Стипендии

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Пиши им на мејл, јави им се, не би требало да те заебат така.
Ете видов во електронската пријава не треба да се прикажуваат тие приходи што се од плата во пријавата од УЈП туку само од месец Октомври за оваа година така да мислам нема да имам проблем..најверојатно од УЈП му е битно само другите приходи а платата ја гледаат спрема поптрврдата од фирмата..
2. Приходите по член 14 и 14-а што се впишани во образецот од УЈП не се впишуваат во електронската апликација.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Разбрав дека можело да се скрие некој предмет/оценка, како неположен, бидејќи нели, потребно е минимум 90% да се положени.
Ај некој нека објасни како оди тоа, дали кај предвидени и положени испити се пишат помалку, исто дали се рачунаат кредитите од предметот, дали се внесува воопшто во тој уппи образецот итн.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Moра сите оценки да ги имаш земено за да аплицираш?
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Што ако еден од родителите е подолго време на боледување ? Треба потврда за последната примена плата пред боледувањето или ??
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Колку се плаќа и на која сметка за да го заверат УППИ образецот на УГД???
 
Член од
19 март 2011
Мислења
565
Поени од реакции
256
Сакам да прашам дали тие што уплатиле за апсолвентски стаж ќе можат да аплицираат да стипендија, иако и претходно земале? Така слушнав дека можело...
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Колку се плаќа и на која сметка за да го заверат УППИ образецот на УГД???
Не се плаќа ништо, при земањето на уверението за положени испити однеси го и УППИ образецот, ќе ти го заверат под ист број.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Не се плаќа ништо, при земањето на уверението за положени испити однеси го и УППИ образецот, ќе ти го заверат под ист број.
Треба и образецот и уверение од факс нели??? Од прееска се расправаме со еден колега и не можам да го убедам дека е така :)
--- надополнето: 15 декември 2012 во 23:00 ---
Moра сите оценки да ги имаш земено за да аплицираш?
да, пошто ти бараат индекс на увид.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Треба и образецот и уверение од факс нели??? Од прееска се расправаме со еден колега и не можам да го убедам дека е така :)
--- надополнето: 15 декември 2012 во 23:00 ---

да, пошто ти бараат индекс на увид.
Ти бараат индекс за да видат кој семестар имаш запишано, тоа со оценките нема врска. Оценките ти се напишани на званичен документ со печат, во индекс секој можи да лажира оценки ;)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ти бараат индекс за да видат кој семестар имаш запишано, тоа со оценките нема врска. Оценките ти се напишани на званичен документ со печат, во индекс секој можи да лажира оценки ;)
Хммм, можда си у право, не помислив на тоа. Од друга страна пак, на истиот тој документ ти пишува и кој семестар имаш запишано...Зашто им е воопшто тогаш индексот? :confused:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Дали некој е со разведени родители? Како оди постапката?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Хммм, можда си у право, не помислив на тоа. Од друга страна пак, на истиот тој документ ти пишува и кој семестар имаш запишано...Зашто им е воопшто тогаш индексот? :confused:
Види вака, кај нас има еден професор кој ти пишува во индекс оценка која шо че му речиш, не проверува ни список, ни ништо. Ако ми речат дека не ми се земени сите оценки, че ги задавам, секако му вријам од лани оти ми ги заебаја документите :mad:
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Дали некој е со разведени родители? Како оди постапката?
Мислам дека пишуваш приходи само од старателот, а доколку е премажена/преженет и од новиот сопруг/а.
--- надополнето: 16 декември 2012 во 11:52 ---
Види вака, кај нас има еден професор кој ти пишува во индекс оценка која шо че му речиш, не проверува ни список, ни ништо. Ако ми речат дека не ми се земени сите оценки, че ги задавам, секако му вријам од лани оти ми ги заебаја документите :mad:
Не знам што да ти кажам, ја за секој случај си ги собрав оценките, нема да ми се на одмет... јесда малку се изнатрчав по професори деновиве, ама бар мирна ми е сега главата...
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Дали има шанси да ми прават проблеми бидејќи последната плата на татко ми е од август и е под 8000 (најниската плата во МК) бидејќи работеше со скратено работно време? а во УЈП за 2011 му покажува бруто плата од околу 20000 ден месечно...
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Мислам дека пишуваш приходи само од старателот, а доколку е премажена/преженет и од новиот сопруг/а.
--- надополнето: 16 декември 2012 во 11:52 ---

Не знам што да ти кажам, ја за секој случај си ги собрав оценките, нема да ми се на одмет... јесда малку се изнатрчав по професори деновиве, ама бар мирна ми е сега главата...
Мене 2-3 професори ми се во пензија, кај да ги барам за оценки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom