Стоицизам

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Како реагираш на короната тоа е битно..... дали ќе дозволи човек да го обземе стравот или ќе остане трезвен....

Короната не можеш да ја контролораш, но можеш сопствената реакција... тоа е уствари целата финта на која паѓаме.... и отсекогаш на тоа некој не возел.... лесно паѓаме во страв....

Пак...Прегледај го приврзокот 248111
Bidi trezven, no sto so taa trezvenost, pak ke te butnat vo karantin, ke ti dadat otkaz od rabota, nekoj najmil ke ti se razboli... Mozes da ostanes ramnodusen, ne, a ne mozes nitu nesto da promenis....
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
...има едно прашање кое сите го знаеме а на самата помисла на него се случува "курцшлус" во нас
...ШТО АКО УТРЕ Е МОЈАТА ПОСЛЕДНА ВОЗДИШКА?
....можеби е оффтопик но ете...секако филозофијата е систем на споени садови :)
Ова е најбитното прашање и е сржта на стоицизмот.... контемплирај ја својата смртност... за да го победиш стравот....
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Би се сложил иницијално... никој не те прашал дали у Мк да се родиш, баш во фамилијата на твоите родители... но доаѓа момент кога наспроти тоа секој треба да си ја преземе одговорноста за животот.....
Да, впрочем и затоа пишав „низ парови и парови на раце“, вклучувајќи ги тука и нашите, прашањето е чии се сепак пресудните при обликувањето на животите и судбините наши? :)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Bidi trezven, no sto so taa trezvenost, pak ke te butnat vo karantin, ke ti dadat otkaz od rabota, nekoj najmil ke ti se razboli... Mozes da ostanes ramnodusen, ne, a ne mozes nitu nesto da promenis....
Ако добиеш отказ, трезвеност ти треба.. што понатаму... не паника.... ако се разболи близок... трезвеност...

Не правиме муабет за убивање на емоции туку за контрола, затоа што немањето тренинг не прави подложни на манипулации....
Автоматски споено мислење:

292023_467509829936700_277356107_n.jpg

:D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Bidi trezven, no sto so taa trezvenost, pak ke te butnat vo karantin, ke ti dadat otkaz od rabota, nekoj najmil ke ti se razboli... Mozes da ostanes ramnodusen, ne, a ne mozes nitu nesto da promenis....
А што ќе промени ако се трескаш од земја?
Никој нема да се сожали со тебе, освен некој близок (емпатијата ја дискутиравме понапред).

Што побрзо ќе го заборавиш настанот, ќе ги засукаш ракавите и ќе почнеш да бараш решенија, толку побрзо ќе дојдеш до мир во главата.

Никој не ти вика да кулираш и да не праиш ништо, туку да го смениш фокусот на мислите и да го насочиш на местото каде можеш да влијаеш. Мирната реакција при губење на работно место, пак ти остава простор за маневар и може (колку и да си мислиш дека не е така), да ти отвори простор за нешто многу подобро за што не си ни свесна дека постои.
Сигурен сум дека таа изгубена работа не била најдобра на свет и сигурно постои нешто подобро.

Треба да поработиш на целиот мисловен систем. Животот ќе ти даде прилики искуствено да научиш, ама ако строго се држиш до личните емоции, егото, омразата, никогаш нема да си го промениш светогледот и ќе реагираш панично, нервозно, а со тоа имаш голема шанса да си ја продолжиш мизеријата.
 
T

Torchyrus

Гостин
Доколку сте заинтересирани секој ден да ви стигаат на мејл интересни и мотивирачки текстови, стоички цитати и слично поврзано со стоицизмот еве линк

Пред година и пол другар ми имаше кажано за сајтов дека може да се регистрирам и накратко ме запозна со стоицизмот. Се регистарав ама немав отворено до скоро ни еден мејл...
Не знам што ме натера па прв пат отворив да прочитам одприлика недела дена пред да се отвори темава и препорачувам на сите заинтересирани да го направат тоа.
Ќе видите дека вреди доколку сте за ова...
Од тоа што имам читано, што знам и што можам да утврдам по некоја самоанализа што си ја правам повеќе се поистоветувам како epicurean.
Исто така интересенo гледиште за кое може да се дискутира.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Стоички начин на живеење значи: контрола на емоциите (без оглед на тоа дали истите ствараат немир или благодет), постапување кон луѓето според етички начин (за кој веројатно ќе се дискутира) и делување во сопствениот домен на делување, со тежнеење да се биде „најдобрата верзија од себе“ и секогаш да се стреми кон „морално совршенство“ (кое тука е често дискутирано и претпоставувам дека оваа формулација е таа што ќе отвори многу прашања).
Ова се основите на сите учења од типот „Како да го излечите вашиот живот“ :)
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Najgolema tragedija e posebno za lugeto so brzi i panicni mozoci bez meditacija e toa deka na sekoj nastan imat nesvesna reakcija i se gubat vo strahot, nemirot i zavisnosta.
Svesnite luge znaat deka sekoe nesto ima pocetok i kraj i koga nesto zavrsuva i se raga novo, Ako izgubis rabota ke najdes nova, ako imas bolest imas nacin da se promenis duhovno, posle dozd doaga sonce
Ako mozes da bides posmatrac toa e najdobro sto mozes da napravis, ke gledas kako se raskapuva alcnosta i omrazata vo sebe dodeka sosema ne se unishtat.
Ugled,status, uspeh, zavist,ambicii, zelbi,treba da bide,, e stradanjeto na covekot... raboti so koj ti e ispran mozokot od opstestvoto dodeka si bil mal ili nesvesen....
Se e samo misla...treba da imas kontrola na koja da reagiras na koja ne..
Koj saka za ova debata sosema sum otvoren, Nastojuvam sekoj den da bidam smiren i posmatrac iako e ekstremno tesko bidejki 30 godini sum imal brz i panicen um...so edna recenica Segasniot moment e se sto imas,,, minato i idnina se samo iluzii...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Топла препорака да изгледате и да ислушате внимателно...
Би било убаво да може книгата да се најде.
Автоматски споено мислење:

Ова се основите на сите учења од типот „Како да го излечите вашиот живот“ :)
Не станува збор за никакво лечење. Подоле од мојот пост има многу корисни постови, разгледај ја темава подетално и прочепкај по интернетов.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811
Сакам да се надоврзам со следново: прекрасна е целта на стоицизмот, со тоа што треба да бидеме внимателни како се стигнува до неа.

Не знам како било кој од сите на темава го достигнуваат тоа искуство на стабилност во разни околности, па затоа сакам да ја начнам опасноста која ја имам увидено во однос на стоицизмот од психолошка перспектива. Она што го гледам како најголема опасност е репресија, негирање, рационализирање и други механизми преку кои би го инвалидирале своето емоционално искуство, како и емоционалното искуство на другите. Емоцијата се јавува, и без разлика кој одбранбен механизам ќе се појави, емоцијата сепак ќе постои (само ќе биде несвесна, што е уште поопасно).

Мислам дека причината зошто воопшто се јавуваат силните екстреми на емоциите е поради имање премногу одбивност кон она што го чувствуваме, т.е. неприфаќање на емоцијата како дел од нашиот внатрешен компас и однос на сметање дека таа е неточна (не објективно, туку за нашето субјективно искуство), релевантна и легитимна. Имаме разни деструктивни односи кон емоциите, бидејќи како се справуваме со емоциите првично е одраз на тоа како родителите се справувале со нашите емоции, а човештвото денес во најголема мера не знае како да се справува со своите емоции, ниту со туѓи. Ако нешто не вознемири, постои сосема легитимна причина за тоа во нашиот внатрешен систем. Ќе се обидам да го доловам ова преку симплифициран хипотетички пример за да биде посликовито:

Се појавува емоција на силен страв во личност на 32 години рецимо, која добила отказ од работа. Тој силен страв е веројатно врежан во психа од рано детство. Значи, кога ќе се појави таква екстремна емоција, тоа е одраз на 3 годишно детенце кое вришти и плаче. На тоа 3 годишно дете од раѓање му е врежано дека тоа постојано мора да биде „добро“, ако е „лошо“ тогаш не заслужува љубов, мама и тато не го сакаат (ова детето го добива како сигнал, според нивното однесување - децата се експерти за читање на секакви суптилни реакции на луѓето особено родителите), ако мама и тато не го сакаат тогаш биолошкиот систем го перципира тоа како директно загрозување на преживувањето. Личноста цел живот ќе го троши да се труди да биде „добра“, значи да не добива негативни реакции од средината. Тој ден кога добива отказ личноста се чувствува инвалидирана, несакана итн., односно емоционалното искуство со кое се нема соодветно справено во детството се екстернализира и се проектира врз ситуацијата. Значи, површно ќе биде дека е исплашена за иднината бидејќи останала без работа, а коренското искуство ќе биде дека се чувствува евалуирана како „лоша“ и „погрешна“, па поради тоа не заслужува љубов, а ако не заслужува љубов тогаш не заслужува да преживее.

Емоцијата се екстернализира бидејќи секоја емоција која се појавила во животот а не се разрешила (бидејќи нашата психа не била снабдена со капацитети да се справи со истата) бара да биде разрешена. Поради ова, емоцијата ќе продолжи да се појавува на ист начин во ист циклус одново и одново се додека не ја разрешиме (сте помислиле некогаш: „зошто секогаш истото ми се случува?“ :) ). Ако на патот кон состојба на деполаризација се пристапува со репресија, емоцијата стекнува се повеќе и повеќе психичка сила, и иако навидум ќе изгледа дека сме сталожени, после некое време организмот нема да може да трпи, ќе излезе уште посилно и така се влегува во циклус.

Е сега, ако дете почне да плаче и да очајува, како да му пристапиме? Пред се, со тоа што ќе го осигураме дека е во ред да се чувствува на тој начин, дека неговите емоции се легитимни и валидни, дека си има причина зошто така се чувствува и дека без разлика како се чувствува, детето заслужува љубов, внимание, сочувство итн. Ќе покажеме дека сме заинтересирани и дека сакаме да го разбереме и ќе му го дадеме тоа до знаење: ќе му поставиме разни прашања за тоа што ја поттикнало емоцијата, без никаква осуда. Така, емоцијата кај детето ќе се трансформира и истото ќе се чувствува безбедно со нас. Епа, базирано на ова, кога самите имаме разни екстремни чувства, пожелно е да им пристапиме како на тоа мало детенце, односно да си пристапиме кон себе како родителот кој би сакале да бидеме и да го имаме. Друга аналогија е начинот на кој се справуваме со пријатни чувства - најчесто немаме трауми врзани со нив (иако понекогаш се случува), им дозволуваме да течат, не ги осудуваме, едноставно седиме со емоциите со односот дека е во ред да ги имаме.

За некои емоционални искуства да се разрешат и трансформираат треба подолго, а за некои кратко време. Преку работа со емоциите мислам дека се стасува до тој здрав стоички однос и се воспоставува хармонија во психата и во организмот. Се надевам дека ова ќе ви биде корисно дополнување на дискусијата. Ми се допаѓа пристапот да не рипаме одма да ги истуриме емоциите врз другите, туку да бидеме интроспективни, со тоа што лично би го имплементирала пристапот на сочувство кон себе (во ред е да се чувствувам така) наместо тиранија (не треба да се чувствувам така и сега ќе се чувствувам поинаку).
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Najgolema tragedija e posebno za lugeto so brzi i panicni mozoci bez meditacija e toa deka na sekoj nastan imat nesvesna reakcija i se gubat vo strahot, nemirot i zavisnosta.
Svesnite luge znaat deka sekoe nesto ima pocetok i kraj i koga nesto zavrsuva i se raga novo, Ako izgubis rabota ke najdes nova, ako imas bolest imas nacin da se promenis duhovno, posle dozd doaga sonce
Ako mozes da bides posmatrac toa e najdobro sto mozes da napravis, ke gledas kako se raskapuva alcnosta i omrazata vo sebe dodeka sosema ne se unishtat.
Ugled,status, uspeh, zavist,ambicii, zelbi,treba da bide,, e stradanjeto na covekot... raboti so koj ti e ispran mozokot od opstestvoto dodeka si bil mal ili nesvesen....
Se e samo misla...treba da imas kontrola na koja da reagiras na koja ne..
Koj saka za ova debata sosema sum otvoren, Nastojuvam sekoj den da bidam smiren i posmatrac iako e ekstremno tesko bidejki 30 godini sum imal brz i panicen um...so edna recenica Segasniot moment e se sto imas,,, minato i idnina se samo iluzii...
Сакам да се надоврзам со следново: прекрасна е целта на стоицизмот, со тоа што треба да бидеме внимателни како се стигнува до неа.

Не знам како било кој од сите на темава го достигнуваат тоа искуство на стабилност во разни околности, па затоа сакам да ја начнам опасноста која ја имам увидено во однос на стоицизмот од психолошка перспектива. Она што го гледам како најголема опасност е репресија, негирање, рационализирање и други механизми преку кои би го инвалидирале своето емоционално искуство, како и емоционалното искуство на другите. Емоцијата се јавува, и без разлика кој одбранбен механизам ќе се појави, емоцијата сепак ќе постои (само ќе биде несвесна, што е уште поопасно).

Мислам дека причината зошто воопшто се јавуваат силните екстреми на емоциите е поради имање премногу одбивност кон она што го чувствуваме, т.е. неприфаќање на емоцијата како дел од нашиот внатрешен компас и однос на сметање дека таа е неточна (не објективно, туку за нашето субјективно искуство), релевантна и легитимна. Имаме разни деструктивни односи кон емоциите, бидејќи како се справуваме со емоциите првично е одраз на тоа како родителите се справувале со нашите емоции, а човештвото денес во најголема мера не знае како да се справува со своите емоции, ниту со туѓи. Ако нешто не вознемири, постои сосема легитимна причина за тоа во нашиот внатрешен систем. Ќе се обидам да го доловам ова преку симплифициран хипотетички пример за да биде посликовито:

Се појавува емоција на силен страв во личност на 32 години рецимо, која добила отказ од работа. Тој силен страв е веројатно врежан во психа од рано детство. Значи, кога ќе се појави таква екстремна емоција, тоа е одраз на 3 годишно детенце кое вришти и плаче. На тоа 3 годишно дете од раѓање му е врежано дека тоа постојано мора да биде „добро“, ако е „лошо“ тогаш не заслужува љубов, мама и тато не го сакаат (ова детето го добива како сигнал, според нивното однесување - децата се експерти за читање на секакви суптилни реакции на луѓето особено родителите), ако мама и тато не го сакаат тогаш биолошкиот систем го перципира тоа како директно загрозување на преживувањето. Личноста цел живот ќе го троши да се труди да биде „добра“, значи да не добива негативни реакции од средината. Тој ден кога добива отказ личноста се чувствува инвалидирана, несакана итн., односно емоционалното искуство со кое се нема соодветно справено во детството се екстернализира и се проектира врз ситуацијата. Значи, површно ќе биде дека е исплашена за иднината бидејќи останала без работа, а коренското искуство ќе биде дека се чувствува евалуирана како „лоша“ и „погрешна“, па поради тоа не заслужува љубов, а ако не заслужува љубов тогаш не заслужува да преживее.

Емоцијата се екстернализира бидејќи секоја емоција која се појавила во животот а не се разрешила (бидејќи нашата психа не била снабдена со капацитети да се справи со истата) бара да биде разрешена. Поради ова, емоцијата ќе продолжи да се појавува на ист начин во ист циклус одново и одново се додека не ја разрешиме (сте помислиле некогаш: „зошто секогаш истото ми се случува?“ :) ). Ако на патот кон состојба на деполаризација се пристапува со репресија, емоцијата стекнува се повеќе и повеќе психичка сила, и иако навидум ќе изгледа дека сме сталожени, после некое време организмот нема да може да трпи, ќе излезе уште посилно и така се влегува во циклус.

Е сега, ако дете почне да плаче и да очајува, како да му пристапиме? Пред се, со тоа што ќе го осигураме дека е во ред да се чувствува на тој начин, дека неговите емоции се легитимни и валидни, дека си има причина зошто така се чувствува и дека без разлика како се чувствува, детето заслужува љубов, внимание, сочувство итн. Ќе покажеме дека сме заинтересирани и дека сакаме да го разбереме и ќе му го дадеме тоа до знаење: ќе му поставиме разни прашања за тоа што ја поттикнало емоцијата, без никаква осуда. Така, емоцијата кај детето ќе се трансформира и истото ќе се чувствува безбедно со нас. Епа, базирано на ова, кога самите имаме разни екстремни чувства, пожелно е да им пристапиме како на тоа мало детенце, односно да си пристапиме кон себе како родителот кој би сакале да бидеме и да го имаме. Друга аналогија е начинот на кој се справуваме со пријатни чувства - најчесто немаме трауми врзани со нив (иако понекогаш се случува), им дозволуваме да течат, не ги осудуваме, едноставно седиме со емоциите со односот дека е во ред да ги имаме.

За некои емоционални искуства да се разрешат и трансформираат треба подолго, а за некои кратко време. Преку работа со емоциите мислам дека се стасува до тој здрав стоички однос и се воспоставува хармонија во психата и во организмот. Се надевам дека ова ќе ви биде корисно дополнување на дискусијата. Ми се допаѓа пристапот да не рипаме одма да ги истуриме емоциите врз другите, туку да бидеме интроспективни, со тоа што лично би го имплементирала пристапот на сочувство кон себе (во ред е да се чувствувам така) наместо тиранија (не треба да се чувствувам така и сега ќе се чувствувам поинаку).
Bas jas sum 32 godini go imam istiot strav kako vo primerot i kaj mene najgolem strav e za kako ke bidi vo idninata, posebno da osiguras golem iznos pari za sigurnost, da se osiguras, kako ke gledas familija so 15000 denari mora da se odi za germanija...Ne sakam da ostanam siromasen vo ovaa zemja nema zivot
Koga go dozivuvav ovoj strav cel zivot nesvesno site mi bea vinovni imav nervni slomovi do najakoto besnilo duri sum dosol do obid za ubistvo...E sega koga pocnav meditacii da go smiruvam mozokot da si gi gledam mislite i da ne reagiram na niv svativ deka vo glavata imam monstrum... no poleka pr sekoj nareden strav bev potpolno svesen i gledav sto misli se pojavuvaat vo toj proces.
Kako ke zivees vo ovaa zemja ke pitacis... site rabotat drzavno ili zaminuvaat ti rmbaj za 15000 denari, ke ostanes kako tvoite stari pretepani od rabota... ke umres od siromastija..toa bea mislite i pri sekoj napad se bea poslabi i poslabi,, samo gi gledav i ne dobivav besnilo...
za da bides taka smiren sekoj den sum napolasaat meditacija, The power of now - Eckhart Tolle sum ja procital 8 pati.. i potpoplno sum navlezen vo personal development sekoj den citam knigi i slusam na youtoube...
Jas sum go izbral poveke segasniot moment i poveke mi odgovara Budizmot citam Eckhart Tolle, Anthony de mello,
toj monstrum znaev samo deka e od majkami bidejki ona gi ima site strahovi sto covek moze da gi ima a sega ovde ti ubavo raskaza kako e stvoren, neznaev deka toa e toj vid na psihilogija sto go predizvikuva ovoj strav a sega gledam koga sum go dobil sum bil mal i ne sum pamtel nisto od procesot gore naveden.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Не станува збор за никакво лечење. Подоле од мојот пост има многу корисни постови, разгледај ја темава подетално и прочепкај по интернетов.
Јас друго мислам дека кажав: сум ги читала таквиот тип на книги за самопомош, и тие пропагираат - контрола на емоциите, постапување кон луѓето според етички начин, делување во сопствениот домен на делување, со тежнеење да се биде „најдобрата верзија од себе“. Тоа дека презеле принципи од стоицизмот, не сум знаела :)
А да прочитам подетално за стоицизмот, не е проблем, ќе прочитам :)
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Сакам да се надоврзам со следново: прекрасна е целта на стоицизмот, со тоа што треба да бидеме внимателни како се стигнува до неа.

Не знам како било кој од сите на темава го достигнуваат тоа искуство на стабилност во разни околности, па затоа сакам да ја начнам опасноста која ја имам увидено во однос на стоицизмот од психолошка перспектива. Она што го гледам како најголема опасност е репресија, негирање, рационализирање и други механизми преку кои би го инвалидирале своето емоционално искуство, како и емоционалното искуство на другите. Емоцијата се јавува, и без разлика кој одбранбен механизам ќе се појави, емоцијата сепак ќе постои (само ќе биде несвесна, што е уште поопасно).

Мислам дека причината зошто воопшто се јавуваат силните екстреми на емоциите е поради имање премногу одбивност кон она што го чувствуваме, т.е. неприфаќање на емоцијата како дел од нашиот внатрешен компас и однос на сметање дека таа е неточна (не објективно, туку за нашето субјективно искуство), релевантна и легитимна. Имаме разни деструктивни односи кон емоциите, бидејќи како се справуваме со емоциите првично е одраз на тоа како родителите се справувале со нашите емоции, а човештвото денес во најголема мера не знае како да се справува со своите емоции, ниту со туѓи. Ако нешто не вознемири, постои сосема легитимна причина за тоа во нашиот внатрешен систем. Ќе се обидам да го доловам ова преку симплифициран хипотетички пример за да биде посликовито:

Се појавува емоција на силен страв во личност на 32 години рецимо, која добила отказ од работа. Тој силен страв е веројатно врежан во психа од рано детство. Значи, кога ќе се појави таква екстремна емоција, тоа е одраз на 3 годишно детенце кое вришти и плаче. На тоа 3 годишно дете од раѓање му е врежано дека тоа постојано мора да биде „добро“, ако е „лошо“ тогаш не заслужува љубов, мама и тато не го сакаат (ова детето го добива како сигнал, според нивното однесување - децата се експерти за читање на секакви суптилни реакции на луѓето особено родителите), ако мама и тато не го сакаат тогаш биолошкиот систем го перципира тоа како директно загрозување на преживувањето. Личноста цел живот ќе го троши да се труди да биде „добра“, значи да не добива негативни реакции од средината. Тој ден кога добива отказ личноста се чувствува инвалидирана, несакана итн., односно емоционалното искуство со кое се нема соодветно справено во детството се екстернализира и се проектира врз ситуацијата. Значи, површно ќе биде дека е исплашена за иднината бидејќи останала без работа, а коренското искуство ќе биде дека се чувствува евалуирана како „лоша“ и „погрешна“, па поради тоа не заслужува љубов, а ако не заслужува љубов тогаш не заслужува да преживее.

Емоцијата се екстернализира бидејќи секоја емоција која се појавила во животот а не се разрешила (бидејќи нашата психа не била снабдена со капацитети да се справи со истата) бара да биде разрешена. Поради ова, емоцијата ќе продолжи да се појавува на ист начин во ист циклус одново и одново се додека не ја разрешиме (сте помислиле некогаш: „зошто секогаш истото ми се случува?“ :) ). Ако на патот кон состојба на деполаризација се пристапува со репресија, емоцијата стекнува се повеќе и повеќе психичка сила, и иако навидум ќе изгледа дека сме сталожени, после некое време организмот нема да може да трпи, ќе излезе уште посилно и така се влегува во циклус.

Е сега, ако дете почне да плаче и да очајува, како да му пристапиме? Пред се, со тоа што ќе го осигураме дека е во ред да се чувствува на тој начин, дека неговите емоции се легитимни и валидни, дека си има причина зошто така се чувствува и дека без разлика како се чувствува, детето заслужува љубов, внимание, сочувство итн. Ќе покажеме дека сме заинтересирани и дека сакаме да го разбереме и ќе му го дадеме тоа до знаење: ќе му поставиме разни прашања за тоа што ја поттикнало емоцијата, без никаква осуда. Така, емоцијата кај детето ќе се трансформира и истото ќе се чувствува безбедно со нас. Епа, базирано на ова, кога самите имаме разни екстремни чувства, пожелно е да им пристапиме како на тоа мало детенце, односно да си пристапиме кон себе како родителот кој би сакале да бидеме и да го имаме. Друга аналогија е начинот на кој се справуваме со пријатни чувства - најчесто немаме трауми врзани со нив (иако понекогаш се случува), им дозволуваме да течат, не ги осудуваме, едноставно седиме со емоциите со односот дека е во ред да ги имаме.

За некои емоционални искуства да се разрешат и трансформираат треба подолго, а за некои кратко време. Преку работа со емоциите мислам дека се стасува до тој здрав стоички однос и се воспоставува хармонија во психата и во организмот. Се надевам дека ова ќе ви биде корисно дополнување на дискусијата. Ми се допаѓа пристапот да не рипаме одма да ги истуриме емоциите врз другите, туку да бидеме интроспективни, со тоа што лично би го имплементирала пристапот на сочувство кон себе (во ред е да се чувствувам така) наместо тиранија (не треба да се чувствувам така и сега ќе се чувствувам поинаку).
samo da se nadovrzam deka toj strav ti go unistuva cel zivot, se osekas bespomosno, cel svet se raspaga, lubomora alcnost i zavist, se sporeduvas so drugite i se natprevaruvas od sekoj da si podobar vo nesto... toa se realnite strani na stravot vo sekojdnevniot zivot... Ako razbiras poveke mozes da prodolzis da pisuvas ova mi e omilena tema.. ova sto go napisa go barav celo vreme mnogu sum ti blagodaren
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
..treba da imas kontrola na koja da reagiras na koja ne..
искрено, незнам ништо за стоицизмот, а и не сакам допрва на овие мои стари години да учам ....но би сакала да ти кажам од мое животно искуство, дека, за да имаш контрола на твоите реакции, треба да си како оние војници во елитните единици, кои се подвргнати на најтешки тестови, на најтешки искушенија, маки,на најтешка пеколна обука, за да станат прекалени елитни војници познати по својата издржливост и снаодливост.
Кој ќе издржи ќе стане и посилен....
Таков ти е животот, едноставно стекнуваш имунитет, знаење, да ја преработуваш негативната енергија...не дека маките и проблемите ќе се намалат, тие исти ќе бидат...
Но, не секој може да биде во специјална единица, не на секој му помага медитација, секој човек е приказна за себе..и мора секој еднаш барем во својот живот да пукне, да го актвира вулканот во себе, да види до кој степен на бес може да достигне, колку лава ќе исфрли во тие моменти...а после доаѓа онаа најбитна фаза на себе посматрање и анализирање, дали постапил исправно...Е ова е најбитното, да се биде реален и да се научи од свои грешки и испади, дали е во право или не...
Ако можам ЈАС, не мора да значи дека можеш и ТИ....ама затоа сме луѓево тука за да си помагаме еден на друг, таму каде што неможеме сами.
Се надевам ме разбра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom