Столови - фотографии и кратки рецензии

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Темава ја отворам надвор од темата „Фотографии од вашиот дом - Ентериери“, бидејќи столот како ентериерен елемент претставува еден од главните поенти на внатрешната архитектура, како во домашна атмосфера, така и во јавни простори (од кафулиња и локали, до канцеларии и сл.).

Столот како елемент за седење, во однос на другите (софи, каучи и сл.) е прилично млад. За првпат, самостојното седење се појавува во рококо-ентериерите во Франција, а подоцна и во Италија, Германија и Холандија.

Постовите би требало да содржат фотографија од некој стол (без ралика дали го имате или е најден од нет) со кратка рецензија и со објаснување зошто тој стол ви се допаѓа, и на каков начин би го искомбинирале него со други ентериерни елементи.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
NANU - by Kurt Muller


Nanu_02.jpg
27097.jpg

Столот е дизајн на модернистот Курт Милер. За првпат е изработен во 2005 год.

Има современ кубистички дизајн, со појдовна идеја поаѓање од чиста форма (коцка) и одземање на истата таа форма сама од себе. Резултат - шуплива коцка која има само 3 ѕида.


Материјал на изработка: рамка - хромиран челик
седиште - кожа, текстил
исполна - сунѓер на дрвени панели

Цената на оригиналната изработка во сериско производство е 150$
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16


Еве едно штосно столче,ама не можам да најдам податоци за дизајнерот и сл.Ај сега барам,па ако најдам ќе ги приложам.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
In contrast to the straight form of the legs, the out swinging line management
of the backrest, including the concave-convex line with the lateral ear formed
bulges, effectuate a dallying composition. The cushioning, perfectly adjusted in
the backrest, repeats this base line and corresponds with the high cushioning of
the seatpad. The reverse side of the backrest captivates with vertically arranged
STRASS® Swarovski® Crystal inlays.

П.С. Се извинувам што објаснувањето е на англиски,немам баш време да го преведам.Битното е дека е со сваровски кристали.
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29


ми изгледа како да е супер за одмарање па за тоа ја стајф, а и многу добар дизајн има
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Во контекст на мојот прв прилог на темава... Француско дизајнерско биро, компленто посветено на кубистичкиот пристап на дизајн на мебел. И тие, како и сите други кубисти, и дизајнери кои припаѓаат на сличните стилови, докажуваат дека совршената едноставност на формата, пресликана во кубусот несомнено безвременски владее како во екстериерот и архитектонската пластика, така и во внатрешниот дизајн.

Бујрум :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom