика околу 2000 прескокнувања.. секако на 3- 4 серии или високо околу 800-1000 на 3 - 4 серии)
3.Исхрана.....(ете велиш се разбираш во тие работи ама само едно че ти кажам -дефиниција на мускули --> МЕВЦЕ треба (добро де протеини :cool: ))
2000 скокања замена за 10 километри трчање? ><
си помешал нешто. 10 километри се скоро саат трчање за фит особа, а 2000 рипања на јаже правам за 20 минути (без урачунати паузи и заплеткувања)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
немој да мислиш дека само со вежби за стомачни .. че успееш да ги истакниш стомачните... (јас така се излажав на почетокот) еве неколку совети
1. правење различни видови вежби, за грб, гради, нозе помага најмногу во зацврстувањето на стомачните.
2. МНООГУ трчање 8 до 10 километри и она убо да се запотиш (ако немаш можност или немаш услови... можеш да го замениш со скокање јаже ниско. оприлика околу 2000 прескокнувања.. секако на 3- 4 серии или високо околу 800-1000 на 3 - 4 серии)
3.Исхрана.....(ете велиш се разбираш во тие работи ама само едно че ти кажам -дефиниција на мускули --> МЕВЦЕ треба (добро де протеини :cool: ))
Да да без аеробни вежби неможе знам,почнувам со трчање само времето да се изарни! Инаку пред вежби црно чоколадо 1 ред а по вежби чаша јогурт(балансирано протеини јаглехидрати и малку масти) :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Да да без аеробни вежби неможе знам,почнувам со трчање само времето да се изарни! Инаку пред вежби црно чоколадо 1 ред а по вежби чаша јогурт(балансирано протеини јаглехидрати и малку масти) :D
чоколадово ти нема врска али ај. језда е јаглехидрат али прост шеќер, не сложен.
јади ориз/компир/банана пред трчање. поише енергија ќе ти даде него ред чоколадо
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
чоколадово ти нема врска али ај. језда е јаглехидрат али прост шеќер, не сложен.
јади ориз/компир/банана пред трчање. поише енергија ќе ти даде него ред чоколадо
Добро е чоколадото како вазодилататор особено црното чоколадо кое нема толку шеќер.
 
На врв Bottom