Стомачни мускули

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ај тие што се по искусни,постари,нека ми кажат дали да почнам да вежбам вакви вежби...

значи вака,вежбам од 5то-6то оделение стомачни,секакви видови,едно време и по 2 пати правев на ден(знам дека не требаше,ама дете) ги имам праено од јутуб,од програми...последниве месеци ги правам од П90Х и веќе неколку недели,можеби и месец ги правам од шала тие,не ми се воопшто тешки,а ги правам максимум правилно,и толку колку што прават и они.

Во теретана неам праено на тие клупите,пошто кажав веќе,дома си правам,ама последниов пат,пробав вежби со медицинка топка за стомачните,и мнооогу добро ми ги запалија,ме вратија у старите денови,кога почињав со вежбање :D

па,прашањето ми е :

дали да купам медицинска топка(што килажа?таа од теретана беше 4кг) и пилатес топка,најдов веќе добри вежби,си направив и план кои-по колку да правам..?и да вежбам на нив стомачни,односно со нив ?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Ве молам некој од поискусните да ми пише во пп сакам да прашам некој работи.
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Да ве прашам некако како да направам добро тело на пример јас вака се хранам и вежбам: За доручек јадам млеко и мусли за ужинка си зимам пример јаболко портокал банана или суво овошје за ручек јадам ориз компир манџи пилешко месо риба телешко месо со исклучок на свинското месо како втора ужинка зимам на пример тие интегралните чоколада сто се мусли бар и за вечера салата туна некогаш од ручек што останало некогаш супа и секој ден вежбам по 1саат.Вежнањето ми е од 18-19h пред тренинг јадам банана некогаш и чоколадо за повеке енергија и после вежбањето пијам 1л вода.Дневниот внес на вода ми е 2ипол литри.Со какви вежби можам да направам добро фитнес тело.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да ве прашам некако како да направам добро тело на пример јас вака се хранам и вежбам: За доручек јадам млеко и мусли за ужинка си зимам пример јаболко портокал банана или суво овошје за ручек јадам ориз компир манџи пилешко месо риба телешко месо со исклучок на свинското месо како втора ужинка зимам на пример тие интегралните чоколада сто се мусли бар и за вечера салата туна некогаш од ручек што останало некогаш супа и секој ден вежбам по 1саат.Вежнањето ми е од 18-19h пред тренинг јадам банана некогаш и чоколадо за повеке енергија и после вежбањето пијам 1л вода.Дневниот внес на вода ми е 2ипол литри.Со какви вежби можам да направам добро фитнес тело.
Дај стави ни слика од моментално тело..
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
значи бев стварно многу дебел сега сум некаде од 60-64 кг слики немам на овој компјутер
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Колку време одприлика е потребно на една девојка да направи затегнат стомак? :) Значи не да има машки стомачни (коцки), туку да го затегне стомакот. И дали да прави само класични стомачни и по колку одпрлика на ден е најдобро? :)

Можеби пишува поназад, ама ме мрзи да барам. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Колку време одприлика е потребно на една девојка да направи затегнат стомак? :) Значи не да има машки стомачни (коцки), туку да го затегне стомакот. И дали да прави само класични стомачни и по колку одпрлика на ден е најдобро? :)

Можеби пишува поназад, ама ме мрзи да барам. :)
Тоа зависи од % на телесни масти кои ги има. Таа може да се убие од правење стомачни ако е по дебелка џабе и е. Значи по незнам кој пат да констатираме дека стомачни се прават во куња, ќе си одбере диета ќе ја комбинира со кардио и стомачни па 2-3 месеца зависно од моменталната состојба ќе има резултат
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Колку време одприлика е потребно на една девојка да направи затегнат стомак? :) Значи не да има машки стомачни (коцки), туку да го затегне стомакот. И дали да прави само класични стомачни и по колку одпрлика на ден е најдобро? :)

Можеби пишува поназад, ама ме мрзи да барам. :)
Mozam da zboram od licno iskustvo, imav problemi so grbot, dis- nesto nekoe iskrivuvanje.
Pocnav so fizikalna terapija i stomacnite pocnav da gji vezbam intenzivno. Duri i posle nekolku godini povtorno stomacnite mi se silni. E sega, ako sakas da imas stomacni treba da bides slaba, se ostanato ne vazi. Znaci jas sum pravel so golemi tezini na kosa klupa ama pak bidejki bev buckast ne se poznavaa.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
После 4 месеци интензивно вежбање стомачни дојдов до заклучок..само стомачни вежби без кардио не иде.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
После 4 месеци интензивно вежбање стомачни дојдов до заклучок..само стомачни вежби без кардио не иде.
Значи многу брзо сваќаш :D
Почни да правиш high intensity cardio па стомачни и ќе видиш резултати за месец дена ;)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Значи многу брзо сваќаш :D
Почни да правиш high intensity cardio па стомачни и ќе видиш резултати за месец дена ;)
Немора да значи, се зависи од моменталанта физичка состојба. Може е на 30% body fat, тогаш не го крпат 5-6 месеци строг режим ;)

Стомачните се како и секој друг мускул, сака оптеретување но и одмор. За визуелно да се истакнат нормално треба да се тргне салото врз нив а пошто е невозможно селективно отстранување на масни наслаги потребно е да се стави на строг режим исхрана и притоа да пази да не ги загуби мускулите.
 
T

Todd Solondz

Гостин
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности ги сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
--- надополнето: 3 мај 2013 во 01:16 ---
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности ги сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
--- надополнето: 3 мај 2013 во 01:16 ---
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности ги сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности ги сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
--- надополнето: 3 мај 2013 во 01:16 ---
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности ги сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
--- надополнето: 3 мај 2013 во 01:16 ---
Одувек сум имал лоша исхрана и сум немал проблем со тежина ваљда ради добра генетика, но во последните 4 (студентски) години џанк фудот ми стана доручек ручек и вечера водата ја заменив со газирани пијалоци и физичките активности сведов на минимум.Ова резултираше со тоа што сеуште сум слаб (раце и нозе шпагети) но градите и стомакот кој е во облик на мала лубеница ми се полни со сало.Сега сакам да почнам со вежби и исхраната да ја сменам од корен само што проблемоте е што незнам од каде и како да почнам ај ако сака некој од поискусните нека пише како да го отпочнам процесот на топење. :)
Слободно адни ме на skype:vegen4life и објасни ми утер што сакаш.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Пред два дена почнав да правам стомачни и направив 5 серии по 20 и еве сега лежам на кревет и ко че сакам да станам ме боли тука кај стомачните.. шо е работава?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Пред два дена почнав да правам стомачни и направив 5 серии по 20 и еве сега лежам на кревет и ко че сакам да станам ме боли тука кај стомачните.. шо е работава?
Ништо сериозно не си направил.
Кога вежбаме вежби кој не се аеробични(трчање,пешачење,планинарење) се произведува млечна киселина + долго време не си правел стомачни вежби и нормално е да очекуваш да те боли,мускулните влакна на стомакот ти се кинат и сега се репарираат.
Колку време треба за да се репарираат инвидуално е се но генерално за 3 дена нема да осетиш болка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom