Стиховен Калибар

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Не е семпл туку свирен е бас и клавијатури...Читај на омотот и ќе видиш...Скоро цел албум е отсвирен...
Исти ноти се.
Иначе овој што е толку паметен, интелектуалец, зборува за нешто што никогаш го немало. Социјализам е тоа што го плука (за џабе), ама изгледа не му се римува многу :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ete so cisto srce kje dadam pocit i za Stihovniot ..... Pricina ?

Ami, zatoa sto dolgo vreme si ostana na stilot, nekako mu se razlikuva.Povekje e fanki smooth, stil so primesi na bluz vibracii.
Drugoto koe mi se sviga e sto, sepak se trudi da donese nesto po razlicno na scenava pokraj seto sranje.
Iako ima elementi koi me nervirat i kaj nego kako momak, e malku aroganten od vreme na vreme, ali jebiga znam od kade idat frustraciite.Celo opstestvo e zombirano pa normalno e da e takov.
Inace malku od vreme na vreme preteruva so toa SKOPJE SKOPJE SKOPJE filmot ... sviga mi se nekoi tematiki kako vaa poslednata Odmazda.
Ok e toa sto si stoe na stilo i pak se obiduva da vnese kreativnost i pred se originalnost od strana na produkcijata.Liriicki e ok, gledam u novio album naprednal, taka da ... OK e.Vrede povekje da se slusa odkolku ostanatoto, koe mene mi e dosadeno.

Samo ona skopje filmot i lucifer tematikite da gi promeni so nekoi po razlicni idei.

Pozdrav ...
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Џез хопер со спотови со буџет од 10 денари. Али има некои ок ствари, мада преголем мрчатор дури онака... annoying.
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
Pa ne se bash od 10 denari....Posledniot klip e sniman so kamera od 11 000 evra...Ostanatite spotovi se snimani so skromna HD kamera od 5000 evra...

 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
(y)(y)(y) Еве прочитајте па после се**те!!!
Покрај сите други перверзии, јас и немам премногу пцости

Искрена музика се прави, но до неа тешко се стигнува затоа што денес преовладува комерцијалниот непотизам. Еве, на пример, моите спотови се речиси целосно игнорирани од страна на медиумите и мислам дека тоа е најверојатно поради искреноста и поради вистината што некој не сака да ја чуе


Она што го гледам и го доживувам го префрлам на хартија,а потоа и во музика

Горан Јанкуловски, на јавноста повеќе познат под името Стиховен Калибар, преку хипхопот, во своите текстови, рафално и безусловно го критикува ова наше транзициско општество. Од неговиот креативен нагон веќе има две музички студиски објави, но и две книги. Првата е „Збирка мудрости и афоризми“, а другата е со урбана тематика и е насловена „Општествена калакурница“.

Досега има остварено и соработки со многу имиња од домашната и од балканска алтернативна сцена, меѓу другите и со Џака Накот, диџеј Славе, РНС, Рок Агресор, Мијата, Културно Уметнички Работници, Георги Шарески, Јордан Костов, Таргет од Хрватска, Спирит Блоковски, Стивен Драма и со Биро и Фаст Флоуз, Брус Халтер од Србија, Бит експериментс, Видо, ФИСТ, Кацар и други. Во 2007 година тој го објави својот прв албум „Ин Медиас Рес“ за етикетата „Чикен меднес“. Албумот е критички насочен кон политичката и општествена елита, но и израз на револт кон целиот медиумски и комерцијален „терор“, кој го доведува општеството до атрофија. Албумот е карактеристичен и по многуте гостувања на познати хипхоп и џез-артисти од Македонија и надвор од неа. Моментално актуелен е со вториот албум, „Последниот завет“, кој на дискографскиот пазар се појави пред неколку месеци.

Без влакна на јазикот ја пердашиш ситуацијата во која сме затекнати и директно им се обраќаш на сите оние што мислиш дека ја заслужиле твојата пцост. На новиот албум инспирацијата е очигледна, но која ти е намерата?

- Целта на новиот, но и на претходниот албум е да допре до што е можно поголем број луѓе и барем малку да влијае врз нивната свест. Инаку за разлика од другите перверзии што ги има на нашава сцена јас немам многу пцости. Повеќе би рекол агресивност и бунт. На „Последниот завет“ има повеќе гости и продуценти и тоа од најразлични жанрови (рок, поп, блуз, џез, хипхоп). Сакав да биде музички разновиден. Голем дел од гостите ми се пријатели, а со оние надвор од земјава контактирам претежно преку Интернет. За разлика од претходниот, овој албум драстично се разликува, најмногу во однос на продукцијата.

Единствена утописка песна на албумот е „Што би било“. Веруваш ли дека некогаш ќе се оствари барем нешто од она што го посакуваш во песната?

- Барем 10 отсто од тоа да се оствари би било одлично... Се разбира не очекувам Македонија да биде нов светски шампион во фудбал. Не постои идеално место на светов каде што нема да имаш некаков проблем. Да беше сé идеално, можеби и немаше да се занимавам со хипхоп ниту, пак, ќе ја направев оваа песна. Но ваквите текстови се добри бидејќи те оттргнуваат од секојдневните безвезни случувања.

Твоите зборови се искрени и без цензура како и оние на нашиот некогашен хипхоп-состав „Д мост вонтид“. Може ли да се каже дека овие или, пак, некој друг изведувач или група извршиле влијание врз твојот опус?

- Сум ги слушал и „Д мост вонтид“, но инспирацијата и влијанијата повеќе доаѓаат од ужасното сурово секојдневие, отколку од некој друг изведувач. Она што го гледам и го доживувам го префрлам на хартија, а потоа и во музика.

Сметаш ли дека многу малку се прави искрена музика во денешно време? Каде оди домашната сцена?
- Искрена музика се прави, но до неа тешко се стигнува затоа што денес преовладува комерцијалниот непотизам. Еве, на пример, моите спотови се речиси целосно игнорирани од страна на медиумите и мислам дека тоа е најверојатно поради искреноста и поради вистината што некој не сака да ја чуе.

Твориш и на други полиња, подготвуваш нова книга што ќе го има насловот „Двоглед“. За што пишуваш овој пат?

- „Двоглед“ ќе излезе наскоро, и тоа во издание на „Култура“. Тоа ќе биде комплетен осврт на маратонската транзиција што трае веќе 20 години и никако да заврши. Опфаќа многу познати ликови и претставува детална презентација на македонското сивило.
Автор: Жарко Каранфилов

Извор
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=68111151229&id=47&prilog=0&setIzdanie=22300
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
Новата книга „Двоглед“ од Стиховен Калибар во продажба


Излезе во продажба новата книга „Двоглед“ од Стиховен Калибар. Книгата опфаќа повеќе раскази и текстови кои вршат детална опсервација на маратонската транзиција.Авторот се осврнува и на повеќе теми од урбаното живеење, а неуморно ѕирка во секоја пора на општеството вклучувајќи го и градскиот џет с(м)ет .


„Двоглед“ сведочи за безимената земја, но и за армијата сељаци во СкоТје откривајќи им ги вистинските лица и патот на нивната гола амбиција да станат „некој“ наместо да станат „нешто“. Оваа книга Стиховен Калибар ја посветува на неговата изгубена генерација која беше жртва на 20 годишниот општествен колапс . Издавач на книгата „Двоглед“ е издавачката куќа Култура.



http://cooltura.mk/?p=5795
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610

Вие сте ѕвезди од малите екрани, сите популарни шарлатани ..
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Не знаев дека Стиховен пишувал книга. Го поштовам човеков и утре ќе одам да му ја купам книгата.
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
СТИХОВЕН КАЛИБАР ВО СОРАБОТКА СО МИЈАТА СНИМИ СПОТ

Заврши снимањето на седмиот видео запис од албумот Последниот Завет за истоимената песна на Стиховен Калибар, која е во соработка со Мијата. Спотот се снимаше на неколку локации во Скопје под палката на Дарко Костовски. Истиот е во фаза на монтажа и наскоро ќе биде пуштен во етер.



http://www.hiphop.mk/makedonija/862-stihoven-kalibar-vo-sorabotka-so-mijata-snimi-spot
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Порано го почитував повеќе, ама откако почна да мрси муда за протестите против полициско насилство и да вика дека е се тоа наместено од есдеес и дека ние не сме искачале самоволно, уште пак и дека стварно е украден пиштол (кој никако не го најдоа..хммм) на полицаец и дека не знам уште што гадно ќе се деси на протестите... почна да ми се повраќа од него.

Инаку е продолжена рака на Сранко бурекџијата. Што и да поплука Сранко, овој одма истото го пишува кај него на фб.

Музиката му е ок, серењето за се и сешто не му е.
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
Умберто Паскали

,,- Јас би и се обратил на македонската младина, да ја следи својата жед и својата страст за вистина и самите да направат истражувања за тоа кој се крие зад оваа операција - вели Паскали.
Паскали, кој важи за познавач за случувањата во регионот и во Македонија, појаснува како се спроведува војна со информации.

- Се користат најголемите органи на западните сили од британскиот „Економист“ и различни ограноци на Сорос (финансиската моќ)"

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6131199597&id=9&setIzdanie=22303
--- надополнето: 27 декември 2011 во 15:52 ---
--- надополнето: 27 декември 2011 во 15:53 ---
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
http://www.bezpardon.mk/stihoven-kalibar-ne-peam-za-dhet-s-m-et-leshperi-kurvi-bankari/

Стиховен Калибар: Не пеам за џет с(м)ет, лешпери, курви, банкари…

Хипхопот почна на улица, а заврши како бижутериски производ во елитните дискотеки. Со комерцијализацијата и ефтините текстови од типот на ,,Спушти се доле” хипхопот избега од основната концепција, а тоа беше бунтовноста , вака накусо ја оценува нашата хипхоп реалноста раперот и автор Стиховен Калибар а.к.а Горан Јанкуловски од Скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom