Стипендии

Член од
29 октомври 2012
Мислења
28
Поени од реакции
0
Zdravo dali ima kaj nekoj pusteno novi informaticki stipendii
--- надополнето: 4 јануари 2013 во 14:29 ---
Дали оние студенти кои прв пат зеле стипендија за информатичари претходните години од Министерството ги повикале на некаква промоција на која свечено им ги доделиле договорите за стипендија?
Оваа година ни стигна меил, па ме интересира дали и претходно било така и кога од прилика ќе ги пуштат парите :unsure:
I kaj mene stigna mail
--- надополнето: 4 јануари 2013 во 14:29 ---
Zdravo dali ima kaj nekoj pusteno novi informaticki stipendii
--- надополнето: 4 јануари 2013 во 14:29 ---

I kaj mene stigna mail
ama do sega nisto nema stignato
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Судејќи според ланските резулати, дали би добил стипендија (тип В) со вкупен месечен приход ~15000 и просек 7.22?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Едно прашање: 4-тиот документ од списокот, уверението за положени испити бла бла... Дури сега видов дека требало некој документ што е даден на сајтот треба да се пополни, а јас имам земено од студентска служба со листа на положени испити, со оценки и просек.
Проблемот е што факултетов мој нема да работи до 21.01.2013 па нема начин да го подигнам од факултет.
Дли може тој мојот да го искористам или веќе го пропуштив возот?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
На средношколците им покачија стипендии.. а на нас? :(
И навистина почнале на информатичарите да им ги исплаќаат?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Едно прашање: 4-тиот документ од списокот, уверението за положени испити бла бла... Дури сега видов дека требало некој документ што е даден на сајтот треба да се пополни, а јас имам земено од студентска служба со листа на положени испити, со оценки и просек.
Проблемот е што факултетов мој нема да работи до 21.01.2013 па нема начин да го подигнам од факултет.
Дли може тој мојот да го искористам или веќе го пропуштив возот?
Ако мислиш на УППИ образецот, тогаш да, мораш да го завериш на факултет пред да ги носиш документите, инаку ќе те вратат.
Ај прати ми линк од тој документ да ти кажам за сигурно дали е тој.
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 03:40 ---
Моите немаат над 30000, меѓутоа заедно со примањата на брат ми надминуват 30000 фамилијарните примања. Дали на пример можам да аплицирам за В а брат ми да не го пишам како член на потесно семејство, бидејќи ради него најверојатно нема да добијам стипендија. А и тој не живее со нас, одделно си живее и работи во Скопје.
Мислам дека би требало да го пишеш брат ти само ако живее со вас (во иста куќа/стан), така да ако досега не си ги однела документите, мислам дека подобро ќе биде да не го пишуваш.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
И навистина почнале на информатичарите да им ги исплаќаат?
Да, на информатичарите и на оние од тип А веќе им биле исплатени по 3 рати уште пред нова година, потврдена информација :) .
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 15:01 ---
dali ima sansa da dobijam stipendija od tip A ako imam prosek 9.5 i sum od opstestven fakultet?
Имаш, ама за секој случај, поднеси документи и за тип Б, така да една од нив 100% ќе ја добиеш. Нема да те чини ништо дополнително, само направи копија на веќе извадените документи од сите институции, пријави се онлајн и за тип Б (и ќе добиеш иста дата за поднесување) и кога ќе ги поднесуваш, само нагласи им дека едните се за А другите за Б.
 
Член од
7 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
epa toa mi e problemot, jas ne se prijaviv za drug tip stipendija, a toa traese do 21 dekemvri... zatoa prasuvam kakvi mi se sansite, ama ne mi se golemi kako i da e haha.. fala sepak :)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Има нешто од париве префрлено кај Тип Б продолжени или слабо?
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
0
Да, на информатичарите и на оние од тип А веќе им биле исплатени по 3 рати уште пред нова година, потврдена информација :) .

А ова за информатичариве, само на старите корисници или и на новите?
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Можи некој да ми кажи до колку најкасно можи да се носа документите?
Знам дека почнува од 9 сато, ама до кога прима документи?
 
Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
Дали потврдата за плата треба да се напише самостојно ако станува збор за приватна фирма? и како од прилика треба да изгледа? А што се однесува на декларацијата за прем на плата,што содржи и од каде се вади овој документ?
 
Член од
18 декември 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дали изјавите за тип А и тип Б треба да ги имам по два пати пополнето кога ќе ги носам документите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom