Стипендии

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Денес прашав у министерство уште не биле потпишани договорите али деновиве требало да ги потпишат и да ни ги пуштат повратните писма и решение со нив:)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Дали има некој некаков податок за стипендии за после дипломски студии. Фала многу однапред.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Со среќа да си ги трошите парите.Вчера префрлија 7 рати
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас кога студирав имав стипендија од Сорос фондацијата... на времето..
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
2
А на продолжените пуштени ли се пари?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Kaко одат стипендиите на економски може да ми објасне некој? :D
Истото ме интересираше и мене, прочитај ги последниве 15 страни ќе ти се разјасни се.
И ова прочитај го.
Останува да го чекаме конкурсот за 2014/2015 онаму во ноември :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Истото ме интересираше и мене, прочитај ги последниве 15 страни ќе ти се разјасни се.
И ова прочитај го.
Останува да го чекаме конкурсот за 2014/2015 онаму во ноември :)
А баш сакав пак да прашувам, како да ми ги читаш мислите. :D Мучас грасијас. :)
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
4
Ovaa godina za prv pat zedov ucinicka stipendija i na edno mesto citav deka koga ednas ke zemes slednata godina moze samo da ja prodolzis, a ne da cekas povtorno na konkurs za dodeluvanje. Znae nekoj koga se raspisuva toj konkurs za prodolzuvanje i dali ako zemas vtora godina mora da cekas isto kako i tie sto za prv pat zemaat za da ti isplatat ili od septemvri pocnuvas da gi dobivas parite ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Ovaa godina za prv pat zedov ucinicka stipendija i na edno mesto citav deka koga ednas ke zemes slednata godina moze samo da ja prodolzis, a ne da cekas povtorno na konkurs za dodeluvanje. Znae nekoj koga se raspisuva toj konkurs za prodolzuvanje i dali ako zemas vtora godina mora da cekas isto kako i tie sto za prv pat zemaat za da ti isplatat ili od septemvri pocnuvas da gi dobivas parite ?
Од кога ќе излезе повикот ( некаде околу октомври/ноември ) си носиш само потврда за успех за да видат дали сеуште ги задоволуваш условите за стипендија. За парите ќе си почекаш, да бевме нормална држава стипендиите ќе се исплаќаа од месец за месец али пошо нели ние не сме нормална држава ќе заврши учебната година а тебе дел од парите сеуште нема да ти бидат исплатени. Секако дека ако треба да и платиш нешто на државата, е тогаш се мора да биде точно ко швајцарски сат.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Не ми е јасно ова!Треба ли да се запишам на факултет па да аплицирам за стипендија или пак може и претходно?Ова им е глупаво ептен ако е отпосле.Како прво,од каде да знам дали мене ќе ме одберат

Стипендија се дава на студенти кои навистина немаат,и на нив добро ќе им дојде за да можат да студираат.Инаку оној што веќе се запишал значи дека има пари да плати
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не ми е јасно ова!Треба ли да се запишам на факултет па да аплицирам за стипендија или пак може и претходно?Ова им е глупаво ептен ако е отпосле.Како прво,од каде да знам дали мене ќе ме одберат

Стипендија се дава на студенти кои навистина немаат,и на нив добро ќе им дојде за да можат да студираат.Инаку оној што веќе се запишал значи дека има пари да плати
Треба да се запишеш на факултет, да завршиш прва година па тек тогаш да аплицираш.
А сигурно има олеснувања за социјални случаи.
 
Член од
18 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
1
Eдно прашање ако некој знае да одговри :)
До крајот на 3та година бројот на предвидени предмети ми е 30 (секој семестар по 5 предмети). Но, последниов семестар намерно земав дополнителен предмет +1 и ги слушав 6 предмети (наместо 5) во еден семестар. Прашањето ми беше, бројот на предвидените предмети (според програма) сеуште 30 или 31 ќе биде?
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Eдно прашање ако некој знае да одговри :)
До крајот на 3та година бројот на предвидени предмети ми е 30 (секој семестар по 5 предмети). Но, последниов семестар намерно земав дополнителен предмет +1 и ги слушав 6 предмети (наместо 5) во еден семестар. Прашањето ми беше, бројот на предвидените предмети (според програма) сеуште 30 или 31 ќе биде?
Предвидени ти се 30, меѓутоа мислам дека и тој „31виот“ ако го имаш положено ја имаш оценката во досие и ќе ти ја пишува во уверението за положени испити и ти влијае на просекот.

Инаку некој да не има абер од последниве две рати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom